PALUBA
April 28, 2024, 05:47:16 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojska-strajk? Da li to negde postoji u svetu  (Read 4203 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Dux
mornar
*
Offline Offline

Posts: 17



« on: January 29, 2011, 09:19:40 pm »

Imam jedno pitanje.Posto znam da je zakonom zabranjeno da vojska,tj zaposleni u vojsci strajkuju na bilo koji nacin,iz razloga sto bi to narusilo sistem odbrane,zanima me da li postoji neki slucaj u svetu da je vojska strajkovala sto je bila nezadovoljna necim i da li je to uopste moguce.U jeku strajkova koji se desavaju,svi se bore za plate,prosvetni radnici,policija,svi na to imaju pravo.A sta je sa vojskom? Da li je to uopste moguce? Cinimi se da su ljudi zaposleni u vojsci ostavljeni pred svrsen cin,ako ti se nesto ne svidja,ne odgovara,trazi drugi posao.Nema sta da se bunis Smiley
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #1 on: January 29, 2011, 09:24:23 pm »

Bilo je strajkova u Makedoniji. Nije zabranjeno strajkovati, ali strajk se odvija na radnom mestu i jedino nesto sto je razlicito je da na vidnim mestima ima istaknuti natpis da se desava strajk.
Tako je barem kod nas.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #2 on: January 29, 2011, 09:39:27 pm »

Pre 1991, dok sam živeo u Puli, dobro se sećam da sam slušao priče o štrajku oficira italijanske vojske zbog malih plata. Sad, pošto kupio, po to i prodajem... Angry
Logged
ML
kapetan korvete
*
Offline Offline

Posts: 6 798



« Reply #3 on: January 29, 2011, 09:42:33 pm »

28.09.2010 Štrajk slovenskih javnih službi podržao je i Sindikat vojske Slovenije. Na taj su se način gotovo sve javne službe priključile štrajku koji je obuhvatio više od 80.000 radnika.

Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #4 on: January 29, 2011, 09:45:38 pm »

Koliko se secam u JNA kasnije VJ (VSCG) je pravilom sluzbe zabranjeno sindikalno organizovanje i strajk, Kasnije koliko sam cuo ( ne znam da li je i tacno) u VS je dozvoljen neki vid sindikata ali strajk ne.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #5 on: January 29, 2011, 10:05:53 pm »

Штрајк у војсци, на класичан начин је јако опасна ствар. Војска има оружје и довољну силу па неком може пасти на памет да то и користи. А то је онда државну удар. Дакле, ако војска штрајкује "пуним капацитетом" смениће владу и преузеће власт или ће изазвати општи хаос. А ако преузме власт тек тада наступају проблеми јер војска не зна да влада или то чини лоше. Онда ће опет морати да власт препусти политичарима који ће их опет вратити тамо одакле су и кренули.

Немам закон при руци али мислим да он у Србији даје могућност неког удруживања (синдикалног) у циљу решавања статусних питања, али то не може бити класичан штрајк. Мислим да у Војсци има доста легалних начина да се искаже неко оправдано незадовољство, па и када су у питању зараде. Ипак, мислим да сваком ко ступа у војску мора бити јасно ушта се упушта, посебно када су питању финансије. Нико су војсци није обогатио. Србија, пре тога Југославија, а још раније Краљевина Србија нису никад бог зна како плаћале професионалне војнике. Већ сам то једном написао. Син сам подофицира краљевске војске и официра ЈНА и знам из очеве приче како су им плате касниле, а војска због штедње отпуштана кућама по више месеци. А знам и како смо живели - скромно. Само су једно време 70-тих и делом 80-тих плате војних лица биле солидне.

Дакле, парола коју је колега Dux поменуо увек важи: Коме се не свиђа може да иде. То је иначе много израженије у цивилству, посебно у приватним фирмама. Ја бих додао и ко може да нађе боље плаћен посао (или има памет да то схвати, односно да може наћи бољи посао) чини штету својој породици и себи ако не промени посао.

У државним установама и јавним предузећима је синдикат доста јак али мислим да не раде добро. Углавном се буни за плате, сматрајући да се оне морају повећати увек када падне курс динара или се повећају цене струје, дакле без повећања продуктивности и смањења броја чиновника и запослених у тим системима (просвети и здравству). Мало се брину да се боље ради и тако обезбеди новац из кога ће се повећати плате. Углавном кажу шта ме брига за то, нека мисле шефови. Како су шефови углавном на та места дошли по страначким линијама и они кажу "баш ме брига, нек траје док траје" и нико не брине о продуктивности и ефикаснијем раду. Тако и воде фирме (јавна предузећа) и системе (здравства, просвете и др.), сви заједно у још горе стање.



Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #6 on: January 29, 2011, 10:12:52 pm »

Vojsci je dozvoljeno sindikalno udruzivanje, ali se jos niko nije osmelio da ga formira.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #7 on: January 29, 2011, 10:25:09 pm »

Nađoh...

Zakon o Vojsci
čl. 14
Професионални припадници Војске Србије имају право на синдикално организовање, у складу са прописима Владе.
Предмет синдикалног удруживања, организовања и синдикалних активности не могу да буду одредбе и примена закона и других прописа који се односе на: састав, организацију и формацију Војске Србије; оперативну и функционалну способност, употребу и попуну Војске Србије; приправност и мобилизацију; опремљеност наоружањем и војном опремом; командовање и руковођење у Војсци Србије и управљање системом одбране; учешће у мултинационалним операцијама, као ни унутрашњи односи у Војсци Србије који се заснивају на начелима субординације и једностарешинства.
Професионалним припадницима Војске Србије није допуштено право на штрајк.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #8 on: January 31, 2011, 09:57:26 pm »

Jasno i razumljivo. Tačka.
Logged
Dux
mornar
*
Offline Offline

Posts: 17



« Reply #9 on: January 31, 2011, 11:09:44 pm »

Hvala Rade.Znaci sindikalno organizovanje moze,strajk ne.Pa i to sindikalno organizovanje je na neki nacin ''upotrebljivo oruzje'' u trazenju nekih zahteva ma koliko oni bili ograniceni u onome sto si vec u nastavku posta napisao.Jos da se neko okurazi da napravi sindikat Smiley
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.024 seconds with 22 queries.