PALUBA
April 18, 2024, 11:22:49 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Down
  Print  
Author Topic: Kako početi sa pušenjem lule?  (Read 133310 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #15 on: February 11, 2011, 08:52:11 pm »

Od svega toga, najdraže su mi dobre metalne kutije za duhan. Tridesetak godina služe odlično. Umjesto duhana držim u njima vide, matice, sitne brukvice, brtve, gumice za vodu. U onoj najvećoj mi je litijeva mast. U jednoj manjoj imam dobre grafitne masti za svaku namjenu.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #16 on: February 11, 2011, 09:40:56 pm »

Da li ovaj novi zakon o zabrani pušenja na javnim mestima važi i za lulaše?

Ja sam nekada bio pušač (doduše ne lulaš), ne pušim već skoro petnaest godina i odavno sam prešao iz tabora nepušača u tabor anti pušača!
Kod mene u stanu već godinama niko nije zapalio duvan, a smatram da je je duvan gori porok od alkohola.
Alkoholičari (osim u ekstremnim slučajevima) truju uglavnom samo sebe, a duvandžije i sebe i ceo svet oko sebe!

Boro, nemoj ovo što sam napisao shvatiti kao atak na tebe, ti si moj drug, ali brate, dim od cigareta smrdi, a tek od lula .......
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #17 on: February 11, 2011, 09:47:04 pm »

Lijepo to Lovac zbori, ima tu čak i neke istine o smradu duhanskog dima, o štetnosti, kancerogenosti. Nije duhan manje štetan od  benzinskog ili dizel motora. Preporučam zabranu svih motornih samovoza i ugradnju jarbola i jedara. Benzinu i dizel pod žurno zabraniti. Pogon na letriku, vodik i vjetar. Manje bi nas trovalo od pušača. Duhanski dim živi vječno. Ništa lipše od lipe cigarete.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #18 on: February 11, 2011, 09:47:46 pm »

Kazu da su bivši pušači najgori. Wink

Šalu na stranu, i meni, kao pušaču smeta pušenje u prostoriji u kojoj se jede. Ponekad kod kuče zapalimo u dnevnoj sobi, ali najviše puta na balkonu.
A što se tiče zakona o zabrani pušenja na javnim mestima, u Sloveniji je to več par godina, i konačno možeš iči na jutranju kavu, i da osetiš okus kave, a ne dima (kao što je bilo pre).

LPB
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #19 on: February 11, 2011, 09:54:30 pm »

A kakva je kafa bez cigare,za mene nikakva ,ja kad sam zadnji put pre sedam godina ostavio pusenje batalio sam i kafu. Pre dvadesetak dana sam prestao da pusim obicne cigarete,presao sam na Drum duvan i jedna kesica mi traje tri do cetiri  dana jer me mrzi da motam  a dok sam koristio obicne cigare pusio sam oko dve pakle a jos ako zaglavim negde u kafani i tri.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #20 on: February 11, 2011, 10:06:05 pm »

Lovac, zabrana na žalost važi i za lulaše. A za miris dima lule, očito nisi bio tamo gde se puši pravi duvan za lulu... Miriše bolje od nekih parfema, veruj mi, o smradu nema ni govora.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* lulas.gif (2.24 KB, 25x25 - viewed 1224 times.)
Logged
kozhedub
desetar
*
Offline Offline

Posts: 122


Thar she blows!


« Reply #21 on: February 11, 2011, 11:58:58 pm »

Боро,хвала на информацијама!

Miriše bolje od nekih parfema, veruj mi, o smradu nema ni govora.


Управо...мој буразер користи дуван који мирише на суве шљиве и сушену кору поморанџе,не знам која је марка али мирише веома привлачно...Оно што не знам је да ли се такав дуван натапа ароматичним уљима или је то једноставно својство саме врсте (као код вина на пример,где одређене сорте грожђа дају карактеристичан укус воћа...)?





Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #22 on: February 12, 2011, 09:06:32 am »

Duvani za lulu pripremaju se raznim načinima, svaki proizvođač ima svoje postupke i tajne. Kuvanje na parama meda je jedna od češćih metoda, a kako se vrši aromatizacija voćnim ukusima, stvarno ne znam.

Sigurno je da arome duvana za lulu nisu osobine sorti duvana, jer se kao sirovine koriste klasične Virginija i Cavendish sorte, najčešće.

Još nešto važno: duvan pripremljen za pušenje u luli mnogo krupnije je sečen od duvana za cigarete ili motanje cigareta. Razlog za to je što krupniji komadi duvana sporije gore u luli i tako ne razvijaju previsoku temperaturu. Tako se opet bolje osećaju arome duvana i manje termički opterećuje lula.
Logged
kozhedub
desetar
*
Offline Offline

Posts: 122


Thar she blows!


« Reply #23 on: February 12, 2011, 10:18:11 am »

Ово са кувањем на пари меда је веома занимљиво.Иначе,колико сам прочитао о производњи дувана за ово кратко време,процес је доста сличан производњи чаја у смислу да се листови паре или потапају,остављају да ферментишу,у неким случајевима ( Lapsang souchong ) и диме,а затим се класификују и блендују...У оба случаја и уметност и мајсторство...

Паде ми на памет нешто посредно везано за тему:
Постоје ли неке шибице посебно намењене лулашима?Делује ми да су ове стандардне прекратке за цео ритуал паљења...
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #24 on: February 12, 2011, 10:46:44 am »

Proizvodnja duvana, što za cigarete što za cigare možda ima nešto slično sa proizvodnjom čaja, ali siguran sam da ima neke stvari koje se nama pušačima nikako ne bi svidele, i naravno da ih nema u proizvodnji čaja.
Sada će neko da kaže evo opet teorija zavere.

Neka keže ko šta hoće, ali siguran sam u to da duvan pošto prođe proizvodni proces u fabrici je mnogo štetniji i kancerogeniji od onog domaćeg duvana što su savijali recimo naši preci.
Bilo je i nekoliko filmova na tu temu rađenih po istinitim događajima.
Naravno uvek pobedi interes a razum uvek ostaje po strani.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #25 on: February 12, 2011, 12:34:14 pm »

Znam da postoji Zippo za lule
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A za šibice sam našao ovo i sliku specialnih šibica. Verovatno u posebnim prodavaonicama ima i toga.
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

LPB


* 2486__big.jpg (21.65 KB, 374x450 - viewed 323 times.)

* 2973_1.jpg (71.83 KB, 800x533 - viewed 724 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #26 on: February 12, 2011, 12:49:19 pm »

Šibice koje je Boža postavio služe za paljenje cigara, za lule se koriste obične, klasične šibice. Razlog za to je što lula ne sme da se pali duže od 3-5 sekundi, da se ne pregreje gornji rub prostora u kome duvan gori. Ako paljenje ne uspe, pali se ponovo, novom šibicom, za minut - dva.

Mnogo vrlo korisnih saveta za pušenje i održavanje lule može se naći na ovom sajtu, bez obaveze registracije na forum: http://www.piperson.org/?page_id=2

Brok, slažem se potpuno sa tobom u vezi obrađenog i prirodnog duvana. Čak mislim da se u prerađeni duvan dodaju neke supstance koje pojačavaju zavisnost od pušenja, ali - šta je tu je, dobar domaći duvan nije baš lako nabaviti, a ako bi ga pušio u luli, miris ne bi bio prijatan kao od ovog, aromatizovanog ili na drugi način pripremljenog.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #27 on: February 21, 2011, 05:50:04 pm »

Ma ne mogu nać onu temu o lulama ,pa za sve lulaše  Grin

http://buza-split.bloger.hr/post/medjunarodni-dan-pusaca-lula/6713937.aspx

poz.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 950


« Reply #28 on: February 21, 2011, 07:06:27 pm »

Znam ja gde je, pa sam prebacio tvoj post, SOLARIS. Šteta samo što sam prehlađen i imam temperaturu, pa na svetski dan lulaša jedva dišem, a kamoli da mogu pušit... Angry
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #29 on: February 21, 2011, 10:24:18 pm »

Boro, žao mi je što si prehlađen, ALI - temperatura, začepljen nos, ne osetiš ni mirise ni ukuse, nije ti ni do čega - PRAVI JE TRENUTAK DA PRESTANEŠ PUŠITI!
Veruj mi, kad pređeš taj prag između pušača i nepušača, posle izvesnpg vremena reći ćeš sebi: kako se lepo osećam bez duvana .......
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.