PALUBA
April 27, 2024, 09:27:15 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Down
  Print  
Author Topic: Kako početi sa pušenjem lule?  (Read 134025 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #45 on: March 16, 2011, 02:26:21 am »

Nisam to napisao u tom kontekstu Božo, i ja sam strastveni pušač. Smiley
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #46 on: March 16, 2011, 02:41:11 am »

Znam, i ja sam. Do sada dva puta prestao pušiti po godinu i po (2* trudnoča - ženina ne moja Wink ) ali ponovo počeo.

Zato i znam, koliko je važno da se u glavi sam odlučiš, da prestaneš. Dok nisi siguran u to, ili dok te drugi nagovaraju nema smisla zavaravat i sebe i druge.

LPB
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #47 on: March 23, 2011, 08:31:48 pm »

U ovoj temi sam već preporučio zainteresovanim članovima jedan lulaški forum, pa evo još jedan: http://www.tobaccotaste.com/index.php

Ima mnogo korisnih stvari za početnike, a i za iskusnije pušače Lule. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* lulas.gif (2.24 KB, 25x25 - viewed 1460 times.)
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #48 on: March 25, 2011, 12:09:11 am »

ajde da se i ja prikljucim ovde... pusim lulu nekih 4-5 godina sa pauzama zbog nestasice duvana, lula imam preko 40 (sa tendencijom daljih nabavki - izvini, boro Wink) i pusim razne duvane

onako leteci: mornari su krivi sto svet pusi - oni su duvan doneli u evropu Wink lulu su pusili zato jer je to najbezbedniji nacin pusenja (brodovi su bili od drveta kolko se ja secam) a i da bi prekratili vreme (o ovome mogu da pricaju pomorci, ja to nisam). tako je vremenom nastao stereotip, stari bradati kapetan sa lulom. pusenje lule i cigarete vam je neuporedivo. ja mogu i po nedelju dana da ne zapalim, samo da nosim u zubima lulu napunjenu duvanom (moze i prazna, vremenom povuce miris i ukus na duvan koji najcesce pusis iz nje ili koji ima najjacu aromu). duvana ima raznih, ali okoreli lulasi najvise cene latakiju - sirijski duvan koji se susi na dimu. zato ima miris na dimljeno meso, ali kad se zapali vrlo je ostrog mirisa i okolina ga bas ne voli. medjutim, njegov ukus je nesto sto izaziva blazenstvo Tongue moja preporuka "germains special flake latakia" i za iskusne "macbaren vintage syrian" ili "mississipi mud". naravno, tu su i dunhill duvani, "965" na primer. takodje, vrlo su na ceni virginije. virginije su slatki duvani (prirodno slatki) ali imaju jednu veliku manu - zahtevaju IZUZETNO LAGANO PUSENJE inace ce vam spaliti jezik. spaljeni jezik je "decja bolest" svakog lulasa. do toga dolazi zbog prebrzog pusenja i posebno cesto je kod onih koji sa cigarete predju na lulu. kako ne treba pusiti lulu vam pokazuje prvi link koji je bora stavio. lik prepreprebrzo pusi. upravo zato je virginija najbolja za ucenje - ako te pece - ne valja, ako je ruznog ukusa - ne valja, ako je dim hladan i slatkast - e to je dobro. primer "macbaren virginia no 1". dalje su aromatici - dele se na prirodne i vestacke. prirodni aromatici nastali su BLENDIRANJEM - mesanjem raznih vrsta duvana koji vremenom fermentisu i daju specijalne ukuse. npr "amphora" bi trebala da bude prirodni aromatik (mada u zadnje vreme nisam siguran da je tako). vestacki ili danski aromatici kako im ime kaze karakteristicni su za skandinaviju i nemacku i karakterise ih jak i cesto tezak miris i ukus. osnova im je najcesce virginija, ali se tokom procesa dodaju vestacke materije koje daju miris i ukus. vecina lulasa brzo se ostavlja ovih slatkisa i prelazi na tzv "engleske" mesavine, koje za osnovu imaju virginiju ili latakiju. takodje postoje i orijental duvani, koji su vrlo specificni i ne mogu se opisati. takve vrste ne puse se same vec se koriste kao "zacin" i relativno su retke. primer "katerini" i "jenidje". e u orijental spada i makedonski tutun, koji verujem vecina nas probala, pa zna o cem pricam. zacinski duvan je i "perique" koji uspeva u lijzijani i izuzetno je jak, te se koristi u jako malim procentima (ako ima 5% perika mesavina se smatra izuzetno jakom, tj bogatom). primer je "three nuns" (inace pakovanje 50 g bez "umrlice"  na ebayu cesto tuce preko 100$)  inace duvani mogu biti rezani, zatim flake (presovani pa tanko rezani) rope (kao konopac pa se kasnije rezu na kolutice ko salama), plug...

lule se prave najcesce od korena vresa, mediteranskog zbuna koji je vrlo otporan na vatru. specijalno se priprema, tako da treba malo vise majstorije oko toga. pored toga, prave se od masline, morte (fosilizovani hrast), meerschauma (magnezium silikat, sepiolit), gline, tresnje, kukuruza, manzanite, magrive, limuna... lule se NE prave od ruzzinog drveta, RUZA JE OTROVNA!!! neko je pitao za kukuruzare - vrlo specificna za pusenje ,laka ko perce, ako znas da je pusis prilicno lepo ce te sluziti. proslavili su je mornar popaj i gen mcarthur. inace su bagatela, za razliku od lula od vresa, morte ili meera.

pusenje lule ne izaziva zavisnost od nikotina vec od UZIVANJA. iako sam ritual izgleda smaracki, ipak je - ritual. kad ti jednom udje u krv, sve to radis vrlo smireno, uzivajuci. takodje, lulu NE MOZES  pusiti kad si nervozan - nista ne ide kako treba Wink upravo zato je debela vecina lulasa vrlo smirena i ne reaguju na stres paljenjem lule kao cigareticari. u luli se najvise uziva kad si sam, jer tera na razmisljaje i sanjarenje. na stranu to sto ti daje "dzentlmenski" izgled i pravi te pametniim nego sto jesi Wink doduse, ta stecena flegmaticnost ume jako da iritira ljude, posebno zene u napadu zvocanja,  jer im, zadubljen u svoju lulu, jednostavno - ne odgovaras na paljbu Wink

antipusaci su inace veliki hipohonderi - ubice ih duvanski dim a nece zagadjenje u pancevu, boru ili smederevu Grin ipak, cinjenica je da otkad je eu uvela one svoje direktive (oko 2000. negde) cigarete smrde ko djavo. secam se zelene morave, po luftiranju dima soba je mirisala. sad ne mozes da istrebis smrad po dve nedelje Angry

i tako... ja reko da pomognem bori pa se raspisao Grin ako nekog nesto posebno zanima neka pita, a ja cu da popunjavam kako se sta setim...
« Last Edit: March 25, 2011, 12:16:44 am by ssekir75 » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #49 on: March 25, 2011, 07:57:24 am »

Konačno sam uspeo da i tebe "povučem za jezik", Ssekir!

Hvala što si se uključio, nadam se da ćemo zajedno uspeti da preobratimo ponekog pušača cigareta (Broker nam je za sada najozbiljniji kandidat). Grin
Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #50 on: March 28, 2011, 12:01:36 am »

kad bi bili svesni sta propustaju brzo bi se manuli tog djubreta i opravili se na pravu stvar Wink pride, ponovih se juce na buvljaku Wink dankinja, 150 din, nepusena Wink
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #51 on: March 28, 2011, 07:39:31 am »

Alal vera majstore!
Logged
Mateas78
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1



WWW
« Reply #52 on: April 19, 2011, 10:20:46 am »

Biti ću toliko slobodan da kažem da je miris dima koji se širi oko lulaša neuporedivo lepši od mirisa dima koji se širi okok konzumatora nikotinskih štapića, to je već jedan pokazatelj o razlici u kvalitetu duvana. Lulaš puši duvan, cigaretičar ne puši duvan... prosta stvar!  Grin
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #53 on: April 19, 2011, 12:03:07 pm »

Ja nisam pušač što se tiče duvana i nikad nisam bio, iako sam u životu dosta toga "popušio". Ali takav je život....
Ali da prenesem neke moje doživljaje iz okoline gde su likovi pušili LULU.
Kad sam bio u posadi TČ213, daleke 1969 i još neke, samnom je bio i st.vod Čepin Ciril, mašinac. Tipos je pušio lulu.
More ubi bože, 60 posto posade tropa, a on drugi motorista, temparatura 60 i više stepeni pućka lulu u pultu
(iako je bilo zabranjeno),  i deluje kao da je u laganoj šetnji. Prosto sam mu zavideo na takvom organizmu i mirnoći.
I na kopnu, sećam se kad smo bili u velikom remontu u Šibeniku smjestili smo se u kasarni Ante Jonić. I niko sa njim
od ostali članova posade nije hteo da spava i istoj sobi , a ja sam pristao jer mi to nije bila neka velika prepreka.
I posle izvjesnog vremena znao sam po mirisu u sobi da li puši neko "đubre" ili nešto mešano s medovinom. Prema tome,
Borina lula mi nebi prestavljala opasnost.
Usput pitanje za Boru: Znaš li šta je to šnjucanje duvana? Grin    Pozdrav lulašima.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #54 on: April 19, 2011, 03:43:49 pm »

Hvala Orićareb.

Znam šta je "šnjucanje" - to je udisanje vrlo sitno isečenog i posebno pripremljenog duvana, "burmuta" u nos. Običaj koji je gotovo isčezao danas a bio je vrlo raširen u XIX veku, posebno među aristokratijom.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #55 on: April 19, 2011, 04:19:16 pm »

Neki duvani, koji se tako koriste, lepo očiste nos prilikom prehlada. Ponekad koristim.

Od "nekonvencionalnih" načina dobijanja nikotina ponekad koristim snus, duvan u vrečicama, koji se stavlja ispod gornje usne.

LPB
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #56 on: April 19, 2011, 04:41:23 pm »

Hvala Orićareb.

Znam šta je "šnjucanje" - to je udisanje vrlo sitno isečenog i posebno pripremljenog duvana, "burmuta" u nos. Običaj koji je gotovo isčezao danas a bio je vrlo raširen u XIX veku, posebno među aristokratijom.
Bravo "majstore", ali da dam još nešto u korist te LULE.
Po klasifikaciji (koju sam naravno negde pročitao), najblaži oblik uživanja duvana je upravo pušenje lule. To je ustvari pućkanje, jer tako se ustvari puši lula. Posle nje je malo grđe normalno pušenje cigareta. Onda dođe još grđe, a to je žvakanje duvana. A tek je pravo grdilo gore pomenuto "šnjucanje", tj. uvlačenje sitno mljevenog duvana na nos. Tu direktno najfinije čestice nikotina dopiru pravo u pluća.
Pouka svega Grin
Kad sam bio mali klinja, vraga klinja, oko 10-tak godina pa do odlaska u JRM živio sam u Banatu, kraj Kikinde u Novim Kozarcima. I u mom komšiluku odma preko ulice živjela je baba Zorka. Mala, metar i žilet, skvrčena sa možda blizu 50-tak godina. Za mene je tad izgledala kao da ima 90. A imala je tri sina, ko tri grmalja. I ta moja baba Zorka je uvijek sa sobom nosila kutijicu u kojoj je bio mljeveni duvan. I malo, malo ona usred priče ili sličnog izvadi tu "spravicu", otvori, prstima kao uzme te prašine pa u jednu nozdrvu, pa u drugu, i onda sve pospremi. Pogleda malo okolo i onda baci jedno 2 do 3 kiha te onda nastavi gde je prekinula. I tako ista procedura kao svaki pravi uživalac. Nesećam se da je ikad bila bolesna, bez prehlada, bez gripe dok je u isto vrijeme pola komšiluka znalo ležati pod temparaturom. To je prvi i jedini takav slučaj uživanja koji sam video i upamtio. I moja ta baba Zorka tako je uživala, nećete vjerovati sve do svoje 90 i neke godine starosti. Nije priznavala postojanje nikotina....
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #57 on: April 22, 2011, 11:17:40 am »

Ima forum http://www.tobaccotaste.com/index.php nekih problema:

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nadam se da će brzo biti sve Ok.


* problem sa sajtom.jpg (40.89 KB, 826x174 - viewed 250 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #58 on: April 22, 2011, 01:19:32 pm »

Već je u redu, trenutni tehnički problemi.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #59 on: April 22, 2011, 01:23:23 pm »

Da znam, sad je sve Ok sa forumom.

Juče sam sam dobio na poklon od mog dobrog druga Bora dve nove lule, kesu duvana W.O. Larsen, tamper, kesicu Blitz štapića za čišćenje lule i stalak za lulu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Žao mi je što nemam mogućnost da prenesem aromu duvana. Ako volite skupu čokoladu to bi bilo u tom pravcu.

Dobio sam i upustvo kako i šta da ne bih spalio lulu, takođe sam imao prvi čas, prvu lulu sam ispušio uz prisutvo Bora koji je korigovao moje stalne greške.
Dexy, inače nepušač, je sve to posmatrao sa blagim osmehom. Šta je razmišljao mogu samo da naslutim. Smiley

Sada sam polako krenuo sa 1/3 duvana lule i odmaram lule 24 sata.

Boro veliko HVALA.


* dve lule, konac za ciscenje lule, duvan i tamper.jpg (276.2 KB, 1200x752 - viewed 895 times.)
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.062 seconds with 22 queries.