PALUBA
April 28, 2024, 07:17:00 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7   Go Down
  Print  
Author Topic: Pregovori o nabavci lovca Nortrop F 5E za potrebe JRV  (Read 67117 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 6 890



« Reply #30 on: February 10, 2011, 04:11:24 pm »

Trpe, sve ja to znam. Ali pazi ovo... kupimo od Rusa npr. torpedne čamce. I uz njih čak i viljuške, kašike, čaše, gorivo, mazivo, dijelove, čačkalice... i šta sve ne. I to nam odgovara, a ne odgovara nam nabavka nekog sredstva sa Zapada pod povoljnim uslovima, sve sa licencom, pogonom za proizvodnju i svim benefitima koje bi imali od tog posla?! Besmisleno... ili cicijašenje.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 6 890



« Reply #31 on: February 10, 2011, 04:17:49 pm »

Deligrade, sve to stoji što si napisao. Ja samo želim da kažem da imam utisak da su naši samo glumili potencijalne kupce i partnere, a da im u stvari nije bila namjera da bilo šta kupe. Što bi se reklo, samoreklamerstvo.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #32 on: February 10, 2011, 04:19:20 pm »

Nije besmisleno, jer bi i ti zapadnjaci prodali sve sto uz to sretstvo ide.
Ako vec pricamo o avionima, tu su i tako jednostavne stvari koje bi bilo koji metalac ili radnik u drvnoj industirji kod nas lako, a mozda cak i kvalitetnije proizveo. Recimo pored aviona MiG-21, morao si od sovjeta da kupis i stepenice na kojima se pilot penje, zatvaraci koji idu na usisu motora kao i na ispusti motora, drvene (ne znam kako im je ime) cunjeve koji se stavljaju ispod tockova i slicne jednostavne stvari.
To uvek, ali bas uvek ide sa slozenijom tehnikom, jer se inace ne prihvata garantni rok.
Isto to je vazilo kako za istocnu, tako za zapadnu, a bogami i za nasu tehniku. Sigurno pokrivaci usta cevi za topove M-48 B-1 koje smo mi izradili, mogli su da izrade i burmanci, mozda cak i jeftinije, ali bez tih pokrivaca cevi, nebi niti prodazba isla pod istim uslovima sa kojima je tada otisla.

Deligrade, sve to stoji što si napisao. Ja samo želim da kažem da imam utisak da su naši samo glumili potencijalne kupce i partnere, a da im u stvari nije bila namjera da bilo šta kupe. Što bi se reklo, samoreklamerstvo.


I to je deo uspesne trgovije, sa time se obaraju cene i dobijaju povoljniji uslovi. Wink
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 6 890



« Reply #33 on: February 10, 2011, 04:32:54 pm »

Jeste, Trpe. Prodali bi nam i zapadnjaci sve to kao i Rusi. Ali bi nam prodali i tehnologiju i licencu pa bi onda i mi sve te zezalice prodavali po svijetu.

I to je deo uspesne trgovije, sa time se obaraju cene i dobijaju povoljniji uslovi. Wink

Mi smo imali namjeru da cijene oborimo na nulu. Wink
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #34 on: February 10, 2011, 04:43:54 pm »

Jeste, Trpe. Prodali bi nam i zapadnjaci sve to kao i Rusi. Ali bi nam prodali i tehnologiju i licencu pa bi onda i mi sve te zezalice prodavali po svijetu.

Vidis, ne ide to bas tako, kada kupujes licencu od nekoga, onda ti taj neko odredjuje gde i koliko ces ti prodati. Postoji mogucnost da proizvodis samo za domace potrebe (primer licenca za Mercedes G Francuskoj gde se proizvodio pod imenom Pezo), mogu da ti odrede samo neki deo sveta gde bi ti izvozio, i to samo ako oni tamo ne mogu da izvoze, za sto je postojala minimalna mogunost, i mogu da ti daju pravo da izvozis svugde gde mozes, ali to se obicno desava samo ako domicilna firma prestaje sa proizvodnjom tog modela opreme ili oruzja. Pa onda su tu i pitanja kako ce se zvati to oruzje ili orema tada, jer je moguce da domicilna fabrika zeli da zadrzi trademark dotadasnjeg imena i jos mnogo, mnogo sitnica koje se dogovaraju pre kupoprodaje licence.

Mi smo imali namjeru da cijene oborimo na nulu. Wink

To bi tesko uspeli i jevreji kao najveci trgovci u svetu, ali da smo uspeli u tome, onda bi sami sebi cestitali i preuzeli primat od jevreja. Grin Grin Grin
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 6 890



« Reply #35 on: February 10, 2011, 04:49:50 pm »

Jeste, Trpe. Prodali bi nam i zapadnjaci sve to kao i Rusi. Ali bi nam prodali i tehnologiju i licencu pa bi onda i mi sve te zezalice prodavali po svijetu.

Vidis, ne ide to bas tako, kada kupujes licencu od nekoga, onda ti taj neko odredjuje gde i koliko ces ti prodati. Postoji mogucnost da proizvodis samo za domace potrebe (primer licenca za Mercedes G Francuskoj gde se proizvodio pod imenom Pezo), mogu da ti odrede samo neki deo sveta gde bi ti izvozio, i to samo ako oni tamo ne mogu da izvoze, za sto je postojala minimalna mogunost, i mogu da ti daju pravo da izvozis svugde gde mozes, ali to se obicno desava samo ako domicilna firma prestaje sa proizvodnjom tog modela opreme ili oruzja. Pa onda su tu i pitanja kako ce se zvati to oruzje ili orema tada, jer je moguce da domicilna fabrika zeli da zadrzi trademark dotadasnjeg imena i jos mnogo, mnogo sitnica koje se dogovaraju pre kupoprodaje licence.

Konkretno, za F-5E, glavni proizvođač za Evropu. Malo li je?
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #36 on: February 10, 2011, 05:02:02 pm »

Nije, al pitanje kolko bi zapadnoevropejci uzeli od nas, mozda jedino neutralne zemlje, jer bi ostale zapadnoevropske zemlje kupovale direktno od SAD. Na kraju, koliko je evropskih zamalja uzelo F-5E avion ?? Kolko sam video na Vikipediji, svi u evropi koji su imali F-5 avione, imali su F-5 A/B verziju, da bi kasnije presli na F-16, sto znaci dzaba bi nam dali licencu za Evropu, kada ne bi mogli da ih prodamo nigde. Nisu glupi ti ameri. Wink
Takodje pitanje je sta su trazili za uzvrat.
Opet cu reci, previse malo podataki imamo da bi baratali sa njima. Sa ovim sto imamo moze se zonglirato onako kako mi zelimo, i opet da nismo sigurni u nista.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #37 on: February 10, 2011, 08:27:00 pm »

Niko iz zapadne evrope ne bi kupio našu licenciranu verziju, jer su proizvodili svoje. Tako su holanđani napravili 105 primeraka pod oznakom NF-5A/B ( 75 vezije A i 30 verzije B), a španci 30 komada pod oznakom SF-5A. U evropi su ih koristili još norvežani ( 108 komada) a turci još uvek koriste nekih 50 NF-5A i 25 NF-5B ( od preko 200 polovnih koje su nabavili sa raznih strana sveta).

Što se same licence tiče ona ima nekoliko različitih cena, a sve u zavisnosti dali se letelica koristi samo za sopstvene potrebe ili i za izvoz. Isto tako se u ugovoru za licencnu proizvodnju precizira i količina letelica koje se proizvode, kao i rezervni delovi. Tako da ukoliko se koristi samo za domeće potrebe nikako ne možeš da budeš na nuli, ali opet sa druge strane se diže tehnološki nivo zemlje, što kasnije možeda se iskoristi i u drugim stranama industrije.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #38 on: February 10, 2011, 08:34:05 pm »

Motorista, sve ostale zemlje su imale model F-5A/B, model F-5E nije imala niti jedna evropska drzava.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #39 on: February 10, 2011, 09:29:31 pm »

Pa nisu im ni trebali F-5E, jer je većina evropskih država počela sa licencnom proizvodnjom/kupovinom F-16A/B. Koliko mi je poznato, F-5E se licencno proizvodio samo u Južnoj Koreji. Dreadnought je u pravu, skoro je sigurno da nam ne bi dali licencu za izvoz, jer čak i kada bi nam bila dodeljena, bila bi sigurno povučena posle našeg "kreativnog" pristupa međunarodne pomoći (hint: Etiopija i tenkovi M-47). Ali, korist za našu industriju bi bila višestruka. Da smo uzeli licencu, put do proizvodnje novog aviona bi bio praktično prokrčen, usvojili bi smo mnogo iskustva u proizvodnji savremenih lovačkih aviona, integraciji sistema, verovatno bi dobili kompletnu proizvodnu liniju po sistemu ključ u ruke, a da ne govorim o tome da bi dobili neuporedivo bolju platformu za dalja unapređenja i modifikacije u odnosu na MiG-21bis. 
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #40 on: February 10, 2011, 09:39:00 pm »

Motorista, sve ostale zemlje su imale model F-5A/B, model F-5E nije imala niti jedna evropska drzava.

Naravno da nije, oni su kupili ili proizveli svoje F-5A/B krajem 60-ih i početkom 70-ih, a F-16 su nabavili početkom 80-ih. Nikako im se ne bi isplatila nabavka ili proizvodnja novih letelica na svakih 5 godina.

Svojevremeno sam negde pročitao da su naši planirali i licencnu proizvodnju aviona MiG-21, ali ne znam koje verzije. Od toga se odustalo jer naša industrija nije bila sposobna da proizvede delta krila, čak su nas i česi to savetovali jer su i oni imali velikih problema sa tim delom aviona.

Da su naši kupili licencu za F-5E/F, to bi bio veliki tehnološki skok napred i što reče zastavnik iskustvo koje bi moglo da se koristi za dalji razvoj letelica. setite se samo kolikih su problema naši inžinjeri i majstori imali sa proizvodnjom glave rotora za S-55, pa je i to savladano. Posle toga su se isto jevili problemi sa Gazelama, ali je i to prevaziđeno. Nijedan početak nije lak, ali...sve u svemu velika šteta što ovi pregovori nikada nisu realizovani do kraja.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #41 on: February 10, 2011, 11:50:49 pm »


Sviđalo se to nekome ili ne ali Tile je bio maher i kao što naši današnji političari (iz svih republika ex Jugoslavije) ne izlaze iz d...a političara velikih sila činjenica je da političari velih sila pedesetih i šesdesetih pa bogami i sedamdesetih godina nisu izlazili iz njegovog d...a.
[/quote]

Bravo Deligrade za ovu konstatciju kojoj se i sam pridruzujem i cesto je zaagovaram preko brojnih primijera.

Ali kolektivna amnezija polako prelazi u kronicno stanje pa su cinjenice na nasim prostorima nebitne u odnosu na serijal "Veliki Brat". Stavljenje cinjenica u stranu, priznaje se osoba inferiornost
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #42 on: February 11, 2011, 02:23:25 am »

mozna kombinacija MIG-21 sa F-100 ili A-4 zvuci bas interesantno..i cudno. Siguran sam da bi to bilo prav logisticki kosmar za JRV.
Licenca i proizvodnja F-5 je za mene licno je bilo bolje resenje: F-5 je ustavri bilo u okviru toga sto smo mogli a sto ne kao vazduhoplovna industrija...a iskreno mislim da je ekonomski bilo vise nego opravdano. Ne zaboravimo da poenta F-5 je bila njegova eftina proizvodnja a super platforma za modernizacija, to je bar praksa pokazala. To receno,F-5 bi njaverojatnije bilo kraj domace vazduhoplovne industrije u smislu nasi originalni avioni: nema jastreb, nema galeb g-4 i najverojatnije ni Orla. MIG-21 je super avion ( za svoje vreme) i shvatam da su ga kupili zato sto uslovi su bili bolji, ali ja licno ipak mislim da su pogresili za F-5...
 
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #43 on: February 11, 2011, 02:34:18 am »

Ja naprotiv mislim da to ne bi bio kraj domaće vazduhoplovne industrije, već upravo suprotno, to bi bio zamajac, jer bi se putem tog projekta stekla iskustva u radu sa modernim nadzvučnim borbenim avionima, pa bi naš NA usledio dosta brže.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #44 on: February 11, 2011, 07:35:35 am »

Mali Off

Dreadnought je u pravu, skoro je sigurno da nam ne bi dali licencu za izvoz, jer čak i kada bi nam bila dodeljena, bila bi sigurno povučena posle našeg "kreativnog" pristupa međunarodne pomoći (hint: Etiopija i tenkovi M-47).

Na stranu to što se nisam oglašavao u ovoj temi, to je potpuno irelevantno za moj komentar.

Zaćo, ja mnogo volim kada sam u pravu  Cheesy

...

Samo vi nastavite, veoma je zanimljivo  Wink
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6 7   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.