PALUBA
May 01, 2024, 02:26:33 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Pokazna vežba "Ušće 2011"  (Read 48675 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 420


« Reply #75 on: February 14, 2011, 08:28:15 pm »

Нешо, искрено нисам уопште гледао "специјалце" и њихове борилачке вештине, ако на тај део  мислиш. Не знам зашто су то уопште уврстили у програм. Ипак, када би и ти и твој инструктор стали пред масу, буди сигуран да би вам неки "Нешо" или "Џумба" нашли примедбу. Друго, не разумем зашто сви ви који пратите војску специјалце доживљавате као неке екстра стручњаке за борилачке вештине. За добру специјалну јединицу много је важнији "дух" јединице, како људи себе и оне око себе доживљавају и колико су уиграни као тим. То није скуп врхунских појединаца, већ психички стабилних и солидно увежбаних (војним вештинама) "тимских играча". Бити специјалац има пре свега везе са "мозгом" и способношћу креативног деловања у екстремној ситуацији. Знам многе који не знају ни једну борилачку вештину, али имају мозга и духа, као и обрнуто. За војне специјалце далеко битније су индивидуалне вештине употребе оружја, преживљавања или орјентације, а још битније способност обједињавања тактике дејства и то на дуже стазе. Рат не траје само једну акцију па идемо кући, као што је то можда у полицији.



Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #76 on: February 14, 2011, 08:31:28 pm »

Napokon...nista pametnije nisam procitao. Bravo @Dzumba, pozdravljam!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 420


« Reply #77 on: February 14, 2011, 08:34:17 pm »

Авионе у ваздуху нисам снимао као Djoxi, али сам "Ласту" усликао на земљи.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Неки страни војни изасланици загледају "Ласту"

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Мало са "звирнуо" у унутрашњост, мада се у то слабо разумем


* DSC08148rz.jpg (255.09 KB, 800x600 - viewed 183 times.)

* DSC08149rz.jpg (252.87 KB, 800x600 - viewed 187 times.)
Logged
Sin
mornar
*
Offline Offline

Posts: 27


« Reply #78 on: February 14, 2011, 09:14:50 pm »

Mislim da bi pojedini trebali da shvate kontekst ove pokazne vezbe, mesto odrzavanja i cilj. Kontekst je dan armije koji se obelezava pred sirokim auditorijumom gradjana, mesto odrzavanja je gradski park u urbanoj sredini od vise miliona dusa, cilj je pitanje za organizatore, ali je ocigledna zelja za demonstracijom i prikazom razlicite vojne tehnike i jedinica.

Kako organizovati obelezavanje dana armije je stvar ukusa (mozda bih ja to uradio skromnije i vrlo drugacije), ali prikaz je definitivno bio interesantan za posmatrace koji su ga do kraja ispratili i pozdravili aplauzom. A dominantna publika su bili klinci sa porodicma.

Ako ocekujete vojnu vezbu kojoj ce jedinice realno pokazati i izvoditi dejstva koja su im u opisu posla, prava lokacija su vojni poligoni.

Lepa vežba, a još lepše 29-ke. Koliko sam ja primetio bili su to jednosed i dvosed.

Dolaze helikopteri na vežbu, a onaj na mikrofonu urla kao da su došli ko zna kakvi helikopteri pa će sad da naprave dar mar. Gde su Mil Mi-24 oklopni helikopteri? Ove gazele možeš da skineš i sa praćkom. Oni ne mogu da budu nikakva adekvatna pratnja vojnog konvoja.  

MI-24 nisu operativni,cekaju remont,ako pronadju pare za to.To je realnost trenutna. Sad
Mi-24 ne cekaju remont. Proglaseni su neprespektivnim i cekaju dan kada ce im se razresiti sudbina.

Gazelama nije namena pratnja vojnog konvoja. Niti je to bio njihov prikaz na pokaznoj vezbi. Game su naoruzane PO vodjenim raketama i to im jeste borbena namena. Nazalost do sada nije iskoriscena mogucnost da se naoruzaju i drugim odgovarajucim namenskim sredstvima koja postoje na zapadu za ovaj helikopter. U odnosu na Mi-24 cak imaju neke prednosti, uz poznate mane. Situacija nije crno bela.

Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 420


« Reply #79 on: February 14, 2011, 09:18:41 pm »

Мало пажљивије сам погледао фотографије пушке са комером на штанду СДПР за коју је Трпе рекао да је у калибру 5,56. Тачно, Трпе је у праву. Нисам добро гледао.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

То је та пушка


* DSC08018rz.jpg (238.4 KB, 800x600 - viewed 185 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 420


« Reply #80 on: February 14, 2011, 09:21:05 pm »

Ево исте пушке са пар детаља.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSC08015rz.jpg (544.32 KB, 1200x900 - viewed 171 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 420


« Reply #81 on: February 14, 2011, 09:23:41 pm »

И још две

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSC08017rz.jpg (385.58 KB, 1024x768 - viewed 149 times.)

* DSC08016rz.jpg (533.88 KB, 1200x900 - viewed 58 times.)
Logged
Zaslon
Moderator
stariji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 849



« Reply #82 on: February 14, 2011, 09:29:41 pm »

@dzumba

Retko komentarišem ali moram reći - tvoji postovi su milina za pročitati, divim se svakom tvom postu. A da post ne bi bio off topic, dodaću da su slike odlične. Pitao bih da li ima koja slika "Minimi Para", onako direktna, mnogo mi se sviđa njegovo rešenje oslonca za rame i sklapanja istog.  

Mi-24 ne cekaju remont. Proglaseni su neprespektivnim i cekaju dan kada ce im se razresiti sudbina.

@Sin

Iako lično smatram da od remonta Mi-24 nema ništa i da je to realnost, ipak bih pitao koliko je informacija koju si gore pomenuo pouzdana i tačna. Još uvek nisam naišao na takvu informaciju.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 420


« Reply #83 on: February 14, 2011, 09:30:23 pm »

Помешао сам проспекте. Mало пре сам поставио за М-77ABX а сада за М-21BS. Извињавам се. Ем не носим резервне батерије, ем ми требају јаче наочаре.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Prospekt SDPR M77rz.jpg (170.77 KB, 724x1024 - viewed 70 times.)

* Prospekt SDPR M77 s2rz.jpg (195.02 KB, 724x1024 - viewed 78 times.)
« Last Edit: February 14, 2011, 10:06:05 pm by trpe grozni » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 420


« Reply #84 on: February 14, 2011, 09:42:38 pm »

Ово му дођу као "поздрави и жеље гледалаца".

Ево га "Миними". Кундак од ПМ "Миними" је на овој другој слици (у позадини пушке H&K), мада ми он није био мета.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ова платнена кесица је муницијска кутија за реденик од 50 метака (ако сам добро упамтио). Рекао бих баш практично. Има "шнир" (патент затварач)  на дну да убациш реденик. За већи број метак има металну кутију.


* DSC08076rz.jpg (396.98 KB, 1067x800 - viewed 87 times.)

* DSC08063rz.jpg (510.71 KB, 1200x900 - viewed 69 times.)

* DSC08075rz.jpg (488.84 KB, 1200x900 - viewed 66 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #85 on: February 14, 2011, 09:44:04 pm »

Ovo je modifikacija M-21. Da li mi se cini ili je ova picanti sina malo robsnije postavljena u odnosu na ranije M-21 koje su isto imale picanti sinu na poklopcu sanduka?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 420


« Reply #86 on: February 14, 2011, 09:48:24 pm »

Да се ја вратим Владиној омиљеној теми СДПР.

Сада мало слика дорађене М-77 како то лепо Трпе зна.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ова задња да Трпе провери калибар Cheesy


* DSC08008rz.jpg (536.47 KB, 1200x900 - viewed 82 times.)

* DSC08007rz.jpg (246.55 KB, 800x600 - viewed 89 times.)

* DSC08009rz.jpg (241.58 KB, 800x600 - viewed 65 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #87 on: February 14, 2011, 09:57:46 pm »

Vidim, da je i automatski bacač granata 30 mm bio među izložbenim eksponatima.

Postaviću jedno pitanje (ne tiče se ovog topica, ali se o tom oružju do sada nije raspravljalo na Palubi), a radi se o municiji za to oružje.
Naime, kada je taj bacač granata razvijan - uporedo sa njim razvijana je i municija u našim pogonima. Međutim, nekako nije išlo dobrim putem da se dobije stabilan metak (granata), pa su konstruktori oružja posegnuli za imajućom municijom iz mornarice. Upotrebljena je municija za bacač granata BP 30mm sa DJČ.
Koliko je meni poznato, kada je počeo raspad SRJ i SCG sva ova municija je povučena iz CG i predislocirana u SR.

Moje pitanje glasi: da li se za ABG još uvek koristi ruska municija za BP 30 ili su naši u Srbiji uspeli da razviju adekvatnu zamenu?

ILI

Da li je ABG 30 mm samo reklama (prazna puška), i da li neko od Palubaraca ima podatke o tome je li se to oružje nalazi u operativnoj upotrebi ili je samo paradiranje Yugoimporta?  
 
Ako sam u krivu - molim, ispravite me!
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #88 on: February 14, 2011, 10:04:23 pm »

Hehehe, hvala Dzumba.

Moram nesto da dodam povodom sve vece mode da se na puskama upotrebljava plastika i ove pikantili sine.
Plastika nije lose resenje, jeftina je, lako je oblikovati i dugotrajna je.
Ali....
Plastika nema "dusu" sto bi rekli ljudi, ne upija znoj, ne "lepi" se tako dobro za ruku, ne izolira toliko dobo toplinu kao sto to radi drvo.
Sto se tice sina, vec sam odavno rekao da svako preterivanje nepotrebno, ako je i potrebna, sasvim dovoljno je i jedna takva sina, sve sto je vise, onda je previse.
Meni je vec odavno dosadila ova moda sa pikantili sinama koju su zapoceli ameri, mislim da ce uskoro i to proci, pa ce sve to ubrzo i da se smiri.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 420


« Reply #89 on: February 14, 2011, 10:05:42 pm »

Оружје (АБГ) је одавно у оперативној употреби. Проблем муниције је давно решен. Миницију је радила и ради  "Слобода". Проблем са муницијом је настао (пре једно 20-таки година) погрешним копирањем прве серије руске муниције за бацаче 30мм. Нисам сигуран али се ради о некој заштити од превременог опаљења (експлозије) или тако нешто. Тај фелер је био и на тој "морнаричкој" муницији.

Слике АБГ имаш на више фотографија јединица ВС у КЗБ уназад 7-8 година.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.