PALUBA
April 27, 2024, 04:35:12 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 54   Go Down
  Print  
Author Topic: F-35 Lightning II  (Read 307372 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #435 on: December 07, 2016, 10:10:01 pm »

Ne bi me čudilo da noviji ruski avioni traže vrlo uporediv broj čoveko/časova za održavanje za jedan čas leta.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #436 on: December 07, 2016, 10:11:04 pm »

Za to postoji termin covek/sat. Wink


Kumbor me pretekao
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #437 on: December 07, 2016, 10:53:40 pm »

Koliki je prednost VSTOL-a u odnosu na konvencionalne palubne avione. Veci kapacitet, brze vreme poletanja, i predpostavljam veca sigurnost (U glavi su mi dogadjaji na Kuzi).
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #438 on: December 08, 2016, 09:11:19 am »

Ustvari VSTOL nema skoro nikakvih prednosti u odnosu na klasicne palubne avione. Jedina prednos mu je to sto moze poletati sa manjih brodova.
Prilikom vetikalnog poletanja avioni trose vise goriva i mogu da ponesu manje tereta. Takodje za sletanje se potrosi mnogo vise goriva tako da rezerva mora biti veca sto ponovo skracuje radijus.
F-35B nosi 1/3 manje goriva (zbog potrebe da nosi motor(ventilator) za vertikalno poletanje), bice ogranicne na 7 g opterecenje za razliku od F-35A 9g. Za sad je ogranicen na 4.5g do nove verzije softwera.

Takodje vertikalno sletanje ogranicava kolicin tereta (naoruzanja) sa kojiom se moze sleteti. Ovo postaje jako bitno jer novo vodjeno naoruzaje je jako skupo.
Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #439 on: December 08, 2016, 10:46:16 am »

Baš sam neki dan razmišljao zašto su promijenili vrata za vertikalnu mlaznicu iza pilotske kabine. Na prototipu su to dvokrilna vratašca a na produkcijskim avionima je to jedan veliki poklopac koji izgleda kao zračna kočnica.
I evo, tu je sve fino objašnjeno
http://www.enu.kz/repository/2011/AIAA-2011-6940.pdf

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #440 on: December 08, 2016, 01:09:08 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* F-35 01.jpg (273.4 KB, 958x719 - viewed 100 times.)

* F-35 02.jpg (178.91 KB, 954x718 - viewed 96 times.)

* F-35 03.jpg (245.61 KB, 958x720 - viewed 97 times.)

* F-35 04.jpg (198.29 KB, 961x717 - viewed 90 times.)

* F-35 05.jpg (254.55 KB, 960x719 - viewed 93 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #441 on: December 08, 2016, 01:53:32 pm »


Teško da će mi bilo ko moći odgovoriti, ali da pitam: F-35 ima jedan pogonski motor. Ukoliko dođe do "flameout" - prosto gašenja usled "pumpaža", ili kvara tog motora, kolika je verovatnoća da avion može "dojedriti" i bezbedno se spustiti na "lift fanu", a da ne padne s neba kao kamen i razlupa se naskroz.

Inače, prelistavajući članak sa linka, prvo što mi je palo na pamet je da su Ameri vrlo mudro iskoristili projektnu dokumentaciju Yak-141, koju im je Jeljcin, kompletnu, pod ne znam kojim maliganima prodao ili poklonio 1992 ili 1994. Osnovno rešenje je potpuno isto za STOVL varijantu oba aviona. Koju li su njemu roze slonićii/beli miševi igrali pred očima da napravi takvu glupost!!???
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #442 on: December 08, 2016, 02:05:42 pm »

Mislim da se niko neće igrati sa lift fanom, nego će "jedriti" koliko može, kao i sa običnim avionom.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #443 on: December 08, 2016, 05:38:32 pm »

Mislim da se niko neće igrati sa lift fanom, nego će "jedriti" koliko može, kao i sa običnim avionom.

Problem je što su SVI američki avioni, projektovani posle 1970. - a to su 100/ svi koji su u službi, namerno projektovani kao "aerodinamički nestabilni", tj. pri gubitku uzgona padaju u kovit iz kog je nemoguće avion izvaditi, iz tamo nekih razloga!? Nemam pojma kojih! Možda to ima veze sa FBW? Ljubo!? Ljubooo!? LJUBOOO!? Ili ko već može iole odgovoriti!


Ovo je bio moj 11.111 post na Forumu. Uskoro će mi trebati stručna pomoć, ili bar fotke oko "Jadrana". Hoću da napišem članak o školovanju KJRM oficira, kratak osvrt na školski sistem, a osnov bi bio ŠB "Jadran", sa praćenjem karijere i komentarima preko 1941-1945, pa dalje, sve do modernog doba i završetka remonta 2016 u RM VCG. Ja sav materijal za članak razine "dobre publicistike" već imam i dostupan mi je.
Ponavljam molbu ko mi može obezbediti fotokopiju doktorske disertacije Kažimira Pribilovića. Pokušao sam preko sveučilišta u Zadru. Posredno sam dobio odgovor da sam lud, a doslovno, bez pečata i potpisa, bez zavodnoga ili bilo kakvoga identifikacionog broja ili oznake. ali na memorandumu Sveučilišta u Zadru baš ovako, NE LAŽEM: "MISLITE LI VI DA ĆEMO BILO KOMU IZ BEOGRADA IKADA DATI BILO KAKAV PRISTUP BILO KAKOVOJ GRAĐI NAŠEGA SVEUČILIŠTA, tim prije ako se tiće onoga što je samo naša svojina i samo naša povijest.
E, сад! Остављам свакоме на савести да оцењује одговор Високопреуваженога Задарскога Свеучилишта по својој савести / savjesti. ЈА НАМЕРНО ВЕЛИКИМ СЛОВИМА, ДРЕЧЕЋИ И УРЛАЈУЋИ МОГУ БИТИ САМО ПРОТИВ ТОГА! Ја им се више обраћати нећу, јер су ме увредили лично, мене и моју породицу. Sram ih i stid bilo. Срам их и стид било, Дабогда.
« Last Edit: December 08, 2016, 06:08:24 pm by kumbor » Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #444 on: December 08, 2016, 06:48:50 pm »

Mislim da se niko neće igrati sa lift fanom, nego će "jedriti" koliko može, kao i sa običnim avionom.

Problem je što su SVI američki avioni, projektovani posle 1970. - a to su 100/ svi koji su u službi, namerno projektovani kao "aerodinamički nestabilni", tj. pri gubitku uzgona padaju u kovit iz kog je nemoguće avion izvaditi, iz tamo nekih razloga!? Nemam pojma kojih! Možda to ima veze sa FBW? Ljubo!? Ljubooo!? LJUBOOO!? Ili ko već može iole odgovoriti!

Zbog lakseg i brzeg manevriranja, lakse je nesto nestabilno izbaciti iz ramnoteze i usmeriti ga u zeljenom pravcu nego nesto stabilno.
Nije to samo slucaj kod amera, svi moderni avioni su dinamicki nestabilni, a stabilnost se postize pomocu kompjuterskih podesavanja parametra aviona.

P.S.
Cestitke na ljubilarnom postu. 
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #445 on: December 08, 2016, 07:34:09 pm »

Čestitam kumbore. Grin

Što se tiče aviona, njime upravlja računar sve dok ima struje. Koliko ja znam F-35 ima ugrađen APU, koji može da obezbedi napajanje električnom energijom kada motor ne radi.

Quote
More Efficient and Reliable Flights

Our power and thermal management system (PTMS) integrates a conventional auxiliary power unit, environmental control system and emergency power into a single system. This integrated package, outfitted on the F-35 Joint Strike Fighter aircraft and available for more electric architecture (MEA) aircraft, represents a first for the industry.

Our advanced technology offers a dramatic contrast against conventional systems, including:
Savings in aircraft weight of about 1,000 pounds
Savings in aircraft length of about 10 inches
Significantly increased reliability
Savings in aircraft life cycle cost

On the F-35, the PTMS integrated power package delivers electrical power for the aircraft main engine start, auxiliary, and emergency power needs, while simultaneously providing thermal management of the aircraft heat loads.

http://www.prnewswire.com/news-releases/unique-integrated-system-starts-f-35-engine-in-joint-test-by-lockheed-martin-pratt--whitney-54447287.html
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #446 on: December 08, 2016, 08:02:45 pm »


Uvaženi, komp upravlja motorom, dok motor radi. Ako glavni "jet" ima flameout iz bilo kog razloga, ima li mogućnosti da avion sleti samo na lift jetu a da se ne slupa 100%. Po meni nema. Zavisi od mase, al` ajd`. Ne govorim o planiranoj situaciji VL, već o havariji, kvaru. Ako motor nema odnos thrust/weight iznad jedan, avion po zakonu fizike pada, jer nema uzgon. Može li lift jet obezbediti avionu sa ostatkom goriva i ne znam kojim naoružanjem bezbedno spuštanje?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #447 on: December 08, 2016, 08:10:07 pm »

Računar upravlja celim avionom, a ne samo motorom. I ne ne može da sleti kao helikopter ako si na to mislio!
Logged
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #448 on: December 08, 2016, 10:23:32 pm »

Računar upravlja celim avionom, a ne samo motorom. I ne ne može da sleti kao helikopter ako si na to mislio!
"Kumbor-e", nemo me prozivljaš za ove savremene aeroplane.

Ovaj sam avion samo informativno obradio, koliko da ne budem slep pred očiju.
Priznajem, opterećen sam novinskim člancima, koji su ga dobrano "ispljuvali", tako da nisam ekspert za ovo parče tehnike.

Ipak su ti mnogi, a i "MOTORISTA" decidno odgovorili.

Ne bih se složio sa konstatacijom: "Problem je što su SVI američki avioni, projektovani posle 1970. - a to su 100/ svi koji su u službi, namerno projektovani kao "aerodinamički nestabilni", tj. pri gubitku uzgona padaju u kovit" - treba se ograditi, sa argumentacijom da se to odnosi na lovačko bombardersku avijaciju. Ako bude zahteva da ja ovo obrazložim, biće mi drago (em milo).

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Љуба


* AIR_F-35B_Cutaway_lg.jpg (656.89 KB, 1164x767 - viewed 89 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #449 on: December 09, 2016, 03:15:48 pm »

Ovaj "lift jet" je samo pomoc glavnom motoru prilikom sletanja a snagu dobija preko sistema kardana tako da kad glavni motor otkaze avion ostaj i bez tog "lift jet"-a.

Ipak i u tom slucaju avion i dalje ima neku visinu i brzinu a APU mu obezbedjuje napajanje kriticnih sistema (izmedju ostalih sistema FBW) tako da moze pokusati prinudno sletanje menjajuci visnu za brzinu i time odjedriti odredjenu daljinu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* F-35B.jpg (247.04 KB, 800x825 - viewed 76 times.)
« Last Edit: December 09, 2016, 03:16:41 pm by pvanja » Logged
Pages:  1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 [30] 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 54   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.