PALUBA
April 26, 2024, 04:11:00 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54   Go Down
  Print  
Author Topic: F-35 Lightning II  (Read 307180 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #765 on: November 25, 2021, 03:39:35 pm »

 Grin

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 003.jpg (117.18 KB, 663x685 - viewed 13 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #766 on: December 08, 2021, 11:24:33 am »

Svajcarci su narucili 36 aviona F-35 za 6 milijardi CHF.
4,134 milijarde USD za 36 aviona tj oko 114,84 mili USD po avionu
2,081 milijarde USD je za logisticki paket, podrsku, zemaljska oprema, rezervni delovi itd.
Uz F-35 naruceno je RS PVO Patriot za 2,14 milijardi USD sa 5 vatrenih jedinica (baterija).

Vise na TangoSix portalu.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #767 on: December 16, 2021, 02:17:52 pm »



Quote
Black widows. F-35A Lightning II fighters of the US Air Force during exercises in Nevada

F-35A Lightning II fighters from the 421st Fighter Squadron (Nickname Black Widows) of the United States Air Force during the Red Flag exercise at Nellis Air Force Base in Nevada.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #768 on: January 06, 2022, 01:15:45 pm »




Cela flota F-35 prizemljena posle misterioznog kvara i ekstremno rizičnog sletanja


Cela flota lovaca F-35 Južne Koreje je prizemljena dok vojska istražuje uzrok kvara stajnog trapa letelice proizvedene u SAD, koji je primorao pilota da izvrši rizično sletanje.

Trenažni let ranije ove nedelje podstakao je istragu o tome šta je moglo da izazove kvar koji je uticao na niz sistema pored stajnog trapa aviona, saopštili su u sredu zvaničnici odbrane Južne Koreje.

„Pošto je istraga u toku, čitava flota (F-35) je suspendovana iz letenja“, rekao je jedan zvaničnik za AFP.

Tokom saslušanja o incidentu u sredu, zamenik načelnika štaba južnokorejskih vazduhoplovnih snaga, Šin Ok-čul, rekao je da je F-35A bio na maloj visini u blizini baze na zapadu zemlje kada je njegov pilot čuo „prasak” u mlaznjaku, koji ga je naveo da proveri sisteme aviona.

„Svi sistemi su prestali da funkcionišu osim kontrola leta i motora“, nastavio je Šin, napominjući da je pilot, umesto da se katapultira, odlučio da izvrši prinudno sletanje trupom, pri čemu avion klizi na donjoj strani da bi bezbedno sleteo tokom kvara. Nakon što je navodno izveo prvo sletanje trupom ikada pokušano sa avionom F-35 pilot je, na sreću, izašao nepovređen, prenosi RT.

Uoči opasnog manevra, specijalna pena je brzo naneta na pistu vazdušne baze kako bi se sprečilo da avion eksplodira usled trenja i varnica koje su nastale dok je strugao asfalt pri velikoj brzina.

Dok su Vašington i američka kompanija "Lokid Martin" reklamirali F-35 kao jedan od najnaprednijih borbenih aviona ikada razvijenih, projekat je bio skup za američke poreske obveznike koji su platili ceh za dugi niz odlaganja, kvarove i prekoračenja troškova otkako je letelica izvršila svoj prvi zvanični let 2006.

Bez obzira na to, izvestan broj američkih saveznika stao je u red da kupi avion, a Seul je napravio svoju prvu narudžbinu za 40 letelica 2014. godine, primivši početnu pošiljku od desetak u 2019. Od tada je Južna Koreja pristala da kupi još, nadajući se da će dobiti niz dodatnih F-35 za svoje vazduhoplovstvo i mornaricu.

Dramatično sletanje u utorak i prizemljenje flote u Južnoj Koreji dolazi nakon što se još jedan F-35 kojim upravljala Velika Britanija srušio u Sredozemno more prošlog novembra dok je pokušao da poleti sa britanskog nosača aviona. Pilot je uspeo da se bezbedno katapultira.


izvor
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #769 on: January 12, 2022, 04:37:23 pm »



Quote
F35's - MACH LOOP!!

What a treat we had! In the worst of weather in snowdonia. There came a break in the clouds just in time for the Very first F35s from the 495th Sqn Valkyries from RAF Lakenheath to hit the low fly in the Mach Loop. To top it off, shortly after we had some visitors from Seymour Johnson in their F15E strike eagles.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #770 on: January 14, 2022, 10:53:28 am »



Quote
F 35 near sonic boom

F 35 vapor cone that looks similar to sonic boom (I keep getting comments about how it didn't actually break the sound barrier but I just put the title as "near" sonic boom because it almost looks like one even though its just a vapor cone)





Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #771 on: January 25, 2022, 07:52:21 pm »

Udes F-35C u kineskom moru
https://news.usni.org/2022/01/25/crashed-f-35c-fell-off-uss-carl-vinson-flight-deck-into-south-china-sea
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #772 on: January 27, 2022, 01:00:16 pm »




Nadogradnja softvera za borbene avione F-35 sa mnogo mana


Nadogradnja Pentagonovog softvera od 14 milijardi dolara za borbene avione F-35, koji važe za najmodernije na svetu, imaju mnogo mana.

Razlog tome je što pate od mnogih 'dečjih bolesti', instalira se na već raspoređene letelice iako je, prema novoj proceni vojne kancelarije za testiranje, "nedorađen, manjkav i nedovoljno testiran".

Operateri aviona "utvrdili su nedostatke u naoružanju, fuziji, komunikaciji i navigaciji, kibernetičkoj sigurnosti i procesima ciljanja, koji su zahtevali modifikaciju softvera i dodatno vrieme i resurse, što je uzrokovalo kašnjenja", prema proceni u godišnjem izveštaju kancelarije za testiranje, koje će uskoro biti objavljeno, prenosi Bloomberg.

Avion kompanije Lockheed Martin, zapravo je 'leteći kompjuter' s više od 8 miliona linija kompjuterskog koda, a softver potreban za povećanje njegovih sposobnosti karakterišu problemi otkako su isporuke te nadogradnje započele 2020. godine.

Prema proceni, kancelarija programa F-35 američkog Ministarstva odbrane implementirao je "poboljšanja procesa za rešavanje problema razvoja softvera".

Procena koju je izvršio novi direktor testiranja Ministarstva odbrane Nikolas Guertin pokazala je da se kancelarija "ne pridržava objavljenih najboljih praksi" te da "redovno nije uspivao da isporučiti unapređenja sadržana u njihovom glavnom rasporedu".

Program je, kako se navodi, nedovoljno finansirao timove za "adekvatno testiranje, analizu podataka ili izvođenje sveobuhvatne" analize provera "kako bi se osiguralo da nenamerni nedostaci nisu ugrađeni u softver pre isporuke".

Kao rezultat toga, proces je rezultirao čestim "otkrićima kritičnih borbenih nedostataka nakon što su uvedeni u borbene jedinice”.


Problemi s dostupnošću

Lockheed Martin isporučio je više od 750 F-35 SAD-u i partnerima. Deluju u devet zemalja, uključujući Južnu Koreju, Veliku Britaniju i Izrael.

Nadogradnja softvera Block 4 sadrži novi procesor za povećanje kompjuterske snage i memorije F-35. Takođe je cilj omogućiti lovcima da nose nove rakete zrak-zrak AIM-9X Block II, bombu malog promera za sve vremenske uslove, rakete AARGM-ER i nuklearnu bombu B- 61.

To do sada, zaključuje se, nije funkcionisalo na planirani način. "Iako je osmišljen za uvođenje novih sposobnosti ili otklanjanje nedostataka, proces je često izazivao probleme sa stabilnošću i/ili negativno uticao" na druge funkcije, a operativno testiranje, obuka i vojne postrojbe u aktivnoj službi otkrivale su nedostatke, navodi se u izveštaju.

Iako su neki problemi povezani s kibernetičkom sigurnošću rešeni, prošlogodišnje testiranje i dalje je pokazivalo nedostatke, zaključila je kancelarija za testiranje. Takođe, kada je operativna spremnost u pitanju, stopa dostupnosti aviona u proseku je iznosila 61 odsto u 12 meseci zaključno sa 1. oktobrom. Ali, nakon dostizanja vrhunca od 70 odsto u januaru 2021, smanjila se u septembru na 53 odsto.

Naglo smanjenje dostupnosti aviona od juna 2021. godine, kako se navodi, uglavnom je uzrokovano nedostatkom rezervnih delova i ograničenim kapacitetima za popravke, a problem je bio, kako se dalje navodi, i značajan nedostatak potpuno funkcionalnih Pratt & Whitney motora.

Avion F-35 prati niz 'blamaža' od kada je predstavljen i uveden u operativno delovanje - greške na motoru, problemi s pucanjem iz topova, otkazivanje svih sistema i slično. U poslednja dva meseca zabeležena su tri incidenta, a poslednji je rušenje na nosač aviona u Južnom kineskom moru, nakon čega je pao u more.

Ratna mornarica Sjedinjenih Američkih Država odmah nakon toga krenula je u zahtevnu akciju vađenja F-35C Lightning II s dna mora, a mediji su naveli da Peking pomno prati operaciju.


Poslednji incident rušenje na palubu nosača aviona

"Pripremamo se da se povratimo F-35C koji je učestvovao u nesreći na nosaču USS Carl Vinson" rekao je u sredu za CNN portparol Sedme flote Ratne mornarice SAD-a, Nikolas Lingo. Mornarica nije navela gde je tačno došlo do spomenute nesreće.

Nesreća u Južnom kineskom moru koja se dogodila u ponedeljak bila je druga za model F-35 ove godine. Naime, 4. januara pilot južnokorejskog F-35 izveo je hitno sletanje u vazdušnoj bazi nakon što mu se stajni trap pokvario zbog elektroničkih problema, objavile su južnokorejske zračne snage.

Prethodnih godina, F-35 su učestvovali u najmanje osam drugih incidenata, prema evidenciji koju vodi veb stranica F-16.net.

Prošlog novembar, britanski F-35B koji je poletao s nosača aviona HMS Queen Elizabeth srušio se u Sredozemnom moru. Pilot se i tada sigurno katapultirao.

U maju 2020. pilot se sigurno katapultirao i kada se F-35 američkog ratnog aviona srušio pri sletanju u vazdušnu bazu Eglin na Floridi. Avionske snage kazale su da je do nesreće došlo zbog greške pilota i kvara na sistemu aviona.

U taprilu 2019. japanski F-35 srušio se u Tihi okean u blizini severnog Japana, pri čemu je poginuo pilot. Japanska vojska je za tu nesreću okrivila prostornu dezorijentaciju, odnosno 'situaciju u kojoj pilot ne može tačno da osetiti položaj, visinu ili kretanje aviona'.

Ipak, neki stručnjaci na brojne zlobne komentare kritičara ovog aviona, čija cena iznosi oko 100 miliona dolara, ističu da su i mnogi drugi napredni avioni u prošlosti na početku razvoja i operativnog delovanja patili od mnogih nedostataka, da bi kada su stvari dovedene na optimalan nivo, u potpunosti opravdali očekivanja kroz više decenija.


izvor
Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #773 on: January 27, 2022, 06:20:44 pm »

Grin

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* FB_IMG_1643303899655.jpg (57.61 KB, 662x479 - viewed 13 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #774 on: January 28, 2022, 08:54:28 am »

Ovo je onaj engleski ili američki od pre neki dan?
Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #775 on: January 28, 2022, 11:01:11 am »

Ovo je onaj engleski ili američki od pre neki dan?

Americki u kineskome moru
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #776 on: January 30, 2022, 07:04:30 pm »

Blagodarim.
Logged
jeremijaljesina
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 868


« Reply #777 on: February 06, 2022, 05:42:28 pm »

Evo i frishkog video uradka F-35 ramp strike
https://www.youtube.com/watch?v=UGx9FffY0b4&ab_channel=WardCarroll
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #778 on: February 08, 2022, 12:55:07 pm »



Quote
F-35B Flight Operations - USS Tripoli LHA-7

Jan. 11, 2022 -- F-35B Lightning IIs attached to Marine Fighter Attack Squadron (VMFA) 122 conduct flight operations for the first time aboard amphibious assault ship USS Tripoli (LHA-7), Jan. 11. This is the first time F-35s have operated on Tripoli. Tripoli is underway conducting routine operations in the U.S. 3rd Fleet.

U.S. Navy video by Mass Communication Specialist 2nd Class Theodore Quintana, Seaman Apprentice Christopher Sypert USS Tripoli (LHA-7) 



Logged
Serbian_SPIRIT
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 33



« Reply #779 on: April 16, 2022, 05:47:36 pm »

Američki godišnji izveštaj. Izdvojeno sa desne strane je za F-35
https://www.documentcloud.org/documents/21200548-fy2021-dote-annual-report-cui-version#document

Kraća analiza dokumenta

Logged
Pages:  1 ... 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 [52] 53 54   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 23 queries.