PALUBA
April 29, 2024, 05:50:37 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 [87] 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 ... 242   Go Down
  Print  
Author Topic: Uterivanje demokratije Libiji  (Read 757566 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
pacman69
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 187



« Reply #1290 on: April 20, 2011, 11:45:46 am »

Samo mali ispravak: nadrapale su 62-ke, a ne 55-ice...
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1291 on: April 20, 2011, 01:37:32 pm »

Gadafijev sin Saif al-Islam uveren u pobedu očevog režima


20.04.2011.

TRIPOLI - Sin libijskog lidera Muamera Gadafija Saif al-Islam izrazio je uverenje da će režim njegovog oca pobediti u sukobu u Libiji gde NATO ulazi u drugi mesec izvođenja vazdušnih napada u cilju zaštite civila.
 
Saif al-Islam
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

"Veoma sam optimističan i mi ćemo pobediti. Situacija se svakog dana menja u našu korist", rekao je Saif za televiziju al-Libija, ne navodeći više detalja.

Gadafijev sin je, takođe, obećao da se režim njegovog oca "neće svetiti" pobunjenicima koji žele da ga svrgnu, ali je upozorio da će "upotreba oružja i sile biti dočekana silom, a da će oni koji pređu četiri crvene linije postavljene 2007. godine (Gadafi, islam, državna bezbednost i nacionalno jedinstvo) morati da snose posledice".

Saif je, pored toga, rekao da su projekti vredni više milijardi dolara trenutno blokirani zbog ugrožene bezbednosti i odlaska desetina hiljada stranih radnika, preneo je AFP.

"Sve će se vratiti u normalu", uveren je Gadafijev sin, ističući da "Libija neće biti ista" nakon pobune protiv Gadafija, aludirajući na ustav čiji je nacrt nedavno predstavljen novinarima u Tripoliju.

Mesec dana od početka operacija zapadnih snaga u Libiji, pobunjenici su prvi put formalno zatražili pomoć stranih kopnenih trupa, a francuski ministar spoljnih poslova Alen Žipe rekao je da se potpuno protivi slanju vojnika u ovu severnoafričku zemlju, čak i pripadnika specijalnih snaga koji bi rukovodili vazdušnim napadima.

S druge strane, francuski premijer Fransoa Fijon rekao je da će Francuska pojačati vazdušne napade na Gadafijeve snage kako bi zaštitila civile, ističući, istovremeno, "da će biti neophodno da se iznađe političko rešenje, što je uslov dijaloga da bi mogla da se razreši kriza u Libiji".

U međuvremenu, holandski brigadni general Mark van Um rekao je da upotreba vazduhoplovnih kapaciteta da bi se zaštitili civili u Misrati ima svoja ograničenja s obzirom na Gadafijevu taktiku da koristi ljudske štitove i krije teško naoružanje u gradskim oblastima.

Misrata je u rukama pobunjenika, a pod opsadom Gadafijevih snaga više nedelja.

Britanski "Gardijan" piše da će u glavno uporište libijskih pobunjenika Bengazi biti upućen britansko-francuski tim vojnih savetnika koji će savetovati pobunjenike o prikupljanju informacija, logistici i komunikacijama.

Zvaničnici ističu da je tim sastavljen od savetnika, a ne instruktora, i da oni neće biti uključeni u obuku ili naoružavanje pobunjenika, odnosno u planiranje vojnih operacija u Libiji gde su, u međuvremenu, britanski, francuski i danski avioni NATO proširili ciljeve i na satelitske komunikacione sisteme i telefonske centrale.


Izvor: www.tanjug.rs


* 130750_0604-saif-gadafi-foto-reuter_hs.jpg (9.72 KB, 245x200 - viewed 244 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1292 on: April 20, 2011, 01:38:30 pm »

Libijski ministar: Izbori u roku od šest meseci ako NATO obustavi napade


20.04.2011.

LONDON - Libija bi mogla da održi izbore, na kojima bi se moglo odlučiti i o sudbini lidera Moamera Gadafija, ako Zapad obustavi vazdušne napade, izjavio je šef libijske diplomatije Abdul Ati el Obeidi, preneo je danas BBC.

"Sigurni smo da bismo, ako ovo bombardovanje prestane i ako bude pravog primirja, mogli da imamo dijalog svih Libijaca o onome šta žele - demokratiju, političke reforme, ustav, izbore. To ne može da se učini u sadašnjoj situaciji", rekao je libijski šef diplomatije.

Obeidi je ocenio da bi na izborima bila rešena "sva pitanja koja postave Libijci" i otvorene sve mogućnosti, uključujući, kako je nagovestio, i pitanje budućnosti libijskog lidera.

On je predložio da, pošto bude proglašeno primirje, u roku od šest meseci budu održani izbori koje bi nadgledale Ujedinjene nacije, preneo je BBC.

Libijska vlada je, prema njegovim rečima, ozbiljna u vezi s primirjem čije bi sprovođenje mogli da nadgledaju strani posmatrači. Obeidi je, takođe, kritikovao britansku odluku da pošalje vojne savetnike u pomoć libijskim pobunjenicima.

London je juče najavio da će poslati desetak oficira da pomognu pobunjenicima u poboljšanju organizacije i komunikacije, ali je naglasio da neće naoružavati niti obučavati pobunjenike. Obeidi je ocenio da će to samo produžiti sukobe.


Izvor: www.tanjug.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1293 on: April 20, 2011, 01:54:18 pm »

Gadafi na 101 način


20.04.2011.

Kako neka banka može da zamrzne račune Muamera Gadafija kada ne zna kako se transkribuju njegovo ime i prezime, upitao je poznati američki list Vol strit džornal.

U potrazi sa bankovnim računima lidera autoritarnih režima u cilju njihovog zamrzavanja, banke su naišle na jednu i to ne malu prepreku: kako da utvrde tačnu ortografiju datih prezimena s obzirom na veliki broj transkripcija arapskih imena.

Kao da nije bilo dovoljno to što se diktatori često kriju iza posrednika ili of šor kompanija.

Po pisanju američkog privrednog dnevnika, lista koju je objavilo ministarstvo finansija u Vašingtonu sadrži "svega 12 mogućih transkripcija imena Muamera Gadafija, dok stručnjaci za lingvistiku kažu da ih ima više od stotinu samo za prezime".

Irski list Ajriš tajms je u svom članku, objavljenom krajem februara, nabrojao 112 različitih ortografija prezimena, među kojima "Kadafi, Qaddafi, Gaddafi, Gadafy....".

Vol strit džornal podseća i da ime Muamer takođe ima "nekoliko desetina varijanti" samo u engleskoj transkripciji.


Izvor: www.rts.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1294 on: April 20, 2011, 01:58:32 pm »

Libijski sindrom


20.04.2011.

Istočni front u Libiji polako poprima konture dugotrajnog konflikta, što Francuzi i Britanci, poput Kenedija u Vijetnamu, pokušavaju da spreče slanjem vojnih savetnika na stranu pobunjenika. Misurata i dalje pod žestokom opsadom. UN upozoravaju da među žrtvama ima sve više dece.

Gadafijeve snage
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Nedelje neprestanih ofanziva i kontraudara Gadafijevih snaga i ustanika iscrpeli su rezerve obe sukobljene strane, pa se linija fronta oko Adždabije u poslednja dva dana u velikoj meri stabilizovala, pretvarajući emocijama nabijene akcije obe strane u statične pripreme i čekanje poteza protivnika.

Umesto brzih akcija, koje su bile zaštitni znak operacija na istočnom frontu, obe strane su se, u poslednja 24 časa, bacile na pravljenje fortifikacija i pripreme za odbijanje napada druge strane, pri čemu Gadafijeve trupe čekaju novu peščanu oluju, dok ustanici priželjkuju nove, još žešće napade NATO avijacije.

Kako bi bili sigurni da ih Gadafijeve snage neće iznenaditi, pobunjenici su oko Adždabije "posijali" na stotine nagaznih i protivtenkovskih mina, na zgražavanje brojnih organizacija za zaštitu ljudskih prava, koji su ih upravo iz tog razloga, koliko prošle sedmice, kritikovale vlasti u Tripoliju.

U pokušaju da spreče pretvaranje libijskog rata u dugotrajni sukob, Britanci i Francuzi najavili su slanje vojnih savetnika, koji bi pobunjenike podučili obaveštajnom radu, komunikacijama, ali ne bi direktno učestvovali u borbi.

Libijski šef diplomatije Abdel Ati Obeidi rekao je da plan Britanije i Francuske o slanju vojnih timova, koji bi obučavali i "savetovali" pobunjenike, samo odmaže u pronalaženju mirnog rešenja.

"Prisustvo britanskih i francuskih trupa u Bengaziju samo će prolongirati sukobe", istakao je Obeidi za Bi-Bi-Si.

Libijska vlada predložila je primirje koje bi pratio šestomesečni prelazni period, u okviru kog bi bili organizovani izbori pod nadzorom UN.

Ustanici postavljaju mine
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

"Mislimo da je svako strano vojno prisustvo korak nazad. Ako bi bombardovanje prestalo sigurni smo da bi uspeli da započnemo dijalog među svim Libijcima o njihovim željama vezanim za političke reforme, ustav i izbore", rekao je Obeidi.

Šef libijske diplomatije istakao je da bi izbori mogli da reše svaku dilemu Libijaca, kao i da se o svemu može pregovarati. Međutim, šef britanske diplomatije Vilijem Hejg ne slaže se sa Obeidijem.

"Jedinice koje šaljemo nisu britanske borbene snage. Ovaj potez potpuno je u saglasnosti sa rezolucijom UN i stavom Saveta bezbednosti", rekao je Hejg.

Pre odluke o slanju savetnika, Britanci su ustanicima poslali hiljadu pancira i sto satelitskih telefona. Dosta oružja stiglo je iz Egipta, dok je Katar poslao protivtenkovske projektile "milan" i tovar maskirnih uniformi.

Gotovo istovremeno, u Britaniji se povela žestoka debata o legitimnosti takve odluke, pri čemu su kritičari ubeđeni da se ona kosi sa slovom Rezolucije 1973 Saveta bezbednosti UN, dok pristalice smataju da odluka najmoćnijeg tela svetske organizacije otvara vrata takvoj akciji.

Bez obzira koja od dve strane bude u pravu, oprezu skloniji analitičari upozoravaju da odluka premijera Dejvida Kamerona neodoljivo podseća na početak Vijetnamskog rata, pošto je i Džon Fidžerald Kenedi poslao vojne savetnike na stranu Južnog Vijetnama, a Amerikanci su, vremenom, potpuno izgubili kontrolu nad situacijom.

Osim analogije sa Vijetnamom, Britanci upozoravaju i na činjenicu da slanje vojnih savetnika u Libiju predstavlja treći rat te države u muslimanskim zemljama, posle Avganistana i Iraka.


Izvor: www.rts.rs


* 1.jpg (43.99 KB, 527x296 - viewed 247 times.)

* 2.jpg (37.44 KB, 527x246 - viewed 262 times.)
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #1295 on: April 20, 2011, 04:20:45 pm »

Evo kato to se guse demonstracije u Siriji.

Ali tu nema uvodjenja demokratije kao u Libji jer jbg nam nafte a bogami ni gasa.


Logged
barbakan
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 085



« Reply #1296 on: April 20, 2011, 08:20:30 pm »

Zanimljivo da grad Misrata veoma dugo odoleva Gadafiejvim snagama , očigledno da  su pobunjenici  mnogo bolje organizovani nego one bande na pikapovima na istoku ili su vecinom bivsi pripadnici libijske vojske koji su protiv režima , a možda i preko luke dobijaju pomoć u hrani i oružju .
Logged
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #1297 on: April 20, 2011, 08:33:40 pm »

Prije će bit da znaju da živu glavu na ramenima izneti neće, ako se predaju ili izgube. Oni nemaju kuda da beže Pickup-ovima preko pustinje. Živi iz svoje enklave neće izaći ako budu poraženi. Niti će imati milosti prema Gadafijevicma ako pobede. Ali zato ovi odozgo sa 10.000m nemaju tih problema. On će odraditi svoje radno vreme kao i svakog dana, pritisnuti dugme, ispustiti bombu, a popodne ili sutra će u svom ugodnom kućnom ambijentu otvoriti konzervu piva i gledati neku TV seriju, kao da se ništa nije dogodilo. Takav je život, nekome majka, nekome maćeha.
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #1298 on: April 20, 2011, 11:35:06 pm »

Vojska Tunisa vežba k'o blesava, prvi put posle skoro decenije uvežbavaju kombinovane operacije mehanizovanih jedinica (dve mehanizovane brigade, sa po jednim oklopnim i dva mehanizovana bataljona) sa artiljerijom. Trenutno im je najveći problem preterana vezanost za logističke baze u Sfaxu i Tatauinu, koji se nalaze prilično daleko od granice sa Libijom.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #1299 on: April 20, 2011, 11:57:40 pm »

Aha, otuda i ona vest od juče o četiri rakete koje su pale na teritoriju Tunisa. Možda se pripremaju da se "brane" od Gadafija koji ionako nema pune ruke posla u Libiji?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #1300 on: April 21, 2011, 03:07:01 pm »

Није ваљда? Гадафи ће напасти Тунис (наравно цивиле), а да то неће ни знати? Онда ће му тунишани силовито одговорити (због одбране цивила) па ће се заглавити негде у песку (далеко су им логистичке базе). Е тада ће се умешати Французи да заштите цивиле, јер се све ово, зар не, и ради због несретних цивила.
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1301 on: April 21, 2011, 06:15:02 pm »

Ova vest se nadovezuje na ovu tematiku oko Tunisa.

...

Libijski pobunjenici zauzeli granični prelaz sa Tunisom


21.04.2011.  

VAZAN - Libijski pobunjenici zauzeli su jutros jedan od glavnih graničnih prelaza prema Tunisu, Vazan, rekao je jedan očevidac.


Izveštač Frans presa javio je da je između 150 i 200 razoružanih vojnika lojalnih libijskom vođi Moameru Gadafiju prešlo na teritoriju Tunisa.

Nakon kratkih sukoba rano jutros, libijski pobunjenici su zauzeli zgradu na graničnom prelazu Vazan, ispričao je jedan očevidac agenciji AFP.

Više stotina pobunjenika proslavilo je zauzimanje graničnog prelaza pucajući u vazduh, kačeći zastavu monarhije koja je postala simbol pobune protiv Gadafijevog režima. Granični prelaz Vazan se nalazi na putu koji povezuje libijski grad Nalut sa tuniskim mestom Dehiba. Na zapadu Libije poslednjih dana se vode žestoke borbe.

Više od 100 ljudi je poginulo tokom vikenda u Nalutu i Jefrenu, rekli su stanovnici tog regiona iz kojeg je do sada na hiljade ljudi pobeglo u Tunis.

Veliki deo regiona Al-DŽabal A-Garbi je pod kontrolom pobunjenika, kažu meštani.

Pobunjenici već dva meseca kontrolišu i granični prelaz na istoku zemlje sa Egiptom. Pobuna u Libiji je izbila sredinom februara, a 19. marta je počela međunarodna intervencija koju sada predvodi NATO.


Izvor: www.beta.co.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1302 on: April 21, 2011, 06:31:34 pm »

Libyan soldiers loyal to leader Muammar Gaddafi are seen in the city of Gueriane, 180km north of Tripoli, April 20, 2011.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Njujork tajms: Rat u Libiji bi mogao da potraje

21.04.2011.

NJUJORK - Odluka Britanije, Francuske i Italije da pošalju oficire za vezu u pomoć libijskoj opoziciji, predstavlja znak da neće biti brzog, niti lakog kraja rata u Libiji, piše današnji Njujork tajms, prenoseći ocene analitičara.


Tih oficira će verovatno biti manje od 40 i pažljivo se izbegava formulacija da se oni tamo šalju da bi dali vojnu obuku, napominje list i ocenjuje da to predstavlja poslednju u nizu nevolja kampanje NATO-a, koja je počela ozbiljno, sa napadima predvođenim SAD, ali je izgleda popustila sa transferom komande na NATO.
  
Neke zemlje su mislile da će operacija u Libiji biti brzo završena. Ali nijedan vojni komandant nije tako mislio, prenosi list izjavu neimenovanog ambasadora NATO-a. Robert Niblet, direktor Čatam hausa, londonskog instituta za međunarodne poslove, ocenjuje da podele u NATO nanose štetu strategiji.
  
"Želite Gadafiju da pošaljete poruku kolektivne volje, da nema izlaza, da je suočen sa odlučnim i ujedinjenim protivnikom. A on vidi NATO koji vode Evropljani, koji nije dovoljno kohezivan.

Da sam na njegovom mestu, pogledao bih na evropska razmimoilaženja i ohrabio se njima, pogotovu što je opozicija izgleda toliko slaba", kaže Niblet. Prema njegovim rečima, Gadafi oseća jaz između sredstava i ciljeva, i uočava podele u NATO-u, pa misli da može da bude deo političkog rešenja, pošto neće biti dovoljno kohezije da bi se do kraja sledila strategija njegovog uklanjanja.

Fransoa Ezbur, stručnjak Fondacije za strateška istraživanja u Parizu, smatra da ti problemi potiču još od vremena završetka hladnog rata, kada je NATO, sa globalnom ekspanzijom, postao više koalicija država koje slično razmišljaju, nego alijansa.

Prema njegovim rečima, u Evropi je to i dalje partnerstvo sa neograničenom odgovornošću, ali na globalnoj sceni, o svemu se mora pregovarati i sve je na stolu.

Tomaš Valašek, stručnjak Centra za Evropske reforme, poredi NATO sa američkim političkim strankama, i kaže da je to koalicija zemalja sa, najšire gledano, istim interesom, ali sa različitim pogledima. Prema njegovim rečima, bilo je neizbežno da se po završetku hladnog rata članice usmere na različite pretnje.

Za neke, poput SAD, Britanije, Kanade i Holandije, to su terorizam i Avganistan, a za zemlje centralne Evrope to je Rusija. Što se tiče ostalih, i ne znam zašto su ostale u NATO, kaže Valašek. On smatra da NATO nikad neće biti ono što je nekada bio i da će to u budućnosti biti više kolicija voljnih, uz podršku NATO-a.

U NATO-u odbacuju kritike i, prema rečima portparolke Oane Lungesku, ta vojna alijansa postepeno smanjuje sposobnost Gadafijevih snaga da izvode napade. I ona, međutim, priznaje da llibijska kriza ne može da ima samo vojno rešenje. Neimenovani ambasador NATO-a smatra da je potrebno strpljenje, pošto Gadafi ne dobija novo oružje, tenkove i municiju, i postaje sve slabiji, dok ostali jačaju. U tom smislu, on očekuje se da će se neko oko Gadafija odlučiti da u nekom trenutku potraži politički izlaz.

Sadašnja politička debata, prema rečima tog ambasadora, nije da li će se rat u Libiji završitti pregovorima, već o prirodi i kontekstu tih pregovora.

Neke zemlje bi želele da pregovori započnu sa Gadafiijem pre nego što on napusti vlast, sa jasnim ciljem da on mora da ode. Drugi, međutim, posebno pobunjenici, smatraju da pregovori mogu započceti tek kada Gadafi i njegovi sinovi napuste zemlju. Valašek kaže da je problem što i Gadafi i libijska opozicija koju podržava NATO, smatraju da je vreme na njihovoj strani.

Može svima biti potrebno duže vremena da shvate da došli dokle nas vojna sila može najdalje dovesti. Ali, osim ako ne želimo podelu Libije, moramo sesti i pregovarati, smatra Valašek.


Izvor: www.tanjug.rs


* 800xfr.jpg (135.73 KB, 800x615 - viewed 151 times.)
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #1303 on: April 21, 2011, 10:32:02 pm »

Libyan soldiers loyal to leader Muammar Gaddafi are seen in the city of Gueriane, 180km north of Tripoli, April 20, 2011.

Znači viđeni su u Sredozemnom moru južno od Malte, pošto je to nekih 180km severno od Tripolija, nešto mnogo peska u tom Sredozemnom moru, voda se i ne vidi koliko ga je Cheesy
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #1304 on: April 21, 2011, 11:22:26 pm »

Razlozi Tunisa za intervenciju u Libiji su mnogo prozaičniji. Ako im propadne ono malo što im je ostalo od sledeće turističke sezone zbog krize u Libiji, a po svoj prilici, propašće, Tunis može da kaže zbogom svojoj najlukrativnijoj privrednoj grani sledećih nekoliko godina. Drugo, nastavak rata u Libiji takođe znači i nekoliko stotina hiljada libijskih izbeglica, sa kojima Tunižani jednostavno ne znaju šta da rade. Treće, Tunisu je u interesu da libijska privreda ponovo proradi, kako bi se Tunižani na privremenom radu u Libiji vratili na posao, baš kao što je slučaj sa Egiptom. U slučaju da Gadafi ostane na vlasti u bilo kom delu Libije, onda mira neće biti sledećih nekoliko godina, i prvi na njegovoj listi meta će biti upravo Egipat i Tunis.  O OS Tunisa ne znam mnogo, ali tokom nedavnih nemira su mi izgledali neuporedivo profesionalniji od bilo čega što sam video u Libiji.
Logged
Pages:  1 ... 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 [87] 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 ... 242   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 23 queries.