PALUBA
April 29, 2024, 04:34:15 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90] 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... 242   Go Down
  Print  
Author Topic: Uterivanje demokratije Libiji  (Read 757517 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1335 on: April 26, 2011, 02:01:53 pm »

Gadjanje rezidencije je dokaz vojnicke nemoci zracnih udara alijanse,  davanje lazne nade saveznicima na kopnu i predstava za javno mnenje. Udari sa distance ne polucuju     efekat. Najbolje bi bilo nagovoriti susjede da se malo vojno angaziraju, a tunizani treniraju za eventualni mostobran..
Quote
Ma dajte g. "Istria" molim Vas. Jeste li Vi za rat ili mir. Koji susjedi. Ostavite svaki narod da sam rijesi svoj problem. Kome
drugi resava probleme u njegovoj vlastitoj kuci tu ni kuce ni domacina.
Mozda niste najbolje shvatili poantu..  Roll Eyes U prijevodu.. ne razlikuju nam se stavovi..
To me već veseli...hvala Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1336 on: April 26, 2011, 02:11:10 pm »

Šjor ORIĆAREB, zašto nebi netko bio i suprotnog mišljenja? angel
Ta, zašto bi se svi slagali s idejom da je Gadafi napadnut od strane cie koja je sprovela neuspješnu akciju naoružavanja neartikuliranih kozoje... u nadi da će ga srušiti i preko noći uspostaviti svoju novu banana republiku? Ili da bi popravili svoje sra... u to su uvukli EU koja je jedva čekala postati barem djelomično naftno neovisna o rusiji i iranu?
Zašto nebi mogao postojati netko tko će vjerovati CNN-u i BBc-u?
Zašto?
Zašto??
 
Baš me briga i za CNN i za BBC i za BIA,MIA, i neznam koga. Treba ostaviti Libijce na miru da ljudi ruješe sami svoj problem
i gotovo. A niko nikome ne brani da ima svoje mišljenje niti mu može zabraniti. Puške u ćoše, sjesti na šatorsko krilo i razgovarati i
dogovarati do besvjesti.....dosta je tih kojekakvih Cunamija koji nam je i Balkan razorio.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #1337 on: April 26, 2011, 07:56:25 pm »

Rat je najgore moguce sredstvo za resavanje problema o svemu i svacemu.Sarkozi zeleci da zaleci neki kompleks uleti u zivo blato.Drugovi mu po oruzju sad smisljaju kako da se izvuku sa bar malo ponosa.
Danas sam gledao i slusao izjavu pukovnika(francuz/belgijanac ?/??) kako su oni fer borci i da nisu hteli da ubiju Gadafija vec da zastite civile od nenarodnog rezima,a sta su im skrivili civili koje su pritom pobili-ne kaze.Rec""civil""tamo ima dvostruko tumacenje-ako naoruzani civil ubija u ime ""demokratije""to se tumaci kao normalno.A ako vojska odgovori i pobije te""goloruke civile ""onda je to zlocin.Na zalost u ratu prvo na povrsini izbije sljam,blato i krvozednost.A obican gradjanin,civil u potpunom smislu te reci muku muci kako da prezivi i spasi ako ne imovinu,ono barem ponos i cast porodice.Dali ce nastradati familija od ""omrazenog rezima""novih demokrata""ili NATO uterivaca demokratije-njima je sve jedno.
A sto se tice mog stava-da se ne ponavljm-najgora je demokratija koj dodje izvana,na krilima borbenih
aviona.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 890



« Reply #1338 on: April 26, 2011, 07:58:15 pm »

Libija je suverena drzava ali Gadafi nije Lovac. On je pod jedan mali diktator a pod dva kompletno lud. Suverenitet ne treba da bude zastitna karta za sve sranja koje mozes da uradis protiv svoje ljude. reci ti meni kad je Gadafi ustvari i biran na slobodne izbore u Libiji. On je na vlast dosao sa duzinom nizih oficera, dva pistolja i ne vise od 10 metaka. I ostao tamu vise od 4 decenije.

SHOOTER, nadam se da nisi jedan od onih koji naivno smatraju da se sve ovo što se dešava u Libiji, dešava zbog ugroženih ljudskih i građanskih prava Libijaca i zaštite civilnog stanovništva.
Da je tako, Zapad bi isto tako žustro reagovao na pokolj demonstranata u Jemenu i dešavanja u Bahreinu. Naravno da nije reagovao, jer su u tim državama (za sada) kooperativni režimi. Što se tiče Sirije, režim je "otpadnički", ali niko ne okreće glavu na odstrel demonstranata, civila i neistomišljenika koji je sada tamo u toku. A zašto? Za razliku od Libije, Sirija ne posjeduje značajnije rezerve nafte i gasa, niti nekih drugih strateških sirovina. Jednostavno, nezanimljiva je i neisplativa da bi se tamo intervenisalo.
Ako prihvatimo tezu da suverenitet više ne može biti zaštita od intervencije, zašto onda NATO, ili neka druga zapadnjačka "koalicija voljnih", ne pomognu malo narodu Sjeverne Koreje, čija se ljudska prava sistemski krše i gdje su razmjere tlačenja i obespravljivanja ogromne? Zašto se ne obračunaju sa vojnom huntom u Mjanmaru ili sa Mugabeom u Zimbabveu? Kada već pominješ izbore, na kojim izborima su birana rukovodstva Kine, Laosa, Vijetnama...?

Zato, nemojmo se zavaravati pričama o demokratiji, slobodi i ljudskim pravima.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1339 on: April 26, 2011, 08:15:03 pm »

Dve zanimljive karikature...

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Darkow_Tues_edit-1000_2-22_t938.jpg (195.79 KB, 938x740 - viewed 179 times.)

* 250872301.jpg (95.66 KB, 600x465 - viewed 184 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1340 on: April 26, 2011, 09:43:45 pm »

Shooter, malo sam analizirao tvoj tekst, pokušao sam čak da proniknem ''između redova'', i zaključio sam da imamo dosta zajedničkih gledišta na sukob u Libiji, ali se u osnovi ne slažemo oko legitimiteta i načina izvršenja ''uterivanja demokratije'' kako to radi moćan zapad na čelu sa USA, GB i Fr.
Slažem se sa tobom da je Gadafi izgubio kompas i da ga je trebalo odvano promeniti. Da je to urađeno na vreme, Libija bi bila jedna od najrazvijenijih zemalja na Afričkom kontinentu. Međutim, tu postoji jedan veliki problem: narod u Libiji nije spreman za demokratiju. To si i sam dobro konstatovao. Taj narod ne može drugačije da živi nego pod vladavinom nekog autoritativnog diktatora, inače će nastupiti anarhija i haos. To se upravo sada dešava, naravno uz ne malu pomoć zapada. Oni trebaju vođu koga će slediti bez razmišljanja i pogovora.
Ljudi u vodećim zemljama sveta nisu naivni i znaju da je ova moj gornja konstatacija realnost – zato mislim da sukob nije izbio spontano, već je Libija veoma perfidnom akcijom gurnuta u haos.
Moje viđenje je, da su dešavanja u Tunisu i Egiptu tek bili predigra, a da je Libija glavni cilj.
Zbog čega?
Zbog nafte, gasa i drugih rudnih bogatstava koja su neistražena ili poluistražena posvuda po ogromnom prostranstvu Libijske sahare. Verujem da zapad, veoma dobro zna šta se tamo krije. Međutim, tako neuračunljivi autokratski vladar kao što je Gadafi nije pouzdan saveznik, zato ga treba skloniti.
To što govoriš o nejedinstvu NATO saveza – toga je bilo i 1999. godine kada su napali Srbiju, isto tako pod sloganom zaštite nedužnih civila, a stvarni cilj im je bio svrgavanje Miloševića i otimanje Kosova od Srbije sa svim bogatstvima koja tamo leže! Svoj cilj su i tada ostvarili – podelili su Kosovo na USA, GB i Fr zonu. Zar to to ne liči pomalo na ovo što se nazire u Libiji!
Dalje, kada govoriš o tome da Gadafi ne voli svoj narod – ja tvrdim da on voli sve svoje prijatelje. U Libiji je zadnjih 20 godina pravo blagostanje, u uzlaznoj liniji. Ništa im ne fali, imaju sve što mogu poželeti, niko nije gladan, niko nije bez lekarske zaštite, ko hoće da uči može, a Tripoli je počeo izrastati u najlepši Afrički grad na Mediteranu. Neverovatno je koliko se u toj zemlji gradi. Ako tvrdiš da tamošnja vlast ne voli svoj narod – onda za koga se grade sve one lepote. Budi realan, u Libiji rade samo stranci – arapi sede u hladu i uživaju. I to je za njih najlepša demokratija! I zašto je to trebalo rušiti?
Veruj mi arapi su veoma tolerantan narod, životna filozofija im je hedonizam. Ne vole raditi i zato zapošljavaju strance, na obostrano zadovoljstvo!

Kada govoriš o slamanju bunta; da zapad nije reagovao onako ishitreno, sukob u Libij bi već bio zaboravljen. Čitali smo u medijim da je Gadafijeva vojska bila u predgrađu Bengazija kada su Ameri opalili preko 100 krstarećih raketa na njih. Digli svu svoju avijaciju i razbucali su Gadafijevu udarnu pesnicu, da ne bi slučajno pobedio. I tada je nastao HAOS koji traje i danas i trajaće ko zna koliko jer zapad ne zna kako da reši problem koji je napravio, ILI, ne želi da reši taj problem (što je verovatnije).
To što kažeš – da su hteli ubiti Gadafija – već bi on bio rahmetli – apsolutno se ne mogu složiti sa tobom! Prvo ne znaju gde se nalazi, pa ga ne mogu dokusuriti iz vazduha, a da pošalju neke kopnene specijalce, ne verujem da bi se ti specijalci lepo proveli. Gadafija voli i čuva pola Libije to je fakat!
Ja sada postavljam jedno pitanje i tebi i celom demokratskom zapadu: zašto rušti jedan tako lep grad kao što je Tripoli. Ko ima pravo dati odobrenje za ispaljivanje raketa na Tripoli??!!
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #1341 on: April 27, 2011, 01:26:06 am »

@ Rasho: nisam jedan od onih koji naivno veruje da je rat u Libiji za ljudska prava. Nigde to nisam ni tvrdio. Ja sam licno pobornik realizma: ko ima vecu cevku-taj je gazda u dvoristu.
Ali ne prihvatam i to da je Gadafi jedna dobricina koja ujutro ustane i uvece ulegne za dobro svih Libijca. On je diktator i njegovo vreme je doslo da ide. Ko ce posle njega-videcemo.
Paralele sa Sirijom, Jemenom ili Bahrain: svaki slucaj za sebe Rasho. Ako pocne generalizacija ode analiza u bajbok. Gavo je u detaljima.
I jos nesto: nije razlog svakog rata nafta. To je bitna komponenta, neko rat mora da plati na kraju kraeva, ali ima tu i neke druge kalkulacije koje mora da dobar anliticar uzme u obzir. Spominjes Bahrain i cutlivost amerikanaca. To sto si ispustio da vidis je da Bahrain je sada Saudiska afera. To je njihovo dvoriste, US I Saudijci sou saveznici ali na Bahrain su se razisli. Amerima ne odgovara Saudiska intervencija, ali u isto vreme, nisu mogli da je sprece. Prihavtili su regionalnu relanost. Kako ce dalje-videcemo. Sirija-pa Sirija nije Libija Rasho. To je veca i jaca zemlja od Libije iako nemaju naftu. Ali Sirija ima nesto drugo a to je pozicija i blizina izraela. Ako neko zapali Damskus bog pomogo svima okolo. I to je bitan razlog zasto ih zasada niko ne dira. Produzicu malo kasnije....
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #1342 on: April 27, 2011, 02:43:27 am »

Lovac, ja mislim da ti i neki od diskutanata ovde gledate malo emocionalno na Libijska desavanja. Mislim da postoi nesvesna tendencija da se Libija poravni sa dogagajima na teritorije bivse-yu tokom 90tih. Ne znam bas dali je to u redu u smislu analiza vojno politicke situacije, ali neka licna iskustva najverojatno covek moze tesko da obrise i ja to postujem. Plus, vidim da neki od vas su radili u Libiji, sto opet povuce neke emocije.
Ja mislim da vi "Zapadu" dajete vise kredita nego sto on realno zasluzuje. Na primer, Ne mogu da se slozim da je to centar sva zla sveta Smiley. Prvo, tesko bi se slozio da postoi "Ujedinjeni Zapad". To sto postoi je interes Pariza, ineteres Berlina, interes Londona, itd. Neki put se oni nadju na pola puta ali neki put i ne bas. I Libija je slicno (vec smo to razmotrili).
O Kosovo necemo danas, a imam sta da kazem o "ratnom profitu" koji ja Zapad zaradio od taj rat (zaradio je 0 ako citiram neke kanadske diplomate s kim sam ja licno pricao). Podela kosova na tri sekcija je znak slabosti a ne znak jacine Zapada (sede tamo zato sto moraju, zato sto je lak posao na kraju kraeva, a profit nema nikakav). O eksplotacii necu ni da pricam-vidim Kosovski prosperitet je prvi evropski ekonomski tigar...
Resurse kao razlog rata: to nisam negirao kao jedan od razloga iako licno smatram da to nije glavni razlog. Moje skromno mislenje je da Obama ne ustaje svako jutro i pita savetnike "Ok, ko ima naftu? Zemlja A! OK, bombardiraj!" To ne ide bas tako Lovac. Kalkulacija za rat i mir je malo vise kompleksnija, bar ja tako mislim. Udjes u neprosmisleni rat, nemas podrska domace javnosti i ode mandat u pm na sledece izbore, to je generalna kalkulacija koja zanima zapadni politicar.
Ti zaboravis da naftene kompanije u principi nisu jednonacionalne a sve redje drzavna sopstvenost. Eksplotacija nafte svuda u svetu je privatni biznis-oni placaju drzavu dogovorenu kvotu za ekplotacija te nafte i to je to. sve drugo je free market.
Lovac kako ti opises Libiju ja manje vise dobijam dojam da je to Svajcarska Smiley. I mozda je, nikad tamo nisam bio. Ali jedno me cudi: niko ne radi nista a sve super. Niko ne radi nista i sve svi imaju. Niko ne radi nista, svi sve imaju i opet rat! Lekari, inzineri, arhitekti-sve stranci. Meni tu nesto nije jasno. Kazes moderna, razviena drzava a mora da uvozi strucni kadar da bi opstala.Ja gledam vojsku i nemam bas osecaj da je to oruzana snaga jedne moderne drzave (u slucaju mislim na regularne, gadafijeve snage)
Spominjes Tripoli i kazes kako je to super moderan grad. Svi Diktatori imaju tendenciju da grade u glavni grad lovac a sve okolo ignorise.Skoplje danas lici na Pariz ali Makedonija je i dalje najsiromsna drzava u Evropi Lovac. Ima triumfalnu kapiju ali ima sela gde nema elektricna struja i manje gradove gde nema infrastruktura za higijenska voda.
Ne zaboravi da je bunt i poceo na periferii Libije, sto znaci da oni koji nisu ziveli u Triploli ne dele bas tvoje mislenje da je sve bilo super.
Bombardiranje Tripoli: Lovac mi neamo pravu sliku i damage assessment u ovom trenutku. to sto i ja i ti vidimo je drzavna Libijska Tv i CNN i to je to. svako prica svoju pricu. jA bi malo da sacekam da vidim post-war analizu, ako moze.
Politicka odluka da se bombarduje Tripoli je jedna stvar lovac i to smo vec razmotrili mislim donegde. Vojno gledano, Tripoli je legitiman cilj, ili da budem malo vise precizan, ono sto je vojna instalacija u tripoli. Gadjas bolnicu-to je vec drugo. A da te pitam nesto ako u ratu neko puca na tebe iz bolnice-sta je to, civilni ili vojni cilj? To sto se SA-5 instalacija nalazi u Tripoli mene se ko vojnik ne tice Lovac ( da sam ja napadac Smiley) To je vojska, zlocinacka ili ne. Dobije zadatak i mora da ga obavi. Ako pricamo realno, bez neke vece emocije.

Shooter, malo sam analizirao tvoj tekst, pokušao sam čak da proniknem ''između redova'', i zaključio sam da imamo dosta zajedničkih gledišta na sukob u Libiji, ali se u osnovi ne slažemo oko legitimiteta i načina izvršenja ''uterivanja demokratije'' kako to radi moćan zapad na čelu sa USA, GB i Fr.
Slažem se sa tobom da je Gadafi izgubio kompas i da ga je trebalo odvano promeniti. Da je to urađeno na vreme, Libija bi bila jedna od najrazvijenijih zemalja na Afričkom kontinentu. Međutim, tu postoji jedan veliki problem: narod u Libiji nije spreman za demokratiju. To si i sam dobro konstatovao. Taj narod ne može drugačije da živi nego pod vladavinom nekog autoritativnog diktatora, inače će nastupiti anarhija i haos. To se upravo sada dešava, naravno uz ne malu pomoć zapada. Oni trebaju vođu koga će slediti bez razmišljanja i pogovora.
Ljudi u vodećim zemljama sveta nisu naivni i znaju da je ova moj gornja konstatacija realnost – zato mislim da sukob nije izbio spontano, već je Libija veoma perfidnom akcijom gurnuta u haos.
Moje viđenje je, da su dešavanja u Tunisu i Egiptu tek bili predigra, a da je Libija glavni cilj.
Zbog čega?
Zbog nafte, gasa i drugih rudnih bogatstava koja su neistražena ili poluistražena posvuda po ogromnom prostranstvu Libijske sahare. Verujem da zapad, veoma dobro zna šta se tamo krije. Međutim, tako neuračunljivi autokratski vladar kao što je Gadafi nije pouzdan saveznik, zato ga treba skloniti.
To što govoriš o nejedinstvu NATO saveza – toga je bilo i 1999. godine kada su napali Srbiju, isto tako pod sloganom zaštite nedužnih civila, a stvarni cilj im je bio svrgavanje Miloševića i otimanje Kosova od Srbije sa svim bogatstvima koja tamo leže! Svoj cilj su i tada ostvarili – podelili su Kosovo na USA, GB i Fr zonu. Zar to to ne liči pomalo na ovo što se nazire u Libiji!
Dalje, kada govoriš o tome da Gadafi ne voli svoj narod – ja tvrdim da on voli sve svoje prijatelje. U Libiji je zadnjih 20 godina pravo blagostanje, u uzlaznoj liniji. Ništa im ne fali, imaju sve što mogu poželeti, niko nije gladan, niko nije bez lekarske zaštite, ko hoće da uči može, a Tripoli je počeo izrastati u najlepši Afrički grad na Mediteranu. Neverovatno je koliko se u toj zemlji gradi. Ako tvrdiš da tamošnja vlast ne voli svoj narod – onda za koga se grade sve one lepote. Budi realan, u Libiji rade samo stranci – arapi sede u hladu i uživaju. I to je za njih najlepša demokratija! I zašto je to trebalo rušiti?
Veruj mi arapi su veoma tolerantan narod, životna filozofija im je hedonizam. Ne vole raditi i zato zapošljavaju strance, na obostrano zadovoljstvo!

Kada govoriš o slamanju bunta; da zapad nije reagovao onako ishitreno, sukob u Libij bi već bio zaboravljen. Čitali smo u medijim da je Gadafijeva vojska bila u predgrađu Bengazija kada su Ameri opalili preko 100 krstarećih raketa na njih. Digli svu svoju avijaciju i razbucali su Gadafijevu udarnu pesnicu, da ne bi slučajno pobedio. I tada je nastao HAOS koji traje i danas i trajaće ko zna koliko jer zapad ne zna kako da reši problem koji je napravio, ILI, ne želi da reši taj problem (što je verovatnije).
To što kažeš – da su hteli ubiti Gadafija – već bi on bio rahmetli – apsolutno se ne mogu složiti sa tobom! Prvo ne znaju gde se nalazi, pa ga ne mogu dokusuriti iz vazduha, a da pošalju neke kopnene specijalce, ne verujem da bi se ti specijalci lepo proveli. Gadafija voli i čuva pola Libije to je fakat!
Ja sada postavljam jedno pitanje i tebi i celom demokratskom zapadu: zašto rušti jedan tako lep grad kao što je Tripoli. Ko ima pravo dati odobrenje za ispaljivanje raketa na Tripoli??!!

Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1343 on: April 27, 2011, 12:15:02 pm »

Bivši šef CIA: Gadafi bio dobar za saradnju


27.04.2011.

Bivši šef američke Centralne obaveštajne službe (CIA) Majkl Hejden izjavio je da je njegova služba dobro sarađivala s libijskim vođom Moamerom Gadafijem, čiji bi pad, po njegovoj oceni, kratkoročno mogao da zakomplikuje interese SAD u regionu.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Hejden, koji je bio na čelu CIA od 2006. do 2009. godine, rekao je u vojnoj školi za marince u bazi Kvantiko, kod Vašingtona, da je i Sirija pomagala američkim obaveštajnim službama, ali samo selektivno.
   
On je istakao da je CIA imala dobru saradnju sa Gadafijem i bivšim šefom libijske diplomatije Musom Kusom.
   
"Šta god da mislite o Gadafiju i Musi Kusi, oni su bili dobri i bili su dobri partneri u borbi protiv terorizma”, naveo je Hejden.
   
Prema njegovim rečima, sirijski predsednik Bašir al Asad je bio “prilično dobar” u borbi protiv sunitskih militanata, ali je podržavao radikalne šiitske elemente. Ustanci u arapskom svetu, smatra Hajden, mogli bi se na duži rok pokazati korisnim za SAD, zbog promene dinamike u regionu.
   
Ti događaji će učiniti “da tle postane daleko manje plodno za tip ekstremizma kakav širi Al Kaida, ali još je dosta vremena do tada”, kazao je Hejden.


Izvor: www.blic.rs


* 137311_hajden-foto-afp_kf.jpg (7.7 KB, 225x130 - viewed 109 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1344 on: April 27, 2011, 12:16:29 pm »

Obama odobrio pomoć libijskoj opoziciji


27.04.2011.

Američki predsednik Barak Obama zvanično je naložio da se libijskoj opoziciji dodeli pomoć od 25 miliona dolara.

Ta pomoć najavljena je prošle nedelje, i treba da obuhvati vozila, cisterne, ambulantna kola, medicinsku opremu, zaštitne prsluke, dvoglede i radio-stanice.

Pored toga, Obamina administracija je olabavila režim sankcija prema Libiji kako bi pobunjenicima omogućila da prodaju naftu.
   
Ministarstvo finansija izdalo je nalog kojim se američkim kompanijama odobrava da ulaze u transakcije koje obuhvataju naftu, gas i naftne prerađevine, ako sredstva od toga idu opozicionom prelaznom Nacionalnom savetu.


Izvor: www.tanjug.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1345 on: April 27, 2011, 12:27:04 pm »

Gejts: Komandni centri u Libiji legitimne mete


27.04.2011.

Američki ministar odbrane Robert Gejts izjavio je da komandni centri libijske vojske predstavljaju legitimne mete napada, sugerišući da, što duže libijski vođa Moamer Gadafi ostane na vlasti, utoliko će sebe dovesti u veći rizik.

To predstavlja evoluciju u kampanji NATO-a protiv Libije, u kojoj zapadna vojna alijansa prilagođava svoje prioritetne ciljeve u Libiji, konstatovao je juče Asošijeted pres. Gejts je kazao da sam Gadafi nije meta napada avijacije SAD i NATO-a. U ponedeljak su delovi kompleksa Gadafijeve predsedničcke palate teško oštećeni bombama NATO-a.
   
Gejts, koji je izjavu dao nakon susreta sa britanskim kolegom Lajamom Foksom, rekao je, takođe, da se na događaje u Siriji ne može reagovati na isti način kao u Libiji.
   
Foks je dodao da odgovor na narodne revolte na Srednjem istoku i u severnoj Africi mora biti odmeren prema okolonostima svakog posebnog slučaja.


Izvor: www.tanjug.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1346 on: April 27, 2011, 12:29:48 pm »

Tim UN istražuje kršenje ljudskih prava u Libiji


27.04.2011.

U Tripoliju se očekuje dolazak tima UN, koji treba da započne istragu o kršenju ljudskih prava od početka sukoba u ovoj zemlji u februaru ove godine. Tim od troje istražitelja formirao je Savet za ljudska prava UN, a libijska vlada je saopštila da će sarađivati sa istragom.

Prema saopštenju iz Ženeve, gde se nalazi sedište Saveta za ljudska prava, prioritet prilikom istrage će predstavljati njen prvobitni mandat - kršenje ljudskih prava od strane snaga libijskog lidera Moamera el Gadafija, ali istražitelji će se pozabaviti i kršenjem ljudskih prava za koje vlada optužuje pobunjenike i snage NATO saveza.

Komesarka za ljudska prava UN Navi Pilaj je još krajem februara, kada je bilo pouzdanih izveštaja o nestanku, mučenju i ubijanju demonstranata, izjavila da ono što se u Libiji događa “možda predstavalja zločin protiv čovečnosti”.

U međuvremenu su se umnožile i optužbe na račun vladinih snaga zbog nediskriminativnog bombardovanja civila u gradovima pod opsadom, čije stanovništvo često ostaje bez struje, vode i mogućnosti da potraži lekarsku pomoć.

Prema proceni grupa za zaštitu ljduskih prava, u Libiji je do sada poginulo oko 1.000 ljudi, dok je broj ranjenih višestruko veći.


D. Milojković
Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1347 on: April 27, 2011, 12:45:25 pm »

Avioni, ipak, ciljaju Gadafija?


27.04.2011.

Libijski lider bi mogao biti meta vazdušnih udara koalicionih aviona, istakao britanski šef diplomatije Vilijem Hejg, čija izjava pobija tvrdnje zapadnih zvaničnika da Gadafi nije meta napada. Nova ofanziva na Misuratu. Gadafi oko sebe okupio najmanje 300 stranih vojnih stručnjaka, među kojima ima i Srba.

Ipak na meti? - jedna od zgrada vojnog kompleksa u Tripoliju
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Britanski šef diplomatije Vilijem Hejg rekao je, u intervjuu Bi-Bi-Siju da bi Gadafi mogao da bude meta vazdušnih udara NATO aviona, napominjući da ljudi mogu postati mete zavisno od svog ponašanja.

"Mi nećemo određivati ko jeste, a ko nije meta. To zavisi od ponašanja pojedinaca", istakao je Vilijem Hejg.

Ocena Hejga u direktnoj je suprotnosti sa jučerašnjom izjavom američkog ministra odbrane Roberta Gejtsa, koji je eksplicitno naveo da libijski lider nije meta vazdušnih udara.

Predsednik SAD Barak Obama odobrio je pomoć libijskim pobunjenicima u vrednosti od 25 miliona dolara koja se, osim u novcu, sastoji u lekovima, uniformama, šatorima, čizmama, radio-opremi i drugim potrepštinama.

Kako se navodi u Obaminom nalogu pomoć je namenjena libijskoj opoziciji koju predvodi prelazni Nacionalni savet sa sedištem u Bengaziju, radi zaštite civila koji su ugroženi trupama libijskog vođe Moamera el Gadafija.

Novac se ne sme koristiti u borbene svrhe, to jest za nabavku oružja i municije, navodi se, pored ostalog, u memorandumu koji je upućen ministru odbrane Robertu Gejtsu i državnoj sekretarki Hilari Klinton.


Haos oko Misurate

Manje od 24 časa pošto su pobunjenici proglasili pobedu u borbama za Misuratu i počeli pripreme za nastavak ofanzive, Gadafijeve snage zasule su ih artiljerijskom vatrom i brzom akcijom povratile petnaestak kilometara teritorije pre nego što su uopšte naišle na ustanike.

Misurata, sve manje grada za koji se vredi boriti
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U suštini, pobunjenici su spremali napad na aerodrom, gde se navodno nalaze elitne Gadafijeve jedinice, ali je plan propao onog trenutka kada je oko 300 vojnika uletelo u grad i napravilo haos u redovima ustanika, ali i nateralo brod Crvenog krsta da isplovi pre vremena.

Kako stvari stoje, vladine snage poterale su pobunjenike do oboda grada, dok ustanici dovlače pojačanja u zonu sukoba, nadajući se, još jednom, brzoj akciji avijacije NATO-a, koja do ponoći nije bila preterano aktivna.

Ipak, pobunjenici tvrde da su NATO avioni uništili konvoj od tridesetak vozila kojima su vladine snage pokušale da dovedu pojačanja u Misuratu. NATO još nije potvrdio taj napad.

Izostanak vazdušne podrške oko Misurate, kao i u nebrojeno mnogo slučajeva pre toga, gotovo po pravilu označava i početak ofanzive Gadafijevih snaga, koje nestanu nedugo pre dolaska aviona NATO-a.

Osim oko Misurate, žestoke borbe se vode i u planinskim predelima zapadne Libije, gde Gadafijeve snage artiljerijom pokušavaju da zaustave napade pobunjenika, kojima podršku pružaju avioni NATO-a.


Gadafijeva legija stranaca

Komplikovana situacija u zemlji i opšte nepoverenje Moamera Gadafija, ali i podrška Sirije i Alžira, doveli do značajnih promena među vladinim trupama, koje navodno čine plaćenici iz afričkih država, dok su za taktiku angažovani stručnjaci iz evropskih država, njih između 300 i 500.

Tako bar tvrdi Majkl Kutuzis, grčki stručnjak za bezbednosna pitanja čija je kompanija načinila čitav niz istraživanja za Evropsku uniju, Ujedinjene nacije i francusku vladu. U februaru i martu, Kutuzis je putovao po severnoj Africi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Prema njegovim nalazima, evropski plaćenici su uglavnom stručnjaci za artiljeriju, helikoptere i taktiku i plaćeni su nekoliko hiljada dolara dnevno. Većina ih je iz Belorusije, Srbije i Ukrajine, ali među njima ima i Poljaka, Belgijanaca, Britanaca, Francuza i Grka.

Ta ekipa, suštinski, komanduje vojskom plaćenika koje su Gadafijevi ljudi angažovali širom centralne Afrike i koji u Libiju dolaze preko nekog od 15 aerodroma na jugu zemlje.

Kutuzisove tvrdnje, međutim, pobija Hjuman rajts voč, koji već duže vreme istražuje kanale kojima Gadafi angažuje plaćenike, tvrdeći da tokom istraživanja nisu naišli ni na trag dokaza o angažovanju Evropljana u libijskom ratu.


Izvor: www.rts.rs


* Libija-527-1.jpg (35.63 KB, 527x300 - viewed 110 times.)

* 11.jpg (43.51 KB, 527x349 - viewed 133 times.)

* 12.jpg (55.66 KB, 527x360 - viewed 134 times.)
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1348 on: April 27, 2011, 12:52:11 pm »

Njujork tajms: NATO planira da pojača napade na Libiju


27.04.2011.

NATO planira da pojača napade na predsedničke palate, vojne štabove i komunikacione centre u Libiji, piše današnji Njujork tajms pozivajući se na izvore u američkoj administaciji i zvaničnike zapadne vojne alijanse.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Zvaničnici Bele kuće kažu da je predsednik Barak Obama bio obavešten da predstoji još jača kampanja bombardovanja, čiji deo je bio udar na rezidencijalni kompleks Moamera Gadafija, u centru Tripolija. Cilj, kako je objašnjeno, nije bio da se ubije Gadafi, već da se rat dovede do njegovih vrata, i tako poveća cena njegovog nastojanja da ostane na vlasti.

"Želimo da obezbedimo da on zna gde se rat vodi, a to nije samo u Misrati", izjavio je jedan zvaničnik administracije koji nije žele da bude imenovan.

Ta kampanja NATO-a, prema nekim zvaničnicima, proizašla je delom iz analize reakcije pukovnika Gadafija na bombardovanje Tripolija koju je pre četvrt veka naredio predsednik Ronald Regan. Zvaničnici alijanse su zaključili da je najbolji način da uklone Gadafija ako mu uskrate mogućnost da komanduje svojim najlojalnijim trupama.

"Ne želimo da ga ubijemo i od njega načinimo mučenika u arapskom svetu", izjavio je visoki diplomata NATO-a. "Ali ako on vidi da se bombardovanje odvija svuda oko njega, mislimo da će promeniti svoju računicu", rekli su u Alijansi.

Zvaničnici NATO-a otkrili su da je obaveštajna aktivnost alijanse zasnovana na prisluškivanim telefonskim pozivima i radio signalima, koji mogu da nagoveste koja kasarna, zgrada ili kompleks služe kao komandno mesto. Zvaničnici u Evropi i SAD kažu da je cilj napada da smanji sposobnost Gadafijeve vlade da naškodi civilima, eliminišući postepeno lance komande i snabdevanja koji su neophodni za vojne operacije.

Iako je suviše rano da se procene rezultati širenja spiska NATO meta, zvaničnici NATO-a kažu da alijansa pažljivo posmatra prve signale, uključujući nedavne izveštaje o dezertiranjima iz libijske vojske.

Viši oficiri koji su služili u bombardovanju Srbije 1999. godine kažu da u kampanji u Libiji koriste tada naučene lekcije.

General Džon Džamper, koji je tada komandovao američkim vazduhoplovnim snagama u Evropi rekao je da je gađanje važnih institucija u Beogradu, umesto trupa na terenu takođe imalo efekat podrivanja podrške Slobodanu Miloševiću u narodu.

Tek kad smo krenuli i počeli da unosimo nered po značajnim mestima i simbolima Beograda i počeli da zaustavljamo život srednje klase u Beogradu, to je počelo narod da okreće okreće protiv Miloševića, tvrdi general.


Izvor: www.tanjug.rs


* 504x_custom_1248356241933_nyt.jpg (90.4 KB, 504x403 - viewed 54 times.)
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #1349 on: April 27, 2011, 04:12:51 pm »

Генерал Џон Џампер, прича оно ушта жели да верује. Бомбардовање је ојачало Милошевића. Почели су са тврдњом да ће пасти за 2-3 дана. Само пар бомби и готово. Па су проширили листу циљева и тврдили да ће то бити за 10-так дана и тд.  Колико је бомбардовање имало ефекта види и на овом сајту у контексти тога колко људи из Србије даје подршку Гадафија против НАТО-а. Џампер треба да каже да су авијација поштено обрукали 1999. године у дејству на војне циљеве. Срећа њихова да касарне не могу да побегну. Политика је победила Милошевића, не војска. Рат је ипак политика. Па они слично раде и у Либији.

И у Либији ће прећи на "легитимне војне циљеве" типа резиденција шефа државе, државна телевизија, па затим болнице (наравно грешком), па онда ће пасти нека бомба на пијацу и тако редом. И све то ће бити пропраћено тврдњама како је то урађено  да се Либији донесе мир, просперитет и сл. Донеће само већу мржњу према НАТО-у, САД, па и Европи. Чак и код побуњеника. Они чак и нису неки велики поклоници НАТО-а. Само покушавају да искористе то што им ови нуде. После рата ће се то јасније видети.

Мислим да би генерал Џампер требао да се забрине оволиким степеном неспособности Алијансе да реши проблем. Гадафијева војска још постоји, па чак креће и у офанзиву. Ако ус већ желели да нешто ураде морали су свом жестином да ударе, свим снагама и одмах изведу копнени напад.

Примећујем да се помиње Алжир у контексту подршке Гадафију. Ако се Алжир активно укључи у подршку Гадафију или у рат то ће онда бити Рат.
Logged
Pages:  1 ... 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90] 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... 242   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 23 queries.