PALUBA
April 28, 2024, 10:55:19 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 [99] 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 ... 242   Go Down
  Print  
Author Topic: Uterivanje demokratije Libiji  (Read 757286 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #1470 on: May 15, 2011, 05:28:35 am »

Леп пример "тактике" џиповског ратовања и "организованог премештања на резервне положаје".

Него, нешто су ратне и борбене вести из Либије утихнуле. Шта се тамо стварно збива?

НАТО бомбардује али се то нешто не осећа у војним победама "побуњеника". Из вести видим да су побуњеници у дипломтаској офанзиви и да покушавају да их главни "играчи" признају за легитимног претстваника Либије. Изгледа да Американци то још не желе да учине. Такође, неки француз је страдао док је био у посети "пријатељима" у Бенгазију. На сајту РТС-а (www.rts.rs) пише:

"Пријатељске односе Француске и либијских побуњеника ове седмице је нарушило убиство директора и оснивача француске компаније "СЕКОПЕКС Консеј" Пјера Марзијалија у Бенгазију, које се догодило само неколико сати пре његовог најављеног сусрета са Џибриловом прелазном владом." Нисам покушао да тражим по Интернету која је ова фирма, али бих рекао да се бави продајом оружја и безбедносних услуга.

Ja mislim da se desavaju 2 bitne stvari:

jedan, mislim da su pobunjenici spremaju za vecu operaciju; mislim da su dobili pomoc (materijalna, profesionalna i politicka); mislim da je u toku 'black op' od strane SAD, GB i FR;
dva, mislim da Gadafi polako iznemostava; magacini se prazne svega a dotur sa strane tesko, i da dolazi nesto nece biti dovoljno.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #1471 on: May 15, 2011, 01:03:46 pm »

Слажем се Шутер. То је извесно. Како је ова прва опција, офанзива побуњеника,, с ипак ризична (може се завршити неуспехом, с обзиром на квалитет "војске"), без обзира на помоћ, очекујем да ће НАТО морати да мало боље координора нападе. Верујем да и сада има тимова за навођење авијације и обуку, али да ће их сада бити још и више, укључујући и инструкторе из оваквих компанија као што је ова "СЕКОПЕКС Консеј".

Не бих оставио војску одану Гадафију без шанске јер немају велику могућност избора јер ће их побуњеници побити ако их се дочепају. Такође, политички концепт побуњеника је магловит. Шта нуде становништву на западу Либије и свима који су остали верни Гадафију? Ту је кључ успеха или неуспеха. Колико видим не нуде ништа (конкретно, не декларативно), осим освете. Гадафи ће отићи, али шта после?
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #1472 on: May 15, 2011, 01:15:10 pm »

Džumba, kad Gadafi ode, dolazi na red osveta, kao što sam kažeš. Ne baš kao sukob Hutu - Tutsi, ali klanica svakako.

E onda dolazi na red ono zbog čega je sve ovo i došlo - dolaze Ameri da uspostave red. I ostaju, dokle god bude nafte i gasa. Kad nafte više ne bude više red neće ni biti bitan, opet će početi sukobi koji će za rezultat dati 5 - 6 državica po balkanskom modelu.

To je perspektiva današnje Libije za sledeća 2 - 3 desetleća.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #1473 on: May 15, 2011, 01:47:59 pm »

Ne vidim poveznicu između ex države i Libije.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #1474 on: May 15, 2011, 01:51:58 pm »

Ne vidim poveznicu između ex države i Libije.

Ma i nema je Brodarski, samo sam uzeo to kao model - od relativno velike države (Libija i jeste velika država) napraviti nekoliko manjih na koje je onda lakše ispoljavati svoj uticaj.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #1475 on: May 15, 2011, 02:19:16 pm »

U današnje vrijeme oružani sukobi su po meni krajnja mjera. Države klecaju na koljena i od ekonomskih mjera, blokada. Ako Libija nema Pepsi Cole to i nije tragedija. Gadno je kad nema devina mlika. Libijci imaju svojih stoljetnih problema, probudili su duhove plemenskih antagonizama i traže pravedniju raspodjelu novca od nafte među plemenima. Dok to ne riješe gledaćemo krvave scene. Zapadu je ta nafta potrebna, a i žele i neki stabilni kontrolirani režim uz Sredozemno more. Gadafi to ne garantira i u Libiji gledamo apokalipsu. Ovom stanju je svak pomalo doprinio. Od neuravneteženog Gadafija, potisnutih plemenskih stanja i vanjskih utjecaja. Bit će potrebno puno vode dok se ta žerava ugasi. Hoće li se ohladiti, pitanje je? Kako će to utjecati na prometne veze morem i u zraku prema Europi? Koliko će snaga biti angažirano i hoće li se uspostaviti nadzor nad kriznim područjem drugo je pitanje? Postojala je Libija kao država koja je garantirala neki siguran promet uz njeno more. Što kad se na njenoj obali uspostave gusarske baze? Tko će to spriječiti? Možemo mi postavljati mali miljun pitanja, a odgovore teško od bilo koga možemo dobiti. Najgori scenarij je kad se pojedine grupe dokopaju vrijednih raketnih i pomorskih sustava i onda biraju svoje ciljeve. Onda ugroze zračne i morske plovidbene pravce, a ujedno i ucjenom zaatraže novac.  Njihova eliminacija bit će teža i skuplja od smirivanja čitave Libije.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #1476 on: May 15, 2011, 02:28:31 pm »

U pravu si Brodarski.

Jadan taj narod, već je pretrpio svašta, a i još puno će morati da trpi.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #1477 on: May 15, 2011, 02:46:55 pm »

Kada je pocinjao ovaj sukb,licio je na problem sa vise nepoznath.Nakon par meseci jos uvjek se ne nazire neko rjesenje za trajni prekid i uspostavu nekakvog stabilnog poretka,jos puno nepoznanica se krije u libiskome pesku,a i u stabovima i politickim kuhinjama zapada.Ali posle nekoliko uzastopnih pokusja ubistva Gadafija, izgleda da za glavnu precku""uterivanju demokratije""planeri smatraju samo njegovo prisutvo, i nadaju se da ako do toga dodje-vojska ce da se raspadne,itd,itd.......
Logged
bizmark
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 245



« Reply #1478 on: May 15, 2011, 02:47:57 pm »

Каква је војна индустрија у Либији? Знам да морају да купују тенкове и авионе, али да ли постоје погони за производњу пешадијског оружја и артиљеријског оруђа?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1479 on: May 15, 2011, 03:22:39 pm »

Ne vidim poveznicu između ex države i Libije.
Ako je Vi ne vidite ja je vidim. I to identičnu. Razbili su nas ko klinja zvečku uz našu svesrdnu pomoć i sad se više ništa ne pitamo na Balkanu. I ne samo da se ne pitamo nego se i nudimo da nam i dalje rade šta im je volja. Libiji rade isto.
I vjerovatno će i završiti kao nekadašnja ex-Yugoslavija. Razbucaće je, razdrobiti, a onda joj raditi kako im se prohte.
Neradi se tu o nikakvim interesima naroda Balkana ili Libije, radi se o interesima onih koji su im to radili ili još i sada rade.
Nazovi, naše tzv. Balkanske demokrate i sad Libijske, pomagale su i pomažu svim silama da dođu do onoga što im je na umu, a o boljitku naroda i ostalom što se pod tim podrazumjeva to vam je momci moji na vrbi sviralaaaa.....
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #1480 on: May 15, 2011, 04:15:59 pm »

Cijenjeni gospodine, Jugoslavija je 1991. godine imala svesrdnu potporu SAD, NATO-a i zapadnih zemalja.
Libija u ovom slučaju nije imala takvu potporu već desetljećima. Imala je više hladne nego zadovoljavajuće odnose s zapadnim silama. Kakav će biti kraj sukoba još uvijek nije vidljivo. Svjedoci smo brzog mijenjanja situacije na terenu, ponekad u korist jedne a drugi puta u korist druge strane. Koja će sila prevladati i na koji će se način rat zaustaviti to još ne možemo predvidjeti. Koje će biti posljedice ovog krvavog rata za susjedne zemlje i čitavo Sredozemlje? To su otvorena pitanja koja traže angažman većeg broja zemalja u smirivanju stanja. Kad Sredozemlje gori, Europa se trese.
U čitavoj ovoj temi moglo se raspravljati i drugačije. O geostrateškom položaju Libije, ukupnom bruto dohotku, plemenskoj strukturi i razvijenosti pojedinih područja. O vjerskim i drugim vanjskim utjecajima. Možda bi i došli do nekih podataka koji bi ukazivali na uzrok nemira i širenje sukoba. U Libiji nisam bio i ono što znam poznato mi je iz medija. Velik broj ljudi je bio poslom tamo i sigurno imaju što za reći.
Logged
MiGac
desetar
*
Offline Offline

Posts: 140



« Reply #1481 on: May 15, 2011, 04:22:53 pm »

Ne vidim poveznicu između ex države i Libije.
Ako je Vi ne vidite ja je vidim. I to identičnu. Razbili su nas ko klinja zvečku uz našu svesrdnu pomoć i sad se više ništa ne pitamo na Balkanu. I ne samo da se ne pitamo nego se i nudimo da nam i dalje rade šta im je volja. Libiji rade isto.
I vjerovatno će i završiti kao nekadašnja ex-Yugoslavija. Razbucaće je, razdrobiti, a onda joj raditi kako im se prohte.
Neradi se tu o nikakvim interesima naroda Balkana ili Libije, radi se o interesima onih koji su im to radili ili još i sada rade.
Nazovi, naše tzv. Balkanske demokrate i sad Libijske, pomagale su i pomažu svim silama da dođu do onoga što im je na umu, a o boljitku naroda i ostalom što se pod tim podrazumjeva to vam je momci moji na vrbi sviralaaaa.....

Ovo je u potpunosti tocno...nazalost.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1482 on: May 15, 2011, 04:36:23 pm »

Cijenjeni gospodine, Jugoslavija je 1991. godine imala svesrdnu potporu SAD, NATO-a i zapadnih zemalja.
Libija u ovom slučaju nije imala takvu potporu već desetljećima. Imala je više hladne nego zadovoljavajuće odnose s zapadnim silama. Kakav će biti kraj sukoba još uvijek nije vidljivo. Svjedoci smo brzog mijenjanja situacije na terenu, ponekad u korist jedne a drugi puta u korist druge strane. Koja će sila prevladati i na koji će se način rat zaustaviti to još ne možemo predvidjeti. Koje će biti posljedice ovog krvavog rata za susjedne zemlje i čitavo Sredozemlje? To su otvorena pitanja koja traže angažman većeg broja zemalja u smirivanju stanja. Kad Sredozemlje gori, Europa se trese.
U čitavoj ovoj temi moglo se raspravljati i drugačije. O geostrateškom položaju Libije, ukupnom bruto dohotku, plemenskoj strukturi i razvijenosti pojedinih područja. O vjerskim i drugim vanjskim utjecajima. Možda bi i došli do nekih podataka koji bi ukazivali na uzrok nemira i širenje sukoba. U Libiji nisam bio i ono što znam poznato mi je iz medija. Velik broj ljudi je bio poslom tamo i sigurno imaju što za reći.
Ovu svesrdnu potporu 1991 god, kako je Vi nazivate, mozda je kao stručnjak za povijest i vidite, ali ja, prvenstveno kao tehničko lice i običan narodni čovjek to nemogu da vidim, iako se svim silama trudim. Verovatno je neka falinga u pitanju.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #1483 on: May 15, 2011, 04:52:13 pm »

Lakse drustvo, tema je Libija, a ne ex-Juga i raspad, o cemu je i zabranjeno pricati na forumu.
Svako ima pravo na svoje misljenje, ali bih vas zamolio da ovo ne ode negde gde ne bi smo hteli da ode.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #1484 on: May 15, 2011, 04:59:44 pm »

Cijenjeni gospodine, Jugoslavija je 1991. godine imala svesrdnu potporu SAD, NATO-a i zapadnih zemalja.
Libija u ovom slučaju nije imala takvu potporu već desetljećima. Imala je više hladne nego zadovoljavajuće odnose s zapadnim silama. Kakav će biti kraj sukoba još uvijek nije vidljivo. Svjedoci smo brzog mijenjanja situacije na terenu, ponekad u korist jedne a drugi puta u korist druge strane. Koja će sila prevladati i na koji će se način rat zaustaviti to još ne možemo predvidjeti. Koje će biti posljedice ovog krvavog rata za susjedne zemlje i čitavo Sredozemlje? To su otvorena pitanja koja traže angažman većeg broja zemalja u smirivanju stanja. Kad Sredozemlje gori, Europa se trese.
U čitavoj ovoj temi moglo se raspravljati i drugačije. O geostrateškom položaju Libije, ukupnom bruto dohotku, plemenskoj strukturi i razvijenosti pojedinih područja. O vjerskim i drugim vanjskim utjecajima. Možda bi i došli do nekih podataka koji bi ukazivali na uzrok nemira i širenje sukoba. U Libiji nisam bio i ono što znam poznato mi je iz medija. Velik broj ljudi je bio poslom tamo i sigurno imaju što za reći.

Bravo brodarski,.. ispravan pristup koji moze dati objektivan prikaz situacije. Uglavnom, interes je vecih da poticu i produbljuju ili susprezu unutrasnje slabosti za svoje interese. Krajnji izvrsioci obicno su bez sredstava,pa taj kredit kad tada dodje na naplatu.
Logged
Pages:  1 ... 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 [99] 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 ... 242   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.