PALUBA
April 28, 2024, 08:11:15 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 [101] 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 ... 242   Go Down
  Print  
Author Topic: Uterivanje demokratije Libiji  (Read 757138 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
bizmark
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 245



« Reply #1500 on: May 16, 2011, 01:46:40 pm »

Хаг хапси Гадафија

Тужилац Међународног кривичног суда затражио хапшење Моамера Гадафија, његовог сина Сејфа ал Ислама и шефа обавештајне службе. Гадафи и побуњеници без порихода од нафте. НАТО бомбардовао нафтни терминал у Рас Лануфу. Рафинерија у Тобруку без сирове нафте.

Авиони НАТО-а бомбардовали су нафтни терминал у Рас Лануфу, погодивши резервоаре са метанолом, што је изазвало цурење тог гаса, наводи либијска државна телевизија.

Напад је уследио одмах пошто је Велика Британије захтевала да НАТО прошири нападе на области које контролише Гадафи.

Заменик министра спољних послова Либије Калед Каим овај захтев Британије назвао је провокацијом.

У међувремену, телевизија Ал Арабија јавила је да је у нападу НАТО снага на седиште обавештајне службе у Триполију погинуо Гадафијев војни портпарол.

Ситуација на терену може се описати као пат-позиција. Ни побуњеници, ни Војска Либије не успевају да начине значајан помак. Шта год да једна страна данас освоји, већ сутрадан изгуби.

Ипак, побуњеници су саопштили да су преузели потпуну контролу над Мисуратом.

Гадафијеве снаге наставиле су да гранатирају град, трудећи се да их авиони НАТО-а не бомбардују. Побуњеници и становници Мисурате кажу да се Гадафијеве снаге још увек налазе на ободима града.

Све се врти око нафте

Што рат у Либији дуже траје, постаје све јасније да је нафта та која ће однети превагу на страну Гадафија или на страну побуњеника.
Сједињене Државе и Европа забраниле су Гадафију да тргује нафтом и истовремено дале зелено светло побуњеницима да извозе "црно злато". Међутим, у пракси је то лакше рећи него учинити.

Прошлог месеца Гадафијеве снаге саботирале су доток нафте у терминал у Тобруку, који је побуњеницима веома важан. Нафте је преостало онолико колико се задржало у цевима, после чега су се залихе исцрпеле, а са њима и могућност да се заради од извоза нафте. Без новца нема ни снабдевања војном опремом и храном. У Тобруку ће, када нестане нафте, нестати и струја, па ће побуњеници морате да увозе нафту.

Ипак, побуњеници сматрају да ће се ситуација поправити уколико освоје велика нафта постројења на западу земље. Кажу да не верују да ће Гадафи саботирати те нафтоводе, јер се многе европске државе и даље снабдевају нафтом у Либији.

Налог за хапшење Гадафија?

Главни тужилац Међународног кривичног суда Луис Морено Окампо данас треба да објави имена три висока либијска званичника за које је тражио да се издају налози за хапшење, због сумњи да су починили злочине против човечности у Либији.
Морено Окампо рекао је да ће предати досије од 74 страна са доказима панелу од три судије који треба да одлуче да ли је случај довољно аргументован да се издају међународни налози за хапшење. Они захтев могу да прихвате или одбију, као и да траже додатне информације.

У саопштењу тужилаштва најављено је да ће данас бити објављена и имена три особе за које се верује да сносе највећу одговорност за злочине против човечности почињене у Либији.

Италијански министар спољних послова Франко Фратини је рекао да очекује да ће међу ових троје бити и либијски вођа Моамер Гадафи.

Савет безбедности УН је 26. фебруара изгласао резолуцију којом се од главног тужиоца Међународног кривичног суда тражи да спроведе истрагу о ситуацији у Либији од половине фебруара, када су почеле масовне демонстрације против Гадафија и његове владе, које су сузбијале снаге верне либијском вођи.


Преузето са сајта:
www.rts.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #1501 on: May 16, 2011, 01:49:56 pm »

Hiljadu ubijenih na Zapadu za jednog ubijenog imama


16.05.2011.

U znak osvete za svakog od jedanaest imama, navodno proginulih proteklog vikenda prilikom vazdušnog napada NATO snaga na vojni objekat u lučkom gradu Brega, do sada nepoznati libijski imam Nurudin al Midžra zatražio je smrt 1.000 “nevernika”.

Reč je o dosada najdirektnijoj pretnji terorizmom na Zapadu i novoj provokaciji poslednjih Gadafijevih sledbenika u Tripoliju: "Samo krvlju 11.000 ljudi iz zemalja “agresora” može da se “opere” krv poginulih imama", smatra on.
   
Posmatrači se slažu da ovaj propovednik koji raspiruje mržnju ne govori samo u ime islama, već i u duhu Muamera al Gadafija, koji uvek iznova preti da će preneti rat u Evropu. Pretnja krvnom osvetom usmerena je protiv zemalja EU, kao što su Italija, Francuska, Velika Britanija i Danska, ali i protiv Katara.

Prema procenama vojnih stručnjaka, pretnja odražava sve kritičniju siuaciju u kojoj se nalaze Gadafi i njegovi njegovi sledbenici.
   
U islamskom svetu poziv na ubijanje izazvao je oštre kritike. Portparol uticajnog Univerziteta Azhar u Kairu opisao ga je kao “propagandu sveštenog lica bliskog Gadafijevom režimu”, koje nipošto nije ovlašćeno za izricanje fatve (zakonske odluke, u ekstremnom slučaju smrtne presude).
   
- Ako su snage NATO nameravale da bombarduju vojnu zgradu, reč je isključivo o slučajnim ubistvima, za koja šerijatski zakon predviđa novčanu nadoknadu” -ocenio je on.
   
Neposredno nakon objavljivanja optužbi, NATO je jasno stavio do znanja da žali zbog svake civilne žrtve napada alijanse na Gadafijeva vojna uporišta, “ukoliko ih ima”. Za sada iz neutralnih izvora nema potvrde o smrti 11 imama.
   
Tokom sahrane navodnih žrtava NATO napada Gadafijeve pristalice uzvikivale su “džihad, džihad”, zahtevajući sveti rat.

Na arapski svet to, međutim, nije ostavilo naročiti utisak. “Najvažnije je da se Gadafi povuče i prepusti vlast libijskom narodu”, saopštili su islamski učenjaci.

M.A.
Izvor: www.blic.rs
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1502 on: May 16, 2011, 04:00:43 pm »

Možeš misliti licemerje: ''NATO je jasno stavio do znanja, da žali zbog svake civilne žrtve ...''

I takve izjave ''guta'' demokratski svet?Huh?

Pa zašto bombarduju, ako žale? Neka idu kući i puste Libijce da srede nered u svojoj državi i da nakon toga ravnopravno sarađuju sa svim ostalim zemljama sveta!

Kažu: Tripoli je legitiman cilj, zasipaju bombama svako mesto gde misle da se Gadafi skriva.... a tobož , on im ne znači ništa.

Po istoj logici stvari, arapskim ''teroristima'' je u SAD, Francuskoj, Italiji, Velikoj Britaniji svaki grad, svaki most, svaki aerodrom legitiman cilj. Barak Obama je takođe legitiman cilj, ne zato što ga svet mrzi, nego zato što je doneo razaranje u jednu legitimnu zemlju, koja nema vojnog potencijala da se odbrani od njegovih aviona. I ko je kriv za to - svakako ne arapski ''teroristi'' nego bezobzirna politika SAD i njegovih pijuna.

Nakon ove akcije demokratskog zapada u arapskomsvetu, sigurno će biti krvavog odgovora i odmazde arapskih ekstremista po nedužnim građanima u mnogim gradovima širom sveta. Ginuće nedužan narod ...
I za to ne mogu nikako osuditi te takozvane ''teroriste'', nego isključivo bezobzirnu politiku velikih sila, koji gaze sve pred sobom, ne bi li ubrali još koju šaku dolara u svoju kasu ... 

Činjenica je, da u ovome šta sam napisao ima dosta emocija, ali i hladnih činjenica i ne mogu ostati miran nakon svega što se događa u Libiji. Tamo se događaji odvijaju po potpuno istom scenariju kao u Srbiji.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1503 on: May 16, 2011, 04:41:49 pm »

Možeš misliti licemerje: ''NATO je jasno stavio do znanja, da žali zbog svake civilne žrtve ...''
I takve izjave ''guta'' demokratski svet?Huh?
Pa zašto bombarduju, ako žale? Neka idu kući i puste Libijce da srede nered u svojoj državi i da nakon toga ravnopravno sarađuju sa svim ostalim zemljama sveta!
Kažu: Tripoli je legitiman cilj, zasipaju bombama svako mesto gde misle da se Gadafi skriva.... a tobož , on im ne znači ništa.
Po istoj logici stvari, arapskim ''teroristima'' je u SAD, Francuskoj, Italiji, Velikoj Britaniji svaki grad, svaki most, svaki aerodrom legitiman cilj. Barak Obama je takođe legitiman cilj, ne zato što ga svet mrzi, nego zato što je doneo razaranje u jednu legitimnu zemlju, koja nema vojnog potencijala da se odbrani od njegovih aviona. I ko je kriv za to - svakako ne arapski ''teroristi'' nego bezobzirna politika SAD i njegovih pijuna.
Nakon ove akcije demokratskog zapada u arapskomsvetu, sigurno će biti krvavog odgovora i odmazde arapskih ekstremista po nedužnim građanima u mnogim gradovima širom sveta. Ginuće nedužan narod ...
I za to ne mogu nikako osuditi te takozvane ''teroriste'', nego isključivo bezobzirnu politiku velikih sila, koji gaze sve pred sobom, ne bi li ubrali još koju šaku dolara u svoju kasu ... 
Činjenica je, da u ovome šta sam napisao ima dosta emocija, ali i hladnih činjenica i ne mogu ostati miran nakon svega što se događa u Libiji. Tamo se događaji odvijaju po potpuno istom scenariju kao u Srbiji.
Ma jok Lovac, totalno si u krivu. Nikako da shavatiš da je to za Libijce dobro. Kako ovde neki naši saradnici, i to visoko stručni, tvrde to je čak fantastično. Poželjno je da ih što više zdrobe, rastrgaju. Treba da od Libije naprave bar 10, a po mogućnosti i 20 država. I na Balkanu ih je malo, trebalo bi još. To je dobro, tako se pacifikuju narodi. To je za njihovo dobro, biće srećni, čeka ih životna blagodet. Toliko će bombardovanjem biti osvježeni i okrepljeni da će godinama sijati od zadovoljstva. Vidiš kako je sad Balkan miran, sretan, narod neradi i netreba da radi, šta će mu rad. Neka je slobodan, neka luta, ako treba i bez cilja, bez budućnosti. Samo neka je sretan, a bombardovanjem se to najlakše i najbrze postiže.......
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #1504 on: May 16, 2011, 07:46:20 pm »

Lovac, Orićareb, delim Vaše mišljenje ali ostavite emocije, ništa emocijama nećemo rešiti. Ko hoće da vidi - već je video i sve zna, ko neće . neće ga ni Vaše emocije ubediti, na žalost.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #1505 on: May 16, 2011, 07:53:51 pm »

Lovac, Orićareb, delim Vaše mišljenje ali ostavite emocije, ništa emocijama nećemo rešiti. Ko hoće da vidi - već je video i sve zna, ko neće . neće ga ni Vaše emocije ubediti, na žalost.
Imaš pravo, Boro, nažalost....
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1506 on: May 16, 2011, 08:10:12 pm »

Kada pomenu već Orićareb da treba "još da ih bombarduju da bi sijali od sreće" pade mi na pamet jel bacaju osiromašeni uranijum kao na SRJ '99-te.
Jel se piše šta povodom toga?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #1507 on: May 16, 2011, 08:40:38 pm »

Nešto mislim da samo ameri imaju u naoružanju GAU-8 30mm top sa DU municijom. U drugim oružnim sistemima DU se primenjuje izuzetno retko, sem u KE projektilima tenkovskih topova. Ako dođe do kopnene intervencije sa podrškom tenkova videćemo i to.
Logged
momo PT61
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 053


ПЕНЗИОНЕР


« Reply #1508 on: May 16, 2011, 08:50:06 pm »

Koliko su libijci odusevljeni nadolazecom demokratijom najbolje govore snimci prepunih brodova sa izbeglicama koji plove uvek na severnom pravcu!
Logged
bizmark
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 245



« Reply #1509 on: May 16, 2011, 08:53:46 pm »

НАТО емитовао пропагандне поруке на радијским фреквенцијама Војске Либије, јавља Ројтерс. "Престаните да се борите против свог народа", наводи се, између осталог, у поруци.
Извор: РТС

Ко им каже???
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1510 on: May 16, 2011, 09:06:50 pm »

Boro, činjenica je da je moj prethodni post rezultat nagomilanih emocija, ali ono što sam napisao jesu čisti fakti!

Vidim, da palubarci većinom imaju veoma slične poglede vezano za agresiju na Libiju, ali među nama ima ljudi, koji u svojim analizama iznose stav da je Tripoli legitiman cilj, da su bolnice legitiman cilj (jer navodno imaju topove na krovu).....

Ja ne mogu da se pomirim sa tim!!!!!!!
(ukoliko sam nekoga pogrešno citirao i li razumeo, izvinjavam se - spreman sam na dalju diskusiju)

Prihvatam slobodu mišljenja i različit pristup i stav o nekom problemu o kojem se diskutuje, ali u ovom slučaju sam isključiv!
Ono što NATO radi u Libiji je prljava agresija i direktno mešanje u unutrašnje probleme države, a njihova baljezganja po celom svetu o opravdanosti te agresije su obične gnusne laži!
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #1511 on: May 16, 2011, 09:14:07 pm »

Primetio sam da sam dva puta pozvan na "raport". Prvi put nisam bio siguran, ali sad za drugi ocigledno je za mene.
U redu gospodo, imate podium nadalje, ja se povlacim. Dobili ste debatu, cestitam...

SHOOTER
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #1512 on: May 16, 2011, 09:24:48 pm »

Lovac, shvatam sve i slažem se, ali opet - emocije nisu argumenti, jer su potpuno individualne i posebne kod svakog čoveka.

SHOOTER, nema povlačenja sa bojnog polja. Šta sad, neko kaže da nije u redu nešto što si napisao i ti - odoh ja? A gde je tu diskusija argumentima? Možda možeš dokazati svoje teze, ali ako ne učestvuješ u diskusiji, nema ni dokaza.

I zašto se uopšte osećaš ti prozvanim?
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #1513 on: May 16, 2011, 09:29:11 pm »

Boro, činjenica je da je moj prethodni post rezultat nagomilanih emocija, ali ono što sam napisao jesu čisti fakti!

Vidim, da palubarci većinom imaju veoma slične poglede vezano za agresiju na Libiju, ali među nama ima ljudi, koji u svojim analizama iznose stav da je Tripoli legitiman cilj, da su bolnice legitiman cilj (jer navodno imaju topove na krovu).....

Ja ne mogu da se pomirim sa tim!!!!!!!
(ukoliko sam nekoga pogrešno citirao i li razumeo, izvinjavam se - spreman sam na dalju diskusiju)

Prihvatam slobodu mišljenja i različit pristup i stav o nekom problemu o kojem se diskutuje, ali u ovom slučaju sam isključiv!


Ono što NATO radi u Libiji je prljava agresija i direktno mešanje u unutrašnje probleme države, a njihova baljezganja po celom svetu o opravdanosti te agresije su obične gnusne laži!

ЛОВАЦ, АЛИ ТИ СИ У ПРАВУ!
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #1514 on: May 16, 2011, 09:58:14 pm »

Kumbor, ako ti se da, pročitaj svih 1513 postova ove teme i nađi i jednu moju reč u kojoj se ne slažem sa onim što je Lovac izneo - ako uspeš, svaka čast, onda ne znam šta mislim, pišem i govorim.

Kao Global Moderator Paluba.info foruma moram delovati tako da smirujem strasti (a što su emocije nego strasti?) i da potičem diskusije podržane argumentima.

Diskusije tipa "JA IH MRZIM!!!!" nisu argumenti. Ni ja ih ne volim ali nastojim da svoj stav dokažem nekim argumentom, samo to je u pitanju.

Nadam se da smo se razumeli.
Logged
Pages:  1 ... 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 [101] 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 ... 242   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 23 queries.