PALUBA
April 28, 2024, 11:36:29 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 [105] 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 ... 242   Go Down
  Print  
Author Topic: Uterivanje demokratije Libiji  (Read 757312 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
FF
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 929


« Reply #1560 on: May 21, 2011, 05:42:32 pm »

Zašto bi ih napadali kad su bezopsani? Od kada je počeo napad NATO-a nisu isplovljavali, ne verujem da je iko i bio na njima od tada. Postrojeni su kao sardine u konzervi, na izvolite.

Poređenja radi, 1999. NATO nije imao prioritet da uništi RM VJ, ali gotovo svaki brod koji je mogao isploviti ili čak biti otegljen sa svojih mirnodopskih vezova rat je dočekao i takvog ga proveo spreman za dejstvo.

Ovi su u borbenom smislu svo vreme potpuno impotentni.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1561 on: May 21, 2011, 06:05:13 pm »

Evo kako to izgleda na snimku.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/OkqxRuicoFo?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

E sad čime su ih gađali....možda i nisu sa raketama, nego vođenim bombama.
Logged
MiGac
desetar
*
Offline Offline

Posts: 140



« Reply #1562 on: May 21, 2011, 07:18:48 pm »

Zašto bi ih napadali kad su bezopsani? Od kada je počeo napad NATO-a nisu isplovljavali, ne verujem da je iko i bio na njima od tada. Postrojeni su kao sardine u konzervi, na izvolite.

Poređenja radi, 1999. NATO nije imao prioritet da uništi RM VJ, ali gotovo svaki brod koji je mogao isploviti ili čak biti otegljen sa svojih mirnodopskih vezova rat je dočekao i takvog ga proveo spreman za dejstvo.

Ovi su u borbenom smislu svo vreme potpuno impotentni.

Pa sto su ih onda sad razvalili?
Gadjaju sve zivo i nezivo, pa mi je cudno da nisu odmah ove "kapitalne" ciljeve rijesili u duhu propagande...recimo taj dan su mogli u medijima nazvati kao "brisanje Gadafijeve mornarice sa lica zemlje"...kao sta su imali pompozni naziv za unistenje "strasnog" zrakoplovstva...u prvim danima ove zlocinacke tiranske akcije...
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #1563 on: May 21, 2011, 09:31:02 pm »

Zašto bi ih napadali kad su bezopsani? Od kada je počeo napad NATO-a nisu isplovljavali, ne verujem da je iko i bio na njima od tada. Postrojeni su kao sardine u konzervi, na izvolite.

Poređenja radi, 1999. NATO nije imao prioritet da uništi RM VJ, ali gotovo svaki brod koji je mogao isploviti ili čak biti otegljen sa svojih mirnodopskih vezova rat je dočekao i takvog ga proveo spreman za dejstvo.

Ovi su u borbenom smislu svo vreme potpuno impotentni.

Pa sto su ih onda sad razvalili?
Gadjaju sve zivo i nezivo, pa mi je cudno da nisu odmah ove "kapitalne" ciljeve rijesili u duhu propagande...recimo taj dan su mogli u medijima nazvati kao "brisanje Gadafijeve mornarice sa lica zemlje"...kao sta su imali pompozni naziv za unistenje "strasnog" zrakoplovstva...u prvim danima ove zlocinacke tiranske akcije...

Ukoliko je Alijansa gadjala ciljeve libijske RM, znaci da je ponestalo vojnih ciljeva za gadjanja, ne sluti na dobro,na redu je infrastruktura (energetika, voda,..)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1564 on: May 21, 2011, 10:05:04 pm »

Moje viđenje je sledeće:

Brodovi su veoma skupi kapitalni objekti, i bez obzira u kakvom su stanju trenutno bili kod Gadafija, NATO ih je pokušao sačuvati za kasnije - za onoga ko posle Gadafija dođe na vlast. Veliki je to posao za zapad da se ti brodovi posle završetka ratnih operacija dovedu u operativno stanje za pobdenika. Obzirom da Libija ima jako dugu obalu, mora imati i ratnu mornaricu ...

Da su brodovi ostali mirni u svojim lukama verovatno ih ne bi dirali, isto kao i kod nas.

Međutim, Gadafijevkomandni kadar nije shvatio kako su brodovi izložene mete, kao na dlanu, ili se sada zaista bore na život i smrt pa su svoje brodove poslali u akciju - verovatno protiv pobunjenika, a nije isključeno, da su pokušali neku vrstu blokade dotura materijala pobunjenicima u luku Misurata, pa su došli u sukob sa NATO brodovima.

Bez obzira što su ti brodovi relativno bezopasni: raketno naoružanje im je potpuno onesposobljeno, mogu gađati eventualno topovima, NATO je odlučio da ih zbriše da ne bi u daljem toku akcije predstavljali bilo kakvu smetnju za njihovo vršljanje blizu Libijske obale.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #1565 on: May 21, 2011, 10:13:16 pm »

Međutim, Gadafijevkomandni kadar nije shvatio kako su brodovi izložene mete, kao na dlanu, ili se sada zaista bore na život i smrt pa su svoje brodove poslali u akciju - verovatno protiv pobunjenika, a nije isključeno, da su pokušali neku vrstu blokade dotura materijala pobunjenicima u luku Misurata, pa su došli u sukob sa NATO brodovima.

Bez obzira što su ti brodovi relativno bezopasni: raketno naoružanje im je potpuno onesposobljeno, mogu gađati eventualno topovima, NATO je odlučio da ih zbriše da ne bi u daljem toku akcije predstavljali bilo kakvu smetnju za njihovo vršljanje blizu Libijske obale.

Ti brodovi (u to ubrajam i posade) ne mogu posluziti ni kao kamikaze, a kamoli za nesto drugo..
« Last Edit: May 22, 2011, 11:57:13 am by dexy » Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #1566 on: May 21, 2011, 10:43:24 pm »

Izgleda da su počeli pregovori između Gadafija i pobunjenika u Tunisu. Iz Sebhe se trenutno kreće konvoj od 200 vozila ka Tripoliju i zapadnoj Libiji kao pojačanje za trupe lojalne Gadafiju oko Zintana. Verovatno većinu čine plaćenici iz Nigera i Čada.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #1567 on: May 21, 2011, 11:13:04 pm »

А где су они бројни, чак и овде помињани плаћеници са Балкана, да не кажем Србије?
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #1568 on: May 21, 2011, 11:27:42 pm »

Niko ih ne pominje. Jedini plaćenici za koje se zna da su trenutno u Libiji su iz Sirije (piloti i mehaničari), kao i Afrikanci iz Nigera, Čada, Malija i severne Nigerije (pešadija).
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #1569 on: May 22, 2011, 12:12:26 am »

Ма знам ја то јер их осим неколико изузетак није ни било. Него реда ради, да приупитам, можда су стигли однекуда.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 890



« Reply #1570 on: May 22, 2011, 05:46:35 pm »

Zna tetka šta valja!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Jedna sredovječna libijska gospođa rasklapa Zastavinu automatsku pušku u jednom centru za obuku libijske vojske.


* tetka sa M-70AB2.jpg (107 KB, 800x585 - viewed 175 times.)
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #1571 on: May 22, 2011, 09:24:27 pm »

Ovo je jedno moje razmisljanje za situacija u Libiji, kao odgovor na neke pitanja koje je Lovac postavio na post broj 1534 i post 1531. PrvA VERZIJA je islA na PP pa sad kad ide javno moram da malo 'cenzuriram', kako ne bi pravio problema moderatorima a i sebe Smiley

Znaci centralni premis moje diskusije u ovom posti je sledece: nije bitno koliko je NATO ili US jaka nego koliko je Libija slaba drzava. Za to po mom mislenju je kriv Gadafi kao diktator i niko drug. Sta mislim pod to "slaba" postace jasno nadalje u ovaj moj tekst.
Ja znam da je NATO pun 'krivih' argumena koji pravdaju intervenciju. Moje iskustvo je da to znaju i sami NATO predstavnici. Ali kad izmeris (ako mozes) ko je vece zlo Gadafi gubi ko iz cuge. Nazalost stradju neduzni ljudi - tu nemam sto da dodam. Ali to je svet realne politike u kome zivimo, druge nam nema. Ne pisem ovo da branim NATO ili napdam Gadafi - ili obrnuto. kriv i prav u svet megunardone politike retko covek moze da nadje.

Zasto Gadafi? Ima vise razloga ali za mene najbitno je da Gadafi je ispustio kontrolu i sad vise niko nema interesa od njega. Ceo taj severno africki sistem je pao kaom kula od karte. Dok je imao kontrolu on je bio politicki, ekonomski i vojni zapovednik sa kim se moglo (i moralo) pregovarati za bitna pitanja u regionu. Sad to vise nije: Gadafi kontrolu izgubuio, nije mogao da je povrati za kriticno karatko vreme i sad mu je vreme da ide. Svi diktatori imaju rok trajanja: zivis udobno 5, 10,15...40 godina i onda... Istorija upozorava da diktatori retko umiru prirodnom smrcu.
Da se razumemo, u Libiji nece biti demokratija - bice samo neki novi diktator koj moze da uspostavi red. Niti Gadafi branu demokratiju (nadam se da se bar tu slazemo) niti NATO ce dovesti demokratiju. NATO nema druge: mora da opravda vrednosti koje teoretski brani a mora da opravda i svoje postojanje. Ali to je vec druga tema...

Ponekad zaboravimo da I Gadafi je bio Americki covek (ili je on to bar hteo posle 2001), to ti potpisujem i sa levom i sa desnom rukom. Kao oprtunista Gadafi je zano da ako ne promeni kurs po hitnom postupku ne gine mu Sadamova sudbina. Video je on dobro sta su ameri uradili u Srbiji, Irak, Avganistan. Nije on toliko glup (mada ja sam siguran daje bat malo lud...)
On je eventualno stitio americke interese u svoj deo Severne Afrike. Na ovaj ist website postoi post gde Americki obavestajni sef lepo kaze da saradnja sa Gadafijem je bila korektna - znaci u kontaktu si bili, tiho i efektivno. ne zaboravite de Al Kaeda nikad nije dobila jaci zamah u S. Africi i to nije slucajno.
Gadafi se odrekao svih ideje u Africi samo da ga oni puste da on tera zvoj biznis. U relanosti napustio je sve ideje o Pan Africkoj Uniji (sto je bila glupost na kvadrat, takvo nesto i u Evropi ide tesko a ne pa u Africi).

Zato Libija? Ja bi ovo pitanje stavio u perspektivu: zasto Libija a ne Sirija recimo? Za mene je ovde odgovor jednostavan: Libija je bila slaba drzava. Ja je vidim kao skoljka, lepa za oko, ali u isto vreme prazna kutija bes tezine. Politicka diktatura, slaba ekonomija bazirana samo na naftu i skoro nikakva armija (praksa je to pokazala). Gadafi je izgradio lepu drzavu za razglenicu, potemkin selo, nista vise. (Mislim da vecina znate sta znaci termin "Potemknin selo" : Ruski carevi su gradila lepa sela po pruzi da bi ljudi mislili da u Rusiji je sve super...).

Biti diktator je super: absolutno vladar sva i svega. Cuvaju vas 50 prelepe zene. Medicinska sestra vam je iz Ukraine. Deca vam se skoluju svuda po svetu. Vozite se u limizine. Ali, u isto vreme, ne razvijate drzavu za svoj narod, da traje kao Njemacki rajh od 1000 godina (karikiram Hitlerove reci, nemoj da me neko pogresno razume Smiley, vec razvijate drzavni aparat koji slzui samo vama. Stvara se kult licnosti. Najveci greh svih diktatura je ispustena sansa da iskoristite kapacitet jedne cele nacije, sistem u kome svi ulaze, svi grade i gde svi imaju da nesto dobiju ili izgube

Dali je cilj bila Libijska nafta? Opet ponavljam svoj prethodno obrazlozeni stav: iskreno mislim ne. Zasto ovo mislim? Zato sto je Libijska drzava uveliko saradjivala sa naftenim kompanijama iz zapada i pre ovog konflikta. Ustvari, to nisu jednonacionalne kompanije - nego multinacionalni. Jedna kompanija ima i americki i engleski i francuski ali i vrlo cesto kineski, ruski, njemacki kapital. Para ne poznaje nacije i drzave.  Ovaj konflikt naftenim kompanijama ne odgovora. Sad sve jovo nanovo: pregovori, koncesije, namaljena stabilnost i bezbednost za strane radnike, novo mito i korupcija...
Libija nema tehnolosko znanje da izvadi naftu, oni su uvek bili debelo zavisni od strane eksperte, to su vec neki od vas na ovom sajtu i sami rekli. Njima zapadna tehnologija i znanje treba debelo.
Ovo ne znaci da niko ne pravi kalkulacije za Libijsku nafti sutra... Pobunjenici vec kupuju oruzje za naftu koju izvoze.

I pazi tragikomika: glavni nabvjlac pobunjenicke nafte - Kina, i glavni dobavljac oruzja - opet Kina! A Kina se protivi na NATO intervenciju a nije stavila veto u UN! Zar ti ovo ne kaze koliko su stvari prljavi?

Dali je cilj pocepati Libiju? Libija je odavno pocepana zemja, samo ne formalno pravno. Dosad situacija je bila sledeca: Gadafi dobija Tripoli sa okolinom a razno razna plemena imaju svoju vlast tamu gde su dominantni. Gadafi je de fakto dozvolio vladanje razno razna plemena i klanova po selama i gradovima sirom Libije: on njima daje deo para od naftu koju izvozi a oni njemu daju politicki legitimitet.

Ja zasad cepanje Libije nisam cuo kao opciju od nikoga, sto ne zanci da nece biti. Mada ja mislim da ce Zapadni pobednici da idu na neku kombinaciju 'federacije' i 'decentalizacije' kako sto je praska bila U Irak i Avgansitan. Ja sam siguran da vecina vas nisu znali da Irak ima prakticno tri 'naroda' na svoju teritoriji: siiti, suniti i kurde. Ali bila su tri naroda jos iz vremena Sadama, koja su se mrzeli duboko jos dok je Sadam bio ziv i na vlast. Libija je u tome slicna na Irak. Dosada je svima odgovara ilizuja o Libiji kao nacija, posebno Gadafija, ali ta iluzija je sad mrtva - kako ce biti sutra videcemo.

Libija kao krizno podracje nadomak Evrope? Ja mislim da to nije slucaj. Ameri su u Libijskoj avanturi usli nerado. Morali su zbog neke deklarirane politicke solidarnosti sa Francuzima i Englezima. A dali su Evroplajni napravili krizu za sami sebe? Odavno zastupam tezu na ovom sajtu da Ja ne mislim da postoi 'Ujedinjena Evropa', mimo ovaj EU politicko ekonomski eksperiment u kojoj svi bacaju nadu. Ja mislim da je 'Stara Dama; jedna velika budala sta je dozvolila da je sarkozi uvuce u jedan relativno glupi konflikt. To je za mene licno indikacija da Evropa nema kapacitet da strateski opredeli svoje interese kao jedno ujedinjeno telo: Francuska i Engleska jos i gaju neku kolonijalnu proslost, ali oni su 2 u klubu 15-16 zemalja. Boli dupe neko u Kopenhagenu sta se desava u Libiji, i nema sanse da Republika Irska ili Belgija ili Portugalija da isprati trupe u Libiji.

Mala digresija i oprez pri analiza sitaucije u Libiji: Libija nije Srbija, ovo nije 1999. Ovo nije Kosovo i nije raspad Jugoslavije. Nadam se da ta iskustva ne diktiraju tempo ove diskusije na PALUBI.
Nemojte praviti paralele zato sto slicnosti spored mene nema: ni politicki ni istoriski. Pre neko vreme jedan je clan probao da vam to objasni ali vecina vas ste ga 'napali' bez razloga - ne sjecam se ko bese tacno, treba da pogledam topic.
Ja znam da nije lako prihvatiti neke cinjenice zato sto na kraju krajeva vecina vas su prosli decenijama braneci neke ideale i vrednosti, koje ja licno teoretski smatram da su bili pravilni i steta je sto eto nisu izdrzali test istorije.
Zivot  do me eto naterao da moram da napustim Balkan, zemlju koju volim od Triglava do moje prelepa Gevgelija. Nije lako svatiti da jedan vizionerski san danas mrtav. Ali ja ne mogu da dozvolim da to remeti moj analiticki procesor.


Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1572 on: May 22, 2011, 10:00:50 pm »

Čestitam Shooter, ovo je do sada najiscrpnija analiza zbivanja u Libiji! Videćemo šta nam vreme donosi ....
Ipak, najviše mi je žao Libijskog naroda!!!!!
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #1573 on: May 22, 2011, 10:07:29 pm »

Весли Кларк: НАТО у Либији као на Косову


22/05/2011


БЕЧ – Некадашњи генерал НАТО Весли Кларк, који је руководио интервенцијом војне алијансе над СР Југославијом, уверен је да ће ваздушни напади бити довољни за свргавање либијског председника Муамера Гадафија.

Поредивши бомбардовање СР Југославије 1999. и актуелне нападе на Либију, Кларк је, у интервјуу бечком дневнику „Пресе”, објаснио да би НАТО на Косову, да ваздушни напади нису били довољни, био принуђен на следећи корак (копнена борба).

„На срећу,то није било потребно, али смо морали за то бити припремљени. У Либији НАТО иде истим путем”, објаснио је он, додајући да нема спремности за слање копнених снага.

„Људи у Либији морају схватити да се НАТО прихватио њиховог проблема. Више шефова држава је јасно ставило до знања да Гадафи мора одступити. И Гадафи ће пасти. Када људи попут Гадафија посматрају НАТО, они бивају охрабрени извештајима о разликама међу чланицама НАТО. Међутим,то је илузија”, подвукао је Кларк.

Амерички генерал је оценио да Гадафијева војска није посебно јака, али је снажан његов безбедносни апарат, који је током седамдесетих и осамдесетих обучаван од стране „Штази” (државне безбедности ДДР).

„Гадафи тлачи свој народ. Он је изгубио легитимитет”, рекао је Кларк, истичући да Либија није од виталног интереса за САД, због чега је Вашингтон, послепрве фазе, сада у другом плану акције против Гадафија.

За разлику од Либије, како је нагласио Кларк, Египат је од виталног интереса за САД, и то због Израела и египатског утицаја на исламски свет.

Говорећи о убиству Осаме бин Ладена, Кларк је изразио чуђење што је могло доћи до критике ове акције, сматрајући да сигурно није било речи о мисији са циљем убијања шефа терористичке организације Ал каида.

Убиство Бин Ладена треба сматрати сигналом да ће САД задржати позицију моћи и значај у свету, поручио је он.




Izvor:Politika
Logged
Deligrad
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 241


Нема дoбрих закoна без дoбрo наoружане војне силе


« Reply #1574 on: May 22, 2011, 11:13:10 pm »

Samo da obavestim Djemu i Dzumbu po zvaničnim podacima beloruske ambasade u Tripoliju u sastavu Gafijevih snaga ima 470 ex - vojnih lica iz Belorusije. Koliko ima iz Srbije e pa to se raspitajte u našoj ambasadi u Tripoliju pošto veze rade. Doduše oni su na radu u Libiji a šta rade u sred bombardovanja ne znam. Po Dačiću preko 1500 srpskih državljana je odbilo da se vrati u sklopu organizovane evakuacije. Da li vi stvarno mislite da NATO-vce prave majmunima plaćenici iz Nigera i Čada. Ako to mislite onda stvarno nema potrebe da dalje raspravljamo.
Logged
Pages:  1 ... 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 [105] 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 ... 242   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 23 queries.