PALUBA
April 28, 2024, 08:29:19 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 [119] 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 ... 242   Go Down
  Print  
Author Topic: Uterivanje demokratije Libiji  (Read 757156 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Sisak
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10


panonski mornar.....


« Reply #1770 on: July 26, 2011, 09:41:58 am »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/ZDJkUrYArvM?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>


Na uploadanoj snimci vidi se pogodak u pobunjeničko vozilo,tj u njegov stražnji dio. Pitanje za sudionike rasprave?

Da li je to na njih(vozila)  djelovao RPG ili neki veći kalibar,npr tenkovski top? 
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #1771 on: July 26, 2011, 03:05:40 pm »

Rekao bih da je tromblonska mina ili tako nešto manje...možda granata iz podcevnog bacača, ako to uopšte i imaju. Da ga je pogodio RPG-7, od Tojote bi ostalo isto što i od onog nišandžije, bila bi presečena na pola. A da ga je zveknuo (tenkovski) top, ni od ovog vozila pored ne bi ostalo ništa.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #1772 on: July 26, 2011, 03:19:22 pm »


  Rocker RPG 7 je kumulativno oruzije i kao takvo ne pravi mnogo stete na mekim metama,vec se ponasa slicno kao tromblon. Sasvim moguce da je ovo bio neki RPG ,sudeci po tome da direktan pogodak nije naneo stete vozilima (makar ne ,mnogo). Da je kojim slucajem pogodjen nekim HE (trenutno-fugasnim) projektilom ,pa makar to bio MB od 82mm od toyote bi jako malo ostalo.
Logged
Rocker
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 059


Palubin savetnik za hardver


« Reply #1773 on: July 26, 2011, 03:24:50 pm »

Jasno je to meni, ali kumulativni mlaz zato prolazi mnogo dublje kroz neoklopljene mete. Da je pogodio ovaj zaštitnik postavljen na mitraljez, mlaz bi sigurno probio i desnu bočnu stranicu vozila, jer je pogodak bio otprilike u toj visini, a onda bi ga i videli na snimku. Da je pogodio niže, odvalio bi zadnju osovinu vozila. Ovako je explozija prepolovila ovog nesrećnika i to je sva vidljiva šteta. Čak se ni postolje mitraljeza nije iskrivilo, niti je mitraljez mrdnuo.
Logged
Sisak
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10


panonski mornar.....


« Reply #1774 on: July 26, 2011, 04:29:41 pm »

 Rikošeta (gelera) je bilo. Jedan od njih je i skinuo strijelca na onom prvom vozilu (bliže kameri), također na snimci se vide 2 eksplozije i to dosta kratkom intervalu... Jedna iza druge. Tako da i mene sad malo vuče na minobacač kad ste ga spomenuli. Ono treće vozilo za dlaku se izvuklo.

Za tromblonsku minu mi se čini daleko i preprecizno za tu udaljenost. Lojalističke snage (green fighters, kako ih zovu) su na 500+m ako ne i više udaljenosti..
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #1775 on: July 26, 2011, 04:40:11 pm »

Najviše liči na minobacač.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1776 on: July 26, 2011, 04:57:10 pm »

Najviše liči na minobacač.

Da da ,60 mm. , da je bilo šta drugo ostali bi oni na mjestu

poz.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #1777 on: July 26, 2011, 05:25:07 pm »

 Opet se ne bih slozio sa tobom. Kumulativni mlaz ima jako kratak domet,koj se meri desetinama centimetara najvise. Zato se i koristi spaced armor,tj razdvojene ploce kao efikasna zastita od kumulativnih projektila. Cak i RPG ,ili bilo koj drugi imaju nesto malo gelera,nastalih od samog tela rakete pri udaru. RPG je pogadjao helikoptere u letu u operaciji anakonda pa su otajali u vazduhu. Minobacac bih otpisao iz prostog razloga jer se vidi da je pogodak u ploce okrenute ka lojalistima,a ne odozgo.Jadino ako je MB pogodio ispred vozila mada mi je to cundo 2 puta za redom.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #1778 on: July 26, 2011, 06:07:16 pm »

Колико ја видех погођено возило је остало и то прилично разбицано. Стрелац на другом возилу, са  леве стране погођеног возила пада,, то возило креће назад, а одмах потом нови (други) пројектил удара на два метра од трећег возила (промашује га) које се дотле не види у позадини. По диму и снази детонацији при поготку рекао бих да је гађано неким кумулативним пројектилом.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 890



« Reply #1779 on: July 28, 2011, 10:17:21 pm »

Kako RTS javlja, ubijen je glavnokomandujući pobunjeničkih snaga...

Убијен командант устаника

Генерал Абдел Фатах Јунис, главнокомандујући устаничких снага, убијен у заседи, неколико сати пошто је позван на суд због сумњи да је сарађивао са Гадафијевим снагама. Побуњеници ушли у Гезају. Триполи критиковао шефа британске дипломатије Вилијама Хејга, оптужујући га да крши британско и међународно право.

22.40 - Генерал Абдел Фатах Јунис убијен у заседи.

19.48 - Начелник побуњеничких војних снага генерал Абдел Фатах Јунис ухапшен и одведен у војну базу у Бенгазију. Сумња се да је тајно сарађивао са Гадафијевим снагама и пребацивао им оружје и муницију, јавља Ал Џазира.

17.21 - Снаге либијске војске повукле се из Гезаје, јавља Франс Прес.

09.45 - Побуњеници покренули су офанзиву на град Гезају, стратешко упориште владиних снага.

Главнокомандујући побуњеничких снага Абдел Фатах Јунис убијен је у заседи, неколико сати пошто је опозван из Бреге, где је командовао нападима на либијску војску, саопштио је вођа побуњеника Мустафа Абдел Џалил.

Некадашњи либијски министар одбране и Гадафијева десна рука, који је код побуњеника пребегао средином фебруара, данас је ухапшен и одведен на саслушање у Бенгази.

Према названичним сазнањима, разлог хапшења је била сумња да је водио тајне преговоре са Гадафијевим режимом, јавља Ројтерс. Појавиле су се и гласине да је Јунис кријумчарио оружје и муницију либијској војсци.

Побуњеници су раније данас заузели Гезају, близу туниске границе, јавила је агенција Франс прес.

Како су јуче и најавили, либијски побуњеници су рано јутрос покренули офанзиву на Гезају, стратешко упориште владиних снага у брдском пределу на западу Либије. Према наводима Ројтерса, побуњеници су нападали Гезају ракетама и тенковима. На мети напада била су и околна села у планинском пределу.

Убрзо после тога снаге либијске војске повукле су се из града, након чега су побуњеници просто "ушетали" у град.

Гезаја се нашла на мети најновије побуњеничке офанзиве пошто су устаници у месту Налут трпели, последњих дана, све чешће ракетне ударе либијске војске из овог града.

Izvor: www.rts.rs
Logged
ZastavnikDjemo
poručnik korvete
*
Offline Offline

Posts: 3 509



« Reply #1780 on: July 29, 2011, 12:08:54 am »

Gezaja je ponovo zauzeta u kontraofanzivi Gadafijevih snaga. Borbe oko tog mesta još uvek traju.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1781 on: July 29, 2011, 07:18:32 am »

Postavljam tekst mog komšije koji je objavio na jednom drugom forumu



02.03.2011

„Почело је, почело“ – ударна вијест у Дневнику, на хрватској ТВ „Нова“, након почетка америчко-натовског, наводно коалиоционог, војног интервенисања на Либију, а одмах након тога и: „Хрватска НАТО-у нуди ратне авионе и помоћ у војној интервенцији над Либијом“.
 
Изостала је било каква реакција политичко-војних и других аналитичара и новинара након сједнице СБ ОУН, којом је, гле случајности, предсједавала БиХ (која је под међ. протекторатом, а одлучује о глобалним проблемима и питањима мира и рата) и на којој је босанскохерцеговачки глас (случајно или не српског преставника) био за војно интервенисање на Либију. Арапска лига на заједничком састанку САД, ЕУ, НАТО и Арапске Лиге у Паризу (два дана прије сједнице СБОУН) инсистира да се примјене радикалне мјере према Либији (Гадафију) и нуди војно ангажовање.
 
Нормалан човјек не може да се не запита: Шта се то дешава са савременим свијетом? Ко се још радује туђој муци? Да ли се само употребом војне силе могу рјешавати проблеми у односима држава? Ко је слиједећи?

А како је уопште дошло до садашњег војног интервенисања западно - европских и америчких, НАТО савезника „на Либију и зашто баш Либија, а не Египат, Бахреин, Јемен или нека друга арапско-исламска држава, у којој се „десио народ у арапско-исламском свијету“ како то рече г. Х. Клинтон? Иста та госпођа, три дана прије првих демонстрација у Тунису, експресно је позвала у Вашингтон преко 220 америчких амбасадора и конзула широм планете и договорила (наредила) образац понашања америчких дипломата, у предстојећем „арапско-народном дешавању“.
 
Тунис је, на основу Стратегије ниског интензивитета (СНИ), САД и НАТО-а, изабран као штих проба, слично распаду СФРЈ, када је ту улогу имала Словенија. Америчка проба у Тунису брзо је дала почетни резултат: „народ је побиједио“ предсједник је побјегао (врло брзо у егзилу преминуо) а наводно западна и вишестраначка демократија је устоличена у Тунису, као почетку дешавања арапско-исламског свијета, који по Клинтоновој, „вапи“ за демократијом, демократским преображајем, технологизацијом, глобализацијом, просперитетом и сл.
 
Образац увођења „демократије“ проширен је, у другој фази, на неке друге арапске државе: Бахреин и Јемен (слично је сукоб из Словеније пренијет у Хрватску). Дефинисани америчко-европски циљ да се преко истих посредно дјелује према најважнијим арапским и исламским државама: Иран, С. Арабија, Египат, Либија, Сомалија, Нигерија, Судан и друге.

Трећа фаза, требао је да буде Египат, као једна од најмногољуднијих арапско-исламских држава, са веома радикалним муслиманским братством, дугогодишњим лидерством предсједника Мубарака, улогом у израелско-палестинском сукобу, арапском свијету и раније у Покрету Несврстаних, са коптском националном мањином (хришћански идентитет) и веома важним геостратегијским положајем на Суецу, Средоземљу, споју Азије, Африке и Европе, али и положајем у односу на Судан, Либију, Етиопију, Сомалију, Црвено Море, Јемен и С. Арабију. Египат је морао бити сломљен као примјер осталима у арапском свијету. Ипак, САД нису слијепо водиле „арапска дешавања“ и демонстрације у Египту, које су послије вишенедељних протеста довели до повлачења предсједника Мубарака, успоставе војне власти у Египту и изнуђеног „народног“ референдума (у војној управи). Ризик је био превелик, а улог огроман, па су стога САД послале г. Барадеја (Египћанин по поријеклу, добитник Нобелове награде), да предводи „арапска и народна дешавања“ и демонстрације у Египту. Резултат је ипак био минималан: војска је изашла на улице, примјенила војну силу, завела одређени ниво унутрашњег реда, омогућила муслиманском братству да организује референдум, али и да ирански ратни бродови плове Суецом.

Ова фаза је слична америчко-натовском моделу конфликта у Србији. Подсјетимо се се г. М.Панића, који је 1991.г. стигао из САД да предводи народна дешавања у Србији.

А онда по америчком, глобално моделованом и диригованом управљању кризно-конфликтним и ратним сукобима и на основу СНИ и Хантигтонове Стратегије сукоба култура и цивилизација, отпочиње једна од најзначајнијих фаза у Либији.
 
Сусједни Тунис је већ сломљен, сусједни Египат је у ванредном стању и под војном управом, други сусједи и окружење су минорни међународни и регионални субјекти.

Наредба је јасна: „Демократија мора да побиједи, арапска и народна дешавања морају да побиједе, наводно диктатора Гадафија, у Либији“. Зашто? Много је разлога америчко-натовског и западно-европског инсистирања на елиминисању Гадафија и садашње економске моћи и безбједности Либије:

1.-Нафта: Залихе саудијске, кувајтске и ирачке нафте се толико брзо експлоатишу, од стране америчких и британских компанија, да одређени економски аналитичари предвиђају да ће исте да се исцрпе за 5–7 година. САД и ЕУ је потребна либијска нафта, која је најквалитетнија, са најмање отпадних материја у току прераде и географски веома близу, са најмањим трошковима транспорта. Либија и Гадафи нафту продају путем концесионе екплоатације и директном погодбом: Турској, Шпанији, Русији, Србији и у одређеним количинама Француској.
 
2.-Економија: Либија се на основу компензације у сировој нафти одупрла свим досадашњим економским санкцијама и бојкотима од стране САД и ЕУ. Глобална рецесија није захватила Либију, напротив Либија биљежи веома виског степен економског развоја, далеко већи од САД и ЕУ. Најбољи примјер за исто је: у Либији ради преко милион страних радника у нафтној и грађевинској индустрији, и у туризму. Трошкове естетске хирургије у Либији носи државни фонд здравственог осигурања, што нема ниједна држава на планети и други показатељи. Досадашње санкције према Либији нису дале жељене резултате.
 
3.- Глобално партнерство: Гадафи је успоставио политичку, економску и војну сарадњу са антиамерички орјентисаним државама, наводно „силама осовине зла“ (ранији предсједник САД г. Буш), тј. са Венецуелом (3 по стратешким резервама нафте), Ираном (2 по стратешким резервама гаса), Кубом (трн у оку САД) и неким другим државама: Русијом (није случајна изненадна смјена руског амбасадора), Турском, С. Корејом и др.

Садашњи либијски лидер, тј. диктатор, (како га САД и ЕУ називају), удружио се са Чавезом. Ахмадинеџадом, Кастром, Путином и другим антиамериканцима и антиглобалистима.

Усудио се да проговори и посредује у америчко-натовској војној интервенцији на Србију (СРЈ), супростављајући се интервенцији и сецесији Косова (није случајно да је прву изјаву дао српској ТВ „Пинк“, уз посредовање ранијег југословенског предсједника З. Лилића).
 
Успротивио се Ал Каиди, Талибанима и радикалним исламистима оптужујући их за партнерство са САД, ЕУ и НАТО, на штету ислама.

Да закључимо: по америчко-натовском моделу планирања, наметања, диригованог вођења и обустављања кризно-конфликтних и ратних сукоба, а на основу раније дефинисаних стратегија, Гадафи и Либија су морали бити, по сваку цијену, кажњени употребом војне силе САД и НАТО, наводно договорених коалиционих снага.

Основна матрица глобалног понашања САД, НАТО и ЕУ своди се у почетној фази на тзв. мирно посматрање одређених догађаја у другој држави (по оној то се нас не тиче), преласком у отворено сврставање на једну страну у сукобу у зависности од дефинисаних циљева САД, НАТО и ЕУ и на крају кроз војну интервенцију употребом војне силе, јер су наводно они позвани од продемократских снага да интервенишу, као што је то случај Бенгазија и побуњеника Ал Каиде у Либији, традиционалног америчко-натовског непријатеља, који позивају САД и НАТО на војну интервенцију. Подсјетимо се да је слична матрица примјењена у војној интервенцији на Србију, када су САД и НАТО одговориле на наводне позиве „традиционалних шиптарских и проамеричких пријатеља“.
 
Матрица, као образац даљег понашања САД, НАТО и ЕУ иде даље, кроз отворену употребу војне силе, наводно коалиционих снага, док се противник у потпуности не елимише, да би на крају прерасла у завршу фазу наметања мира и остваривања почетних интереса, због којих је кризно-конфликтни сукоб моделован и вођен.

Како год било, САД, НАТО и ЕУ, али и В. Британија и Француска, као појединачне државе су одлучиле да по сваку цијену униште Гадафија и одрже лекцију „лијепог понашања“ либијском народу, употребом силе. Ако би Гадафи остао на власти, одупро се „коалиционим снагама“ и побуњеницима Ал Каиде, представљао би веома лош глобални примјер осталима, а посебно Ахмадинеџаду и Ирану, Чавезу и Венецуели, али и малим државама, као што су Јемен и Бахреин, који су до сада по Гадафијевом моделу успијевале да онемогуће „арапска и народна дешавања“ у својим државама.
 
Слом Гадафија и Либије за САД, НАТО и ЕУ треба да представља и модел могућег слома С. Кореје, Сомалије (освета за америчко страдање у Могадишу 1993.г.), али и као опомена свима осталима у планетарним оквирима, па тако и онима који су гласали за употребу војне силе у Либији (примјер БиХ) или онима који се радују употреби силе (примјер Хрватске) или, пак, онима, који су остали суздржани (примјери Русије и Кине).
 
Матрица америчко-натовског понашања, промијењена стратегија НАТО дјеловања изван традиционалне зоне одговорности - лисабонски самит, посједовање оружја IV генерације, прихватање стратегије Хантингтоновог сукоба култура и цивилизација, недостатак геостратешких сировина и убрзана техно-роботизација, своди се само на једно:
САД и НАТО, дипломатско-политичким уцјенама и војним интервенцијама, успостављају потпуно нови униполаризовани и милитаристички глобални поредак, у коме само САД и нико други остварује глобални монопол над планетом Земљом.

Ко је следећи? Зна се Египат, ако не прихвати америчко-европске и дипломатско-политичке уцјене. Није ли, стога, случајна посјета Високог европског комесара за спољну политику и безбједност Египту (госпође К. Ештон) , у вријеме интензивних дипломатско-политичких спорења око војне интервенције на Либију?! Зашто ли руски министар спољних послова С. Лавров долази у ненајављену посјету Египту и низ других питања, која се своде на једини могући образац, тј. матрицу америчко-натовског и европског понашања: „ако нећеш милом, хоћеш силом“ српски речено.

Ко је следећи? Зна се, за почетак водеће арапске, тј. исламске државе, а касније арапски, тј. исламски свијет у цјелини (сукоб култура и цивилизација: америчке и арапске, европске и исламске).
 
Ко је следећи? Зна се, Венецуела, Куба и С. Кореја (сукоб култура и цивилизација: америчко-империјалистичке и антиамеричко-глобалистичке).
 
Ко је следећи? Зна се, Бразил, Латинска Америка, Русија и Индија (сукоб култура и цивилизација: америчке и латиноамеричке, европске и источњачке, католичанства и православља).

Ко је следећи? Зна се, на крају је то Кина, тј. жута раса (сукоб култура и цивилизација: америчке и кинеске).
 
Управо на том моделу крајњег глобалног сукоба САД и НАТО са остатком свијета, престаје Хантингтонов модел сукоба култура и цивилизација и и отпочииње потпуно нови модел као расни сукоб бијеле и жуте расе, који може да доведе до уништења постојеће цивилизације.

Да ли је својствено нормалном човјеку да се радује употреби силе према другом, без обзира на биолошке и природне нагоде? Да ли је српској држави и нацији потребно сврставање у овакав милитаризовани и монополистички НАТО (америчко-европски) савез? Да ли је српској нацији потребно (на основу захтјева г. Шутановца „који је ето био у Ентерпрајзу“) да у српском парламенту одлучује о употреби српске војске у назови мировној мисији у Либији, Египту, С. Кореји, Русији или ко зна гдје?
 
Није ли боље бити са стране, дефинисати своју националну и државну политичко-војну неутралност и несрставати се тамо гдје нам није мјесто. Зар се не препознаје и не види да су англосаксонска демократија, западноевропски капитализам и амерички имепријализам отпочели III свјетски рат, тј. Хантингтонов сукоб култура и цивилизација: англосаксонске и исламске, европске и арапске, хришћанске и исламске), који може веома брзо да прерасте у IV свјетски (расни) рат?

Нису ли нам била довољна два свјетска рата на овим просторима и страдања преко 3 милиона Срба? Није ли нам била довољна америчко-натовска и западноевопска војна интервенција?

Што је доста, доста је. Србијо не радуј се туђој муци. Србијо не трчи у НАТО. Србијо, пробуди се, добро размисли...




"Misija" ili vojna intervencija?  26.03.2011
Mistifikacije vojne intervencije bombardovanjem iza termina "misija"


Od kada je počela vojna intervencija na Libiju i Gadafija, javnost je naprosto zatečena i ne zna da prepozna suštinu određenih termina, koji se koriste u medijskoj kampanji i informisanju: Ko to sprovodi vojnu intervenciju na Libiju? Amerika, Francuska, V. Britanija ili NATO? Ni oni koji prenose saopštenja, novinari i medijske kuće, ne znaju ko to danas sprovodi vojnu intervenciju nad Libijom. Medijski izvještaji su prepuni saopštenja kako su to „koalicione“ i „savezničke“ snage udružene u zajedničkoj savezničkoj misiji vojnog intervenisanja nad Libijom, ili pak, najnovija medijska informacija koja dodatno zbunjuje: „očekuje se i uključenje NATO snaga“...

Šta su to koalicione ili savezničke snage? Ko ih čini? Da li te snage čine dio NATO sistema bezbjednosti? Da li u vojnoj intervenciji učestvuju vojne snage NATO? U čemu je razlika između koalicionih snaga SAD, Francuska, V. Britanije (svi su u NATO) i vojnih snaga NATO?

Veoma zanimljivo pitanje, koje nam ne daje u potpunosti odgovore o tome koje to suštinski uključen u vojnu intervenciju prema Libiji? Dodajmo još jednu zanimljivost medijskog predstavljanja tih tzv. koalicionih aktivnosti u Libiji: Obama, Sarkozi, američki generali i ostali uporno govore o vojnoj misiji, a ne o vojnoj intervenciji. Zašto?

Vraćanjem na početno stanje i definisanjem NATO – saveza, kao kolektiviteta bezbjednosti integrisanih država članica, dolazi se do toga: NATO je političko-bezbjednosni i odbrambeno-vojni savez svih članica u kojem svaka članica ima svoj glas i ravnopravno pravo odlučivanja. Tačno i tako stoji u svim dokumentima NATO. Integracijom određene države u NATO-savez integriše se u potpunosti i njen postojeći ili redefinisani (reformisani) sistem bezbjednosti. U NATO savezu država koja je članica nema odvojene vojne snage i bezbjednosne potencijale, koje zadržava samo za sebe (unutar svoje države) i one koje integriše u NATO. NATO-integracija podrazumijeva da se u potpunosti i sveukupno integriše nacionalno-državni sistem bezbjednosti, pri čemu nema mogućnosti da se dio nacionalno-državnog sistema bezbjednosti ostavlja kao unutardržavni.

Šta se onda to dešava danas u vojnoj intervenciji (misiji) u Libiji? Opšte je poznato da se, unutar samog sistema bezbjednosti NATO, ostvaruje apsolutistička, odlučujuća, rješavajuća i nadasve nametnuta volja i uloga SAD, kao dominantne globalne i NATO-sile, kao prvi i osnovni stepen odlučivanja u NATO sistemu, koje li slučajnosti kolektiviteta bezbjednosti. Određene države, kao što su Velika Britanija, Kanada i u poslednje vrijeme Francuska, imaju djelimično privilegovani status u NATO, kao drugi stepen odlučivanja u NATO sistemu bezbjednosti. Treći (neprivilegovani-ranopravni) stepen odlučivanja čine glasovi svih ostalih članica NATO-a, tj. njihov glas nije od presudnog značaja za NATO-savez, a pogotovo ne u planetarnim, regionalnim i lokalnim pitanjima mira i rata, vojnih intervencija i mirovnih misija, što se sada manifestuje i pokazuje kao nepisano pravilo NATO-saveza u vojnoj intervenciji (misiji) na Libiju.

Francuska, Velika Britanija i SAD, na osnovu ranijih, partnerskih i strateških dogovora, kao i privilegovanih pozicija i uloga u sistemu NATO-bezbjednosti dozvolile su samo sebi i nikome drugom, jer nikome u NATO i planetarno ne odgovaraju, da preduzmu vojnu intervenciju (misiju) prema Libiji, sa tzv. koalicionim snagama, a ne NATO-snagama, kako se uporno medijski predstavlja. Time se javnost dodatno zbunjuje jer se u kasnijim medijskih izvještajima i saopštenjima visokih zvaničnika tek očekuje uključivanje NATO snaga u tu intervenciju(misiju).

Pokazuje i potvrđuje kao osnovno pravilo unutar NATO sistema odlučivanja (Parlamentarna Skupština NATO, Komitet ministara spoljnih poslova, Komitet ministara odbrane, Komitet Načelnika Generalštabova i druga stalna i privremena tijela unutar NATO) da gore navedene tri države nemaju nikakvu odgovornost prema postojećem NATO sistemu bezbjednosti i da NATO sistem bezbjednostima istima predstavlja bezbjednosni paravan za ostvarivanje njihovih globalnih i regionalnih, političkih i ekonomskih, bezbjednosnih i vojnih interesa na planeti.

Još paradoksalnije je saopštenje kako su se koalicionim snagama priključile snage Belgije, koja već godinu dana nema formiranu vladu (nema ni indicija da će se formirati) i ima najkomplikovaniji parlamentarni sistem.

Pa ipak, niko od medija i analitičara ne upozorava, kako su se to belgijske oružane snage priključile tzv. koalicionim sngama, kada nemaju efektivnu vladu, a postojećoj je istekao i tehnički mandant, tako da nema nikakva ustavna ovlašćenja da odlučuje o upotrebi vojnih snaga, pogotovo ne prema drugim državama, čak i na drugom kontinentu. A ipak, naspram te protivrječnosti Belgije i njene nefunkcionalnosti zakonodavne i izvršne vlasti, vojne snage Belgije su se 21.03.2011. priključile tzv. koalicionim snagama u napadu na Libiju i Gadafija.

Ne možemo, a da se ne zapitamo, šta se ovo dešava sa navodno najdemokratičnijim, američkim i evropskim državama, a posebno sa NATO savezom? Kako to da Turska, kao jedina (vojno-moćna) islamska članica NATO saveza nije uložila VETO prema NATO i onemogućila da se sprovodi vojna intervencija (misija) prema Libiji? Zašto Turska ćuti? Odgovor je jednostavan, ako digne svoj glas unutar NATO sistema kolektivne bezbjednosti, može veoma lako da doživi povratan efekat destabilizovanja unutardržavnog sistema bezbjednosti, bez obzira što je integrisan u NATO sistem, zbog neriješenih sporova Grčke i Turske oko Kipra, Jermenije i Turske oko genocida, EU i Turske oko moguće integracije, a posebno zbog problema sa Kurdima unutar Turske. Stoga, mora da ćuti, a kada se njen interes ne kosi sa interesima SAD, Velike Britanije i drugih NATO-sila, onda se prva priključuje tzv. koalicionim snagama (bosanskohercegovačko iskustvo).

Italija, kao članica NATO saveza je ustupila sve postojeće vojne baze za stacioniranje i logističku podršku tzv. koalicionim snagama na jugu Italije, za vrijeme vojne intervencije (misije) u Libiji. Javnost je nanovo zatečena jer se u Italiji, upravo ovih dana, održava sudski proces prema italijanskom predsjedniku Berluskoniju zbog seks skandala. Ko to onda u Italiji i na koji način donosi odluke o ustupanju nacionalno-državne teritorije za vojno baziranje stranih vojnih snaga? Istine radi, u Italiji od ranije postoje američko-natovske vojne baze, kao što je Avijano, ali odluka o korišćenju tih baza u logističke i vojne svrhe u vojnoj intervenciji (misiji) prema drugim država mora da prođe određene državne procedure, kao što je to bio slučaj za vrijeme američko-natovske vojne intervencije na Srbiju (SRJ) 1999.g.

Izgleda da je savremeni svijet jednostavno poludio i da niko nikoga ne sluša, već radi ono što hoće, uključujući i upotrebu vojne sile prema drugoj državi i na drugom kontinentu.

Ali da se vratimo na libijski, tj. Gadafijev slučaj. Ne može čovjek da ostane ravnodušan, a da se ne zapita šta bi bilo sa Srbijom, da je integrisana u NATO sistem bezbjednosti i kako bi se ponašali njeni političko-vojni predstavnici u eventualnim vojnim intervencijama (misija) prema drugim država i na drugim kontinentima? Po onome što su do sada pokazali, vjerovatno bi se utrkivali u poltronističkom dokazivanju prema SAD, Francuskoj i V. Britaniji, kao vodećim NATO silama, učestvovali u davanju teritorije za logističku podršku i nudeći postojeće vojne snage, bez obzira na državna, unutarnatovska ili druga akta koja bi isto morala da regulišu. A da li bi se formirale tzv. koalicione snage, u slučaju da je Srbija integrisana u NATO savez, a došlo je do povrede državnog suvereniteta Srbija? Vjerovatno da, na osnovu člana 5 NATO sporazuma, ali bi se po postojećim nato-srpskim iskustvima, u zavisnosti od interesa SAD i vodećih NATO sila za isto tražio konsenzus svih integrisanih država NATO – saveza, a to bi vjerovatno bilo veoma kasno za Srbiju i njenu bezbjednost.

Na kraju da pojasnimo i upotrebu termina vojna misija, umjesto postojećeg vojna intervencija. U postojećoj literaturi i međunarodnim odnosima zasnovanim na Povelji OUN i postojećim riječnicima međunarodnog prava: Intervencija predstavlja mjere i aktivnosti jedne države, koje su usmjerene na rješenje određene situacije, stanja ili nekog spora koji je u cjelosti ili djelimično, u nadležnosti druge države, drugih država i sistema globalne bezbjednosti OUN. Na osnovu ovako široko postavljenog terminološkog određenja pojma intervencije, opet na osnovu Povelje OUN izvedena je definicija vojne intervencije, koja glasi:
Vojna intervencija predstavlja akt nasilnog, samovoljnog i najgrubljeg miješanja jedne ili više država u unutrašnje poslove druge države upotrebom oružanih snaga ili subverzivnom djelatnošću, radi ostvarivanja svojih političkih ciljeva mijenjanjem postojećeg političkog, ekonomskog, bezbjednosnog i teritorijalnog stanja ili sistema međunarodnih odnosa.

Osnovni princip u odnosima država, kao subjekata međunarodnih odnosa, na osnovu Povelje UN odnosi se na ,,nemiješanje u unutrašnje probleme i unutardržavne odnose drugih država”, što je modelovano u slučajevima vojnih intervencija na Srbiju (SRJ), Avganistan i Irak i potvrđeno kao globalno, tj. OUN pravilo koje više ne važi i ne obavezuje najmoćnije globalne sile. Dodajmo da su OUN definisale i termin agresija, kao plansku i organizovanu akcija vojnih snaga jednog društva ili jedne države na drugo društvo-državu, s ciljem da se ona potčini u mjeri koja mu najviše odgovara, s obzirom na interese, snagu i međunarodno-političke odnose i ona u tom smislu po postojećem međunarodnom pravu predstavlja akt upotrebe oružane sile, tj. vojne moći, odnosno oružani napad, koji jedna država izvrši protiv druge države ili drugih zaštićenih objekata i zbog toga ona predstavlja zločin (OUN Rezolucija br. 3314, od 14.12.1974.g.) .

Da zaključimo: svaki oblik vojnog intervenisanja ili oružane agresije na drugu državu predstavlja zločin, koji se sankcioniše po postojećem međunarodnom pravu, pa su stoga SAD i njeni saveznici u NATO definisali potpuno novi termin vojna misija ili kampanja, koja podrazumijeva upotrebu vojne sile prema drugima, izvan tradicionalne zone odgovornosti i prema neposlušnima, a da isti ne odgovoraju SB OUN, jer „oni preduzimaju preventivne vojne misije u cilju spriječavanja humanitarnih i drugih katastrofa“, što se u slučaju Libije, Srbije, Iraka i Avganistana, pokazalo kao pravilo SAD i NATO-a, jer na kraju tih svojih vojnih misija i kampanja, po nepisanom pravu jačeg, nikome ne odgovaraju.

Uz samovoljno vojno intervenisanje i oružanu agresiju na Libiju (a ne kako to oni kažu vojnu misiju), medijske kuće samo otežavaju razumijevanje postojeće stvarnosti poltronistički prihvatajući nametnuti termin vojna misija, a ne vojna intervencija; vazdušna kampanja, a ne vojno bombardovanje; preventivni udari, a ne oružana agresija i sl.

U libijsko-gadafijevskom slučaju SAD i NATO samo dodatno „cementiraju“ svoju politiku demonstracije i upotrebe vojne moći prema neistomišljenicima, neposlušnima i drugačijima, a da za isto ne odgovaraju.

Treba li sve gore navedeno srpskoj državi i naciji? Zašto uopšte da se integriše u NATO sistem bezbjednosti? Kome su potrebne medijske zloupotrebe i iskrivljena terminologija? Srpski jezik je toliko bogat da se sa mnogo riječi može objasniti neki pojam, a ne poltronistički na samo jedan način.

Srpskim riječnikom rečeno: ovo je NATO-vska, klasična vojna intervencija, a ne tzv. koaliciona vojna misija.

Srpski rečeno: Srbija ne treba da se integriše u NATO.


tekst napisao

Вулин Драгиша

Завршио је Војну академију 1987. у Београду, са одличним успехом као најбољи у рангу. Завршио је и Специјалистичко-стручно усавршавање на Командно-штабној академији 1997. стекавши ранг војног магистра и  Школу националне одбране 2005. стекавши ранг војног доктора.   

Магистрирао је 2006. на Филозофском факултету у Бањалуци  на тему: „Глобализациони процеси у мултинационалном друштву БиХ - противурјечности и исходишта, у процесима европских интеграција“.

Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1782 on: July 29, 2011, 01:25:38 pm »

Kako RTS javlja, ubijen je glavnokomandujući pobunjeničkih snaga...

Убијен командант устаника

Генерал Абдел Фатах Јунис, главнокомандујући устаничких снага, убијен у заседи, неколико сати пошто је позван на суд због сумњи да је сарађивао са Гадафијевим снагама. Побуњеници ушли у Гезају. Триполи критиковао шефа британске дипломатије Вилијама Хејга, оптужујући га да крши британско и међународно право.

22.40 - Генерал Абдел Фатах Јунис убијен у заседи.

19.48 - Начелник побуњеничких војних снага генерал Абдел Фатах Јунис ухапшен и одведен у војну базу у Бенгазију. Сумња се да је тајно сарађивао са Гадафијевим снагама и пребацивао им оружје и муницију, јавља Ал Џазира.

17.21 - Снаге либијске војске повукле се из Гезаје, јавља Франс Прес.

09.45 - Побуњеници покренули су офанзиву на град Гезају, стратешко упориште владиних снага.

Главнокомандујући побуњеничких снага Абдел Фатах Јунис убијен је у заседи, неколико сати пошто је опозван из Бреге, где је командовао нападима на либијску војску, саопштио је вођа побуњеника Мустафа Абдел Џалил.

Некадашњи либијски министар одбране и Гадафијева десна рука, који је код побуњеника пребегао средином фебруара, данас је ухапшен и одведен на саслушање у Бенгази.

Према названичним сазнањима, разлог хапшења је била сумња да је водио тајне преговоре са Гадафијевим режимом, јавља Ројтерс. Појавиле су се и гласине да је Јунис кријумчарио оружје и муницију либијској војсци.

Побуњеници су раније данас заузели Гезају, близу туниске границе, јавила је агенција Франс прес.

Како су јуче и најавили, либијски побуњеници су рано јутрос покренули офанзиву на Гезају, стратешко упориште владиних снага у брдском пределу на западу Либије. Према наводима Ројтерса, побуњеници су нападали Гезају ракетама и тенковима. На мети напада била су и околна села у планинском пределу.

Убрзо после тога снаге либијске војске повукле су се из града, након чега су побуњеници просто "ушетали" у град.

Гезаја се нашла на мети најновије побуњеничке офанзиве пошто су устаници у месту Налут трпели, последњих дана, све чешће ракетне ударе либијске војске из овог града.

Izvor: www.rts.rs

I STA javlja, da je ubijen K-dant pobunjenika!
http://www.dnevnik.si/novice/svet/1042462283


* ee411926f212faca4be0eb1166e7eba1.jpg (21.49 KB, 370x274 - viewed 121 times.)
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 890



« Reply #1783 on: July 29, 2011, 06:08:26 pm »

Хаос у редовима побуњеника

петак, 29. јул 2011.

Ухапшене убице побуњеничког генерала Абдела Фатаха Јуниса и његова два помоћника. Околности и разлози Јунисовог хапшења, као и недостатак информација у вези за атентатом уздрмале Бенгази.

После вести да је главнокомандујући устаничких снага Абдел Фатах Јунис убијен потпуни хаос завладао у Бенгазију.

Информације везане за Јунисову смрт потпуно су конфузне. Неки тврде да је убијен пре недељу дана у Бреги, као и да је цео случај његовог опозива у Бенгази, у ствари, био намештаљка. Други, пак, тврде да је Јунис убијен на путу из Бреге за Бенгази док се враћао на саслушање.   

Околности под којима је Јунис убијен су, најблаже речено, мистериозне. Први разлог јесте што још увек није дефинитиво познато због чега је Јунис опозван у Бенгази.

Према неким тврдњама бивши Гадафијев министар одбране и даље је одржавао контакте са режимом у Триполију, док је катарска Ал Џазира пренела и да круже гласине да је кријумчарио оружје и мунцију за либијску војску.

Други разлог произилази из првог, пошто све док се не разјасне околности његовог хапшења и враћања у Бенгази из Бреге неће моћи са сигурношћу да се зна ко стоји иза убиства Јуниса, пише Гардијан.

Упркос томе што је побуњенички вођа Мустафа Џалил рекао да су ухапшени људи који су организовали и спровели атентат на Јуниса и да су они Гадафијеви, у опозиционим круговима у Бенгазију почеле су да круже спекулације да су Јуниса, у ствари, убили "његови" људи.

Племенска подела

Недостатак доказа и чињеница да је само дан раније Јунис ухапшен по налогу Џалила, у великој мери отварају и трећи проблем, а то је племенска подела унутар опозиције.

Наиме, неколико минута после конференције за новинаре на којој је Џалил саопштио хватање наводних убица избила је пуцњава на улицама Бенгазија. Припадници Јунисовог племена Обеиди, једног од највећих у источној Либији, оптуживали су Национални прелазни савет и Џалила да су они одговорни за смрт Јуниса.

Племенско разилажење унутар опозиције могло би се показати катастрофалним за побуњеничке напоре, поготову када се има у виду да ситуација на терену у броби против Гадафија не тече по плану.

За земље попут Британије које су званично признале Национални прелазни савет Јунисова смрт је још више забрињавајућа пошто баца додатну сумњу у способности побуњеника да окончају конфликт, али и да после евентуалне победе наставе да функционишу као кохезивна власт.

Izvor: www.rts.rs
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #1784 on: July 29, 2011, 08:34:41 pm »

Poslednja misija Norvežana u Libiji

Izvor: Beta

Brisel -- Norveška avijacija obaviće sutra svoju poslednju borbenu misiju u Libiji, objavili su zvaničnici NATO.

Ta misija biće sprovedena dva dana pre zvaničnog isteka učešća Norveške u vazdušnim operacijama NATO, a to je i prva zemlja koja je navela tačan datum svog povlačenja - prošlog meseca iz Osla je saopšteno da će to biti 1. avgusta.

Norveška je jedna od osam zemalja članica NATO koje učestvuju u međunarodnoj vazdušnoj intervenciji u Libiji, započetoj 19. marta.

"Cenimo i poštujemo odluke svih zemalja koje su doprinele ovoj misiji. Norveška je učestvovala, a misija se sada nastavlja bez nje", izjavio je agenciji AFP izvor iz NATO koji je želeo da ostane anoniman.

Norveški vojni portparol Peter Lindkvist odbio je da potvrdi da će subotnja akcija norveške avijacije biti poslednja.

"Iz misije se povlačimo 1. avgusta. Tačan datum poslednje akcije nije objavljen iz bedbednosnih razloga, ali je sigurno da će se ona odigrati u narednih nekoliko dana".

Norveška je na početku misije u Libiji poslala šest aviona lovaca F-16, ali je u junu povukla dva svoja aviona.

Iz Osla je tada stiglo objašnjenje da vazdušne snage Norveške imaju ograničen kapacitet i da ih to sprečava da u dužem periodu učestvuju u tako važnim misijama.

Od kada je NATO preuzeo komandu nad misijom "Ujedinjeni zaštitnik" u Libiji pre četiri meseca, osam od 28 zemalja njegovih članica učestvovalo je u bombardovanju Libije radi zaštite civila od napada vojske Moamera Gadafija. To su Norveška, Velika Britanija, Francuska, Kanada, Belgija, Danska, Italija i SAD.

Velika Britanija poslaće četiri aviona lovac Tornado kao ispomoć kada Norveška bude povukla svoje snage iz Libije, a NATO je saopštio da odlazak norveških lovaca neće uticati na ritam vazdušnih operacija. I dalje će biti stotinu letova dnevno a polovina njih biće uz gađanje ciljeva.

Norveška će ostaviti deset svojih oficira u vazdušnoj bazu NATO u Italiji.

Izvor: B92


Sve je manje entuzijazma u redovima NATO-a što se tiče akcije u Libiji, a približava se i Ramazan kada se očekuje zatišje i čak potpuni prestanak borbi. To znači i da ciljevi koji se postignu do početka Ramazana mogu biti uzeti u obzir tokom pregovora, zato su pobunjenici, tj. NATO, i počeli ovu ofanzivu pre nekoliko dana, kako bi uzeli što veći deo teritorije i najvažnijih naftnih potencijala. Teško će biti nagovoriti NATO saveznike da se vrate vazdušnim operacijama nakon Ramazana, a bombardovanje tokom Ramazana će verovatno imati daleko manje efekta nego trenutne vazdušne operacije zbog toga što se na samom terenu neće dešavati ništa značajnije.
Logged
Pages:  1 ... 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 [119] 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 ... 242   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.042 seconds with 23 queries.