PALUBA
April 28, 2024, 11:26:41 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 [150] 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 ... 242   Go Down
  Print  
Author Topic: Uterivanje demokratije Libiji  (Read 757303 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2235 on: November 01, 2011, 07:56:15 pm »

Hrundi:Meni je posao znat što se tamo događa i zašto.

Ako smijem pitati, čime se baviš i u kojoj firmi?

Geostrategijski analitičar specijaliziran za JI Evropu, Bliski i Srednji Istok u jednoj zapadnoj komercijalnoj organizaciji.
Ako bi primjenili NATO način kodovanja ti su naš kolega "JIEBSI".
Mala šala "Hrundi", neljuti se, da razbijemo napetu atmosferu... Grin

Mislim da su ti večerašnji prilozi korisni. Nemoramo se mi slagati u svemu, ali možemo ljudski to iznijeti.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #2236 on: November 01, 2011, 07:57:07 pm »

  E, baš lepo da smo se svi smirili!
 Dakle, moj post se zasnivao na kazivanjima ljudi iz Tripolija. Ko je dalje od vatre slabo se ogreje. Izgleda da je to bio slučaj tamo.
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #2237 on: November 01, 2011, 07:59:27 pm »


[quote

Ovo je uobičajneo svugdje, evo kod nas je demokratija, ako se dobro ne uvučeš vladajućoj strukturi od školovanja u inostranstvu o trošku države nama ništa. Normalno da vladajući neće finansirati one koji su protiv njih.


Toga je uvek bilo i bice i ne samo u vezi skolovanje nego i zaposlenja,kredita,legalizacije itd itd,samo po partiskoj liniji.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #2238 on: November 01, 2011, 08:06:49 pm »

I još jedna mi stvar ne ide u glavu nikako, ako je tolika nezaposlenost bila pa kojeg su mog onda uvzili radnu snagu iz podsaharske afrike, Tunisa, Egipta, pa bila je gomila ljudi i iz same BiH. I to nisu bili samo ljekari, inženjeri, nego je bilo i fizikanera.
Nego je ovde izgleda bilo ono što Lovac priča neće da rade ili hoće ali samo neke "fensi šmensi" poslove.

Kakva je sad mogućnost zapošljavanja maldih u Zemljama region (novo ime za exYU), pa baš i nije svijetla.

Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2239 on: November 01, 2011, 08:17:11 pm »

Hrundi, za tvoju informaciju - bio sam u Libiji nekoliko puta, najduže 6 meseci, u jednom cugu. Boravio sam u Tripoliju, Bengaziju i Tobruku. Dosta sam putovao; jednom prilikom sam kolima išao od Tripolija do Tobruka. To nije mali put, ima se šta videti!
U mom prethodnom postu sam napisao ono što sam tamo video i iskusio.
 
Želeo bih da spustim loptu - očito da nisi dobro pročitao ono što sam napisao u svom prethodnom postu - jer ja tamo nikog nisam prozvao, niti lično vređao. Izneo sam samo činjenice koje su svima jasne, pod uslovom ako ih želimo videti!

Ti si posle toga krenuo u lično vređanje, što i ne priliči analitičaru, koji trezvenim očima treba da posmatra i bistrim umom da tumači ono što je video i čuo!
 
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #2240 on: November 01, 2011, 08:29:10 pm »

Хрунди је добро приметио. Нисам никад био у Либији, није ми она била у видокругу посла који сам обављао али нисам био слеп код очију. Ево неких обичних запажања.

Комшије у Нишу, стан преко пута, обоје врхунски лекари били су у Либији. Почетком 70-тих, баш у време Либијскп-Египатског сукоба (рата). Као специјалисти требали су помоћи у организацији специјалистичких служби у једној болници. И тада је званична политика била пуна лепих речи и похвала на рачун Либије. Тито је био Гадафијев идол. Када су се вратили били су пуни срџбе и гнева због јавашлука и примитивизма у смисли потцењивања струке и осећања понижености као људи и стручњака. Овде је то већ неко лепо описао. Ти лекари нису били никакви заговорници западног империјализма, капитализма и сл. Скојевци из рата, одани комунисти. Отишли су са одушевљењем са намером да подуче и пренесу знање. То су били људи научили на рад, ред и струку. Када су се вратили осећали су се понижени и као људи и као лекари и рекли су никад више.

Други мој сусрет је био посредан. Амбасада Либије је била тик уз тадашњи ССНО. Моја јединица га је обезбеђивала. Стално су нешто закерали, те смета им ово, те оно, те војсак оваква.... А када су истакли зелену заставу, нешто ми се није дало то видети. А тек прокламација о Великој народној, социјалистичкој Џамахирији је код сваког овде примана са подсмехом. Гадафи је умислио да је нови Мухамед, Маркс, Лењин, Тито, Мао и све то заједно и наравно бољи од свих њих. Да ислам, на његов начин је био основа те његове теорије. И то ми се није допало. Не ислам као религија, него његова папазјанија и цинизам. Није он био против Ал Каиде због тога што је она опака, него му је преотимала примат у исламском свету.

А како су се понашали њихови питомци у нашим војним школама. Мислим да је овде о томе већ писано. Па они су овде били репрезент Либије. И то лош. Наравно не сви, али већина.

Неки су заборавили или нису знали како се Гадафи понео на оном скупу несврстаних 1989. у Београду ("Збогом смешни скупе"). Није то био само његов хир , као што је било логоровање под шаторима, него један некултуран, непримерен поступак и директна увреда земље домаћина. Није нас (тадашњу државу СФРЈ), фермао ни за "црвљиву шљиву". Хтео је да буде Тито после Тита у несврстаном покрету. Када му то није пошло за руком учинио је то што је учинио.

Нека су људи у Либији имали све то што се трвди да су имали. Па он је од Либије онда направио земљу Дембелију. Други раде за тебе. У земљи дембелији сви желе да буду још већи дембелани. Међути, рад је створио човека. Рад и само рад води у будућност.

Како ми оно у војсци кажемо? Ако нећеш да ти војска прави проблеме ти јој нађи посао. Док год војска ради, неће бити проблема. Тако је и у друштву и држави. Гадафи је завршио неку војну школу, али изгледа да је тај час преспавао. Додуше, то важи и за наше политичаре, али ми нисмо никад били у толикој Дембелији ("све за џабака").

То што је НАТО на сличан начин као у Либији, нама, пре свега Србији, нанео зла не значи да сада треба увек да их критикујем и тврдим да су криви за све на овом свету, а посебно у Либији. Да се разумемо, њихову интервенцију у Либији сматрам лошим потезом,  а посебно причу о "заштити цивла" смешном, "комесарском" пропагандом, која  чак подсећа на почетак Гадафијеве пропаганде о "Џамахирији". Али Гадафи је заслужио своју судбину. Либијски народ као људи нису, али отрежњење је морало доћи, овако или онако. А тек ће да га буде кад схвате да Дамбелије више нема и да мора и да се ради, а да ти притом највећи део рада и богатства узима неко други. Тада ће опет бити нека револуција па опет у круг...
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #2241 on: November 01, 2011, 08:31:34 pm »

I još jedna mi stvar ne ide u glavu nikako, ako je tolika nezaposlenost bila pa kojeg su mog onda uvzili radnu snagu iz podsaharske afrike, Tunisa, Egipta, pa bila je gomila ljudi i iz same BiH. I to nisu bili samo ljekari, inženjeri, nego je bilo i fizikanera.
Nego je ovde izgleda bilo ono što Lovac priča neće da rade ili hoće ali samo neke "fensi šmensi" poslove.


Zašto je pola Dalmacije nezaposleno a svi konobari iz Slavonije, svi šoferi autobusa po Dubrovniku i Splitu iz Bosne... Zašto u Crnog Gori "slabije" poslove rade Srbijanci a u Srbiji voće beru samo Rumunji?

Ima tu svega po malo. Prvo, svi bi htjeli "dobre" i "fine" poslove jer ih od malih nogu uče kako su oni bogata zemlja sa najboljim društvenim uređenjem na svijetu. (Zvuči poznato?) Drugo, to je i plemenska stvar. Plemena koja su bliska Gadafiju smatraju da njima pripadaju samo "bolji" poslovi jer su lojalni. A onda i ostala plemena neće da rade poslove ispod poslova koje rade lojalna plemena jer "nisu oni ništa manje vrijedni"... A značajno je i što ta afrička i egipatska sirotinja doista radi jako puno da bi te novce zaradili a nisu građani (Libije) pa šute i ne bune se, slušaju bespogovorno jer nemaju nikakva prava. A dodatno još je Gadafi zemlje iz kojih oni dolaze držao u šaci jer su tim sirotinjama gastarbajterski transferi važna stavka u proračunu...

I da je Gadafi bio normalan ne bi bilo lako Libiju dovesti u jedno normalno i uređeno stanje. Ne jednom Libijcu nego bi se i Jens Stoltenberg pomučio. I Singapurci bi krv propljuvali.
Logged
Hrundi
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 736



« Reply #2242 on: November 01, 2011, 08:33:24 pm »


Želeo bih da spustim loptu - očito da nisi dobro pročitao ono što sam napisao u svom prethodnom postu - jer ja tamo nikog nisam prozvao, niti lično vređao. Izneo sam samo činjenice koje su svima jasne, pod uslovom ako ih želimo videti!

Ti si posle toga krenuo u lično vređanje, što i ne priliči analitičaru, koji trezvenim očima treba da posmatra i bistrim umom da tumači ono što je video i čuo!
 

Ti si prvi napisao budalaština.

Ali hajmo spustit loptu. Dosta je bilo.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2243 on: November 01, 2011, 08:48:04 pm »

Quote
I da je Gadafi bio normalan ne bi bilo lako Libiju dovesti u jedno normalno i uređeno stanje. Ne jednom Libijcu nego bi se i Jens Stoltenberg pomučio. I Singapurci bi krv propljuvali.
E bravo, bravo. Ovo mi se sad dopada. Lopta je spuštena.....
Da ovo je gore "Hrundi" velika istina. Da , da.
Što reče "Džumba", sjećam se Libijaca pitomaca sredinom 70-tih u Lori. Balonje, a svaki sa sobom dovezao najnoviji Mercedes.
Totalni promašaj, totalni.
I sad posle svega šta sam ja hteo. Znao sam ja toga i prije puno, nisam dileja. Ali sam hteo čuti razna razmišljanja.
Nemožeš ti mladu damu koja je cijeli vijek išla bosa staviti odmah u štikle. Slomiće obe noge. Mora prvo u opanke radi navike... Grin
A to je uradio Gadafi i ekipa. Na neki način sve su im obezbedili, drugi su za njih radili i mislili su da je to rešenje.
A koliko je juče izašli su ispod šatora. Pa i on sam je iz kuća radije birao šator. Naravno Šator pominjem u figurativnom smislu.
On je bio više mentalna nego stvarna potreba Libijcu....

Suma, sumarum, mentalitet i tradicija su došli glave i Gadafiju i samim Libijacima. A ovi sa strane samo iskoriste ono što im
ide na ruku.
« Last Edit: November 01, 2011, 08:59:09 pm by ORIĆAREB » Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #2244 on: November 01, 2011, 09:20:18 pm »

Да мало "охладимо" ову расправу и убацимо неку агенцијску вест, више као потврду и лепше објашњење онога о чему смо још раније приповедали и предвиђали. Тема чланка су разне наоружане "милиције" (лепши назив за наоружане самосталне банде)  које ће бити проблем разоружати.


Либија, време освете

Нове власти имају озбиљне проблеме да зауздају око 300 милиција створених у грађанском рату. Талас освете над наводним Гадафијевим присталицама. Ривалске групе устаника, повремено, на ивици сукоба. Абдул Рахим ел Киб изабран за новог председника прелазне либијске владе.


Зауздавање милиција

Највећи изазов новим властима представљаће процес демилитаризације друштва, јер је током грађанског рата створено око 300 различитих формација, које су, у међувремену, запоселе бусије, али без јасног опредељења да се икада више повинују централним властима.

Очекује се да ће први потез нове владе бити почетак преговора са милицајама око стварања јединствене војске и полиције, што ће представљати озбиљан изазов јер је вербална свађа две ривалске групе, прошле седмице на аеродрому у Триполију, умало прерасла у прави рат.

Једну од главних тешкоћа представља чињеница да нове власти нису смештене на једном месту, већ је добар део лидера још увек у Бенгазију, па је Триполи још увек у некој врсти политичкој вакуума.

Најбољи пример је конфорнтација јединица лојалних другом човеку побуне Сулејману Махмуду ал Обеидију и групе устаника која је дошла из Зинтана. Побуњеници из Зинтана су, на препад, улетели на аеродром и истерали Обеидијеве борце, а он је, за узврат, довео око 700 војника.

Страх од устаника

Али, највећи проблем за нове власти су побуњеници из Мисурате, који већ данима тероришу избеглице из Таверге, оптужујући их да су сарађивали са режимом Моамера Гадафија, наводи Хјуман рајтс воч.

Абдул Рахим ел Киб, нови прелазни премијер Либије

Цео град од око 30.000 становника је напуштен после налета устаника, који су велики број зграда запалили и попљачкали, док су избеглицама забранили да се икада врате кућама.

Хјуман рајтс воч је, такође, навео да поседује чврсте доказе да су побуњеници без икаквог повода пуцали у ненаоружане становнике овог града, затварали их и пребијали, као и да су у неколико случајева на смрт премлатили затворенике.

Само у Мисурати је, током грађанског рата, формирано око 100 различитих милиција.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #2245 on: November 01, 2011, 09:35:38 pm »

Quote
Нове власти имају озбиљне проблеме да зауздају око 300 милиција створених у грађанском рату.


300 Milicija, aaaaa... Huh? Huh? mile ti majke. Angry
« Last Edit: November 01, 2011, 09:38:19 pm by trifko86 » Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #2246 on: November 01, 2011, 09:36:57 pm »

Velika zemlja Ciro.
Logged
mali od palube
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 376



« Reply #2247 on: November 01, 2011, 09:37:55 pm »

Svaki čovjek armija!!!!
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #2248 on: November 01, 2011, 09:39:21 pm »

Treba paziti na 6 miliona Libijaca..
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #2249 on: November 01, 2011, 09:41:38 pm »

Sta ako dune jak vetar pa ostanu bez peska? Tu je narodna milicija da spreci takav nedemokratski potez.
Logged
Pages:  1 ... 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 [150] 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 ... 242   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.