PALUBA
March 29, 2024, 06:24:26 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 [239] 240 241 242   Go Down
  Print  
Author Topic: Uterivanje demokratije Libiji  (Read 749571 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3570 on: October 06, 2021, 12:02:37 pm »

Tajna Putinova vojska ubijala, mučila, silovala?
IZVOR: BETA SREDA, 6.10.2021.

Ruska privatna vojna kompanija Grupa Vagner suočava se s optužbama za zločine u Centralnoafričkoj Republici i Libiji.

Istovremeno, na zapadu Afrike postoji zabrinutost zbog planova da ruski plaćenici dodju u Mali, što bi takođe ukazalo na širenje vojnih interesa Rusije na kontinentu, preneo je danas Radio slobodna Evropa (RSE) pisanje svetskih medija. Vlada Centralnoafričke Republike priznala je da su ruski plaćenici iz grupe Vagner počinili zločine dok su vlasti pokušavale da se odbrane od pobunjenika, ukazuje Tajms i ocenjuje da je izveštaj retko priznanje zločina koji su počinili strani borci koji se naširoko smatraju privatnom vojskom Kremlja u vreme kada Moskva pokušava da oživi svoj uticaj u Africi iz sovjetskog doba.

Izveštaj takođe podupire tvrdnje Ujedinjenih nacija da su jedinice iz Vagner grupe odgovorne za ubistva civila, grupna silovanja i mučenja. Tajms ukazuje da se veruje da Vagner grupu kontroliše Jevgenij Prigožin, ruski milijarder blisko povezan s predsednikom Vladimirom Putinom, i da pruža vojnu podršku u brojnim nestabilnim afričkim državama. Stotine ruskih vojnika nalaze se u centralnoafričkoj državi kako bi podržale režim predsednika Fosten-Akranža Tuadera nasuprot pobunjenika koji pokušavaju da ponište prošlogodišnje izborne rezultate, tvrdeći da su oni pobedili. Smatra se, dodaje list, da je podrška Moskve Tuaderevoj vladi deo dogovora koji Rusiji omogućava pristup ogromnim prirodnim resursima Centralnoafričke Republike. U vladinom izveštaju navode se 103 incidenta koja su počinili ruski "instruktori", kako su zvanično poznati, kao i vladine trupe i pobunjenici. To uključuje vansudska pogubljenja, proizvoljna hapšenja i mučenje.

Istraga Ujedinjenih nacija ustanovila je da su u Libiji od 2016. počinjeni ratni zločini i zločini protiv čovečnosti, uključujući ubistva, mučenja, porobljavanje, vansudska ubistva i silovanja, piše Gardijan, dodajući da su stručnjaci rekli da postoje "razumni razlozi da se veruje" da su pripadnici Vagner grupe "možda počinilo zločin ubistva". Nezavisna misija za utvrđivanje činjenica u Libiji, obrazovana po nalogu Saveta UN za ljudska prava, navela je da su migranti i pritvorenici posebno izloženi kršenjima koja su se dogodila otkad je zemlja zapala u nestabilnost i građanski rat.

"Sve strane u sukobu, uključujući treće države, strane borce i plaćenike, prekršile su međunarodno humanitarno pravo, posebno principe srazmernosti i razlikovanja, a neke su počinile i ratne zločine", rekao je Mohamed Auadžar, koji je predsedavao misijom. Ruski plaćenici u Libiji ubili su zarobljenike, među mogućim ratnim zločinima više strana u sukobu u toj zemlji, naveli su istražitelji UN u ponedeljak, 4. oktobra.

Libija je već deceniju u previranju, a poslednjih nekoliko godina je došlo do rata između snaga koje podržavaju rivalske vlade s istoka i zapada, koje podržavaju regionalne sile, strani borci i plaćenici, ukazuje Rojters, dodajući da Rusija, Egipat i Ujedinjeni Arapski Emirati podržavaju snage na istoku, a Turska vladu na zapadu. U izveštaju istražitelja UN, kako navodi Rojters, posebno su optuženi plaćenici iz Vagnera da su pucali na zatvorenike u septembru 2019. "Stoga postoje razumni osnovi da se veruje da je osoblje Vagnera možda počinilo ratni zločin ubistva", navodi se u saopštenju. Takodje se navodi da su pripadnici Vagnera iza sebe ostavili tablet s mapom koja prikazuje 35 lokacija na kojima su postavljene mine u blizini civilnih zgrada, u područjima koja su istočne snage napustile posle povlačenja.

Mine, koje se uglavnom proizvode u Rusiji, ubile su i osakatile civile koji su se vraćali svojim kućama od juna 2020. Rojters navodi da nije mogao da kontaktira Vagner, tajnovitu firma koja ni ranije nije odgovarala na pitanja o njenim aktivnostima. Ruski predsednik je prošle godine na pitanje o navodima o ruskim plaćeničkim aktivnostima u Libiji, rekao da, ako se tamo bore neki Rusi, oni ne predstavljaju rusku državu. Plan Malija da ruski plaćenici zamene francuske trupe uznemirava Sahel, ističe BBC i dodaje da postoji velika medjunarodna zabrinutost zbog razgovora Malija s kontroverznom ruskom privatnom vojnom kompanijom. Vagner grupa je, prema navodima britanskog javnog servisa, prvi put identifikovana 2014. kada je podržavala proruske separatiste u sukobu na istoku Ukrajine, a od tada je prisutna i u drugim zemljama, medju kojima su, pored Libije i Centralnoafričke Republike, takođe i Sirija, Mozambik i Sudan.

Rusija je uključila u sukob u Centralnoafričkoj Republici 2017. u okviru napora da proširi svoj uticaj na celom kontinentu. Ako bi se dogovor s Malijem ostvario, to bi, prema pisanju BBC-ja, signaliziralo veliko proširenje vojnih interesa Rusije u Africi i strateško nazadovanje Zapada. Dok je mišljenje javnosti u Maliju podeljeno zbog predloženog dolaska grupe Vagner podeljeno. Zapadnoafrički regionalni blok Ekovas snažno je osudio plan o angažovanju privatnih kompanija za obezbedjenje. Rusko angažovanje takodje bi mogao biti zgodan izgovor privremene vlade Malija da produži svoj mandat posle vojnog puča u maju, ukazuje BBC, dodajući da bi dolazak Vagnera takodje mogao da ugrozi vojno partnerstvo Malija i njegovih suseda u Sahelu, budući da je ministar spoljnih poslova Nigera Hasumi Masaudu rekao da će se savez "sigurno" raspasti ako Mali angažuje grupu Vagner.

Izvor: www.b92.net
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #3571 on: October 06, 2021, 07:13:46 pm »

Quote
ukazuje Tajms i ocenjuje da je izveštaj retko priznanje zločina koji su počinili strani borci koji se naširoko smatraju privatnom vojskom Kremlja u vreme kada Moskva pokušava da oživi svoj uticaj u Africi iz sovjetskog doba

Овако како информише РСЕ испада за САД или Велика Британија немају никакве везе са приватним војскама које отуда долазе. Ипак, не само да ово није спецификум "Кремља"  и "Вагнер" већ и "њихових" приватних војски. Уосталом, Министарство одбране САД је са тим приватним војскама склапало уговоре око разних послова на терену. И тада су се дешавали врло озбиљни злочини.

Да не би било забуне, апсолутно сам против тих приватних војски. Оне су направљене зарад стицања профита на муци људи у чијим државам делују. А  "профит" се некада остваривао пљачком. Тако је и сада, само се то мало "финије" ради.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3572 on: October 08, 2021, 05:27:33 am »

Sve zarobljene plaćenike uza zid odmah po zarobljavanju i rešen problem.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3573 on: October 20, 2021, 07:06:26 am »

Deset godina od Gadafijeve smrti stabilnost u Libiji još je daleko
SVET Autor: Hina 20. okt. 2021

Deset godina otkako su libijski pobunjenici ubili diktatora Muamera Gadafija, severnoafrička zemlja još uvek nije izašla iz spirale nasilja koju je izazvalo njegovo rušenje s vlasti.

Godinu dana dug prekid vatre i mirovni proces predvođen UN jedva su zataškali duboke podele, a nije izgledno ni da će krizu rešiti predstojeći izbori, kažu analitičari. Gadafi je vladao Libijom gvozdenom pesnicom pune 42 godine nakon državnog udara protiv monarhije 1969, prikazujući se kao revolucionar, arapski i afrički heroj dok je istovremeno nemilosrdno gušio svu opoziciju. Godine 2011. svrgnut je u ustanku inspirisanim Arapskim prolećem i uz podršku NATO. Pobunjenici su mu 20. oktobra te godine ušli u trag u njegovom rodnom gradu Sirtu, mučili ga i ubili na ulici, izloživši njegovo telo na pijaci.

Njegova smrt nije, međutim, donela demokratiju ni stabilnost. Umesto toga, Libija se podelila duž regionalnih i ideoloških linija, s celim nizom mafijaških milicija i njihovih stranih ‘mentora’ koji žele kontrolu nad naftom bogatom zemljom. Prekid vatre dogovoren prošlog oktobra doveo je do imenovanja vlade nacionalnog jedinstva s mandatom da organizuje izbore. Pa hoće li predsedničkim izborima predviđenim za 24. decembar i parlamentarnim izborima u januaru Libija napokon okrenuti stranicu decenija haosa?

„U odnosu na proteklih 10 godina, Libija je u puno boljoj situaciji”, rekao je Hamiš Kinear, analitičar istraživačkog instituta Verisk Maplecroft.„Prekid vatre dogovoren u oktobru 2020. i dalje se drži, a vlada nacionalnog jedinstva i dalje je na vlasti kao jedina libijska vlada”. „Ali libijska politička stabilnost sve je neizvesnija”, rekao je. „Idućih šest meseci pokazaće nam da li je mirno razdoblje koje je usledilo nakon proglašenja prekida vatre u oktobru 2020. bilo samo prilika za oružane frakcije da zaleče svoje rane ili stvaran napredak prema političkom rešenju”.

Libijski naučnik Mahud Khalfalah takođe sumnja da će sami izbori dovesti do „definitivnog rešenja” krize. Za to bi trebalo „prekinuti negativno strano mešanje u libijska unutrašnja pitanja, libijski birači trebalo bi da pokažu zrelost prilikom izbora svojih predstavnika, trebalo bi prevladavati plemenske i regionalne podele i sve strane trebalo bi da prihvate rezultate izbora”, rekao je.

Ništa od toga se ne podrazumeva.

Put prema biralištima popločan je žučnim raspravama o izbornim zakonima, ponajpre o predlogu zakona o predsedničkim izborima koji izgleda kao da je namešten za kandidaturu vojnog vođe Halife Haftara. Haftara preziru mnogi u zapadnoj Libiji, naročito nakon godinu dana duge ofanzive njegove Libijske nacionalne vojske s ciljem zauzimanja Tripolija, u kojoj su poginule hiljade ljudi pre nego su je u junu 2020. potisnule oružane grupe koje podržava Turska. Kinear je upozorio da bi izbori sprovedeni po kontroverznom zakonu, bez šire podrške grupa na zapadu, mogli ponovno podeliti Libiju na suparničke istočne i zapadne vlade.

„Rizik od toga bio bi izraženiji kada bi Haftar pobedio na predsedničkim izborima jer on je toksična osoba za oružane frakcije koje su branile Tripoli tokom neuspele LNA-ine ofanzive”, rekao je.

Izvor: www.n1info.com
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3574 on: October 20, 2021, 02:56:44 pm »

Pre deset godina ubijen je Gadafi, a fotografije njegovog izmučenog tela su zaprepastile svet
Blic 20.10.2021.

Na današnji dan pre 10 godina 20 ubijen je bivši libijski vođa Muamer el Gadafi, punim imenom Muamer Muhamed Abu Minijar el Gadafi, brutalno je ubijen u okolini rodnog grada Sirta.

Naime Gadafi je sa kolonom pikapova i tereneca krenuo iz Sirta prema unutrašnjosti zemlje, ali su britanski i francuski obaveštajci koji su tragali za libijskim vođom uočili konvoj i u pomoć pozvali francuske lovce miraž koji su patrolirali nebom Libije u okviru NATO misije. Tri miraža izvršili su napad na kolonu koja je zbrisana. Pobunjenička rulja koja je zauzela Sirt likvidirala je sve preživele i ranjene iz te kolone, a Gadafi je uhvaćen ranjen dok se skrivao u betonskoj cevi ispod puta.

Rulja koja ga je izvukla ranjenog ga je pretukla i brutalno silovala, a zatim ubila. Tada je nestao i njegov zlatni pištolj kome se gubi svaki trag i za kojim se i danas traga. Fotografije i snimci krvavog Gadafija napravljene mobilnim telefonom su uskoro obišle svet. Njegovo telo je prebačeno u Misratu.

Pobunjenici nisu štedeli Gadafija. Iživljavali su se nad njim, a jedan od njih ga je silovao bajonetom, a drugi su ga tukli i šutirali. Kada je stavljen u ambulantna kola telo mu je već bilo izmučeno, pa ostaje nejasno da li je preminuo od nasilja, rana ili zato što je kasnije upucan, piše Kurir. U poslepodnevnim satima je saopšteno da je ubijen i njegov sin Motasim dok je drugi sin Saif u bekstvu. Libijci širom zemlje su vest o smrti šezdesetgodišnjeg bivšeg lidera, koji je vladao od vojnog puča 1969. godine do početka revolucije u februaru 2011. godine, proslavili pesmom, plesom i pucanjem iz vatrenog oružja na ulicama Tripolija, Bengazija i drugih gradova

Priča o milionskim iznosima za izbore i finansiranju dugova pala je u zaborav. Libija je potonula u haos sa dve vlade, gomilom milicije i kalifatom islamske države.

VRAĆANJE UNAZAD

Deset godina nakon što je Gadafi zarobljen i likvidiran, Libija je i dalje nestabilna pri čemu političke i vojne rivalske snage sabotiraju održivu državu i bore se protiv džihadista, a staovnici kažu da su iscrpljeni nestašicama struje, rastom cena i nedostatkom novca, dok se sukobljene vlasti i milicije bore za kontrolu nad rasparčanom zemljom bogatom naftom.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3575 on: October 21, 2021, 07:51:08 am »



Quote
Libya metamorphosis | The country 10 years after Gaddafi

Looking at Libya then and what has come of it now, a decade after Gaddafi’s death, can make one think that the price for democratic transition turned out to be too high. RT compares.



Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3576 on: October 21, 2021, 04:00:42 pm »



Libijski premijer podržao održavanje izbora 24. decembra


Libijski premijer Abdulhamid Dbeibah podržao je danas održavanje nacionalnih izbora 24. decembra kako je predviđeno mirovnim planom koji podržavaju Ujedinjene nacije.

Govoreći na Stabilizacionoj konferenciji Libije u Tripoliju, on je rekao da je moguće okončati dugotrajnu krizu koja je zahvatila zemlju posle svrgavanja libijskog lidera Moamera Gadafija 2011. godine, preneo je Rojters.

- Podržavamo napore visokog izbornog odbora da održi (glasanje) planiranog datuma. Pozivam na široko i efikasno učešće Libijaca na izborima - rekao je Dbeibah.

Izbori, dogovoreni u okviru mirovnog procesa koji podržavaju UN, smatraju se ključnim korakom u naporima da se okonča decenija nasilja stvaranjem novog političkog rukovodstva čiji će legitimitet biti široko prihvaćen.

Proces Ujedinjenih nacija raspisao je predsedničke i parlamentarne izbore za 24. decembar.

Međutim, iako je parlament doneo zakon o održavanju predsedničkih izbora tog datuma, on je doneo poseban zakon u kojem se navodi da će parlamentarni izbori biti kasnije održani.

Druge političke institucije u Libiji odbile su predloge parlamenta.


izvor
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #3577 on: October 21, 2021, 06:00:24 pm »

Ako danas posmatramo događaje od pre 10 godina, postaje jasno da je cilj arapskog proleća u Libiji bio ubistvo Gadafija.
Da se to dogodi glavnu ulogu su odigrali NATO mirotvorci.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3578 on: October 24, 2021, 06:13:33 am »

U Tarhunu u Libiji pronađena još jedna masovna grobnica
Tanjug 23.10.2021.

Libijska vlada nastavlja da otkriva posmrtne ostatke iz masovnih grobnica u gradu Tarhuna, 90 kilometara severoistočno od glavnog grada Tripolija, koje su za sobom ostavile snage koje predvodi Kalifa Haftar, navela je agencija Anadolija.

Nova grobnica pronađena je na velikom poljoprivrednom području poznatom kao Mašru Alzeraj, navodi se u saopštenju Opšte uprave za istraživanje i identifikaciju nestalih osoba. Vlasti su navele da će njihovi timovi ekshumirati grobnicu sutra, a nisu dali više detalja. Libijske vlasti su u ponedeljak objavile da su otkrile dve masovne grobnice na istom području.

Od juna prošle godine u različitim područjima Tarhune pronađena je 81 masovna grobnica, podseća Anadolija. U martu su libijske vlasti objavile da imaju spiskove 3.650 nestalih u različitim libijskim gradovima, uključujući 350 nestalih u Tarhuni.

Izvor: www.blic.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3579 on: November 09, 2021, 04:06:30 pm »

Može li Gadafijev sin da spase Libiju na predstojećim parlamentarnim izborima?
Novosti online 09. 11. 2021.
   
NA Badnji dan, dok se Zapad bude pripremao za proslavu rođenja Isusa Hrista, planirano je da Libija parlamentarnim izborima proslavi povratak u državno jedinstvo i ulazak u demokratiju.

Jedno ime posebno privlači pažnju.

Saif el Islam el Gadafi najavio je svoju kandidaturu za novog čelnika objedinjene Libije u intervjuu NJujork tajmsu u julu ove godine. S jedne strane mogla bi da se pohvali njegova smelost da se baci u politički ring u kome su mu stradali i otac i četvorica od šestoro braće. S druge strane postavlja se pitanje: koja bi to biračka baza za novog šefa države postavila diktatorovog sina koji nije bio omiljen ni onda?

Sve to je apsolutno nejasno. Otac mu je nadenuo ime Saif el Islam (Sablja Islama), očito mu namenivši vodeću ulogu, ali Saif svoje borbeno ime do sada nije opravdao, a iz politike se povukao 2008. godine, piše Jutarnji list. Ipak, odbranio je 2008. doktorat u prestižnoj Londonskoj ekonomskoj školi. Kasnije je optužen da je doktorat kupio, odnosno da mu ga je neko drugi napisao. Međutim, kada je posle ubistva Gadafija rad proveren, utvrđeno je da je verodostojan, osim nekoliko referenci. NJegova majka Safija el Barsai rođena je, prema prilično verodostojnim izvorima, u Mostaru 1952. kao Sofija Farkaš, unuka Ivana Farkaša, nekadašnjeg austrijskog školskog okružnog nadzornika u Mostaru.

Ivan Farkaš se u Mostar preselio iz Petrinje. Navodno se upoznala s Gadafijem dok je bila medicinska sestra u beogradskoj Vojno-medicinskoj akademiji, a on se tamo lečio zbog akutne upale slepog creva. Izlaz iz otrovnog libijskog haosa neće zavisiti od lika i dela novog lidera, već od faktora koji su uticali na to da Libija postaje jedna od "toksičnih" mrlja na Sredozemlju i u Africi.

- Razvoj i u međunarodnom sistemu i u Libiji u poslednjih deset godina sugeriše da snage koje promovišu nered i nacionalističku konkurenciju mogu da nadmaše one koje su za red i međunarodnu koordinaciju - rekao je nedavno DŽejson Pak, osnivač konsultantske firme Libya-Analysis i autor knjige o Libiji.

Libija je veštačka kolonijalna tvorevina. Italija je 1911. napala Osmansko carstvo, otela mu Rodos i Dodekanez u Egejskom moru, Tripolitaniju u Magrebu, Cirenaiku u tradicionalno egipatskoj sferi, te Fezan u srednjoj Africi. Tek 1934. godine je Italija tri otete kolonije slepila u jednu i nadenula joj naziv Libija, kako je antički Rim zvao Afriku. Isti jezik nije kadar ujediniti ono što je istorija podelila, pa tako ni Cirenaiku i Tripolitaniju, a kamoli berberski Fezan, gde danas unutrašnji suverenitet imaju samo tamošnja plemena. Izgubivši Drugi svetski rat, Italija je morala da se odrekne svojih afričkih kolonija. Libiju su Ujedinjene nacije proglasile nezavisnom kraljevinom tačno 70 godina pre ovogodišnjih eventualnih izbora: 24. decembra 1951. Danas, čak i ako savremena Libija uspe da organizuje slobodne i poštene izbore, oni će verovatno stvoriti više zbrke nego što će ublažiti, procenjuje Globus.

Čak ni pokretači izbora ne tvrde da će proizvesti neospornu, suverenu i ustavno legitimnu libijsku vladu. Pokušaji SAD i Britanije da nagovore "neposlušne" aktere (Rusiju, Tursku i razne zalivske države) da koordinišu svoje intervencije u Libiji bili su polovični. Ovoga časa Egipat i Rusija imaju svoje duge prste u Cirenaici, gde sva vlast leži u rukama samozvanog maršala Kalife Haftar. On je pokušao da osvoji i Tripolitaniju, ali mu je u tome konce pomrsila Turska, koja sada posredno dominira tom zonom, jedanaest decenija pošto su je odande isterali Italijani. Italija još ima znatne interese u ležištima gasa i nafte u Cirenaici. Tamo joj je klopke postavljala Francuska, koja je zapravo i inicirala krvavo rušenje Muamara el Gadafija vojnom intervencijom 2011. godine, ali nije pokazala dovoljno snage ni pameti da prethodno pripremi „sledeći dan”, ostavivši Libiju u potpunom haosu. Dok su se Francuzi i Italijani međusobno prepirali, stigli su Turci i Rusi.

Ruse „zastupa” znatan i dobro opremljen kontingent ruskih kontraktora, profesionalnih plaćenika, koji u načelu ne deluju mimo političkih interesa Moskve. Pripadaju Vagnerovoj grupi, privatnoj firmi za obezbeđenje i zaštitu Častnaja voenaja kompanija „Vagner”, koje vodi Evgenij Progožin, oligarh i lični prijatelj Vladimira Putina. Turska privremenoj vladi u Tripoliju nije priskočila u pomoć besplatno, Redžep Tajip Erdogan je sa privremenom vladom sklopio dogovor o zajedničkoj epikontinentalnoj platformi između Libije i Turske koja iz eksploatacije naftnih izvora u istočnom Sredozemlju isključuje i zone oko Kipra i Krita, a time naravno i Grčku. Privremena vlada kojoj sada presedava Abdulhamid Deibeh preslaba je da bi mogla da računa da će ovladati Libijom ako joj ne pomogne Turska.

Tragikomično je što bi svi glavni "igrači" imali više koristi da Libija bude ponovo u "sistemu". To bi značilo da zemlja može da troši, odnosno investira milijarde dolara u unapređenje gasovoda, zapošljavanje migranata, nadzor svojih granica, otplatu međunarodnih boraca i pružanje boljeg životnog standarda Libijcima. Nasuprot tome, neuspesi međunarodne koordinacije i dalje dovode do toga da politika postiže rezultate daleko od optimalnih. Pojednostavljeno rečeno: pomažu da Libiju muzu drugi - plaćenici, gospodari rata, šverceri migranata i sličan šljam. Sve to zbog toga što bi se sve iole snažnije zemlje, upetljane u libijski haos, koje bi mogle da imaju koristi od mogućeg ponovnog kolosalnog libijskoga ekonomskog rasta, radije prepirale oko toga ko će imati najviše koristi od plena odmah, ne mareći za zaradu sutra. Pakova kontinuirana analiza Libije predstavlja jedinstvenu tačku koja pokazuje zašto savremeni međunarodni sistem ne uspeva da reši probleme kolektivnog delovanja.

Nastane li vakuum sile, on neodoljivo usisava spoljne aktere ako je zemlja geostrateški korisno smeštena, čak i kad je bez ličnih resursa, a kamoli ako je zemlja bogata resursima. Libija je i jedno i drugo. Ubrzo su Turci, Katarci, Emiraćani, Egipćani i Rusi pustili duboko korenje, zauzimajući niše koje su prethodno držale zapadne nacije. Kakav-takav red bi koristio i Libijcima. Da je Gadafi zbačen za vreme Hladnog rata, sledeću vladu nesumnjivo bi činila koalicija koju podržava Zapad sa Sjedinjenim Državama na čelu. Tada bi bilo nezamislivo da, u eventualnom građanskom ratu u zemlji, ključne NATO članice podržavaju međusobno suprotstavljene strane, što su učinile Francuska i Italija u Libiji. Danas su članice Atlantskog saveza kadre da potkopaju jedna drugu iza leđa, kao što su SAD i Britanija uradile Francuskoj na Pacifiku. Pak navodi i da su događaji u Libiji doprineli i izboru Donalda Trampa 2016. i Bregzitu.

- Stranačka mržnja oko smrti ambasadora DŽ. Kristofera Stivensa u Bengaziju i strah od migranata koji prelaze Sredozemno more bili su ključni elementi koji su favorizovali neo-populistički ishod i na izborima u SAD 2016. i na referendumu o Bregzitu - naveo je on.

U svemu tome Libija je eventualno važna kao očigledan primer haosa i stoga dobra „studija slučaja”. Šta tu može neki novoizabrani predsednik, sve kad bi bio i dokazani politički genij, što se za Gadafijevog prvorođenca dosad nije moglo reći.

Izvor: www.novosti.rs
Logged
Dreadnought
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 69 456



« Reply #3580 on: November 12, 2021, 01:15:56 pm »



Da li će izbori okončati rasulo?


U petak se u Parizu održava konferencija o Libiji koja bi trebalo da pomogne u pripremi te zemlje za predsedničke izbore.

No, sukobi i intrige ne prestaju, a zemlja je još krcata stranim plaćenicima.

"Poslednji međunarodni impuls koji još nedostaje", tako je francuski ministar spoljnih poslova Žan-Iv Ledrijan krajem oktobra nazvao konferenciju o Libiji koja se održava u petak (12.11.) u Parizu.

Ideja je odsudna podrška stabilizaciji zemlje izgubljene u vrletima građanskog rata već čitavu deceniju, otkako je svrgnut pa ubijen višedecenijski vlastodržac Moamer el Gadafi. U Libiji se naime 24. decembra održavaju predsednički izbori.

Prema najavama Ledrijana, valjalo bi isplanirati i obezbediti povlačenje stranih snaga i plaćenika i, uopšte, okončati mešanje spolja. Kako je rekao francuski šef diplomatije, tu se interesi Libije poklapaju sa bezbednosnim interesima celog regiona severne Afrike, ali i Evrope.


Francuska ima svog favorita

Doduše, ima glasova koji kažu da zvanični Pariz nije baš podesan za ulogu posrednika. Jer, Francuska je zajedno sa Egiptom, Ujedinjenim Emiratima i Rusijom dugo držala stranu komandantu Kalifi Haftaru i njegovoj moćnoj paravojsci, kaže politikološkinja Asma Kalifa iz hamburškog Lajbnicovog instituta za globalne i regionalne studije.

U generalu Haftaru je Francuska videla saveznika u borbi protiv islamističkog terorizma u zoni Sahela. Tamo je Pariz, kao bivši kolonijalni gospodar, sve do leta imao trupe u misijama.

Na posletku, pobeda Haftara na predsedničkim izborima mogla bi da utoli francusku žeđ za libijskom naftom.

"Zato se može pretpostaviti da Pariz sledi sopstvene interese pred izbore", kaže politikološkinja Kalifa. "Istina, Francuska ima centralnu ulogu kad je u pitanju evropska politika prema Africi. Ali teško da je dobar izbor za posrednika s obzirom na manjak verodostojnosti".


Intrige u Tripoliju

Koliko je situacija u Libiji u znaku sukoba i intriga pokazuje primer od prošlog vikenda kada je Predsednički savet u Tripoliju suspendovao ministarku spoljnih poslova u prelaznoj vladi Nadžlu al Manguš zbog navodnih „administrativnih propusta“. Al Manguš ima i zabranu napuštanja zemlje tako da je pitanje da li može u Pariz na međunarodnu konferenciju.

"Cilj je da se oslabe konkurenti kako bi se kasnije imao veći uticaj", tumači Asma Kalifa.

Pikantno je i što šef prelazne vlade formirane u februaru Abdul Hamid Dbaiba navodno planira da se kandiduje za predsednika. A to može da bude problem, jer je i ova vlada skrpeljna na jedvite jade. „Tako Dbaiba doprinosi nastavku konflikta“, kaže hamburška politikološkinja Kalifa.

Dbaiba, inače biznismen, ima podršku plemena na zapadu Libije. U prelaznoj vladi ima čak 35 ministara, u pokušaju da se zadovolje rascepkani interesi u ovoj zemlji sa svega sedam miliona stanovnika. General Haftar pak faktički kontroliše bogati istok zemlje bogat energentima.


Evropa se nada zaustavljanju izbeglica

U Parizu sada valja ubediti zavađene snage da je najbolje da se strani borci povuku te da svi priznaju rezultate izbora u decembru.

Kako analizira tuniški portal Leaders, politički stabilnija Libija bi privukla investitore iz Evrope i bila spremnija da odbije eventualne pokušaje terorističkih grupa da se vrate u zemlju. Kako dodaje portal, stabilnost bi donela priliku da se zaustavi talas izbeglica što je u evropskom interesu.

Nakon što su poslednje dve konferenciji o Libiji održane u Berlinu, odlazeća kancelarka Angela Merkel ovog puta je u ulozi kopredsedavajuće konferencije koju organizuje Francuska. Uključeni su, između ostalih, Italija, Libija i Ujedinjene nacije.

U nedavnom intervjuu za DW je Merkel naglasila koliko je važno da se u Libiji povrati normalna država. Jer, kako je rekla, posle svrgavanja Gadafija zemlju je preplavila „neverovatna količina oružja“, a sukobi i terorizam su se odatle prelivali na region.

Jedan od glavnih izazova je da se zemlje poput Rusije i Turske ubede da povuku plaćenike iz Libije. Oni se tamo već godinama bore na raznim stranama.


izvor
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3581 on: November 13, 2021, 07:17:52 am »

Povucite trupe što pre!
Tanjug 12. 11. 2021.

PREDSEDNIK Francuske Emanuel Makron pozvao je danas Tursku i Rusiju da što pre povuku svoje trupe iz Libije.

Predsednik Francuske Emanuel Makron pozvao je danas Tursku i Rusiju da što pre povuku svoje trupe iz Libije. On je rekao da međunarodna zajednica u potpunosti podržava termin izbora u toj severnoafričkoj zemlji koji će biti održani 24. decembra, preneo je Rojters. Izazovi sa kojima se suočava Libija ne mogu biti potcenjeni, zaključio je Makron.

Izvor. www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3582 on: November 13, 2021, 07:32:29 am »

Петак, 12.11.2021.

Меркел о повлачењу турских и руских трупа из Либије

ПАРИЗ- Турска је резервисана око повлачења трупа из Либије, али Русија је рекла да је спремна да подржи повлачење страних снага по принципу реципроцитета из те северноафричке земље, изјавила је данас немачка канцеларка Ангела Меркел.

„Турска страна је резервисана, али руска страна је признала да би то могло да се уради по принципу реципроцитета”, рекла је она, пренео је Ројтерс.

„Избори 24. децембра играју одлучујућу улогу. Припреме за изборе треба да буду извршене на начин да на крају резултат избора буде прихваћен”, истакла је Меркел, преноси Танјуг.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3583 on: November 13, 2021, 08:52:29 pm »

Sin maršala Kalife Haftara tajno posetio Izrael
Novosti online 13. 11. 2021.

ALŽIR komentariše navode da je libijski kandidat za predsednika obećao normalizaciju odnosa sa Izraelom.

Alžirski ministar spoljnih poslova Ramtane Lamamra rekao je da njegova zemlja više voli da ima ljude na čelu bratskih zemalja koji vole svoju zemlju, a ne da se upuštaju u inostrane poslove u korist drugih na račun interesa svoje zemlje. Odgovarajući na pitanje o tome šta se dešava povodom mogućeg kandidata za predsedničke izbore u Libiji koji bi dao svoju podršku libijskom priznanju Izraela, Lamamra je u intervjuu za alžirsku državnu televiziju rekao da Alžir više voli da ima muškarce ili žene na čelu bratskih zemalja koji vole svoju zemlju i posvećeni su višem interesu zemlje.

"To je ono što želimo za sebe i našu braću". On je naglasio da "Alžir smatra da je prikladnije, s obzirom na odnose arapskih zemalja sa izraelskim okupatorom, da podrži napore koji imaju za cilj ostvarivanje neotuđivih prava bratskog palestinskog naroda i podsticanje rada Ujedinjenih nacija ka oživljavanju Palestine. "

- Pregovori arapskih zemalja sa Izraelom ne služe miru na Bliskom istoku, niti stabilnosti u regionu uopšte - rekao je on - NJegova zemlja veruje da se svako ko se oslanja ili drži izraelskog uticaja, bilo u Libiji – ako je izjava istinita – u Maroku ili bilo kojoj drugoj zemlji, smatra činom izdaje koji ne služi interesima regiona i svog naroda.

Alžirski ministar je istakao da njegova zemlja "poštuje suverenitet bratskog libijskog naroda i smatra da samo libijski narod ima pravo da bira svog predsednika i predstavnika u parlamentu, i obećao je da se neće mešati u njihove poslove, već će pomoći ponovnom ujedinjenju u kontekstu svoje želje da se prevaziđe libijska kriza, što će omogućiti razvoj Libije."

Prekjuče su izraelski mediji tvrdili da je sin libijskog generala Kalife Haftara, Sadam Haftar, tajno posetio Izrael i preneo im poruku svog oca, tražeći izraelsku političku i vojnu pomoć, u zamenu za obećanje da će uspostaviti diplomatske odnose sa Izraelom, dok se priprema za kandidaturu na libijskim izborima zakazane za nekoliko nedelja.

Bivši ministar u vladi Benjamina Netanjahua, Ajub Kara, otkrio je juče, da je "dok je bio u izraelskoj vladi održavao tajne sastanke sa istaknutim političkim liderima iz Libije na ostrvu Rodos, koji su se fokusirali na normalizaciju odnosa, tvrdeći da je pokojni libijski predsednik Muamer al-Gadafi imao želju da potpiše sporazume sa Izraelom."

Četiri arapske zemlje, naime UAE, Bahrein, Maroko i Sudan, potpisale su sporazume o normalizaciji sa Izraelom u istorijskom zaokretu u odnosima između starih neprijatelja, prenosi Sputnik Arabic.

Izvor. www.novosti.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #3584 on: November 14, 2021, 02:59:26 pm »

Gadafijev sin kandidat za predsednika Libije
Telegraf 14.11.2021.

Saif al Islam Gadafi, sin bivšeg libijskog lidera Muamera Gadafija, kandidovao se danas za predsedničke izbore u toj zemlji.

Izbori bi trebalo da budu održani 24. decembra.

Saif al Islam Gadafi bio je u zatvoru zbog ratnih zločina od 2011. godine, odnosno od revolucije u toj bliskoistočnoj zemlji u kojoj je ubijen njegov otac. Saif al Islam, čije ime znači "mač islama", smatrao se naslednikom pokojnog libijskog lidera Muamera Gadafija, a pre "Arapskog proleća" 2011. godine živeo je u rezidenciji u Londonu, vrednoj 10 miliona funti, piše Telegraf. On je i dobitnik "kontroverznog doktorata" Londonske škole ekonomije i imao je brojna poznanstva sa uticajnim ljudima.

Za vreme režima Muamera Gadafija on nije imao zvaničan posao, ali je neposredno pre revolucije tražio demokratske reforme, a tokom ustanka on je zahtevao okrutne mere protiv pobunjenika. Kada su libijski pobunjenici, koje je podržao NATO, osvojili Tripoli, on je pobegao na jug zemlje, a uhapsila ga je brigada Abu Bakr el Sadik u Sahari.

Izvor: www.blic.rs
Logged
Pages:  1 ... 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 [239] 240 241 242   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.037 seconds with 23 queries.