PALUBA
April 29, 2024, 02:48:17 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Oznake čina u JRM / potrebna pomoć  (Read 8189 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
mrav pesadinac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« on: February 22, 2011, 11:09:30 am »

Pozdrav svima,

Potrebna mi je vaša pomoć u identifikaciji oznaka čina JRM. Molim vas pogledajte sliku dole (preuzeto iz časopisa 'Dinar' is 2003. godine). Kada su nošeni ovakvi činovi, i koje boje su bile epolete, zvjezdice i širite za admiralske činove?

Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #1 on: February 22, 2011, 11:18:51 am »

https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=230.msg526#msg526
 Pročitaj, i mislim da će ti biti jasnije!
Logged
mrav pesadinac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #2 on: February 22, 2011, 12:23:02 pm »

@ kilezr
Poznate su mi oznake čina JRM, ali su se od 1945. do 1992. god. te oznake u nekoliko navrata mijenjale. Procitao sam topik koji si gore naveo, odlican izvor informacija za MTS, ali postavljeni cinovi su oni koji su vazili od 1982. do 1992. godine. Ovi sa slike gore su predjasnji i po podacima koje imam koristeni su od 1963. do 1982. Osim ove slike, nisam nasao ni jednu drugu, zato sam i pitao da li neko zna kada su koristeni i koje boje su bile epolete, zvjezdice i sirite na admiralskim cinovima.
Logged
TRIGLAV
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 52


« Reply #3 on: February 23, 2011, 04:52:57 pm »

One epolete u drugoj liniji (sa leve na desnu) bile su u upotrebi od 1955 - 1971. Bile su tamno plave boje,uskoro crne. Zvjezdice i siriti bili su zlatno žute boje. Epolete u sljedeci liniji bile su u upotrebi od 1971 i mislim da jih do sada nisu promjenili. Boje iste ko prije. U poslednjoj liniji su metalni cinovi koje su nosili na kabanicama i slicno u upotrebi od 1946 pa do danas. Iste su ko u kopnenoj vojsci. Oznake sa macevima su generalski metalni cinovi. Admirali su imali umjesto maceva sidro.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #4 on: February 23, 2011, 05:04:41 pm »

Admiralske epolete zlatne boje sa srebrnim zvijezdama. To bi bila idealna kombinacija.
Logged
TRIGLAV
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 52


« Reply #5 on: February 23, 2011, 05:30:13 pm »

Takve so i bile. Zaboravio sam prije to napisat. Negdje na forumu su fotografije Jerkovića, Pecotića,...u svečanim bjelim uniformama sa ovakvim epoletama. Najbolja kombinacija.
Logged
brodarski
Stručni saradnik - istorija RM
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 12 255



« Reply #6 on: February 23, 2011, 05:33:10 pm »

u stara doba su pukovnici nosili na epoletama zlatne zvijezde, a generali/admirali na zlatnim epoletama srebrne. To je bilo pravilo u mnogim vojskama i mornaricama.
Logged
mrav pesadinac
mornar
*
Offline Offline

Posts: 3


« Reply #7 on: February 24, 2011, 01:24:28 am »

Hvala vam puno obojici. Cim zavrsim panel sa ovim oznakama postavicu da vidite.
Pozdrav.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.021 seconds with 22 queries.