PALUBA
March 28, 2024, 11:13:45 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Dobrovoljno sluzenje vojnog roka  (Read 26415 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #15 on: January 11, 2015, 03:35:04 pm »

Dva, odnosno tri meseca, neće biti na budžetu Komande za obuku, već Kopnene vojske i ViPVO, pošto se tamo nalaze drugi deo vojnog roka. Bar sam ja to tako shvatio.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #16 on: January 11, 2015, 04:22:41 pm »

Da li neko zna koliko koji deo obuke traje sada i na sta to sve lici?! Ima li straze, dezurstva, pozarstva itd ili sve to sada rade PRV?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #17 on: January 11, 2015, 04:26:03 pm »

Osnovna obuka traje 45 dana. Specijalistička 45 dana, sem za izvidjače, padobrance i vojne policajce kojima specijalistička obuka traje mesec dana duze od ostalih. Dezurstva i pozarstva imaju kao i uvek, nemaju strazu (ni redovno odsustvo).
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #18 on: January 11, 2015, 05:08:26 pm »

Znam da redovna vojska pre ukidanja redovnog sluzenja vojnog roka (neposredno pre toga) nije za padobrance. Sad su nesto menjali?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 056


« Reply #19 on: January 11, 2015, 05:30:11 pm »

Od prošle godine ponovo imamo ročne padobrance.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #20 on: January 11, 2015, 09:15:13 pm »

Quote
- Prošle godine je broj upućivanja u kasarne povećan sa dva na četiri, a 2015. ćemo uvesti i dva nova - objašnjava Gašić. - Sistem šestomesečne obuke i služenja omogućiće velike uštede Ministarstvu odbrane. Zahvaljujući doborovoljcima koji će biti upućeni u jedinice nećemo morati da odvajamo velike iznose za profesionalne službe obezbeđenja i dnevnice profesionalnih vojnika angažovanih na čuvanju vojnih objekata.

Znači, namera je da drugi deo dobrovoljnog služenja vojnog roka provedu na obezbeđenju vojnih objekata, tj. po stražama i čišćenju ovih objekata. Nadam se da su to dobro proračunali i izračunali jer će trebati organizovati i ishranu, pa onda trebaju kuvari, kreveti, nameštaj, vešeraj,  i td. i sl. Ako ove vojnike budu težišno angažovali na obezbeđenju objekata, posle dva -tri uputna roka ima da im padne odziv za 80%. Još, ako se uzme da je broj onih koji budu primljeni kao profesionalni vojnici relativno mali (jer je skoro sve popunjeno) posle godinu dana će biti vrlo malo dobrovoljaca.

Gašić će ili da se proslavi sa ovim ili da slavno propadne Cheesy.
« Last Edit: January 11, 2015, 09:25:45 pm by dzumba » Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #21 on: January 11, 2015, 09:17:41 pm »

Treba necim popuniti one kasarne koje su rektivirali ili najavili da ce ih ponovo oziveti.

Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 897



« Reply #22 on: January 11, 2015, 11:40:15 pm »

Moja generacija je služila redovno odsluženje vojnog rokašest meseci od čega je tri meseca bila obuka a ostalih tri angažovanje u određenim jedinicama za koje smo prošli obuku za VES u trajanju od mesec ipo dana. Mislim da tri meseca obuke, od čega je mesec ipo pešadijska obuka a drugih mesec ipo obuka za VES, nije dovoljno vremena da se kvalitetno obuči regrut a isto tako mislim da ostalih tri meseca angažovanja nije dovoljno da bilo ko stekne dovoljno iskustva koje mu je potrebno za kvalitetno obvavljanje tih zadataka. Razumem tešku ekonomsku situaciju ali ovo je trošenje novca na loš kadar, bolje da imamo manje regruta ali bolje obučenih.

E sad, ako imaju nameru da im dobrovoljci budu ''tetkice'', da rade u ''džubaji'' i ostale poslove koji su se radili po kazni onda u redu.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #23 on: January 12, 2015, 09:23:09 pm »

Quote
Mislim da tri meseca obuke, od čega je mesec ipo pešadijska obuka a drugih mesec ipo obuka za VES, nije dovoljno vremena da se kvalitetno obuči regrut a isto tako mislim da ostalih tri meseca angažovanja nije dovoljno da bilo ko stekne dovoljno iskustva koje mu je potrebno za kvalitetno obvavljanje tih zadataka.

Po mom mišljenju to je tačno ali šta objektivno može da se pruži vojniku na dobrovoljnom odsluženju vojnog roka nakon obuke od tri meseca?  Gde i kako da on to stekne praktično iskustvo? Ne mogu se četne i batljonske vežbe izvoditi sa desetak novoprodišlih vojnika, niti one organizovati na svakih mesec dana. Teško da će ih slati u KZB. Čak i kada je u pitanju inžinjerija ili neki drugi stručni rod (gde se na terenu konkretno radi) to teško ide. Ostaje samo da "cepaju" stražu, čiste krug, budu kuriri i sl. Jeste i to neko iskustvo, ali to nije ono što je najvažnije za vojnika.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #24 on: September 10, 2015, 06:44:18 pm »

01.09.2015

ПРИЈЕМ ВОЈНИКА НА ДОБРОВОЉНОМ СЛУЖЕЊУ ВОЈНОГ РОКА

У центре за обуку у Сомбору, Ваљеву и Лесковцу данас је на добровољно служење војног рока примљена септембарска генерација војника.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Укупно 597 војника међу којима и 70 девојака служиће војни рок у јединицама Команде за обуку.

У наредних месец и по дана, војници свих специјалности проћи ће основну обуку у овим центрима, током које ће се обучити у руковању личним наоружањем, извођењу основних тактичких радњи и поступака војника у борби, упознати правила и односе у војсци и унапредити своју физичку способност и издржљивост.

Након успешно завршене основне индивидуалне обуке, евалуације и стицања сертификата, војници на добровољном служењу војног рока се упућују на индивидуалну специјалистичку обуку у центрима за специјалистичку обуку.

Izvor: sajt VS


* IMG_1705r.jpg (230.55 KB, 1024x683 - viewed 114 times.)
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #25 on: September 12, 2015, 09:10:25 pm »

Moja generacija je služila redovno odsluženje vojnog rokašest meseci od čega je tri meseca bila obuka a ostalih tri angažovanje u određenim jedinicama za koje smo prošli obuku za VES u trajanju od mesec ipo dana. Mislim da tri meseca obuke, od čega je mesec ipo pešadijska obuka a drugih mesec ipo obuka za VES, nije dovoljno vremena da se kvalitetno obuči regrut a isto tako mislim da ostalih tri meseca angažovanja nije dovoljno da bilo ko stekne dovoljno iskustva koje mu je potrebno za kvalitetno obvavljanje tih zadataka. Razumem tešku ekonomsku situaciju ali ovo je trošenje novca na loš kadar, bolje da imamo manje regruta ali bolje obučenih.

E sad, ako imaju nameru da im dobrovoljci budu ''tetkice'', da rade u ''džubaji'' i ostale poslove koji su se radili po kazni onda u redu.

 Tetkice, JKP i slicna nekad "kaznena" zanimanja u vojsci sada rade PRV. Ustvari, kada se izuzme unutrasnja sluzba i tereni to je gotovo sve sto rade. Sta je sada bolje, da rocna vojska preuzme komunalne poslove, a da se PRV posvete usavrsavanju, ili da i dalje PRV rade sto rade a rocni vojnici da se usavrsavaju? Pa...nijedan od ta dva modela ne valja...
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #26 on: September 13, 2015, 05:24:30 pm »

Najbolji model je da postoje i tetkice i baštovani i sl. PRV i ročni vojnici mogu da pripomognu, ali to im nikako nije smela bit jedna od uloga i zadataka.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #27 on: September 13, 2015, 07:11:19 pm »

Najbolji model je da postoje i tetkice i baštovani i sl. PRV i ročni vojnici mogu da pripomognu, ali to im nikako nije smela bit jedna od uloga i zadataka.

  Ti to znas, ja to znam, gotovo svi na ovom forumu to znaju. Ali to (prividno) iziskuje zaposljavanje novih ljudi na drzavnim jaslama sto drzava ni u kom slucaju nece dozvoliti.

 Prosle nedelje mi je pocela obuka za neku multinacionalnu vezbu. Deo sam malog tima od 10-ak ljudi koji imaju obuku u sasvim drugoj ravni, zanimljivu, dinamicnu, nepredvidivu i zaista za vojnika korisnu. Npr, podeljeni u dva tima jedan ide u patrolu vozilom a drugi peske. Postavi se situacija da naletimo jedni na druge, odreagujemo, i nakon toga analiziramo sta smo dobro a sta lose uradili. Npr, razvijanje, pregled vozila, izlazak iz vozila itd, isl. To je prvi put da imam nesto tako za 5 godina. Ja verujem da postoji obuka zaista korisna za vojnika koja ce prevazici onu JNA obuku koja je pravljena za rocnu vojsku u trajanju od 30 dana.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #28 on: September 13, 2015, 10:07:37 pm »

То чему ти причаш ја сам радио "мојој" чети са рочним војницима још пре 30 година. Потребно је само мало имати машту да осмислиш вежбу (увежбавање) и то је то. Направиш план, обавиш припрему како би они који је спроводе схватили идеју, пре свих маркиранти и командири одељења и вежбај. И сваки пут, када радиш исту тему, додаш нечег новог (промениш локацију, додаш неку активност из раније научене, обуке, из прве помоћи и сл.).

Најлакше је изводити обуку по шаблону. Нешто и мора и треба, али у највећем делу не мора и не треба.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #29 on: September 14, 2015, 07:19:29 pm »


 Danas nam je stigao i MILES sistem.  Sada to vec lici na pravu obuku jako slicnu realnoj situaciji. Doduse, bice nam tu samo par dana. Prvi put se osecam da sam zaista na obuci (ako izuzmemo obuku za MB) gde nije sve imaginarno, zamisljeno, grupa napred, grupa stoj.  Izvinjavam se za off.
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 24 queries.