PALUBA
March 28, 2024, 11:10:43 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10   Go Down
  Print  
Author Topic: Oprema i obucenost sanitetskih jedinica  (Read 137835 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« on: March 02, 2011, 12:35:36 pm »

   Posle rasprave ne topicu o zenama u vojsci,podsetio sam se malo neke price koju sam imao sa kolegama u vezi sanitetske opreme vojske Srbije. Nekada davno sam i sam zavrsio medicinsku skolu,te imam nekog manjeg predznanja o prvoj pomoci ,opasno sam se razocarao kad sam video da je set prve pomoci torba puna zavoja. Nema osnovnih hirurskih instrumenata,nema infuzija,krvne plazme,lekova ...Jednom reciju nista od onog sto bi trebalo da bude. Posmatrajuci "projektovano" stanje u nasim buducim angazovanjima to ce biti asimetricni ratovi protiv manjih i lako naoruzanih jedinica,gde nam avioni ,brodovi i slicna tehnika nece mnogo znaciti,ali moderan sanitet bi bila stvar koja bi zaista znacila zivot ili smrt. Cak je i Che u Boliviji vodio sa sobom hirurga sa sve opremom i potrepstinama, (Pisma iz Bolivije, ratni dnevnik El Comandante) a to je bilo pre vise od 40 godina. dali neko ima informacija da VS planira modernizaciju tog roda vojske ,i visu profesionalizaciju kadra?
« Last Edit: March 04, 2011, 01:33:39 am by Bozo13 » Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #1 on: March 02, 2011, 05:30:04 pm »

@tihi, hajde da razgraničimo neke stvari, da ne kažem babe i žabe.

Prva pomoć podrazumeva pomoć povređenom/unesrećenom licu na mestu gde se povreda desila. Zbog toga svaki automobil mora da ima komplet za prvu pomoć. U principu, prvu pomoć ukazuje svako lice koje se nađe na mestu udesa a prošlo je osnovnu obuku za to (a svaki vozač motornog vozila jeste!), a ne stručna medicinska lica.

Osnovni hiruški instrumenti i ostalo što navodiš deo su opreme nekih drugih kompleta, koji se označavaju sa "SnK" - sanitetski komplet. Prošlo je mnogo vremena pa ne mogu sa sigurnošću da se setim kojim brojevima su označeni ti kompleti, ali svakako iznad cifre 15 - dakle SnK-16 ili neka još veća cifra, 20 ili 21 na primer.

Ako si završio Medicinsku školu, da se podsetimo zajedno: krvna plazma koju ti pominješ kao nedostatak za komplet za prvu pomoć, mora da se čuva u frižideru. Osim toga, infuziju, plazmu i lekove može unesrećenom da da samo stručno lice, nikako laik.

Dakle, umesto zaključka, komplet prve pomoći koji si video verovatno je neki SnK-1 ili 2, i treba da ima tačno to što si u njemu video. Naše sanitetske ekipe koje se upućuju u misije UN opremljene su baš onako kako treba, i u stručnom i u materijalnom smislu, ne sekiraj se. Da je to tačno, govore izveštaji UN koji imaju samo reči pohvale za naše sanitetske ekipe po svetu.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #2 on: March 02, 2011, 08:35:20 pm »


 Ono sto sam video je komplet naseg cetnog bolnicara. Da neka od tih torbi...Boro,pokusavam da se setim ali mislim da se krvna plazma ne cuva u friziderima.To je 90% vode sa jos nekim elementima , zasigurno se cuva u friziderima na duze staze ,nisam siguran koliko moze izdrzati na sobnoj temperaturi,a za razliku od krvi nema grupa,ni RH faktora pa jedna plazma ide za sve.  No OK ,evo radi poredjenja oprema US combat medic.
 http://en.wikipedia.org/wiki/Equipment_of_a_combat_medic

  Kada se uporedi sa onom torbom zavoja koja vuklja nasa bolnicarka zaista je ogromna razlika. Ne sporim da negde u pozadini postoje strucna lica koja bi mogla da pomognu vise, ali koriscenje osnovnih hirurskih instrumenata,infuzija, i slicnih stvari moze da uradi bilo koj medicinski tehnicar,a da ne govorim za davanje lekova. Infuzije su najbolji nacin da se nekom ko je mnogo iskrvario stabilise pritisak ,i samim tim spasi zivot. Intubacija kod gusenja je jedini nacin da se osoba spasi a sve sto treba je mali znanja,skalpel i tuba. Da ne govorim za trauna gde dolazi do amputacije,koliko bi znacilo dobro opremljeno osoblje na terenu.

  I da zakljucimo,nase ekipe koje se upucuju u UN su u pozadini, a ne na liniji. Mene ovo drugo vise zanima.

Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #3 on: March 02, 2011, 08:56:50 pm »

Tihi, supruga mi je medicinska sestra sa 34,5 godina staža, proverio sam, plazma se čuva u frižideru.

Američki komplet jeste bogatiji - ali i Amerika je bogatija.

Ne bih da ulazim u teme struke koju ne poznajem, ali pamtim sa raznih kurseva i vežbi u kojima sam učestvovao kao PKLo na nivou brigada (taj posao sam radio skoro 8 godina u tri jedinice ranga brigade), prema našim "šemama", na liniji gde dolazi do ranjavanja ukazuje se ranjenom/povređenom samo prva pomoć. Povratnim transportom se upućuje u četno sanitetsko prihvatilište, koje je vrlo blizu linije, pa dalje u pozadinu, zavisno od vrste i težine rane/povrede i opasnosti po život. Prvi doktor/lekar je na nivou bataljona. Ako Ameri imaju lekara na nivou voda, svaka čast, mada nisam siguran da se tu ipak ne radi o bolničaru, kao kod nas. Mnogo bi im lekara trebalo za sistem - za svaki vod po jedan.

Iskreno, bio sam u tim situacijama, u slučaju ranjavanja radije bih čekao da mi infuziju, plazmu ili nešto drugo da lekar za sat ili dva, nego bolničar na prvoj liniji. Bojim se da bi me bolničar ubio efikasnije od neprijatelja. Kao primer: imao sam priliku da ponovo previjam ranjenika kojeg je previo bolničar kod ukazivanja prve pomoći, na liniji. Jadan čovek, i ruke mu je vezao kao da je zarobljenik a ne ranjenik!? Potpuno zaustavio cirkulaciju krvi u rukama...

Sve u svemu, sadržaj pojedinih SnK i taktiku upotrebe pripadnika i jedinica SnSl ostavio bih stručnjacima Sanitetske službe Vojske. Ne zaboravi da je na žalost VMA institucija koja ima ogromno iskustvo u zbrinjavanju ranjenih i povređenih...
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #4 on: March 02, 2011, 09:22:24 pm »

Ovako Tihi. Ti si znaci zakljucio da kompleti koje imaju bolnicari u VS nisu adekvatni?

Da li si imao priliku da koristis takav komplet? Da li je neko koristio takav komplet na tebi u realnoj situaciji?

Pa recicu ti ovako. Za malo vise od mesec dana ce biti punih 10 godina kako je taj koplet koriscen na meni. I recicu ti da je bolnicar koji je nosio taj komplet jedva uspeo da otvori obican zavoj kako bi mi ukazao pomoc sto potvrdjuje Borine reci o tome koliko su ti cetni bolnicari strucni za ukazivanje pomoci ranjeniku. I recicu jos da sam zahvaljujuci jednom potporucniku i jednom porucniku koji nikada nisu imali priliku da ukazuju prvu pomoc ranjenom adekvatno zbrinut na samom mestu ranjavanja i da nisam izgubio ni kap krv za sve vreme transporta do isturene hirurske ekipe koja se nalazila 10-ak km od mesta ranjavanja.

Tako da je dzaba tom bolnicaru i da ima na raspolaganju svu medicinu ovoga sveta ako on ne zna da ukaze pomoc ili ako pocen da panici kada vidi ranjenika.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #5 on: March 02, 2011, 10:17:31 pm »

  Naravno da je pored opreme bitna i obucenost bolnicara,pa stoji u topicu. Evo dacu primer,do pre neki mesec,bolnicar u pesadijskoj ceti u mom bataljonu je bio neki....nesto...masin bravar ili slicno. Ocigledno da je tu ili napravljen previd,ili je covek uz vezu ubacen. Taj ne zna ni zavoj da zavije. Sa druge strane osobe sa zavrsenom medicinskom,se trpaju na druga mesta. Nema potrebe biti lekar da bi nekom dao ringerov ili NaCl rastvor,o radi svaka sestra po bolnicama. Isturena hirurska ekipa je na 10km iza polozaja,(citiram te) ,eto meni treba 15 min da stignem po savrseno dobrom putu kolima 10km,u borbenim uslovima je to makar duplo,da ne pominjem situacije gde mozes biti odsecen ,ili komunikacija do pozadine prekinuta,znaci minimum 30 min za koje ti mozes da iskrvaris do smrti.

  Kuzma@ svaka cast za te momke koji su ti pomogli,ali jedini razlog zasto ti ovde kuckas je taj sto ti nije bio povredjen neki veci krvni sud. Pri cepanju npr, femuralne (butne) arterije krvarenje se tesko zaustavlja. da ne kazem ako je u pitanju torpedna rana (rane vece povrsine,nastale uglavnom eksplozijama) gde se previjanje cak ni ne moze adekvatno odraditi.

  Boro, za plazmu nisam siguran,rekoh vec,citao sam Cheove memoare iz bolivije gde su koristili krvnu plazmu na ranjenima,a tesko da su imali frizider u dzungli.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 542



« Reply #6 on: March 02, 2011, 10:21:40 pm »

 

  Kuzma@ svaka cast za te momke koji su ti pomogli,ali jedini razlog zasto ti ovde kuckas je taj sto ti nije bio povredjen neki veci krvni sud. Pri cepanju npr, femuralne (butne) arterije krvarenje se tesko zaustavlja. da ne kazem ako je u pitanju torpedna rana (rane vece povrsine,nastale uglavnom eksplozijama) gde se previjanje cak ni ne moze adekvatno odraditi.



Pa vidis da napamet pricas, meni je druze bilo otkinuto celo stopalo ( Vulnus explosivum pedis dex.)

Taj bolnicar je za razliku od onoga u tvom bataljonu je skolovani medicinski tehnicar. Ali dzaba sto je skolovan kada se prepao pred izgledom same rane. Tu ne pomaze nista.

Dodao bih jedan primer . Tokom sukoba po clanu 11 pravilnika dogodio se i zabelezen je u medijima jedan slucaj koji mize da udje u sve knjige namenjene prvoj pomoci u ratu. Vojniku je od eksplozije bio raznesen deo grudnog kosa, videla su se rebra, srce i ostali unutrasnji organi. Vojnik u blizini je priskocio u pomoc, ranjeniku je srce sve slabije i slabije kucalo, shvativsi da je to jedini nacin ovaj drugi vojnik skuplja hrabrost i vrsi direktnu masazu srca (bukvalno je rukom uhvatio srce i poceo da ga masira). To je ovome spaslo zivot i dalo mu  sansu da stigne do medicinske ustanove gde je dalje zbrinut i preziveo je sto je najvaznije. Tu nije pomogao ni SnK-1 ni bilo koji drugi SnK vec samo hrabrost ( a sta je drugo nego hrabrost uhvatiti nekoga za srce i masirati ga) i stalozenost ovoga koji je ukazivao prvu pomoc.

Da ne duzimo vise, evo sta se nalazi u sastavu VS za tako nesto.

Poljska bolnica kapaciteta 47 pacijenata, opsluzuje je 9 lekara plus ostalo pomocnoo osoblje, psotavlja se za 4 sata u svim vremenskim uslovima i odmah po postavljanju je moguca operacija pacijenata.

https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=14118.msg123924#msg123924
« Last Edit: March 02, 2011, 10:56:30 pm by KUZMA® » Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 349



« Reply #7 on: March 03, 2011, 05:52:33 am »



  Zao mi je kuzma ako sam negde malo "preterao" u iznosenju mojih teza ,medjutim niste me uverili da nisam u pravu. To,sto tebe bolnicar nije znao da previje je samo odraz obuke koju je prosao,kao uostalom i vecina nas. Vojska (redovna vojska) je vise paznje pridavala uredjivanju kruga,i odrzavajnu kasarni nego kvalitetnoj obuci .
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 809


« Reply #8 on: March 03, 2011, 08:29:15 am »

Tihi, još nešto: ni u jednoj našoj bolnici (još manje na terenu), ni jedna medicinska sestra/tehničar neće ni slučajno dati pacijentu nikakav lek, a kamoli infuziju ili plazmu bez naloga lekara. Pet puta sam operisan pa sam imao dovoljno prilika da sam to uočim, a i to sam za svaki slučaj proverio kod vrlo kvalifikovane osobe. Dakle, nema smisla imati u SnK stvari koje medicinski tehničar NE MOŽE sam da upotrebi, zar ne? A da ne govorimo o hirurškim instrumentima i slično. Hajde da budemo malo ozbiljni.

Predlažem ti da i ti proveriš ono što pišeš, ovo je ozbiljan forum.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #9 on: March 03, 2011, 10:10:47 am »

Ово о чему причамо је предмет медицинске доктрине, како кажу лекари. Нисам стручњак, али колико памтим према доктрини која је важила у ЈНА болничар (лице које најчешће није завршило медицинску школу већ је оспособљен за пружање прве помоћи током специјалистичке војне обуке) је био у свакој чети (по ратној формацији,а у неким јединицама и у миру). У рату - борби уз тог болничара командири чете би требао да одреди и 2-4 носилаца рањеника од осталих војника. Они су били задужени да пруже прву помоћ и помогну у евакуацији рањених, повређених и болесних. На нивоу батаљона је био медицински техничар - подофицир (дакле, школовано лице медицинске струке),са неколико болничара (мислим 5-6) који је развијао санитетску станицу, обично негде у нивоу позадине батаљона. Они би предузимале неке додатне мера на пружању прве помоћи (мислим да то укључује и инфузије), вршили су тријаж и одређивали степен хитности у евакуацији ка пуковској станици. На нивоу пука је била први ниво  збрињавања са лекарем (не знам колико их је требало бити, вероватно 1-2, од којих је један требао бити хирург). Они су развијали пуковску санитетску станицу где су се санирале односно збрињавале теже повреде, након указане прве помоћи и такође су вршили тријаж и упућивање рањених и повређених у дивизијску медицинску станицу (мислим да се већ радило о болници). Дивизијски санитет је већ имао мултидисциплинарни тим (више лекара различитих специјалности). Постојао је и армијски санитет који се ослањао на већ постојеће мирнодопске болнице (војне и цивилне)или би развијао пољске истурене болнице (на тежишту дејства) које би на терену санирале повређене.

Треба знати да војска (ЈНА) у миру није имала довољно војних лекара, болничара, медицинских техничара, већ су они "прибављани" мобилизацијом из цивилних здравствених установа и од резервиста болничара (који су то били у војсци).

Ратна дешавања током 90-тих су покренули питање слично овоме које помиње Тихи. На основу искустава и захтева трупе, поставио питање да ли тада важећа доктрина била добра и да ли нешто треба мењати. Сматрало се да стручну помоћ, посебно лекара и хирурга треба "спустити" до нивоа батаљона. Мишљења стручњака (лекара) је било слично, али се постављало питање имамо ли могућности за то. Треба водити рачуна да цивилно здравство преузима део ратних збрињавања, али са друге стране наставља да редовно збињава цивилно становништво. Такође, треба имати у виду могућност да то цивилно становништво  буде погођено ратом па неће бити могуће одвојити потребан број лекара за војне (ратне) јединице.

Не знам како сада стоје ствари али је веће пре 13-14 година нешто и урађено. Неки батаљони "А" класификације (у специјалним јединицама) су по формацији добили лекаре. Такође, у тим јединицама је дефинисано да у четама, као и батаљону болничари буду медицински техничари. Захваљујући томе губици, посебно тзв. неповратни су смањени.

Исто тако предузете су мере , бар у војној полицији, да међу резервним саставом санитета батаљона буде лекар. Није морао бити официр. Како нису сви лекари завршили ШРО, већ су били обични војници, то је бар у већини јединица било могуће. То исто је важило и за болничаре, односно да већи број буду медицински техничари. Познато ми је из дешавања 1999.године да је то у највећем броју батаљона и урађено.

Постојање лекара на нивоу батаљона је битно утицало на морал припадника јединице. Наравно у позитивном смислу.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #10 on: March 03, 2011, 11:25:20 am »

Džumba piše: Како нису сви лекари завршили ШРО, већ су били обични војници (...).
Kako to, ako su, barem po broju godina školovanja, bili najškolovaniji dio regrutnog kontigenta?
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #11 on: March 03, 2011, 12:06:11 pm »

Pa ne mora da znaci da su zavrsili sa skolovanjem kada su sluzili vojni rok. Vecina rocnih vojnika u JNA kao i vojnika koji su sluzili u SRO su bili zavrseni srednjoskolci, moguce je da su neki od njih kasnije zavrsili medicinski fakultet iako nisu pre toga bili u srednjoj medicinskoj skoli, a bilo je i obratnih primera, zavrsili su srednju medicinsku skolu, a posle su zavrsili neki drugi fakultet.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #12 on: March 03, 2011, 02:13:56 pm »

Znam najmanje trojicu koji su apsolvirali ili završili medicinu a nisu bili na medicinskim poslovima. Nije li bilo logično da svatko tko je završio i srednju medicinsku (ili veterinarsku) dobije sanitetski raspored, a ne klasični ćatinski? (Uostalom, bilo je dovoljno pismenih i školovanih ljudi za administrativne poslove. Koliko mi je poznato, negdje od kraja pedesetih godina 20. stoljeća više nema potrebe da se u JNA više održavaju analfabetski, opismenjivački tečajevi.) 
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #13 on: March 03, 2011, 02:42:01 pm »

 U 63-oj Padobranskoj je postojao sanitet. Čak je lekar skakao i bio jedan od istaknutijih sportskih i vojnih padobranaca. U Oktobarskoj klasi 1983. godine je na služenje redovnog vojnog roka došao Lekar iz Šapca koji je posle završene osnovna obuke prešao da radi u stacionar. Ne vidim šta je tu čudno.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #14 on: March 03, 2011, 02:49:24 pm »

Ako se Kilezrovo pitanje odnosi na mene: ja pitam zašto svi medicinari (i srednja škola) nisu automatski nakon obuke bili raspoređeni na mjesta za koja su najkompetentniji.
« Last Edit: March 03, 2011, 02:55:04 pm by kontraAdmiral1 » Logged
Pages:  [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.