PALUBA
April 27, 2024, 01:49:22 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 66   Go Down
  Print  
Author Topic: Split na novijim fotografijama  (Read 361347 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #135 on: June 30, 2011, 03:54:23 pm »

30.06.2011.

U PROSTORIJAMA KOTARA OTVORENA IZLOŽBA FOTOGRAFIJA O ŽIVOTU KVARTA

LOKVE NEKAD ‘Ma vidi Olivera na motoru s Juricom‘

U prostorijama Gradskog kotara Lokve otvorena je izložba fotografija  ‘Lokve nekad’. Fotografije prikazuju nastanak i svakodnevni život ovoga splitskog kvarta, a prikupio ih je fotoreporter Cropixa Jakov Prkić, predsjednik Gradskog kotara.

Većina od pedesetak fotografija, koje su prikupljene iz privatnih albuma te iz foto arhiva Slobodne Dalmacije, snimljene su od početka šezdesetih do sredine osamdesetih godina prošlog stoljeća.

Brojni stanovnici kotara rado su pogledali stare crno- bijele fotografije i sjetili se zgodnih trenutaka iz prošlosti, a na njima ima i slavnih poput Jurice Jerkovića i Olivera Dragojevića koji su sudjelovali na lokalnim moto trkama.

Izložbu je otvorio novinar ‘Slobodne Dalmacije’ Damir Šarac koji je rekao:

- Ko je reka da se ne može izložba učinit i s betonskin Spliton? Zašto bi nan bilo drago samo gledat stare slike i kartoline grada? Moguće i zato jer tamo vidimo neki Split kojega se ne sićamo, pa nas peru romantika i nostalgija za vrimenon kad je sve bilo manje, ambijentalnije, oku slađe. I to nama, koji još pamtimo kako izgleda mazga, koji smo dirali kolo od kara, mečili grožđe, igrali se na franje...

Je vraga bilo bolje. Pitajmo njih, koji su priživili gladne zime i sušna lita, one bez auta, televizije, butige i ambulante.

Na Lokvama je izgrađena prva splitska crkva u komunizmu, konkatedrala Svetoga Petra Apostola, čiju je unutrašnjost osmislija Korčulanin Bernardo Bernardi, jedan od najvećih arhitekata i dizajnera svoga doba, posvećen osobito interijerima.

Školu koja se ko zna radi čega zove ‘Gripe’ nacrta je akademik i tičar Dinko Kovačić. Borbene božićne moto-trke bile su Lokavska ulična koreografija, a auto-reliji na kojima je uši probiva i Jovica Paliković, čuveni automobilski as bivše države, upisali su Lokve na kartu splitskih uličnih legendi.

Kad smo kraj kvartovskoga sporta ne smi se zaboravit ni prvi urbanizirani zjog, di do danas balote paraju zrak, a penšunati grintaju javno.

Oni teatar iza zidova, na balkonima i po tinelima, koji put se i čuje kad je jača barufa, a najčešće ostane unutra, najvažniji je. On je živi kvart, ekipa i prijateljstvo, galama i šapjanje, jednon ričju susidstvo. A vrh života u gradu je dobro susidstvo. I šta poželit Lokvašicama i Lokvarima, za svetoga Petra, za dan kotara i ove lipe uspomene, nego da postanu i ostanu dobro susidstvo, dragi kvart i ogledan primjer cilome gradu, kazao je Šarac.

Izložba ostaje trajno u prostorima kotara a nadopunjavat će naknadno prikupljenom građom.

NATAŠA BAKOTIĆ

Izvor: http://www.slobodnadalmacija.hr/
« Last Edit: November 11, 2011, 05:00:12 pm by leut » Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #136 on: July 01, 2011, 02:50:54 pm »

Ova što ide prema gore (prema gradu) je bivša Končareva. A ova koje ide lijevo ide prema Žnjanu i II.policijskoj postaji.

Ova slika prikazuje približno isti dio, kao i slika koju je priložio Orićareb, samo da je njegova u danšnje vrijeme. Vidi se zgrada "Montera" i zgrada "Sigurnosti", a i neko "pučko učil" je u toj zgradi. (sve desno od ceste prema gradu)

Nekad četverotračna "Končareva", danas šestotračna "Poljička". A ova što ide prema Žnjanu i nekadašnjoj "trećoj milicijskoj/policijskoj" (danas Postaji prometne policije) je "Velebitska", ne znam dal se i prije tako zvala.

Na slici koju sam postavio je u prvom planu neboder s kojeg je slikana Balotina slika koju je postavio ORIĆAREB.

Na njoj još uvijek nema ni "Montera" ni "Brodomerkura" s desne odnosno "Uzora" s lijeve strane.

Na Balotinoj/Orićarebovoj slici se vide i zgrada "T-HT"-a i uglovnica "Vila Velebita".

@Duje koja je zgrada "Sigurnosti"? Jel to ona "Uzorova" ili?
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #137 on: July 01, 2011, 05:11:29 pm »

Ca je pusta Londra kontra Spljetu gradu... Evo i moj skromni doprinos. Poznat ce te o cemu se radi. 1982. godina. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Gradnja Doma MSC - Poljud 2 -1.jpg (197.95 KB, 980x882 - viewed 270 times.)

* Gradnja Doma MSC - Poljud 3 -1.jpg (197.43 KB, 1100x1015 - viewed 225 times.)

* Gradnja Doma MSC -Poljud -1.jpg (181.81 KB, 980x837 - viewed 236 times.)
Logged
jantar
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 766


« Reply #138 on: July 01, 2011, 05:14:55 pm »

A evo i jedna prekrasna fotografija Bacvica. Sedamdesetih godina. [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 01.jpg (139.91 KB, 1230x895 - viewed 263 times.)
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #139 on: July 01, 2011, 06:28:17 pm »

Mislim da je useljavanje u dio Henrika Žnidaršića najbliži kameri bilo 1977.
Možda i koju kasnije "....Admirale", 1977 ja sam se uselio u ulaz br 13, a to je sredina ulice. Wink
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #140 on: July 01, 2011, 07:27:05 pm »

@Duje koja je zgrada "Sigurnosti"? Jel to ona "Uzorova" ili?

Skoro svaki dan prolazim pored nje, "Sigurnost" je u uglovnici uz Poljičku. Na njoj je veliki natpis. Desna strana ulice.
 
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #141 on: July 01, 2011, 10:25:15 pm »

@Duje koja je zgrada "Sigurnosti"? Jel to ona "Uzorova" ili?

Skoro svaki dan prolazim pored nje, "Sigurnost" je u uglovnici uz Poljičku. Na njoj je veliki natpis. Desna strana ulice.
 


Aha, to je ova nova uglovnica - Vila Velebita - sad sam se sitia da je u njoj Gradska sigurnost.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #142 on: July 02, 2011, 01:23:20 am »

Mislim da je useljavanje u dio Henrika Žnidaršića najbliži kameri bilo 1977.
Možda i koju kasnije "....Admirale", 1977 ja sam se uselio u ulaz br 13, a to je sredina ulice. Wink

Da, reklo bi se da je tako: broj 29 se useljavao 1978.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #143 on: July 04, 2011, 06:31:08 pm »

Dio PC Koteks, u ovom objektu do ceste nalazi se popularna splitska kavana "Cukarin". Da li se i nekada tako zvala?

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* koteks_cukarin.jpg (71.88 KB, 720x468 - viewed 217 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #144 on: July 04, 2011, 06:36:16 pm »

Dio PC Koteks, u ovom objektu do ceste nalazi se popularna splitska kavana "Cukarin". Da li se i nekada tako zvala?


Mislim da to nikad nije bila kavana leute,nekad je bila picerija .
Imena se stvarno ne sjećam.

poz.
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #145 on: July 04, 2011, 06:41:53 pm »

Bome već godinama je tu kavana-slastičarna "Cukarin". Mislim da je picerija bila na jednoj od etaža ispod "gljive" gdje se i danas nalazi restoran.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #146 on: July 04, 2011, 08:58:36 pm »

Bome već godinama je tu kavana-slastičarna "Cukarin". Mislim da je picerija bila na jednoj od etaža ispod "gljive" gdje se i danas nalazi restoran.


Leute , prije mnogo godina u restoranima se ni posluživala pica.
Ovo restoran koji spominješ sada organizira pireve ,tamo nekada davno nikad nisan bi ,ali jesan na piru pri 3 g.

Ali da me ubiješ ne mogu se sjetit kako se je zva oni , nešto  Huh?,
a viruj mi popi san tamo jedan možda dva  Grin espressa.

poz.
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #147 on: July 17, 2011, 01:01:49 am »

A kako se ono zvala diskoteka desno/istočno od picerije?
Logged
leut
Počasni član foruma
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 721



« Reply #148 on: July 17, 2011, 03:02:33 am »

Zvala se, barem devedesetih - dvijetisućitih, Metropolis.
Ona u garaži se zvala i zove Mississippi, u međuvremenu Masters. Da li je nekad imala i neko drugo ime, ne znam.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #149 on: July 17, 2011, 12:59:59 pm »

Hm , postojala je diskoteka CE-CE .

Morat ću okrenut par brojeva.

poz.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 66   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.