Stari brodovi na sjeveru Jadrana

(1/29) > >>

galeb:
Imao sam več dugo namjeru, da otvaram ovaj topik u kome bih predstavili brodove koji su se pojavljivali na sjevernom Jadranu, od Kopra pa dalje u Istri (do Kvarnera).
     Imam nekoliko vlastitih slika, koje je moj otac snimio a ostalo iz literature i iskopano iz web-a. Stavit ču i slike Talijanskih brodova, koji su redovito plovili na liniji iz Trsta za Koper, pa dalje u Istru, do Pule. Mene moderni brodovi ne interesiraju, pa stavit ču ovde slike od starih parobroda pa do zadnjih motornih brodova otprilike do negdje 1990 godine.
     A ako imate komentare, podatke ili vaše slike, izvolite. Na žalost nemam slika Jugoslovenskih putničkih brodova (osim možda ako nadjem Istru ili Dalmaciju, koji su dolazili u zimi na remont u bdg u Izoli) a čuo sam, da su ovdje pre 50+ godina plovili Trogir, Ivan Cankar i navodno (?) Proleterka ili Partizanka.

 Za početak slika parobroda na carinskom molu u Izoli, mom rodnom gradu. Slikano je otprilike izmedju 1955 i 1960, znam po dečkima na rivi. Izgleda putničko-teretni brod, što se vidi i po drugi sliki - centralni detajl. Kamioni Intereurope iz Kopra su došli za pretovor.

galeb:
Nastavljam sa slikom dolazka doka iz CCCP u brodogradilište "2. oktober" Izola negdje u drugi polovini 70-ih. Brodogradilište je prije bilo kod Pirana a 1972-te se počelo graditi bdg u Izoli, dovršeno 15. jula 1974. Malo podataka o doku: dužina pontona 139,5m, širina 23,4m. Dužina platformi doka: 155m, mogućnost dokovanja brodova do 8.500t vlastite težine, ili nosivosti 25.000 DWT. Podaci su bili, da je 80% trgovačke mornarice u SFRJ bila do te nosivosti u ono vreme a za vreme nabave doka, je u SFRJ bilo ukupno 5 dokova iznad 5.000 tona. Danas je dok veoma retko zauzet a nekad tu so stalno bili brodovi, najčešče brodovi Jugolinije i Splošne plovbe a bilo je uvek i Ruskih brodova. Postojala je ideja o nabavi još jednog, većeg doka ali nije došlo do realizacije. Kao praktikant srednje tehničke škole sam ležao sa kacigom pod provom "Ljubljane" od SPP i uzimao mjere potklade ispod broda za tehnički crtež.

galeb:
Slika bdg u Izoli, u prvim godinama, kad još nije bilo doka. Ispreda legendarna tvornica igrački "Mehanotehnika" iza bdg tvornica za preradu ribe "Delamaris". Bdg još je tu, dok još je tu, pa i Delamaris je tu i radi. Ali je zemljište već prodato, uskoro bi trebalo da ode bdg odavde, Delamaris če dobiti novu tvornicu 60km odavde i na ovim prostorima je plan graditi turizam (iako sad u recesiji verovatno sve stoji do daljnjeg). A "Mehanotehnika" je neslavno završila...

jadran2:
Lijepa ideja, Galebe.

FF:
Remorker koji je doteglio dok iz SSSR-a bi trebalo da je "Владимир Русанов". Ovo je bio jedan od dva ovakva broda (Projekat 97A) koji je bio na Crnom moru. Konkretno, "Русанов" je razvozio dokove po svetu. Najdalje dokle je teglio plutajući dok je do Kube 1973. god. Zanimljivo je da su ovi brodovi bili i ledolomci.

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page