PALUBA
March 28, 2024, 05:58:23 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 32   Go Down
  Print  
Author Topic: Bataljon vojne policije - KOBRE  (Read 326579 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #195 on: February 06, 2010, 01:18:39 am »

ПОЧЕЦИ КОБРИ - НАОРУЖАЊЕ И ОПРЕМА

Као што је већ написано "Вод војне полиције специјалне намене" састојао се од четири одељења од којих је прво било противтерористичко. Остала три одељења су de facto постојала и раније. Одељење специјалиста (за противдиверзијску заштиту) и одељење за сузбијање киминалитета као самостална одељења у батаљону, а одељење за службе је "извучено" из 1. чете 282.бВП. Дакле, ова три одељења су у "мираз" донела своју опрему и наоружање, док је 1. одељење за противтерористичка дејства тек требало наоружати и опремити. Замисао је била да се оно опреми тада најмодернијим наоружањем и опремом, равним, скоро истоветно оном које је поседовала ГСГ-9. Био је дефинисан и од савезног секретара за народну одбрану одобрен критеријум опремања који је подразумевао следећу опрему (пишем по сећању па су могуће грешке, посебно у називима модела):
- аутоматске пушке ХК Г-3;
- снајперске пушке ХК;
- аутомате ХК МП5 и МП5к;
- пиштољи (не сећам се модела)
- пушке за избацивање гумених метака "Шермули";
- заштитне ("панцирне") прслуке;
- сачмарице;
- верачка опрема;
- аутомобиле специјалне израде "мерцедес" (путничка возила посебно дорађена за специјалне јединице);
- теренска возила;
- детекторе експлозива;
- метал детекторе;
- преносне рендген уређаје;
- неутрализатор експлозива;
- возило (приколицу) за превоз експлозивних направа;
- одећу разних професија (поштар, пилот, комуналне службе, поштар и сл.);
- ронилачка опрема;
- дизалице;
- уређај за разбијање врата
- и сл.

У пракси то није било тако. Од оружја и возила се добило врло мало. Тадашњи начелник војне полиције у Управи безбедности  је био против западних новотарија. Тврдио је да су наше пушке и опрема најбоље и успео је да убеди тадашње руководство да не треба трошити паре на страно оружје кад имамо своје. Тако је одељење добило аутоматске пушке М-70А, уместо и ХК.Уместо аутомата ХК МП5, дошли су чешки М-61 (7,65).  Срећом,  у батаљону је већ  било аутоматских пиштоља са пригушивачем "Инграм", у калибру 9мм(к), па је одељење добило неколико њих; уместо борбених сачмарица купљене су класичне (хамерлес) ловачке двоцевне пушке "Застава"; уместо снајперских пушака ХК добијене су тадашње формацијске снајперске пушке М69 (7,9мм); уместо правих возила за пратњу добијена су два блиндирана ЗИЛ-а и један блиндирани "Пакард"  који више нису били у функцији у специјалној ауто чети Гардијске бригаде за превоз Тита (данас се налазе у једном музеју у Словенији, где су отишли на неку изложбу, давно пре почетка распада СФРЈ и никада нису враћени).Уместо бљих теренских возила добијено је неколико пинцгауера. Осам година касније(1986), ипак су за ову и новоформиране противтерористичке водове и чете у батаљонима војне полиције купљени изванредни "Пух"-ови (са клупама), од којих су неки још у употреби.

Нешто је и стигло:
- "панцирни" прслуци британске производње (послужили су као узор "Борову" да направи чувени модел "тип-3");
- одела разних професија: одела пилота цивилне авијације; поштара; шумара; неких комуналних служби;
- верачка опреме (потпуно нова опрема - конопци, појасеви, цепини, клинови и сл. - добијена од планинске бригаде);
- један путнички коби за превоз људи;
- специјалне хемијске бомбе: АГ-1 и АФ-1
- леђни распршивач (сузавца);
- пластични штитови;
- пушке "шермули" са потребним комплетом муниције за сузбијање демонстрација и нереда (гумени и "хемијски" меци);

Осим овога, добијена су и тадашња (нова) маскирна одела (зимска и летња), механичарска одела РВ и ПВО и друга, уобичајена војна опрема.

Одељење специјалиста донело је у мираз а касније је добијало и другу, нову, у то време врхунску противдиверзијску опрему готово искључиво британског и америчког порекла. Између осталог то су били:
- ручни детектори метала (неколико типова);
- стационарни рендген уређај за преглед пошиљки ("Балтоблок");
- преносни рендген уређај за мање поштанске пошиљке;
- преносни рендген уређај за рад на терену;
- детектор експлозива (колико се сећам била су два модел са словном ознаком СА.., британске или америчке производње)
- преносни детектор експлозива (у то време најновији модел, британске или америчке производње);
- неутрализатор експлозива са течним азотом;
- радиолошки детектор ИПАБ-71 (француске производње);
- покривка за експлозивну направу (за заштиту од ударног таласа експлозије и разлетања гелера);
- ручне дизалице за терете од 0,7т;
- систем обезбеђења геофоном (СОГ) и Инфрацрвену ограду (по два комплета)- први примерци испоручени ЈНА
- и др.

Ово одељење (специјалиста) је свакодневно, у противдиверзијском центру ССНО, обављало преглед пристигле поште која је стизала у ССНО. Посебно се прегледала пошта која је ишла према савезном секретару за НО и начелнику Генералштба.

282. бВП у миру није имао одељење везе, већ се у рату оно развијало из овог одељења специјалиста. Зато су у његовом саставу била два подофицира (везисти), који су опслуживали МКШК (ФИАТ 1107, с уграђеним, тада најбољим радио-уређајима, укључујући и британски ПРЦ-515 - напомена: уређај наше производње носио је ознаку ПРЦ-515, док је оригинални британски, који је имао батаљон имао неку другу ознаку, не сећам се коју). Одељење специјалиста је имало и више теренских возила марке "пинзгауер" за превоз опреме и људства. Ту је била и једна кампањола за командира вода (ФИАТ 1107).

Одељење за сузбијање киминалитета је имало пар путничких (означених) возила, "марицу" и потребну криминалистичку опрему за разне врсте уређаја,  више типова фото-апарата, посебно уређену фото-лабараторију (црно-бела техника), магнетофоне "Ухер" и др.

Одељење за службе имало је стандардну опрему и наоружање.

Допуна дела о обуци:

Била је планирана и извођена елементарна обука у верању. Спроводили су је наставници- инструктори из БОШЦ. Делом на вештачкој стени у БОШЦ, делом на терену у околини Београда;Такође ту је спроведена обука у гађању (бацању) ножа.

Извођена су гађања из наоружања које је поседовало одељење, односно вод: аутоматске пушке, пиштоља (М-57 и М-70), снајаперске пушке, пушкомитраљеза, аутоматског пиштоља М-61 и "Инграм" са пригушивачем. Такође, изводило се и гађање пиштољем, аутоматом и аутоматском пушком из возила у покрету. Гађања су углавном извођења на терену, полигону "Пескови" код Великог Градишта; Гађања су извођена по посебном програму који се битно разликовао од тадашњег према којем су гађале остале јединице. Гађања су била ситуациона, са метама талаца или су извођена у кретању и са тактичком претпоставком. Наравно бацала се и бојева бомба.

Спроведена је и обука у руковању помоћним уређајима (виљушкарима, покретним степеницама и сл.) који се користе на аеродромима, елементарна обука на дизел-електричној локомотиви (стартовање, кретање, заустављање и онеспособљавање са спољне стране). Посебна пажња је посвећена коришћењу хеликоптера: класичном десантирању искакањем из лебдења, дизању и спуштању са радним дизалицом у хеликоптеру (касније и спуштањем низ конопац), али и гађању циљева на земљи аутоматском пушком из хеликоптера.  Обука се изводила два пута годишње обично по недељу дана. Летело се доста тако да су старешине противтерористичког одељења имали по десет-петнаест часова летења годишње. Током једне такве обуке у Нишу дошло је и до удеса - док је увежбавао спуштање и подизање специјалаца хеликоптер се срушио на транспортни авион, изнад кога је вежбано. Срећом, осим лакших повреда ником се ништа није десило. Узрок несреће је био људски фактор - наводно, посада је заборавила да укључи напајање горивом из допунског резервоара па су остали без погона.


Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #196 on: February 06, 2010, 03:29:33 am »

Quote
У пракси то није било тако. Од оружја и возила се добило врло мало. Тадашњи начелник војне полиције у Управи безбедности  је био против западних новотарија. Тврдио је да су наше пушке и опрема најбоље и успео је да убеди тадашње руководство да не треба трошити паре на страно оружје кад имамо своје.
Значи класична прича код оснивања нових јединица. Увек се нађе неко на вишој инстанци који баш и нема разумевања за потребе јединице. То се дешавало и у много већим војскама. Нпр. код оснивања Делта одреда било је силних проблема око формације, селекције људства, ланца командовања...
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #197 on: February 06, 2010, 12:08:10 pm »

да ли сад Кобре служе као обезбеђење за важне личности или служе и као и антитерористичка јединица?

I jedno i drugo. VIP obezbedjenjem su aktivno poceli da se bave kada je Tadic dosao na mesto minista odbrane, a pre i posle toga oni su pored VIP obezbedjenja bili i ostali antiteroristicka jedinica.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #198 on: February 06, 2010, 01:27:57 pm »

Да искористим прилику да напишем пар "историјских" података и искажем став око питања да ли су "Кобре" противтерористичка јединица. Прво, да поновим да ни једна "противтерористичка" јединица сама за себе то не може да ради. Без добрих кувара и механичара, везиста, обавештајаца и других нема "противтерористичких" дејстава. "Специјалци" то никад не би били без ових других. Сви су они, свако у свом делу посла - специјалци.

Јединица ("Кобре") се активно бави обезбеђењем (ВИП) особа од самог основања. Како је Ненад  написао испашће да се то активно ради од како је Тадић постао председник. Од тог времена обезбеђују председника Репубилке Србије, али су и пре обезбеђивали одређене (ВИП) војне личности. Све време су обезбеђивани министар одбране (некада савезни секретар за НО), начелник Генералштаба и стране војне делегације. По потреби и друга лица.

Када је Вод војне полиције формиран (1978.), у одељењу за службе су били лични пратиоци (обезбеђење) тадашњег савезног секретара за народну одбрани и начелника Генералштаба. Кола и људство за ескорт је давала саобраћајна чета батаљона. Припадници противтерористичког одељења,  су се  повремено укључивали у овај посао, посебно када су биле у питању стране делагације. Овде желим да напоменем да су многу припадници  атитерористичког дела (посебно у доба ВЈ) себи приписивали искључиву титулу "специјалца" не признајући то осталим припадницима јединице. То се "вуче" до дана данашњег. Али се су се многи "гурали" (нарочити касније, у доба ВЈ), да то раде (обезбеђење ВИП особа) а још више хвалили како су баш они то и радили. Да посебно скренем пажњу читаоцима да ови што причају по кафанама да су као припадници "Кобри" обезбеђивали овог или оног углавном не говоре истину. Могуће је да су то радили (ако су уопште били у "Кобрама", а таквих који нису је највише) у неком "трећем" прстену (чували неки шахт у ширем рејону кретања). Они прави, који то раде, о томе не причају, бар не јавно, а ако причају чувају лични интегритет и приватност ВИП особа, јер то налаже професионални кодекс.

Дакле, суштина је у томе да је увек био део за обезбеђење и део за протвтерористичка дејства који понекад нису били формацијски раздвојени (људство које је обављало разне функције  било је или потицало из истог одељења или вода).

Све до постојања ЈНА припадници противтерористичког одељења, касније вода (у саставу противтерористичког вода, касније чете), примарно су били противтерористичка јединица која је повремено добијала задатак обезбеђења ВИП особа. Касније, почетком 80-тих, када су стари подофицири, лични пратиоци савезног секретара за НО и начелника Генералштаба одлазили у пензију, уместо њих су постављани искуснији и квалитетији подофицири из противтерористичке компоненте (као што је то и било нормално). Као се безбедносна ситуација усложавала тако се и јачина обезбеђење постепено повећавала. Тада (од средине 80-тих) су ескортна кола била из чете за противтерористичка дејства и ова јединица преузима све послове обезбеђења ВИП особа у ЈНА и ССНО ( 282.бВП је 1981. године ушао у састав Гардијске бригаде и касније подељен у два батаљона. Вод специјалне намене је преформиран у чету за противтерористичка дејства која је прво имала један војнички и један старешински вод.). Тако се дошло до ситуације да су сви у јединици "специјалци". И они из наменске противтерористичке компоненте и они из противдиверзијске и они из дела за обезбеђење ВИП особа и логистике и тд. Сви су прво прошли кроз селекцију и обуку у противтерористичком делу.

Поменуо сам да су се припадници противтерористичког дела јединице, од самог почетка повремено учествовали у обезбеђењу страних делегација. То су скоро искључиво биле важније делегације (министарског или ранга начелника генералштаба). Тако на пример, 1979. или 1980. године (не сећам се тачно) су  припадници вода у целини обезбеђивали посету тадашњег начелника генералштаба КОВ САД, генерала Роџерса (касније је био командант НАТО-а). Такође, када је 1979. године одржан скуп банкара у Београду, управо су припадници противтерористичког одељења били одређени за личне пратиоце и обезбеђење у хотелу Макнамаре и Рокфелера. Према мојим сазнањима од стране Американаца је тражено да ова лица обезбеђују припадници Војске.

Војска Југославије је касније (1992.године) формирала посебан противтерористички батаљон (такође део војне полиције) са примарно офанзивним противтерористичким задацима. Сада је у саставу Специјалне бригаде. У последњем броју магазина "Одбрана" има леп чланак о овој бригади и један део је посвећен противтерористичком батаљону.

Батаљон војне полиције специјалне намен "Кобре" је био и остао јединица тежишно намењена за обезбеђење ВИП особа и дефанзивне противтерористичке задатке, примарно у функцији заштите ових особа, али и других органа и установа Војске и МО.

Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #199 on: February 06, 2010, 01:44:09 pm »

Quote
Јединица ("Кобре") се активно бави обезбеђењем (ВИП) особа од самог основања. Како је Ненад  написао испашће да се то активно ради од како је Тадић постао председник. Од тог времена обезбеђују председника Репубилке Србије, али су и пре обезбеђивали одређене (ВИП) војне личности.
Od tada se i culo u medijima da oni to rade. Radili su i pre naravno. Ako se sa razumevanjem procita nista ne moze da "ispadne" Wink
Pozdrav
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #200 on: February 06, 2010, 01:47:58 pm »

Извини Ненаде, нисам желео  да "испадне". Требало је да гласи "могло би се закључити" или сл.
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #201 on: February 06, 2010, 01:52:15 pm »

Извини Ненаде, нисам желео  да "испадне". Требало је да гласи "могло би се закључити" или сл.
Nema problema @Dzumba Smiley
Jeste u pravu si to sto si rekao.
Mislio sam na to da se od tad u medijima cuje za njih kao VIP obezbedjenje, a to su radili naravno i pre nego sto je Tadic postao ministar odbrane.
Logged
machak
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 588



« Reply #202 on: February 06, 2010, 01:53:06 pm »

Када је јединица добила назив "Кобре"?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #203 on: February 06, 2010, 03:09:04 pm »

Званично,  пре десетак година када је у књигу формације унет тај назив. Незванично од 1992.године, када је унутар саме јединице прихваћена кобра као симбол јединице.
Logged
srbin1
Prijatelj foruma
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 265


« Reply #204 on: February 06, 2010, 04:16:28 pm »

Имам једно питање око медицинског прегледа при конкурсу. Да ли је могуће проћи преглед ако си имао операцију слепог црева? Већ дуго размишљам о томе јер сам ја имао такву операцију пре једно 3-4 године. А пошто ми је крајни циљ да уђем у ред Кобри било би баш безвезе ако ме та ситна ствар заустави (у случају да све остало буде уреду)...
Logged
jazelimuspecnaz
mornar
*
Offline Offline

Posts: 17



« Reply #205 on: February 07, 2010, 11:39:55 am »

Ја мислим да нема везе...Логично би било да ти је то предност,јер сви знамо да слепо црево може да пукне сваком ко га није оперисао у било које доба живота на било ком месту и ситуацији.Замисли,ти на задатку,нишаниш снајпером опасног терористу опасаног експлозивом, и одједном осетиш ужасан бол у левом пределу стомака.Пукло ти слепо црево и мораш на операцију...Или ти да останеш блокиран у некој кући,опкољен у рову,и пукне ти слепо црево.Имало би логике да ти је то само предност,ако те наравно не омета да радиш стотине склекова и трчиш километре,километре и километре,са ранцем и пушком наравно,па стотне трбушњака. . .
Елем ја сам обичан лаик,па чекај одговор неког стручнијег Wink
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 310


« Reply #206 on: February 07, 2010, 11:40:47 am »

Србин1:

Сама операција слепог црева, ако је била успешна, није разлог да неко не буде здравствено способан за војску.

Ипак, да напоменем, у "Кобре" се примају подофицир и официри, дакле људи са одређеним радним искуством и стажом у војсци. Да би био у Кобрама прво мораш да постанеш професионални војник, проведеш пар година у јединицама ВС, па тек онда можеш да конкуришеш за ову јединицу.
Logged
srbin1
Prijatelj foruma
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 265


« Reply #207 on: February 07, 2010, 11:56:13 am »

Ја мислим да нема везе...Логично би било да ти је то предност,јер сви знамо да слепо црево може да пукне сваком ко га није оперисао у било које доба живота на било ком месту и ситуацији.Замисли,ти на задатку,нишаниш снајпером опасног терористу опасаног експлозивом, и одједном осетиш ужасан бол у левом пределу стомака.Пукло ти слепо црево и мораш на операцију...Или ти да останеш блокиран у некој кући,опкољен у рову,и пукне ти слепо црево.Имало би логике да ти је то само предност,ако те наравно не омета да радиш стотине склекова и трчиш километре,километре и километре,са ранцем и пушком наравно,па стотне трбушњака. . .
Елем ја сам обичан лаик,па чекај одговор неког стручнијег Wink

Хехе, ок. Smiley
Logged
srbin1
Prijatelj foruma
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 265


« Reply #208 on: February 07, 2010, 11:59:21 am »

Србин1:

Сама операција слепог црева, ако је била успешна, није разлог да неко не буде здравствено способан за војску.

Ипак, да напоменем, у "Кобре" се примају подофицир и официри, дакле људи са одређеним радним искуством и стажом у војсци. Да би био у Кобрама прво мораш да постанеш професионални војник, проведеш пар година у јединицама ВС, па тек онда можеш да конкуришеш за ову јединицу.

Јој какво олакшање! Smiley Барем сад знам да ми то неће бити препрека.

То да примају само подофицире и официре знам, зато и планирам да завршим Војну Академију. Мада мислио сам да одмах после ВА можеш у Кобре, али нема везе, пар година вреди чекати! Smiley
Logged
Nenad
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 056


« Reply #209 on: February 07, 2010, 12:42:27 pm »

Operisano slepo crevo nece sigurno da ti pravi problem, jedino ako od te operacije osecas neke tegobe itd. Ako je operacija bila uspesna onda nema problema.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 32   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 23 queries.