PALUBA
April 29, 2024, 01:11:37 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 [6]   Go Down
  Print  
Author Topic: Vojni marsevi, koracnice i pesme JNA  (Read 46692 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #75 on: August 31, 2012, 12:33:01 pm »

Boro, imaću izgleda temu za dikusiju ne samo sa tobom, tu su Jantar, Orion, i ko zna ko još. Smiley

Ne se sikiraš majstore. Na tvojoj sam strani sa komplenom ekipom sa prve uvodne slike. Brojčano smo jači.
Po potrebi će mo te evakuisati sa jednim od Shershena.  Grin  Nemaju šanse da nam doakaju... Wink
Logged
interkostal
mornar
*
Offline Offline

Posts: 2


« Reply #76 on: September 18, 2012, 07:55:19 am »

Хвала Интеркостал. Да ли си ти ово направио? Хор је професионални, мада је онај питомачко-девојачки мало животнији, док је овај чвршћи и музички квалитетнији. У сваком случају одлично.


Nisam to napravio, prerovao sam cijeli net da to nađem, probati ću nekako doći do snimke koja se koristila za pomorsku večer. Tamo je još duža jer sam kasnije preslušavajući shvatio da fali dio stihova. Probati ću potegnuti jednog prijatelja koji bi to mogao dobiti... Našao sam podatak da je tu izvedbu napravio orkestar i zbor JRM...  Wink
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #77 on: September 26, 2013, 04:41:02 pm »

Danas sam pokušao da obnovim one linkove  koračnica ka  YouTubu. međutim pola sam uspeo da obnovim (nežem nove), pola nisam. međutim, nađoh jedan link sa celom pločom vojničkih koračnica pa ću je sada postaviti. Ti se nalaze i barem tri pesme koje čije pojedinačne linkove nisam našao.

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/ioQocomf43E?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Spisak pesama na ovoj ploči:

A STRANA

01. DUBROVAČKI TRUBADURI - REPETAŠI
02. MAJDA RENKO I DAMIR KOREN - SLOVO
03. ZORAN MILIVOJEVIĆ - ESKADRILA
04. NIKOLA KAROVIĆ - CIVILNO ODIJELO
05. MIŠA MARKOVIĆ - SIN ARMIJE
06. GAZMEND PALLASKA - JEMI TE LUMTUR (SRETNI SMO)
07. SLAVKO PEROVIĆ - VOJNIČKI KORAK ZA MIR

B STRANA

01. ONE I ONI - MORE I MORNARI
02. TEREZA KESOVIJA I MIRO UNGAR - UVIJEK SMO TVOJI
03. RADMILA KARAKLAJIĆ - TI ĆEŠ MI SE VRATITI
04. PRO ARTE - TKO TE LJUBI DOK SAM JA NA STRAŽI
05. DRAGAN MIJALKOVSKI - NA RAZDELBA
06. DUŠAN JAKŠIĆ - U ISTOM STROJU
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #78 on: July 23, 2014, 08:40:24 am »

Po šumama i gorama, i izvedbi Zbora Crvene Armije



I u izvedbi "Kineza"

https://www.youtube.com/watch?v=EZvjFdYcvPM&feature=em-share_video_user

KOliko vidim , ovu pesmu su poznali i u Polskoj i u Čehoslovačkoj...  Ima ko ideju odakle potiče original?
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #79 on: July 23, 2014, 08:51:37 am »

Po šumama i gorama, i izvedbi Zbora Crvene Armije
KOliko vidim , ovu pesmu su poznali i u Polskoj i u Čehoslovačkoj...  Ima ko ideju odakle potiče original?

Partizanska nezvanična himna

.....................................

Историјат мелодије песме

Мелодија ове песме потиче са руског далеког истока и настала је 1915. године међу руским војницима за време Првог светског рата под називом Марш Сибриског пука (рус. Марш Сибирского полка). Аутор текста ове песме је био песник Владимир Гиљаровски, а убрзо се појавила и проширена верзија песме под називом Марш Сибриских стрелаца (рус. Марш Сибриских стрелков).

За време Руског грађанског рата, од 1917. до 1923. године, ова мелодија је такође била популарна и то на обе стране - и међу војницима Црвене армије и међу војницима Беле гарде, али су обе имале различите тесктове. Такође ову мелодију, са својим тесктом, певали су и „махновци“ припадници анархистичке Устаничке армије Украјинске тзв „Црне армије“ под командом Нестора Махноа, која се борила за независност Украјине и против белих и против црвених.

Марш Дроздовског пука (рус. Марш Дроздовского полка) је био песма белих настала 1919. године у част похода јединица под командом генерала Михаила Дриздовског - тзв „Дроздовски поход“ (рус. Дроздовский поход). Дриздовски се за време Првог светског рата борио на румунском фронту, а марта 1918. године је одлучио да се са својим јединицама прикључи Белој гарди. Тада је започет марш који је трајао до маја, када је успео да се повеже са белима и од његових јединица је формирана Трећа пешадијска дивизија. Аутор текста ове песме је био пуковник П. Баторин.

Марш далекоисточних партизана (рус. Марш дальневосточных партизан) познатији под називом По долинама и горама (рус. Марш дальневосточных партизан) је био песма црвених настала 1922. године у част победе далекосточних партизана над припадницима Беле гарде у завршном периоду грађанског рата. Аутор текста ове песме је био писац Петар Парфенов.

После победе Црвене армије у Руском грађанском рату и формирања Совјетског Савеза, песма је постала веома популарна. Године 1929. је измењен део текста, а убрзо се она проглашава за Партизанску химну (рус. Партизанска гимна). Популарност ове песме се током времена проширила изван граница Совјетског Савеза и она постаје популарна револуционарна песма комунистичких покрета широм Европе. Током Шпанског грађанског рата, од 1936. до 1939. године настала је верзија на шпанском језику. Током Великог отаџбинског рата, од 1941. до 1945. године ова песма је доживела нову популарност како међу припадницима Црвене армије, тако и међу припадницима ослободилачких покрета широм Европе, па тако настају верзије на франсуском, немачком, грчком и другим језицима. Посебну популарност је стекла верзија на српскохрватском језику која је постала незванична химна југословенских партизана.

Izvor
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #80 on: July 23, 2014, 09:01:21 am »

Hvala Čiro!
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #81 on: January 24, 2016, 06:06:54 pm »

Naleteh malopre na ovu pesmu:



Pevačice ne sećam, ali na Youtub ima dosta njenih pesama. Ima još jedna njena sa vojnicima, ali nije vojnička koračnica, već neka o ljubavi.
Logged
Pages:  1 2 3 4 5 [6]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.023 seconds with 22 queries.