PALUBA
April 27, 2024, 04:43:53 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 [98] 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz sveta automobilizma - automobili, oprema, propisi, bezbednost  (Read 589376 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1455 on: October 18, 2016, 11:32:36 pm »

Lovac, kaže
Quote
Ako ne zamenite plivajući zamajac, motor će proizvoditi neprijatne vibracije kada ga startujete, kada ga gasite, i kada naglo dodajete gas.
Kod mene postoje vibracije ne kada stratujem ili gasim motor, već kada krećem i to isključivo u prvoj brzini, u ostalim je sve Ok.

Svi nosači rade kako treba, sem onog koji sam zamenio.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1456 on: October 20, 2016, 07:28:21 am »

Kao termotehnicar  ja se uopste ne razumem u motore, ali imam averziju prema dizelima (potpuno subjektivno).
Moj komsija ima alfu, sa tim 1.9 JTD, prelep auto, sto kazu #kao casa#, ali ako ne vidim da je on upalio auto ispred kuce,
nego samo cujem zvuk, odmah istrcavam na terasu da je.em kevu manijaku koji sa traktorom rakovica stoji ispred kuce i prodaje
lubenice. Kad ono #Alfa Romeo# u punoj lepoti oglasava se kao Ferguson, cista automobilska blasfemija.



Ja ne tvrdim da sam u pravu i ovo je samo moje licno misljenje, koje necu promeniti bez obzira na ubedjivanja i argumentovanja,
uvek postoje i kontra argumenti. Dizeli su za kamione i tegleca vozila.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #1457 on: October 20, 2016, 08:31:54 am »

Dizeli su za kamione i tegleca vozila.

Na dizel se ore, na plin se kuva a na benzin vozi?
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1458 on: October 20, 2016, 12:59:09 pm »

Dizeli su za kamione i tegleca vozila.

Na dizel se ore, na plin se kuva a na benzin vozi?

Ja sam pobornik dizel motora, i kod savremenih dizelaša, kada sedneš za volan uopšte ne osetiš razliku u odnosu na benzinske motore.

Činjenica je da i jedni i drugi imaju svoje prednosti i mane, ali moje (subjektivno) mišljenje je da savremeni common rail dizel motori su jedno vreme bili u svakom pogledu ispred benzinaca (osim po ceni). Pojava turbobenzinaca na tržištu poslednjih godina vraća pomalo vagu na stranu bezninskih motora (po snazi, obrtnom momentu, ekonomičnosti), ali se mora imati na umu da su turbobenzinski motori jednako skupi kao common rail dizelaši.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #1459 on: October 20, 2016, 02:23:01 pm »

Bio danas u servis za plin...Na sledecoj registraciji moracu da menjam i bocu, i ventil, i neku elektroniku da metnem..sve u svemu to sve 170e, + opet atest 6000 din...totlno neisplativo...
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #1460 on: October 20, 2016, 02:28:34 pm »

Bio danas u servis za plin...Na sledecoj registraciji moracu da menjam i bocu, i ventil, i neku elektroniku da metnem..sve u svemu to sve 170e, + opet atest 6000 din...totlno neisplativo...

Kad to izmjenjaš sve koliko ti onda vrijedi atest
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1461 on: October 20, 2016, 03:04:25 pm »

Priča se po "čaršiji" da će uskoro biti smanjen atest i reatest TNG na vozilima, mislim na dve ili tri godine. Važi za Srbiju, ako u tome uopšte ima istine.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #1462 on: October 20, 2016, 03:20:55 pm »

Priča se po "čaršiji" da će uskoro biti smanjen atest i reatest TNG na vozilima, mislim na dve ili tri godine. Važi za Srbiju, ako u tome uopšte ima istine.


Ako se ne varam atest na sve boce pod pritiskom u EU vrijedi 8 godina... Pa mi malo nema logike
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #1463 on: October 20, 2016, 03:47:18 pm »

Dizel ja zakon. Otkad sam prvog kupio davne 1997, prije bih se kladio, da je bencinac zakon, a dizel "traktor".  I bio je nekad traktor, pa od Golfa 2 dalje nekako ne više. A Golf 2 iako zvuči ko traktor sad, to je neuništiva mašina, nema DPF, nema AdBlu itd. ...čitaj dalje. I barem meni znači dizel bolji stil vožnje, navor već od niskih obrata motora, rasporedjen obično bolje nego kod benzinaca. I moderni turbodizli pored što imaju dobre performanse i malo troše i kultivirani su. Ali sve ide u "čudnom" pravcu, ne svidja mi se. Prvo downsizing, pa imamo 3 cil. motore 1.0 sa 125 ili čak više KS. Pa onda DPF pa dalje AdBlue. Od 2017 bit će obavezan DPF i na bencinskim motorima (ko namjerava nova kola kupiti, neka prije 2017).  DPF filter navodno izdrži prosječno 100.000 km i onda mjenjaj. A cijene štartaju od 1.000 EUR pa na gore. Ako ne voziš na duže relacije, nije dobro, može se desiti da se češće čisti na servisu i to je opet 300 EUR.  AdBlue treba tekućinu doljevat, filter mjenjat na servisu i ako imaš auto dugo, može se desit jednog dana da i pumpa ide, pa kupi novu.....svega toga nekad nije bilo, a sad polako je auto sve veći trošak. I dalje dizelu nije sigurna budućnost zbog emisija izduvnih gasova i CO2. I budućnost je navodno električki auto. Pa puni bateriju (nije riješeno u 5 minuta ko sipanje goriva), pa kad ova otkaže kupi novu (za sad dosta skupo). Jedino što se treba nadat da će pasti cijene jer koliko sad koštaju ova električka čuda, to je mnogo previše.
  I još usput: BMW koji je oduvijek poznat po sportskim limuzinama pa tako primjernim motorima, zagovarao je stražnji pogon kao jedini pravi sportski, okreće sve na glavu. Active Tourer prvi BMW sa prednjim pogonom, sledio je X1, uskoro će stići i serija 1. Pa 3 cilindre. Hebate - serija 3 i 3 cilindre. Mada kažu testi u revijama da svejedno dobro ide. Probao sam 116d sa 3 cilindrima i stvarno dobro ide i dobro je zvučno izolovan. Ali u nekim režimima rada motora i ako radio nije uključen čuje se karakteristički zvuk 3 cil. motora. Meni ružan zvuk i ne mogu se barem za sad naviknut....pomalo ko lupanje konzerve. A lepi zvuk 6 cilindara je prošlost. Osim, da postoji umjetno proizveden zvuk 6 cil. motora preko elektronike na zvučnike. I šta ako se pokvari zvučnik, onda imaš neki šum vanzemaljskog čudesa u kabini ?  Grin

 
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 027


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1464 on: October 20, 2016, 04:15:23 pm »

Priča se po "čaršiji" da će uskoro biti smanjen atest i reatest TNG na vozilima, mislim na dve ili tri godine. Važi za Srbiju, ako u tome uopšte ima istine.


Ako se ne varam atest na sve boce pod pritiskom u EU vrijedi 8 godina... Pa mi malo nema logike
Mislim da je pet godina u Srbiji.
Ma ima tu gomila nekih zakona, valjda boca može da bude i starija, čak i bez papira i da se na njoj išta vidi (mislim na TT podatke), ali onda mora da ide na ispitivanje na Mašinski fakultet, i to je manje više sve zajedno skuplje od nove boce.

Sada za nov sekvent TNG sistem, sa ugradnjom i atestom treba negde oko 450-480 €, za CNG je ugradnja i atest oko 900 €, uz to da u gradu postoji pumpa za metan, a u mom selu je nema.

Uz sve treba računati da uz TNG ti moraš kupiti i nekada ga voziti i na benzin, što zbog benzinske pumpe što zbog drugih sklopova.
Sve u svemu, u Srbiji gotivo je najskuplje kada se uzmu zemlje u okruženju, euro dizel (bez aditiva) je 140.40 dinara, što je nešto preko 1.1 €. Mnogo je to. Ja i ima neki popust od skoro centa po litru, i povraćaj PDV-a na kvartalnom nivou, ali opet je to mnogo.

PS
Sad mi javiše da je euro dizel opet poskupeo na 141.4 dinara.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1465 on: October 20, 2016, 05:05:10 pm »

Diesel po mom ok, ali samo ako imaš večinoma duže ture. Za večinu po gradu nikako.

Sve odvisi za šta trebaš kola. Ja se vozim 45 minuta u jednu smer svaki rad, prvih i poslednih 5 minuta je gradska vožnja, ostalo AC... znači ima vremena da se i ogreje i ohladi. Wink
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #1466 on: October 20, 2016, 05:50:06 pm »

Bio danas u servis za plin...Na sledecoj registraciji moracu da menjam i bocu, i ventil, i neku elektroniku da metnem..sve u svemu to sve 170e, + opet atest 6000 din...totlno neisplativo...

Kad to izmjenjaš sve koliko ti onda vrijedi atest

  Vec sam preradjivao pre dve godine, neka creva, neke gluposti, i sve sam to uredno platio. Sve u svemu da ne davim, 2007. kada je ugradjen plin sve je bilo po propisima, medjutim propisi su se izmenili, pa samim tim i mi moramo da pratimo nove propise, i sve opet platimo. Razmisljao sam i da skinem uredjaj za TNG, jer pored ovih gluposti sa atestima, reatestima, prepravkama to gubi svaki ekonomski smisao, medjutim ne mozes da doskocis lopovima, kada skines uredjaj, moras opet na atest koj kosta 11 000 din!

  Sto se dizel motora tice, za razliku od CNG i TNG su najveci zagadjivaci na trzistu, i samim tim bi trebali da imaju vece ekoloske takse, dok bi ekoloska goriva trebala biti postedjena maksimalno, i time stimulisati njihovu upotrebu (tako je u EU, a njima navodno tezimo). Pored toga, dizel motori imaju skuplja odrzavanja (turbina, dizne,ne do bog generalni remont, sve je to ultra skupo) tako da uzeti neki auto koji u sebi ima 300 000+ km je potencijalno skup rizik.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 837


« Reply #1467 on: October 20, 2016, 05:58:36 pm »



   Samo u ovakvoj banani kao što je Srbija Mirko Alvirović i njegov posinak Damir Okanović predsednik nepotrebnog Komiteta za bezbednost u saobraćaju vedre i oblače i propisuju zakone suprotne celom svetu a naročito Evropi. Vozače na plin koji štede i poštuju najstrože ekološke kriterijume tipa EURO 1145 pošto od štetnih gasova emituju samo vodenu paru, proganjaju i globe nenormalnim i potpuno neopravdanim taksama da bi svojim konjovodcima obezbedili dodatnu apanažu. Reatest atestovog atesta plinskog uređaja je jedan od njihovih izuma a najnoviji je oduzimanje vozila vozaču koji upravlja vozilom bez vozačke dozvole ili ukoliko ima preko 2 promila alkohola u krvi. Ovo je inače ideja profesora saobraćajnog fakulteta u Beogradu Milana Vujanića koji od 2007.godine pokušava da nametne ovaj zakon. Time bi prekršaj izjednačili sa teškim krivičnim delom i organizovanim kriminalom koji odnedavno za posledicu imaju instituciju oduzimanja imovine i sredstva kojim je počinjeno krivično delo! Oduzimala bi se vozila čak i kada počinioc ovih prekršaja nije vlasnik, osim u slučaju lizinga ili krađe, a vozila bi potom bila prodavana na aukcijama na kojima bi policajci i njima bliske osobe po promotivnim cenama zanavljale svoj privatni vozni park kao i do sada.
http://www.blic.rs/vesti/drustvo/novi-zakon-pazite-koliko-pijete-da-ne-biste-ostali-bez-automobila/g1sdnpm


Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 837


« Reply #1468 on: October 20, 2016, 06:20:21 pm »



   Zakon se pooštrava na štetu domaćina i radnika koji plaćaju porez i trpe zulum dok kriminalci i njihove gazde rade šta i kako hoće. Povećavanjem kazne zatvora od 30 do 60 dana zbog vožnje u alkoholisanom stanju će mnoge ostaviti bez posla a bogami i bez auta dok će lopovi poput klinca koji je prošle godine sleteo u Dunav sa dvoje u gepeku i dalje da haraju putevima bez obzira na višestruke prijave i neodazivanje sudu. Voleo bih ovu trojicu pametnjakovića da pitam šta njihovi predlozi zakona donose dobro osim nameta srpskoj porodici kojoj mesečno nedostaje 100 evra za minimalnu egzistenciju. Kriminalcima njihovi zakoni ništa ne znače jer će ih državna bezbednost i skupi advokati i tako osloboditi bilo kakve kazne, dok će neki nesrećnik koji se vraća sa kumove slave ostati bez posla jer nijedan privatnik neće čekati da mu se radnik mesec i više vrati iz zatvora. A uz put oduzeće mu i auto. Zamislite tek situaciju da imate auto koji se dopada nekom inspektoru ili policajcu i da vas on zaustavi i kontroliše na alkohol. Pogađate, auto će vam oduzeti i prodati zainteresovanoj stranci na aukciji koja je javna ali samo povlašćeni znaju kada i gde se održava (najčešće 1. maja ili 1. januara) za početnu cenu jer su se tako dogovorili. Saga o licitacijama oduzetih nekretnina je odavno poznata i prikazuje dobro uigrani tim advokata, procenitelja, beležnika i vlasnika agencija za nekretnine koji poput lešinara otimaju krvavo stečenu imovinu. Sada to žele da prošire na automobile i biciklove a uskoro i na kućno posuđe i escajg.




 
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #1469 on: October 20, 2016, 08:40:43 pm »

Slazem se da je previse gluposti u ovoj zemlji posebno kada je rec o TNG i tim silnim atestima i reatestima.

Ali isto tako kao glupost vidim i ovo protivljenje oduzimanju automobila onome ko ima preko 2 promila alkohola u krvi. Kao prvo nece policija za to biti nadlezna vec sud, zatim  onaj ko smatra da tzv. alkometar nije tacan ima pravo da trazi laboratorijsko testiranje a trece sta kog djavola takav ima da trazi za volanom. Kada sam 2009.godine bio na VMA u krevetu preko puta je lezao covek koga je pijani vozac pokupio na trotoaru. Tom prilikom mu je jednu potkolenicu otkinuo dok je druga bila toliko smrskana da je morala biti amputirana. Da li takav ``vozac`` treba da ima novu sansu da nekoga osakati ili ubije?

Neko ce ostati bez posla ako ode na 30 ili 60 dana u zatvro zbog alkohola. Mislim da to i jeste cilj. Ili pij pa rizikuj kaznu, zatvor, otkaz u firmi ili budi normalan, pa sta ti se vise isplati. Stvar licnog izbora. Ko izabere prvu opciju neka mu je, ne vidim zast bi to trebalo da pogadja mene ili bilo kog drugog. Isto je to kao alkotestiranje u firmi. Pravila su poznata, dodi na posao pod dejstvom alkohola  sleduje ti otkaz. I tu je stvar izbora.

Kada se vec pominje tih 100 evra koliko nedostaje mesecno nekoj porodici ajmo da vidimo koliko kosta svaki dan po jedno pice pa puta 30 dana pa to nije jedno vec bude i znatno vise. I to svaki dan. Znam previse takvih. Kada je porodica u pitanju onda nema a kada je alkohol onda se uvek nadje. Ja ne bih imao milosti za takve.

I  na kraju taj koji ce se naci pod udarom predvidjene zakonske odredbe ne vozi auto koje bi se bilo kome svidelo. Ako toj porodici nedostaje 100 evra mesecno odakle mu onda takav auto koji bi zapao nekome za oko.

Licno bih profesionalnim vozacima oduzimao sve kategorije za prekrsaje koje naprae vozeci automobil. Pa se ne bi desavalo da vozac autobusa koji treba da vozi decu na ekskurziju ujutru naduva 0,3 ili 0,7 promila. Kao sto rekoh stvar izbora. Moj ujak voli da pije i to radi jako cesto. Pre 2-3 godine je otisao u penziju sa mesta profesionalnog vozaca. Nikada, a to svi koji znaju tvrde, nije pio ni prethodno vece kada ga narednog dana ceka voznja. Nikada nije pod dejstvom alkohola seo za volan.  Stvar je u nacinu razmisljanja. I zato ne treba braniti one koji su zarad par pica spremni da ubiju ili osakate sebe, clana svoje porodice ili pak nekoga potpuno nepoznatog pa bilo to dete ili odrasla osoba.

I jos nesto. Ocigledno mnogima smeta ova najava za oduzimanje vozila, a zanimljivo je da izgleda nikome ne smeta sto se u mnogo policijskih stanica u Srbiji i posle gotovo devet godina i dalje ujutru 1,5-2 sata pre radng vremena formiraju redovi za izdavanje brojeva za licne karte i pasose. To nikome ne smeta? To sto i dalje nema tehnickih mogucnosti a broj onih koji su obavezni da imaju licnu kartu povecan je pomeranjem starosne granice na 16 godin. I onda taj maloletnik mora da dodje sa oba roditelja da preda zahtev a zatim i da podigne licnu kartu. Za pasos je isto ali zakon nije predvideo obavezu da se mora imati i taj dokumet. To sto oba roditeljaa treba da uklope odsustvovanje sa posla i to dva puta, to sto je pitanje da li ce moci da dobije tih par sati to nije bitno. Nije bitno ni da li u tim redovima cekaju trudnice, invalidi, stara i nemocna lica? Ali je bitno sto ce alkosu oduzeti auto?
Logged
Pages:  1 ... 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 [98] 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.036 seconds with 22 queries.