PALUBA
April 28, 2024, 05:14:48 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 [100] 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz sveta automobilizma - automobili, oprema, propisi, bezbednost  (Read 589907 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #1485 on: October 21, 2016, 08:22:48 pm »

Tihi, mozda sam naveo pogresan primer ali si dobro odgovorio da je regulisano zakonom.

Lovac, Motorista je rekao da se  od necega mora krenuti, ja sam samo iskoristio da ovako odgovorim. Sigurno ima i vaznijih stvari ali smo svi manje ili vise ucesnici saobracaja i svakome od nas moze da se dogodi pijani vozac. Na zalost ovde se decenijam radilo na urusavanju sistema i dosli smo do toga da vise ne znamo sta nam je prioritet posto je prioritet bas sve. I zdravstvo i skolstvo i odbrana i policija i ekonomija.....bukvalno je sve prioritet.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 838


« Reply #1486 on: October 22, 2016, 12:30:38 am »




   Dok smo mi polemisali o opravdanosti predloga Solomonske kazne oduzimanja vozila za vožnju bez dozvole i u pripitom stanju, na mala vrata se provuklo povećanje mandatnih kazni za tričavih 100%! U isto vreme kada i evidentno povećanje saobraćajnih patrola i kontrola u saobraćaju. Plate se smanjuju, ljudi otpuštaju a kazne se povećavaju kao u doba hiperinflacije. Verovatno kreatori naših sudbina sada smatraju da treba da idemo peške da bi nas još više ponizili i učinili pitomijim. Koje je opravdanje za ovako drastično povećanje kazni kada je inflacija nekoliko postotaka a BDP rapidno raste? Da čovek koji nije vezao pojas i time rizikovao svoj i samo svoj život i zdravlje ostavi malo manje od pola minimalca koji je u velikom delu Srbije preovlađujući! Da isti iznos plati ukoliko nije upalio fenjer usred bela dana, što je inače prestalo da bude obaveza u većini zemalja Evrope a i tamo gde postoji u zakonu policija toleriše i ne kažnjava zato što je dokazano da je glupo i nepotrebno. Zašto se na svaku primedbu da skupo plaćamo hranu, gorivo, struju a evo sada i kazne potežu usporedbe sa Švajcarskom, Australijom, Kuvajtom i govori se kako nije skupo ( na slovenskom: Nije drago!)? Kakve dodirne tačke imamo mi sa razvijenim zemljama kada su nam primanja desetostruko manja a bananicom upravljaju polupismeni neradnici i hohštapleri?

Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1487 on: October 22, 2016, 07:13:43 am »

Niko ne može biti kažnjen ako radi po zakonu o bezbednosti saobraćaja. A ako zakon nije dobar to smo trebali ranije da rešimo i na drugi način.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 838


« Reply #1488 on: October 22, 2016, 09:08:25 am »




   U saobraćaju se svakome može desiti da bude kažnjen zato što se osim nepoštovanja propisa kažnjavaju nesmotrenost, previd  pa i siromaštvo vozača. Kolega je za vikend platio kaznu 5.000 RSD zato što mu je istekao rok trajanja na neotpakovanoj prvoj pomoći koja inače košta nešto preko 1.000 RSD. Patrola ga je zaustavila u okolini Bogatića i pregledala je desetak minuta dokumenta, signalizaciju, dubinu šara na pneumaticima da bi mu na kraju ustanovila da je prvoj pomoći istekao rok upotrebe. Klasična otimačina drumskih razbojnika koji nasumice zaustavljaju vozila i traže bilo kakav propust da bi vozača kaznili. Kazna je inače 10.000 RSD ali ako se uplati u roku od, mislim 7 dana umanjuje se za 50% što je još jedna od velikodušnih povlastica koje uživamo mi žitelji raja na zemlji koji je samo od početka ove godine napustilo 27.000 visokoobrazovanih i kvalifikovanih ljudi. Sreća što su se zakonodavci odlučili da reketiraju proizvođače sanitetskih kompleta a ne npr. proizvođače šofer-šajbni i ne propišu da ne sme biti starija od 5 godina što će se utvrditi atestom i reatestom koje, pogađate, mi treba da platimo.

   
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1489 on: October 22, 2016, 08:51:17 pm »

Čitao sam danas o nacrtu novog zakona o bezbednosti saobraćaja, koji u SR treba da stupi na snagu od 1. januara naredne godine.

Represivne (kaznene) mere su zaista drakonske, što nema nikakve veze sa stvarnim stanjem svega što je u SR vezano za bezbednost saobraćja (prastari automobili, loši putevi, loša i neadekvatna signalizacija) Dakle ne valja skoro ništa, a uvodi se zakon, koji će dati odrešene ruke policiji da radi kako hoće i kome hoće. Neki će biti pošteđeni tih rigoroznih mera, a mnogi će na.ebati.

Ne kažem da je zakon loš, ali pre nego što se on počne primenjivati - treba puno toga u SR promeniti, što je vezano za saobraćaj!
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 838


« Reply #1490 on: October 23, 2016, 12:11:52 am »




   Upravo predloženi zakon je taj koji je loš! Naročito kaznene mere koje treba da donese iz jednog prostog razloga. Kazne su NEPRIMERENE počinjenom prekršaju kako zbog visine iznosa tako i zbog mere oduzimanja privatnog vlasništva. A svaka kazna ( pa i nagrada ) koja je neprimerena samim tim je i NESVRSISHODNA bilo da je blaga čime se počinilac ohrabruje da je počini, bilo da je prestroga čime od saobraćajnih policajaca i dežurnih sudija za prekršaje pravi bogove koji će odlučivati o nečijoj egzistenciji. To dalje vodi ka porastu nezadovoljstva u stanovništvu i gubljenju poverenja u rad državnih organa posle čega sledi isprva tihi bojkot a potom otvoreno iskazivanje neprijateljstva prema organima reda u sopstvenoj državi što smo već viđali 90-tih na našim ulicama. Jeste da su ondašnje demonstracije pokretale opozicione stranke potpomognute stranim agenturama koje nam sada poturaju ovakve drakonske zakone ali naći će se već neko sa suprotne strane koji će znati kako da zapali bure baruta!


Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1491 on: October 29, 2016, 05:05:28 pm »

Dolaze polako i ta vremena, ljudi neće trebati a šta onda?  Undecided

----------------------------

Tehnologija napreduje munjevitom brzinom, a jedna od sigurnih promjena koja nas očekuje u budućnosti vozila su koja za volanom nemaju nikoga! Eksperimenti s automobilima bez vozača spominju se sve češće, a danas vam donosimo priču o prvom izvedenom transportu komercijalih dobara bez pomoći vozača.

U Sjedinjenim Američkim Državama 20. listopada kamion s 50.000 limenki pive američkog proizvođača Anheuser-Busch prešao je gotovo 200 kilometara bez ikoga za volanom, pod budnim okom profesionalnog vozača koji je bio spreman uskočiti u svakom trenutku. No srećom to nije bilo potrebno i ovaj se pothvat smatra prvom komercijalnom vožnjom bez pomoći ljudske ruke.

Inovativni kamion djelo je tvrtke Otto koja je u vlasništvu sve poznatijeg Ubera. Tvrtka Otto bavi se razvojem tehnologije kojoj je cilj osigurati što sigurniju transportnu mrežu kako ljudi tako i dobara. Tehnologiju vozila bez vozača treba još razvijati, no ovo je veliki korak naprijed!

http://www.jutarnji.hr/

Otto and Budweiser: First Shipment by Self-Driving Truck
The world's first shipment by self-driving truck, a 120-mile journey with no driver in front seat.

Logged
babaroga
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 506



« Reply #1492 on: October 30, 2016, 04:08:42 pm »

Ovo zvuci kao onaj engleski vic:  Kaze Englezi hoce da predju da voze na desnu stranu puta, kao "ostatak sveta".  Plan je da se to uradi u dve etape, prvo to urade teretna vozila i autobusi, pa ako radi, onda ce i ostatak populacije   

Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1493 on: October 30, 2016, 06:01:08 pm »

Pitanje za znalce, koji benzinski motor za pežo 206 preporučujete, 1.1 ili 1,4?

Ili ako proširim pitanje, za 1500-2000 €, koji avto da uzmem kao drugi u kuči?

Treba mi benzinski motor, klima i da je manji.
Kao osnova , zapeli mi Pežo 206,twingo, Clio, Kangoo, Citroen C3, OPel Corsa, Seat. Polo..
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #1494 on: October 30, 2016, 09:28:34 pm »

Licno sam vozao jedno vreme punta 1.2 8V sa klimom. Auto drasticno izgubi snagu kada je klima ukljucena i potrosnja dosta raste, sto se ne oseti kod malo jacih motora, tako da je sto se toga tice veca kubikaza (ustvari snaga) pozeljna. U tom cenovnom rangu ima jako dobrih japanskih automobila koji su se najbolje pokazali kao polovnjaci (tipa, toyota Yaris.)
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1495 on: October 31, 2016, 01:35:07 am »

Potpuno se slažem sa komentarom iznad. Yaris je jako dobar auto. Imala ga je mojq devojka i često sam ga i ja vozio. Doduše bio je nov, automatik ali je kao čigra. Vrlo startan i lak na upravljaču i komandama. Klima i grejanje su odlični. Verovali ili ne ali razvijao sam i 180km\h po auto putu ( iako je dozvoljeno 120  Cool
Ako naletiš na povoljan Yaris , biće dobar izbor.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1496 on: October 31, 2016, 11:17:58 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Yugo Cabrio


* LAC_9724.jpg (86.69 KB, 880x587 - viewed 113 times.)

* LAC_9739.jpg (116.84 KB, 880x602 - viewed 118 times.)
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1497 on: November 02, 2016, 09:46:05 am »

Pitanje za znalce, koji benzinski motor za pežo 206 preporučujete, 1.1 ili 1,4?

Ili ako proširim pitanje, za 1500-2000 €, koji avto da uzmem kao drugi u kuči?

Treba mi benzinski motor, klima i da je manji.
Kao osnova , zapeli mi Pežo 206,twingo, Clio, Kangoo, Citroen C3, OPel Corsa, Seat. Polo..
Posto ce zena da ti uzme prvi, biraj neki da te ne bude sramota sto se vozis u njemu. Grin Grin Grin Grin
Moj savet ti je da kupis neki Opel, imam majstora pa kad dodjes, mozemo da ga sredjujemo.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1498 on: November 02, 2016, 10:18:17 am »

Ma i trenutni lacceti je kao kupleraj. Dok si unutra odlično je, ali kad izađeš malo te sramota Grin
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #1499 on: November 02, 2016, 11:12:23 am »

@Božo uzmež 206 1.6 16v T Grin
Logged
Pages:  1 ... 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 [100] 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.