PALUBA
April 28, 2024, 03:25:37 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Čitajte na Palubi roman "Centar" u nastavcima, autora srpskog podoficira i našeg administratora Kuzme
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 [101] 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz sveta automobilizma - automobili, oprema, propisi, bezbednost  (Read 589878 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1500 on: November 02, 2016, 11:26:24 am »

I čerka če da ga vozi.. Wink
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #1501 on: November 08, 2016, 02:00:35 pm »

Nekad nije bilo težko ništa, kad je trebalo. Za veće veselje, staviš muziku na krov i ajmo. Možda neku borbenu, pa je još lakše išlo.


* VUCNA SLUZBA.jpg (382.19 KB, 1800x1166 - viewed 122 times.)
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #1502 on: November 08, 2016, 03:33:30 pm »

Nekad nije bilo težko ništa, kad je trebalo. Za veće veselje, staviš muziku na krov i ajmo. Možda neku borbenu, pa je još lakše išlo.

  To je prvi auto koj je moj matori imao ( a da ja pamtim) pocetkom 80-ih...Smiley
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 838


« Reply #1503 on: November 08, 2016, 04:10:30 pm »




   Takođe i moj kasnih 70-tih. Lepa sećanja bude ove slike kojih ja na žalost nemam. Da li znate šta na češkom/slovačkom znači Škoda?


Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1504 on: November 08, 2016, 10:04:40 pm »

Na slovenskom znači "šteta" Wink
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #1505 on: November 08, 2016, 10:15:15 pm »



   Takođe i moj kasnih 70-tih. Lepa sećanja bude ove slike kojih ja na žalost nemam. Da li znate šta na češkom/slovačkom znači Škoda?


     http://www.carscoops.com/2014/03/the-meaning-of-word-skoda-in-czech.html

Kako izgleda na prvi pogled samo loše. Ali nije tako - što se izvora imena tiče. A dobra je i ona iz naroda za model 1000 MB: "hiljadu malih briga". Hehe. Znam nekoga koji je imao moderniju škodu serije 120 i imao je puno problema, do toga da mu se zapalila. A ove godine sam takvu video na cesti, pomalo dodje u sadašnjim vremenima ko auto s drugog planeta ali meni je milo bilo, ipak je Škoda legenda; vozimo se troje u novom BMW-u i pita jedan: kad si najzad vidio ovo na putu ?
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 838


« Reply #1506 on: November 09, 2016, 12:09:02 am »



   Model Škoda(105/120/125)je imao fabričku grešku na sistemu za hlađenje pa se motor brzo pregrevao, barem prvi primerci prodavani kod nas.To je onaj model kod koga se prednja hauba ili gepek, otvarala bočno kao kod koncertnog klavira. Ako me sećanje ne vara u pitanju su bila gumena creva kojima se rashladna tečnost iz motora, a koji je bio tradicionalno pozadi, dovodila do hladnjaka koji je umesto sa leve strane pozadi kao kod svih dotadašnjih modela (1000MB/S100/S110) bio prebačen napred. Mali prečnik i velika dužina ovih creva je dovodio do brzog pregrevanja i "prokuvavanja" ovog inače kvalitetnog automobila koji je prvobitno trebao da ima motor napred sa pogonom na prednje točkove ali drugovi Rusi nisu to dozvolili pa je na brzu ruku motor vraćen nazad a hladnjak ostao napred što je i bio razlog zašto je kuvao.

   Inače kod 1000 MB slova su označavala mesto u kome se proizvodila, Mlada Bolesava što uz kombinaciju sa nazivom fabrike znače Šteta iz Bolesne Mlade ! Dobro da je iko kod nas i kupovao taj auto obzirom kako se zove i gde se pravi.

   Nikada neću zaboraviti tu avgustovsku nedelju oko podne daleke 1977. kada se tata vratio sa pijace u Bubanj Potoku i doterao naš prvi auto - polovnu Škodu 110L bele boje sličnu ovoj na fotografiji. Do tada je među mojim roditeljima vladala polemika da li nama to čudo (auto) uopšte treba ili je to simbol "crvenih buržuja" o kojima se ponekad šuškalo a mi klinci nismo bili sigurni o kome se radi. Najlepša putovanja i odlasci na more ili zavičaj postali su redovni i više se nije moglo zamisliti da se klackamo u autobusu ili ne daj bože u vagonu. Sećam se da je ta Škoda koju smo zbog tromosti i osrednje brzine prozvali Baba Julka, u ono vreme na zadnjim vratima imala ono što se danas zove "Child Lock" tj. blokadu bravice da se vrata ne mogu otvoriti iznutra. Akumulator joj je bio ispod zadnjeg desnog sica a kada smo se vraćali iz sela tata je često morao da staje da zatvori prednju haubu-gepek koja je uvek bila natrpana pa se pod pritiskom otvarala uz put. To je očigledno bila boljka i kod drugih Škoda pa su Čehoslovački inženjeri na 120-tici haubu namestili da se otvara bočno što je izuzetno praktično. Menjač joj je bio vrhunski i tata je govorio da je rađen po Poršeovim nacrtima ali to nisam uspeo da proverim. Bio je toliko precizan i bešuman da je bilo dovoljno samo blago gurnuti ručicu i ona bi sama ulazila u željenu brzinu uz karakteristično škljocanje. Ni nalik volanskom menjaču kod Fijatovog Miletrićenta koji je tata posle kupio a koji je znao i da zakuje u npr. drugoj brzini pa mi lepo od Niša do Obrenovca 7 sati betonskim auto-putem sa dve trake Bratstvo-Jedinstvo dok nam ostali vozači j..u mamu što vozimo 30 na sat. Škoda nas nikada nije ostavila niti smo morali da upoznajemo mentalitet i običaje mehaničara uz pomenuti auto-put što nam se kasnije često dešavalo sa pomenutim italijanskim gospodinom.

   Motor kod ove Škode je tek bio kuriozitet za sebe. Imao je gusanu glavu a aluminijumski blok u kome su bile postavljene čelične hilzne ( košuljice cilindra) a koje su se poravnavale sa glavom pomoću plutanih prstenova što je bio princip sasvim drugačiji od tadašnjih pa i današnjih mainstream motora. Malo ko je znao da uradi generalnu na tom motoru a menjač nisu smeli ni da otvaraju, osim u nekom ovlašćenom servisu. Koliko se sećam 110-ka se jako malo kvarila i nismo imali potrebe da se okumimo sa auto-mehaničarem poput današnjih vlasnika Fiatovih ili Fordovih polovnih vozila sve u cilju što jeftinijeg održavanja...

   I da ne zaboravim, ove 120-ke su imale čudne dimenzije guma valjda 15" / 145, uglavnom teško su se nalazile i pasovale su samo za Škodu.







  
« Last Edit: November 09, 2016, 12:15:37 am by micha » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1507 on: November 09, 2016, 09:02:19 am »

Kada sam ja bio mali onaj koji je vozio Škodu 110R kupe je bio, barem nama deci, baja nad bajama.

Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #1508 on: November 09, 2016, 09:39:56 pm »

http://vukajlija.com/zabava/posteri/7219


   Slika govori vise od reci Cheesy

   Sto se samog automobila tice bio je jako zahvalan za odrzavanje, prilicno mesta oko motora za bilo kakav rad, problem sa temperaturom sam i ja osetio kada smo isli u Cg na more...Malo odmorili pored puta pa nastavili. Inace, ta skoda coupe je meni jedan prelep auto koga nisam video godinama.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1509 on: November 09, 2016, 10:19:22 pm »

Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #1510 on: November 10, 2016, 02:28:58 pm »

Hvala Micha za finu priču. Evo za nagradu par slika. Znala je Škoda već davno lep auto napravit


* FELICIA (1).jpg (304.57 KB, 1300x858 - viewed 122 times.)

* FELICIA (1).png (945.16 KB, 1400x930 - viewed 96 times.)

* FELICIA (2).jpg (591.58 KB, 1990x1282 - viewed 122 times.)

* FELICIA (3).jpg (578.67 KB, 1600x1200 - viewed 122 times.)
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 838


« Reply #1511 on: November 10, 2016, 05:39:32 pm »




  Negde sam pročitao da je Češka-Slovačka bila centar auto industrije (ili mašinske proizvodnje) u Austro-Ugarskoj, pa ne treba da čudi tradicija i umešnost u proizvodnji kako automobila tako i oružja i kasnije tenkova. Slike ranijih modela automobila Škoda iz perioda KuK kao i ove poslednje, na kojima zahvaljujem Galebu, govore da njeni automobili nisu ništa lošije izgledali od drugih nama poznatijih marki toga doba.


Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #1512 on: November 10, 2016, 07:41:44 pm »



  Po nekim pricama, SSSR je trebao da odobri svaki novi model skode, vartburga i trabanta (tj svih automobila van SSSR varsavskog pakta) i da nisu dozvoljavali da se automobili bolji od Lade proizvedu, a lada ko lada...
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1513 on: November 15, 2016, 10:01:59 am »

Logged
vitez koja
Stručni saradnik - istorija
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 221



« Reply #1514 on: November 15, 2016, 06:38:28 pm »

Vozio sam Skodu 105S nekih 16 godina, (kupljena nova) i "slatko" sam se navozao sa njom. Osim redovnog odrzavanja nikakvih posebnih problema nisam imao sa njom. A onda sam je zbog starosti zamenio sa Skodom 105 L. Razlika je bila sto je 105L imala cetvrtaste farove i drugacija zadnja poziciona svetla, pokazivace pravca, retrovizor i kontrolnu tablu. Skoda 105L je bila stara nekih 5-6 godina i dobio sam je na poklon od tasta jer se njemu ukazala prilika, pa je povoljno kupio polovnog dizelasa Golfa2. Auto je stajao u garazi nekih 7-8 meseci, i ideja je bila prodati obe Skode i kupiti neki novi auto. Medjutim, ja pod utiskom Skode 105S odlucim da 105S prodam a 105L nastavim da vozim. Da sam znao sta ce me snaci, zahvalio bih se odmah na poklonu...

Skodu 105L sam vozio nekih dve godine. Za te dve godine sa njom sam imao toliko problema, da je cini mi se vise bila kod automehanicara nego sto sam je vozio. Svaki cas joj je nesto otkazivalo... lamela, potisni lezaj, karike, servo, kocioni cilindar... Biser je bio kad mi je pukla sajla za gas... ono sto je od sajle ostalo sam nekako provukao do zadnjeg sedista. Stariji sin sedi na zadnjem sedistu i rukom poteze sajlu a ja vozim. To je bio nacin da nekako stignemo kuci... O medjusobnoj komunikaciji bolje da ne pisem nista... Nije se znalo ko na koga jace vice i galami!!!

Sa njom sam zavrsio kad mi je u toku voznje pukao lanac na motoru... pukao na pola lancanik na kolenastom vratili, iskrivila se bregasta, ventili otisli u aut... I jos svasta. Nemogu se ni setiti svega. Na kraju sam je prodao coveku da je koristi za rezervne delove... posle nekih 5-6 meseci sretnem coveka, a on vozi moju bivsu 105L. Ja u cudu pitam kako se taj auto uopste krece. Covek kaze: "Super..." E, onda sam shvatio znacenje one narodne izreke "sto ne platis na mostu, platis na cupriji"...!

Inace, obe Skode su imale poklopac haube koji se otvarao u stranu, a rezervni tocak je bio u bunker ispod prtljaznika. Da bi se izvadio rez.tocak, morao si da otvoris poklopac haube, povuces rucicu, koja oslobadja drzac rez.tocka. Oslobodjen drzac pada na tlo a ti rukama izlacis tocak prema sebi ispred auta. Kad sam je prodavao, I to pokazao kupcu, covek se samo prekrstio... Inace poklopac prednje haube u toku voznje je znao da se ponekad od truckanja na neravnom terenu otvori, ali je imao mehanicki osigurac u vidu jezicka koji je omogucavao da se hauba podigne maksimalo neki 10-tak cm.

Inace, istorija razvoja automobile Skoda je jako interesantna... Imam spremljen materijal o tome. Malo je poduzi, pa neznam da li bi bio za ovu temu ili za posebnu. (nesto slicno sam u ovoj temi pisao za vozila GAZ i ZIL). Ako ima zainteresovanih ... tu sam.

Mnogo sam se raspisao... izvinjavam se zbog preopsirnosti.


* Skoda 105S.jpg (122.17 KB, 600x400 - viewed 125 times.)

* Skoda 105L.jpg (342.69 KB, 1024x683 - viewed 101 times.)
« Last Edit: November 15, 2016, 06:46:20 pm by vitez koja » Logged
Pages:  1 ... 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 [101] 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.