PALUBA
April 27, 2024, 11:25:56 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 [130] 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz sveta automobilizma - automobili, oprema, propisi, bezbednost  (Read 589265 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1935 on: February 23, 2018, 09:01:52 pm »

Dizel motor je pokazao svoju efikasnot i svoje prednosti u odnosu na benzinske motore.
No, mora se priznati da ima i svoje nedostatke.

Bolje rečeno: tehnologija automobilskih motora je uznapredovala, ide se ka sve čistijim motorima i dizel - čak ni u najmodernijim varijantama ne može da zadovolji nove ekološke standarde.

Za koju godinu ćemo videti sličan tekst, gde će pisati da se razmetra zabrana upotrebe automobila sa benzinskim motorima. U gradovima će se koristiti samo automobili sa električnim pogonom, pogonom na alkohol, vodonik, i ko zna šta još ....

Ja sam pristalica dizel motora, i verujem, dok sam živ voziću auto sa dizel motorom.    
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #1936 on: February 23, 2018, 09:37:28 pm »

Zadnjih godina se i potrošnja prilično izjednačila. Sećam se pre 20 godina superaši su trošili i do 50% više goriva (a i super je bio skuplji) a danas čak na ovim manjim motorima bezolovnjaci troše manje a dizel je čak i prešišao po ceni bezolovno, doduše ovo je više zbog naših taksi nego zbog cene proizvodnje ali opet to je totalni preokret u 20 godina.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1937 on: February 28, 2018, 01:39:55 pm »

Од на­шег до­пи­сни­ка

Франк­фурт, Хај­дел­берг – Не­мач­ки са­ве­зни управ­ни суд је отво­рио пут за уво­ђе­ња ло­кал­них за­бра­на ко­ри­шће­ња ди­зел-во­зи­ла у по­је­ди­ним де­ло­ви­ма Не­мач­ке а да то на ни­воу це­ле др­жа­ве ре­гу­ли­ше са­ве­зна вла­да. И док срп­ски уво­зни­ци по­лов­них во­зи­ла већ мо­гу да поч­ну да за­до­вољ­но тр­ља­ју ру­ке јер ће на уда­ру би­ти сва во­зи­ла ко­ја не­ма­ју „евро 6” мо­тор, не­мач­ка моћ­на ауто­мо­бил­ска ин­ду­стри­ја је овом од­лу­ком при­ми­ла сна­жан уда­рац, и то од ак­ти­ви­ста за за­шти­ту жи­вот­не сре­ди­не.

Суд, чи­је се­ди­ште је у Лај­пци­гу, за­пра­во је од­ба­цио жал­бе две нај­мно­го­људ­ни­је не­мач­ке по­кра­ји­не – Се­вер­не Рај­не Вест­фа­ли­је и Ба­ден Вир­тем­бер­га – ко­је су по­ку­ша­ле да оспо­ре од­лу­ке по­кра­јин­ских су­до­ва да глав­ним гра­до­ви­ма те две по­кра­ји­не – Ди­сел­дор­фу и Штут­гар­ту – на­ло­же да ис­по­шту­ју зах­те­ве еко­ло­шких ак­ти­ви­ста и омо­гу­ће уво­ђе­ње за­бра­не ко­ри­шће­ња во­зи­ла на ди­зел-го­ри­во као сред­ство за­шти­те јав­ног здра­вља. Овом од­лу­ком је за­пра­во суд дао пра­во да се на ло­кал­ним ни­во­и­ма до­но­се ова­кве за­бра­не, иако то још ни­је ре­гу­ли­са­но за­ко­ном до­не­се­ним на на­ци­о­нал­ном ни­воу.

ПОЛИТИКА
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1938 on: February 28, 2018, 01:44:19 pm »

Двотакт остаје!!!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

 


* wartburg.jpg (32.18 KB, 460x250 - viewed 27 times.)
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #1939 on: February 28, 2018, 06:16:59 pm »

Двотакт остаје!!!

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

 

  Baš si mi polepšao malo dan torpedo, malo nasmijao.
Inače 3 stvari:
- Wartburgu sam se uvijek rugao ali sad me malo intrigira. Krivo je to, što sam slučajno vidio jednog, ima ga stariji ćovek za hobi i zamolio ga da sjednem unutra. I iznenadio sam se kako je bio očuvan i nije se loše sjedelo za volanom. A drugo kaže on meni, taj ima snagu (kao glavni auto mu je MB E klasa, 2 generacije nazad, pravi auto !). A ja ga pitam, kakvu snagu ? - 3 cilindra, 993 cc i skromnih 50 (55 ?) KS. I kaže on, zbog karakteristike cvajtaktera vuče kao da ima duplo više KS. I onda čitam na webu i kaže Englez koji ga imao isto. Da se ponaša ko benzinski auto sa 1.8 cc, te da je zabavan za vožnju. E sad bih voleo da ga probam. nemojte se smijat - više nego Porscha. A i vozio sam P Boxter, roadster, pa nekako me ne privuče ovakav auto, to trebaš bit tip za takva kola.
- I ja sam fan dizela i voleo bih ostat na dizelu (vozio sam ih nekoliko, svi su "zakon" bili). Ovo sa električkim kolima je za sad komedija ako mene pitate. Nemaju još sigurno rešenje za baterije a već su propisali kraj dizel motora (i bencinaca ako neće dostignut sve niže emisije) za 2030. Kao najefikasnija baterija pokazala se Li-ion. Ali su 2 velika problema kod litijuma: svetske zalihe su vrlo male, ima ga samo un jednoj pustinji u južnoj Americi. I za preradu je potrebno ogromno vode, a te nema u izobilju, naprotiv - prognoza za budućnost nije optimistička. I ostale tehnologije baterije zahtjevaju veliko energije za proizvodnju. I kako će se dobiti sva t energija. Dalje, kamo sa otpadom kasnije ? Kad će se nagomilati po svjetu otpadnih baterija, kamo će se sve to dati ?? I zadnje: benzin ili naftu sipaš na pumpi, za par minuta kreneš. I pumpa na svakom uglu.  A struju dok napuniš traje.... pa i stanice će trebat izgraditi. U SLO je plan preko 2000 stanica. Ma ajde... I da je komedija još veća:  toliko vrše pritisak na auto industriju, a po kugli plove brodovi koji duvaju tone i tone sumpora i ostalih otrovnih plinova u vazduh, a o tome se ne govori.
- I treća tačka: ovde u Sloveniji to nije baš čest prizor ali desi se. I desilo se meni danas ujutro rano kod vožnje na posao. Zima, -7, malo auta u 6:55 i ispred mene bela Z 101 confort sa abarth felgama, dvojica putnika dobro odevena, komplet sa kapama kao na skijanju. Nekad me nije bila briga ali sad mi je ugodno, da vidjam kola moje mladosti. I pre par dana vozio sam iza Y 45 E, baš takvim, kakvog sam ja imao pre 30+ godina. Kako brzo prolaze godine... I automobilska tehnika napravila je velike korake u desetljećima. Još malo, pa će auto sam vozit i neće nam trebat PC, TV i telefon, jer će sve auto obavit (gluposti ali ide u tom pravcu ako pratite malo šta rade proizvadjači ;  najviše mi je glupo kad kritikuju novi model na testu, jer ima loš internet connectivity, koji bre nesmisli...)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1940 on: February 28, 2018, 06:50:58 pm »

Mislim da budućnost automobila ne leži u baterijskom pogonu, pošto ne pruža dovoljno autonomije vozilu.
Možda će takav pogon biti standard za gradska vozila (mada, nije isključeno da dobro organizovan masovni gradski prevoz ima bolju perspektivu).

Savremeni automobili će verovatno ići putem usavršavanja benzinskih motora, zatim osavremenjivanjem motora na mešavina benzina i alkohola, pa na čisti alkohol - i to bi verovatno zadovoljilo ljudske potrebe tokom ovog veka.
Tek uvođenje nekih naprednijih tehnologija (vodonik, plazma, sunčeve baterije) bi mogle značiti neki značajniji preokret u koncepciji pogona porodičnog automobila. 
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1941 on: February 28, 2018, 07:55:40 pm »



Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1942 on: February 28, 2018, 08:25:06 pm »

Добар је то ауто. И мени је жеља да га провозам. До сада сам се само возао као путник...
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #1943 on: February 28, 2018, 09:35:28 pm »

Vozio sam Wartburga,menjao na njemu lamelu sredinom devedesetih,prvi komsija ga imao.Ide dosta dobro,odlicno ubrzava u cetvrtom stepenu ali najveci zajeb je kad ga poteras ostrije kroz ulicu pa trebas da skrenes i onda po pravilu ides iz vece u manju brzinu da bi prikocio i motorom!E tu kod Wartburga se ne desava nista,jos i ubrza,umalo da uletim kod komsije u dvoriste!Dobra je i udobna limuzina bio za puteve ali je imao staklene noge i radilica mu je crkavala jer je imao kug lagere umesto klasicnih kliznih.


Da dodam,prava zajebancija je bila da mu se nasteluju platine,imao ih je tri i ako ne radis Wartburg a uzeo si to u popravku onda si najebo!
« Last Edit: February 28, 2018, 09:40:37 pm by švercer011 » Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #1944 on: February 28, 2018, 10:55:40 pm »

Zbog raznih problematika (vec navedenih) najbolje se pokazao hibridni pogon, ma kakav bio. Metan/benzin se uveliko koristi i jako je zahvalan posebno kod velikih masina (kamioni, autobusi) ali i elektricni/benzinski motor, najpopularniji u tojoti prius, koji puni batrije dok vozis na benzin, ili kocis, i sve to spusta ukupnu potrosnju benzina na jako prihvatljiv nivo. E sada, problem sa baterijama nije resen, sto ne znaci da nece, sto se mene tice to je pitanje vremena. Jedna manja opaska sto se tice razlike dizel/benzin. DIzel kao veci zagadjivac, protiv benzinca kao veceg potrosaca. Dizel motor iste snage kao benzinski u proseku trosi 20-30% manje goriva. Koja je cena (globalna) u proizvodnji i distribuciji pa i zagadjenju zbog tih 20-30% vece potrosnje po pedjenom kilometru? Da su svi automobili dizel godisnje bi se trosilo 20-ak posto nafte manje.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1945 on: March 01, 2018, 09:44:51 am »

Vozio sam Wartburga,menjao na njemu lamelu sredinom devedesetih,prvi komsija ga imao.Ide dosta dobro,odlicno ubrzava u cetvrtom stepenu ali najveci zajeb je kad ga poteras ostrije kroz ulicu pa trebas da skrenes i onda po pravilu ides iz vece u manju brzinu da bi prikocio i motorom!E tu kod Wartburga se ne desava nista,jos i ubrza,umalo da uletim kod komsije u dvoriste!Dobra je i udobna limuzina bio za puteve ali je imao staklene noge i radilica mu je crkavala jer je imao kug lagere umesto klasicnih kliznih.


Da dodam,prava zajebancija je bila da mu se nasteluju platine,imao ih je tri i ako ne radis Wartburg a uzeo si to u popravku onda si najebo!

Да. Има мекано огибљење. Једна наша пријатељица се тако преврнула са вартбургом на магистрали. Модел 353. После тога више није хтела да седне за волан.

На мене је модел 1.3 оставио добар утисак. Простран и једноставан. Естетика је била на трећем месту код конструктора, али то власнику није било битно, а ни мени када сам се возио. Има их још по улицама, а неке сам и ја фотографисао прошлог лета на Дорћолу.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSCN3903.JPG (389.23 KB, 1600x1200 - viewed 31 times.)

* DSCN3911.JPG (344.39 KB, 1600x1200 - viewed 30 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1946 on: March 01, 2018, 06:49:52 pm »

Zbog raznih problematika (vec navedenih) najbolje se pokazao hibridni pogon, ma kakav bio.

Dizel motor iste snage kao benzinski u proseku trosi 20-30% manje goriva.

Hibridni pogon je suviše komplikovan - samim tim i skup za običnog potrošača. Možda u budućnosti bude prihvatljiv ... ?

Savremeni turbo benzinci se po potrošnji i snazi približavaju turbo dizelašima. Mislim da su oni sledeći korak u proizvodnji automobila. Hibridi, nova goriva i ostale tehničke inovacije će doći kasnije, kao naredni koraci.
Logged
Director
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 043



« Reply #1947 on: March 01, 2018, 11:21:00 pm »

Mislim da budućnost automobila ne leži u baterijskom pogonu, pošto ne pruža dovoljno autonomije vozilu.
Možda će takav pogon biti standard za gradska vozila (mada, nije isključeno da dobro organizovan masovni gradski prevoz ima bolju perspektivu).

Savremeni automobili će verovatno ići putem usavršavanja benzinskih motora, zatim osavremenjivanjem motora na mešavina benzina i alkohola, pa na čisti alkohol - i to bi verovatno zadovoljilo ljudske potrebe tokom ovog veka.
Tek uvođenje nekih naprednijih tehnologija (vodonik, plazma, sunčeve baterije) bi mogle značiti neki značajniji preokret u koncepciji pogona porodičnog automobila. 

Ako si propustio let onog solarnog aviona pre 2 godine mislim da bi trebao da ga pogledaš. Avion je preleteo ceo svet koristeći samo sunčevu energiju. Dakle to je nešto što je već danas realnost. Ono što vidim da se navode kao glavni problemi su efikasnije ćelije za upijanje sunčeve svetlosti ali i da te iste ćelije u stvari budu konstrukcija nekih budućih vozila. Ostali problemi su manje kompleksni i u principu već postoje rešenja samo treba da ih sačekamo.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 837


« Reply #1948 on: March 02, 2018, 12:55:48 am »




   Kao zagriženi pobornik teorija zavere pristalica sam teorije da su još 70-tih tokom prve energetske krize izazvane ratom Irak-Iran američki proizvođači razvili potpuno upotrebljiv automobil na električni pogon koji je imao radijus gotovo kao sa klasičnim motorom, ali da su glavešine odlučile da se taj projekat zakopa i nastavi vožnja na preskupim ugljovodonicima. Danas postoje operativni primerci Toyota Prius i Tesle kao i čitav niz auta drugih proizvođača koji uspešno idu na akumulatorske baterije i elektro motore, što znači da ih nije teško proizvesti. Zbog malih serija el. automobili su jako skupi a postoji i problem mreže punjača tako da su upotrebljivi uglavnom u gradskoj vožnji.

   Kao zaljubljenik u tehniku verujem u električni pogon kao jedini u budućnosti. Jednostavno ova vozila su u svemu u prednosti u odnosu na klasične SUS motore. Kao prvo, zahtevaju dva ili tri puta slabiji motor za istu težinu karoserije zbog linearne karakteristike el.motora što će reći da max moment ostvaruje već na 1 obrtaj u minuti dok suparnici najveći moment ostvaruju na 2/3 max obrtaja radilice. Ova karakteristika samim tim isključuje upotrebu reduktora ili menjača brzina i spojnice iliti kvačila koji služe upravo zato da bi pokretanje vozila prilagodili nepovoljnoj karakteristici SUS motora koji treba da se zalete do određenog broja obrtaja da bi imali moment koji može da pokrene auto. Kod elektro pogona samo stiskaš akcelerator i el. motor ubrzava do željene brzine. Sledeća ne tako sitna prednost su dimenzije asinhronog motora koji je nekoliko puta lakši od ugljovodoničnog a uz to od pokretnih delova ima samo rotor koji se oslanja na dva kuglična ležaja dok suparnik ima na stotine pokretnih habajućih delova.

   Negativna strana elektro pogona je skladištenje energije tj. baterija koja je velikih dimenzija i do 10 puta veća od rezervoara sa gorivom a ujedno je i ograničavajući faktor što se tiče radijusa kretanja. Savremena tehnologija ubrzano razvija Li Ion baterije potrebnog kapaciteta koje se mogu extra brzo puniti bez opasnosti od eksplozije a pritom su 4 puta lakše od NiMh baterija istog nazivnog kapaciteta. Razvoj i sniženje cene gotovog proizvoda su krajnji cilj velikih svetskih proizvođača koji daju svoja teh. rešenja. Jedno od njih je i korišćenje površine automobila (krov, haube i vrata površine preko 10kv. m) za montažu foto ćelija koje bi dopunjavale baterije dok auto stoji na parkingu ili u vožnji

   Dakle na strani el. motora su jednostavnost i drastično jeftinija pogonska grupa sa malim brojem pokretnih delova, veće ubrzanje, ekološka prihvatljivost sa 0% štetnih gasova (izuzev zimi kada bi se morali koristiti ugljovodonici za zagrevanje putničke kabine) i potpuno bešuman rad, veća pouzdanost, mogućnost punjenja na kućnom priključku el. energije bez odlaska na pumpu i plaćanja poreza , akciza i nameta čime je ubedljivo najjeftiniji energent. Smanjenje težine vozila koje bi donelo izbacivanje kvačila, menjača, sistema za hlađenje motora, izduvnog sistema , rezervoara sa gorivom, teškog SUS motora zamenom tri puta lakšeg asinhronog stvorilo bi mesta za ugradnju neophodne baterije tako da elektromobil ne mora nužno biti puno teži od klasičnog.

   Loše strane su ograničenja vezana za bateriju i njen kapacitet (koji bi tokom godina eksploatacije nužno slabio i skraćivao radijus kao i povećavao učestalost punjenja). Osim velikih dimenzija i težine javlja se i problem vremena potrebnog da se baterija dopuni, a koje nije ispod 1h što je relativno dugo ako se vrši u toku dužeg puta. Kod Li Ion baterija tu je i problem eksplozije prilikom oštećivanja usled eventualne nezgode. Takođe, kapacitet baterije opada pri niskim temperaturama pa je radijus kretanja još kraći zimi. Klimatizacija putničkog prostora bi isto mogla biti problem jer klima troši dosta energije za svoj rad pa bi i tokom letnjih vrućina bio smanjen radijus.

   Ako dobro izanaliziramo iznešeno ispada da ima mnogo dobrih stvari u korist elektro pogona ali i krupnih nedostataka ( od kojih je i visoka cena jedan ) ali činjenica je da tehnologija naročito u auto industriji napreduje i da će ovih auta biti sve više i uskoro će biti dostupni širokim radničkim masama dok će na gorivo ići samo autobusi i kamioni.


Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1949 on: March 02, 2018, 06:43:19 am »

Ljudi napravili gorive ćelije koje pokreću elektro motore podmornica i teraju ih pod vodom brzinama od 20+ čvorova, a ovamo kao ne mogu da naprave efikasnu bateriju za automobil. Sve to postoji, nego se sada troši nafta dok je ima pošto je na njoj zarada ogromna.
Logged
Pages:  1 ... 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 [130] 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.