PALUBA
April 27, 2024, 10:17:53 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 [141] 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz sveta automobilizma - automobili, oprema, propisi, bezbednost  (Read 589243 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #2100 on: January 29, 2019, 06:48:22 pm »

Dobro, 5 godina je pretjerano. Kvalitetno izradjen automobil izdrži bez problema znatno više. Ima moj skoro 6 godina i 108.000 km, bez i jednog najmanjeg kvara i ponaša se još uvijek ko nov. Samo jednom mjenjane zadnje kočione obloge. Redni servis, 2 put mjenjano kočiono ulje, letne / zimske gume i to je sve. A da, i servis klime na 2 godine (vakumiranje, mjenjan plin, dezifenkcija, a filter kabine svake godine) za zdravlje vazduha u kabini i kompresora klime (na prošlom autu izdržao kompresor 12 godina a znam za više slučajeva kad je u roku od 2-4 godine otkazao kompresor. Eto zašto se radi servis klime).
  Punjenje baterije nije ugodno na dužim putovanjima. Čak i kraćima. Ideš npr. na letovanje u neki daleki kraj više sati vožnje (dao sam primjer Rijeka - Dubrovnik). Ne dodješ s jednim punjenjem baterije. Kraće vožnje: rekao mi ćovjek, imaju na poslu elektro auto (znam i model ali neću da pravim reklamu). Išli na službeni put, jedva došli s jednim punjenjem 120 km. Od toga veći dio bez uspona, a znatno manji dio uspon. Onda na destinaciji punjenje = gubljenje vremena, pa natrag. Sastanak 1-2 sati, punjenje baterije duže. Ostavimo da za sad nema još dovoljno mjesta za punjenje, recimo da će to biti riješeno. I recimo - nadajmo se - da će se vreme punjenja bitno skratiti. Za sad je to sve problem. Ako drobimo dalje,  pogledaj koliko koštaju mali električki auti: Renault Zoe (el. motor mu je u Sloveniji proizveden), Bmw i3, Nissan Leaf isl.   Ja bih voleo da kupujem maglu naftnih lobija i dalje. Vozim auto srednje klase, prostran i udoban za 4 članu familiju, gepek 480 L, troši 5 L dizela na putovanjima po autoputu sa 130 km/h. Koštao me je manje od ovih malih el. kola i nema skupe baterije.  Jugoslavija popreko sa 2 punjenja tanka goriva. Izgubljeno vreme za punjenje goriva 5-10min. Emisija CO2 118 g/km  (po planetu plove brodovi, koji puštaju milijone tona sumpora u vazduh i dali ko prati i ograničava njihove emisije ?? I farme stoke uzrokuju velike emisije CO2 pa se niko ne brine o tome...).

 Ovlašćeni servis: naravno da nije garancija. Garancija je samo, da ćemo svi jednog dana umrijeti, tako ili drukćije. Ali po pravilu AKO SE DRŽI  PREDPISANIH SERVISNIH PROCEDURA I POŠTENO RADI, ovlašćeni servis bi trebao da ima više know-how i zadovoljavjućeg kvliteta rada nego neovlašteni mehaničar koji popravlja sve šta mu dodje i nema pozadi podržke fabrike, to je bitno; a modela automobila sa sve mogućom opremom, elektronikom sve više, nije to lako ovladat. Radim više od 20 godina u sektoru vozila i rez. dijelova pa sam svašta vidio i naučio. 100 % servisa nema ali ovlašćeni barem imaju dostup do know-how i tehnički suport matične fabrike, a to imaju samo oni. Plus software za novija kola sa raznoraznom elektronikom, plus specialne alate, tehnička literatura. Kad zapne u diagnozi, kreću informacije u centralu, pa natrag u servis (bilo to VW, MB, Fiat, Hyundai, bilo šta). I zato je sat vremena rada kod njih skuplji nego kod "majstora Ilije". I ako su pogriješili, što vidiš posle preuzimanja auta sa servisa, lakše jih "hvataš za gušu", nego one koji kako je već rećeno lutaju u mraku, pa mjenjajo to, ono, treće u pokušaju otklanjanja kvara. Barem u tehničko dovoljno naprednim - recimo tome tako - zemljama to tako funkcionira. Inače to što pišeš Tihi, sve verujem ali tvrdim da je bolje na ovlaštenim servisima, ako rade više manje sve tako, kako principal (fabrika) traži od njih. A vidio sam npr. "make it easy" mehaničare koji kupuju filter ulja za neki auto samo da odgovara navoj, da ga može montirat. Šta je unutra, kakav mu je volumen, protok, definisan za odredjeni motor, to "kao nije bitno". samo da ga on može zašrafit na motor.
« Last Edit: January 29, 2019, 07:16:23 pm by galeb » Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #2101 on: January 29, 2019, 08:07:59 pm »

Trebali bi ograničiti ili sasvim zabraniti promet motornih vozila na motore sa unutrašnjim sagorevanjem u gradovima. Koristiti javni gradski promet ili sopstveno vozilo na elektro pogon ili bicikl. A Otto i Diesel motori imaju još rezerve poboljšanja efikasnosti i emisija, koristili bi se samo za vangradske, relacijske vožnje. Uz dodatnu tehniku za rekuperaciju i štednju energije z različitim tehnologijama.  Sasvim ukinuti i optužiti dizel motore zbog emisija čini mi se malo preko prsta i prerano. I stručni članci o tome govore. Sa druge strane, na koje načine će se povećati proizvodnja energije za proizvodnju baterija el. automobila ? Dali si oni svi ekološki ?? I da ponovimo, baterija nakon konačne istrošenosti postaje - neekološki - otpad. A sa otpadom svih vrsti ima ovaj planet već sada problem.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #2102 on: January 29, 2019, 08:18:51 pm »

Moj auto je 2001. godiste, da napravim malu reklamu vozim forda focusa TDDI, ovlasceni servis u Beogradu je Grand Auto. Uzmimo primer gde sam pre koju godinu zamenio akumulator, kupio varta silver 74A 750 Ah (za focusa je to malo komplikovano jer mora nizi od 175mm a ne 190mm pa ih nema toliko) i platio je 11 500 RSD, neki evro ispod 100. Imao sam naravno i za 50e. E sada, u Grandu uzeti original akumulator koji isto proizvodi Varta samo ima fordov pecat kosta oko 20 000 RSD, ili 180e. Razlika od 80% u ceni nije mala. Moj ex kolega, italijan, vozio je M3 2.0D 2008. godiste. Za mali servis su mu trazili skoro 70 000 RSD u ovlascenom servisu, ili oko 600e. Znaci, filteri i ulje. Kod mog majstora su mu stavili isto ulje, iste filtere za 25 000 RSD, ili nesto preko 200e. I jos je morao da ceka zakazivanje... U biti koliko para toliko muzike, ali neki sviraju za prevelike pare.

 I sada su razna ulja i maziva, pored izduvnih gasova problem kao toksicni otpad. Cak i obican antifriz je otrovan, a da ne pricamo da se svakih par godina desi neka havarija sa naftom, izlivi u okeane, paljevine izvora...  Otpada ima svuda. Poenta je krenuti da se smanjuje. Niko ne kaze da su elektricni automobili perfektni. Ali imaju potencijal da budu. Sta kada se (a hoce sigurno) razvije sistem bezicnog punjenja baterija, pa cete dok vozite autoputem prikaceni bezicnom "trolom" postizati mnogo vece autonomije, gde bi baterije sluzile samo za zabacene delove bez mreze.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #2103 on: January 29, 2019, 09:01:59 pm »

Akumulator i servis je prejednostavan primjer. Može to svaki mehaničar. Ali diagnosticirati neki kvar, makar softverski ili kad neka lampica zasija u armturi od nekog XY-automatic sistema, pa sad znaj šta je je u elektroniki ...


Sta kada se (a hoce sigurno) razvije sistem bezicnog punjenja baterija, pa cete dok vozite autoputem prikaceni bezicnom "trolom" >>> Ne daj bože i nadam se da nikad ovakvim autom neću se voziti. Ionako imam u kući wi-fi, pa PC, pa na poslu takodjer, pa TV na wi-fi, pa indukcijska ploća za kuvanje, pa ajfon, pa prikačim blue tooth na "pametnom satu" kad joggiram, da mi preko GPS-a računa daljinu itd. .....i sve to zrači. Još mi fali zračenja med vožnjom.
 Ja u šali kažem često: bicikl ! Kad bih imao stan u gradu i 2 km do radnog mjesta. A razmišljao sam već o elektro biciklu. Imam 5-6 km do radnog mjesta ali je promet jako gust i puno kamiona pa nije baš zgodno biciklom a tu je i zima i tama.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2104 on: January 29, 2019, 09:26:53 pm »

Ovlasceni servis nije nikakakva garancija. Prijatelj je radio u jednom i kaze da je gazda u burad od castrola sipao galaxy ulje i to prodavao kao castrol. Ali nama ovde na balkanu su najveci problem automobili izmedju 10-15 godina stari, puni elektronike i sistema koji normalno otkazuju posle toliko godina i basnosnovno skupe opravke. Mica mislim da malo preterujes sa umanjenjem cene elektromobila. Pa obican akumulator za auto kosta 100e.

Зато ја терам ово своје и немам тих проблема, а и не дајем 100 евра за акумулатор.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #2105 on: January 29, 2019, 10:42:55 pm »

Setio se nešto oko akumulatora. Vrhunski, svjetskog kvaliteta su TAB Mežica iz Slovenije (TAB Topla, Vesna). Provjereno. I jako su uspješna firma, većinu akumulatora prodaju na strana tržišta. Dobri su i Bosch i Varta. Možda koštaju nešto više ali kolko para, tolko muzike.
  Tab Topla 99Ah,  9 godina na jednom starom Mercedesu dizel, auto se malo vozi i pali iz prve. Bosch S5, na autu koji radi oko 12.000 km godišnje, sad je 7. ili 8. godina i akumulator ko nov, nikad punjen van kola.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 837


« Reply #2106 on: January 30, 2019, 01:13:09 am »




   Da li stvarno mislite da startni olovni akumulator od 75 Ah izrađen od 95% recikliranog materijala (koristi se i reciklirana akumulatorska kiselina) stvarno vredi 100 novaca? Naravno da ne, 30 max. Ostalo je kajmak auto lobija. Ovaj je težak do 20 kg dok su Li-Ion trakcioni daleko lakši, pošto su im ploče izrađene u obliku folije a elektrolit je vazduh. Ovi su naravno skuplji ali im je kapacitet višestruko veći.

   Naše nerazumevanje potiče od toga što sam o elek. autima pričao isključivo kao o urbanom prevoznom sredstvu tipa kuća-poso, učiteljica u penziji subotom do pijace, doktorka kojoj je to treći auto kojim ide samo mužu na groblje i sl. Upravo za one relacije koje mi je preprodavac od koga sam kupio auto na placu tvrdio da se moj ponov uglavnom vozio. Za trgovačke putnike-akvizitere, raznosače ekspres-pošte i turistička putovanja zasad bi preostao auto sa SUS motorom. Mislim da bi trebali da se preorjentišemo na koncept vozila na elek. pogon sa smanjenim gabaritima prilagođenim gradskoj vožnji što će reći: višestrukim kreni-stani situacijama, stajanju zaglavljen u višesatnom špicu dok motor prede i truje iz auspuha, lakšem parkiranju i niskom cenom po pređenom kilometru. Za autoput i odlazak na letovanje tu bi bio ljubimac br.1 na fosilna goriva ili rafinisano kameno ulje ( petro-oil).

   Zamislite današnju 4-članu porodicu gde roditelji još uvek rade a deca studiraju i neophodna su im minimum 3 auta ( stim da jedno dete na fakultet ide gradskim prevozom a drugo svojim manjim autom i uvek se svađaju ko je na redu). Osim 3 parking mesta ispred kuće/zgrade ili u garaži tu su i 3 registracije, troškovi održavanja i naravno goriva. E sad, ukoliko imaju jedan veliki auto sa SUS motorom i tri koncept električna dvoseda koji bi se registrovali po umanjenoj ceni, bez održavanja i sa malo većim računom za struju a koja zauzimaju mesta kao i 3 klasična auta ostvarila bi se primetna ušteda a i svi bi imali autonomiju kretanja i lakše parkiranje u gradu gde je odavno borba za parking.


Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #2107 on: January 30, 2019, 06:51:05 am »

Za toplu sam cuo dosta dobrih komentara, medjutim kao sto sam rekao za forda je potreban akumulator visine 175mm. Od ponudjenih 30-ak modela u prodaji mozda 4-5 su odgovarali gabaritima. Exide, varta, neki za koji nikada nisam cuo pa sam ga zaobisao i eto...Izabrao sam vartu sa Ca-Silver tehnologijom i garancijom 40 meseci. A sto se tice bezicnog prenosa elektricne enegrije, to je buducnost i desice se sigurno, svidelo se to tebi ili ne  Grin
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #2108 on: January 30, 2019, 04:17:40 pm »

Micha, zadnji post za 10.  Samo još koja sitnica fali za 10+  Grin

Ja dodajem još bicikl u gradu. Može klasični, može el.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2109 on: January 30, 2019, 05:40:05 pm »

Quote
Zamislite današnju 4-članu porodicu gde roditelji još uvek rade a deca studiraju i neophodna su im minimum 3 auta ( stim da jedno dete na fakultet ide gradskim prevozom a drugo svojim manjim autom i uvek se svađaju ko je na redu). Osim 3 parking mesta ispred kuće/zgrade ili u garaži tu su i 3 registracije, troškovi održavanja i naravno goriva. E sad, ukoliko imaju jedan veliki auto sa SUS motorom i tri koncept električna dvoseda koji bi se registrovali po umanjenoj ceni, bez održavanja i sa malo većim računom za struju a koja zauzimaju mesta kao i 3 klasična auta ostvarila bi se primetna ušteda a i svi bi imali autonomiju kretanja i lakše parkiranje u gradu gde je odavno borba za parking.

Све то може и без аута. Ја знам петочлане породице које живе у Београду и немају кола. Ми нисмо имали кола од 1991 до 1998 и живели смо. Ја не возим кола на посао, моји родитељи нису возили ауто до посла. Зашто? Зато што се не исплати никако. Једно време сам возио сваки дан када сам након посла ишао на мастер студије и схватио сам да ћу банкротирати ако наставим тако: бензин 150 дин/л, паркинг наранџаста зона (или ти жута), цепај гуме, тари делове, спаљуј уље. То је трајало непуних годину дана и онда сам престао.

У градовима породице не могу да имају тај луксуз да возе три аута мада сам то виђао у својој непосредној близини. Обично се радило о три крша (голф 2, астра прве генерације или неки пунто). Људи у Београду купују кола јер не могу да се поуздају у градски превоз, а када би се тај проблем решио не би било оволико аутомобила на улицама. Ја ауто користим само када идем ноћу негде или викендом. Радним даном је неупотребљив због застоја и непостојања паркинга. Боље је возити бицикл, али је то небезбедно пошто кроз центар и у старом делу града не постоје бициклистичке стазе.

На селу важе друга правила, али за град је нереално држати три аута.
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #2110 on: January 30, 2019, 08:01:09 pm »

Na selu je auto susta potreba, medjutim i mi smrtnici kada moramo za Bg nije nam dobro. Putovao sam autobusom kada god je moguce, ali lopovski prevoznici sa cenama + ubitacnim redom voznje su zacinili situaciju. Kosta me potpuno isto da li idem autobusom ili sam kolima sto se goriva tice. Pa gde to ima? Jedina razlika je sto kolima stignem za 30-90 min (zavisi od guzve) a autobusom 90-120 min u pravcu, pa mi auto ustedi u proseku 2 sata dnevno ili za 24 radna dana celih 48 sati. I istina, nisam kapirao kolege koji stanuju na 30-ak minuta pesaka, a dolaze kolima na posao.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #2111 on: January 30, 2019, 09:46:55 pm »

Тамо где постоји организован, ефикасан и поуздан систем јавног превоза таквих проблема нема. Јасно ми је о чему причаш, али то неће моћи да траје заувек тако.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 837


« Reply #2112 on: January 31, 2019, 01:04:04 am »

   U unutrašnjosti javni prevoz je dosta nesretno organizovan i ako ga ima podešen je tako da vozi decu u škole i poneke radnike na posao. Firme koje rade, naročito strane imaju sopstveni prevoz radnika dok su zaposleni u državnim firmama, uključujući i vojsku, ostavljeni na cedilu. To je otprilike polovina stičućih stanovnika u unutrašnjosti pa sam mislio da tu postoji ciljna grupa za jeftin, električni, individualni prevoz zato što sam i sam jedan od njih.

   Što se tiče Beograda i Novog Sada skidam kapu za javni prevoz, pogotovu za zaposlene kojima firma plaća markicu. Tu bi jedan elektromobil bio dovoljan za pomenutu porodicu kada se rešavaju papiri u javnim ustanovama, za odlazak kod lekara, pijac i slične pustolovine + klasični SUS za dalja putovanja. U potpunosti se slažem da je i jedan automobil u velegradu patnja. I sam imam rodbinu u Beogradu koja nikada nije imala potrebu za sopstvenim automobilom i jako lepo pričaju o gradskom prevozu.

   Da nismo mi ovde najpametniji možemo pročitati o nekadašnjem eksperimentu sa mikroautomobilom iz Priboja koga je pokretao dizel motor od 10 KS.

CLICK


« Last Edit: January 31, 2019, 07:26:08 am by MOTORISTA, Reason: Uređen link » Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #2113 on: January 31, 2019, 04:38:24 pm »

Jako interesantno ! Nisam znao za Poli 10. Odnosno, negdje sam našao sliku uz tekst, da je to bio planirani gradski automobil Yugo (CZ). Sad tek znam šta je to.  Kubota motor bi verovatno bio pogodak, jer su poznati kao vrlo pouzdani. Ja sam u Nemačkoj vidio poseban viličar (Moffet), sa motorom Kubota.  E, šta bi sve Jugoslavija mogla da uradi, ako.....
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #2114 on: January 31, 2019, 05:07:35 pm »

Prva slika: Slovenija 30.01.2019. Mercedes W108. Pola stoljeća na cesti.

Druga slika: Mercedes W115. Ali ovakve gluposti samo u SAD se vidi.


* W108.jpg (349.54 KB, 1383x778 - viewed 37 times.)

* US W115.jpg (80.73 KB, 846x846 - viewed 38 times.)
Logged
Pages:  1 ... 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 [141] 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.