PALUBA
April 26, 2024, 03:40:34 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 [160] 161 162 163 164 165 166 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz sveta automobilizma - automobili, oprema, propisi, bezbednost  (Read 588747 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2385 on: December 19, 2021, 06:33:05 pm »

Субота, 18.12.2021.
О.М.

Транспорт помоћу водоника

Прво серијско возило марке Пежо с водониковом горивим ћелијама изашло је из фабрике чиме је ова компанија постала један од првих произвођача који осим мотора с унутарњим сагоревањем и електричних мотора, нуди електричну верзију коју покрећу водоникове гориве ћелије (hydrogen fuel cell), и то у сегменту лаких привредних возила.

Линда Џексон, главна директорка ове марке, том приликом је изјавила: „С возилом “е-експерт хидроген” Пежо је предухитрио будуће технологије с нултом емисијом: електрична технологија водоникових горивих ћелија омогућује интензивну свакодневну употребу без потребе за паузама ради пуњења возила, а то је кључни услов за пословне кориснике који у једном дану морају да пређу неколико стотина километара аутопутем, а потом да уђу у урбана подручја у којима су на снази строга правила у погледу емисија штетних гасова. Технологија водоникових горивих ћелија коју је развила група Стелантис и која је уграђена у “пежо е-еxперт хидроген” омогућује управо такву употребу”.

Нови модел уводи иновације као што је систем „mid-power plug-in hydrogen fuel cell electric” који је развила група Стелантис и који се састоји од горивих ћелија које производе електричну енергију потребну за погон возила захваљујући водонику који је додат у систем резервоара, пуњиве литијум-јонске батерије високог напона с капацитетом од 10,5 кWh које се могу пунити на електричној мрежи и које напајају електрични мотор у одређеним фазама вожње. Ова верзија погона даје могућност вожње на неограничене удаљености без емисија CO2. Пуњење водоником траје три минута и постиже се 400 км домета.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2386 on: December 23, 2021, 07:50:53 am »

Среда, 22.12.2021.
О. М.

Руски војни концерн лансира свој електрични аутомобил

Руски војни концерн „Алмаз Антеј”, познат по производњи противавионских ракетних система С-300, С-400 и С-500, објавио је прве фотографије електричног аутомобила који ће лансирати.

Радни назив возила је Е-НЕВА, где је прво слово изведено из речи "електрични", а НЕВА означава реку у Ст. Петерсбургу. Према прелиминарним подацима, модел ће имати две главне модификације. Прво ће бити возило на гас са електричним мењачем, које ће са једним пуњењем моћи да пређе до 1000 километара. Друга верзија биће хибридно електрично возило на гас са системом за гориво од 52 литра и батеријама од 70 кВх, чије се снабдевање може допунити из мреже. Аутономија такве машине биће 810 километара. Достиже максималну брзину од 197 километара на час, а време потребно за убрзање од нула до 60 километара на час је 2,7 секунди.

Електрични аутомобил опремљен је мултимедијалним системом са дигиталном инструмент таблом, „хед ап” дисплејем на ветробранском стаклу и екраном од 15 инча осетљивим на додир. Запремина пртљажника је 610 литара. Поред верзије са електричним мотором, „Алмаз Антеј” ће направити и хибридне верзије - са мотором на гас или водоник. Серијска производња се очекује идуће године.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2387 on: December 26, 2021, 07:44:54 am »

Субота, 25.12.2021.
Озрен Милановић

Половни аутомобили све скупљи, продаја не пада

Смањен увоз половњака из Европске уније подигао цене, траже се највише они из ценовног ранга од 3.000 до 5.000 евра, “голфови” први на листи - Већина продаваца очекује даљи раст цена
Како пандемија утиче на тржиште половних аутомобила? Анкетирани продавци наводе економско правило - мања понуда, већа цена. Анализа просечних цена аутомобила оглашених на сајту Половни аутомобили показала је да је цена половњака већа за 16 одсто у односу на претходну годину, а за чак 23 процената у односу на период пре пандемије. Став 4.456 купаца и 302 трговца аутомобилима, уз анализу просечних цена на сајту, показала је управо такво кретање цена.

Мања понуда половних аутомобила у Европској унији одакле се наши трговци снабдевају, уско је повезана и са дешавањима на тржишту нових. Услед теже набавке микрочипова за производњу нових возила, дошло је до њихове смањене производње, а самим тим и мање понуде јер се купци чешће опредељују да одложе куповину новог и задрже свој аутомобил. У Немачкој наши дилери набављају 60 одсто половњака, следе Француска, Италија…

Када је реч о интересовању за куповину аутомобила, више од половине анкретираних српских трговаца (52 одсто) тврди да је оно смањено, док више од 20 процената њих сматра да купци сада траже јефтиније аутомобиле него у периоду пре пандемије.

(Фото Фејсбук/принтскрин)
Већина анкетираних купаца наводи да није одустало од куповине аутомобила (50,8 одсто), скоро 30 одсто њих куповину је одложило, док је непуних 10 одсто потпуно одустало. Када актуелне податке упоредимо са анкетом спроведеном током ванредног стања, када је 66 одсто купаца навело да одлаже куповину, то значи да се велики део њих вратио својој потрази за аутомобилом.

Међу онима који су одложили куповину, једна трећина наводи да је то учинила јер чека да види развој ситуације, трећина због раста цена, а сваки пети као разлог одлагања наводи смањене приходе. Мањи број је оних који су повећали свој буџет за куповину због скока цена, а већина одлучује да за исте паре купи старији ауто.

Већина продаваца (73,8 одсто) очекује даљи раст цена у наредном периоду, а исто мишљење дели и готово трећина анкетираних купаца.

Раст цена је израженији код новијих половних аутомобила. Тако, на пример, када се упореди просечна цена половњака старости од једне до три године оглашених на сајту Половни аутомобили у периоду од јануара до октобра ове године са истим периодом претходне и 2019. године долази се до следећих података. Просечна цена новијих половних аутомобила (старих између једне и три године) је за 21 проценат већа у текућој у односу на претходну годину, а чак 30 одсто већа у односу на период пре пандемије.

И даље се највећи број купаца половних аутомобила одлучује за оне са дизел мотором. 68 одсто продатих а таквих, 29 процената на бензин и три одсто на гас, који је у међувремену највише поскупео.

Значајан део купопродаје половњака одвија се преко личних огласа И без посредника. Ту не важе баш иста правила као кад су дилери у питању. Свака трансакција је прича за себе а много фактора утиче на цену… колико је продавцу физичком лицу, хитна и потребна продаја, колико потенцијалних купаца долази, разгледа, које мане продавац не успе да сакрије вешто као професионални продавци, колико је ко вешт у цењкању.

Подаци из банака такође показују да се за куповину половњака вратио интерес клијената за такве ауто-кредите, на ниво пре пандемије. И број новорегистрованих возила, који укључује и нова и половна, према подацима МУП-а, биће на крају ове године сличан нивоу у 2019. а за петину већи него 2020. године.

Због компликоване процедуре око замена регистарских таблица и налепница, плаћања пореза и бирократских препрека, највећи број половњака које мењају власника обавља се у оквиру истог регистарског подручја, што утиче на укупан број купопродаја. Познато је да су зато цене возила ниже у мањим срединама од оних у већим градовима.

Ова врста купопродаје без посредника се полако опоравља, слична је као и пре пандемије а на такав закључак наводе подаци са истог најпосећенијег сајта, где се током 2019. године просечно на дан у Србији продавало две стотине возила, с малим осцилацијама, од тога једна четвртина са ауто-плацева а остало из такозване директне купопродаје.Такве бројке важе и ових дана, чак се и укупна понуда на сајту одржала, између је 50.000 И 60.000 возила.

Када је реч о количини новца који се издваја за половњака, највећи број анкетираних купаца трага за аутомобилом у оквиру ценовног ранга од 3.000 до 5.000 евра (24,4 одсто), затим од 2.000 до 3.000 ЕУР (15,6) и 5.000 до 7.000 (14,7).

Највише половњака које за разлику од дилера продају физичка лица директно, отуђе они из најнижег ценовног ранга, до 2.000 евра. Таквих је око 35 одсто, а како цена расте тако опада тражња, с тим  да аутомобили стари до четири године, с ценом преко 7.000 евра такође лако проналазе купца а једно од објашњења је дуг рок испоруке нових, па нестрпљиви би да седну за волан без чекања. Таквих је око 15 одсто у укупној тражњи.

Први на листи најпродаванијих половњака је и ове године Фолксваген, па редом следе: Опел, Пежо, Ауди и Рено. Када је реч о моделима половних аутомобила, највише се продају “голф” “пасат”, “пунто”, “поло”, “корса”, “астра”, “ауди А4”, “клио”, “ситроен Ц3” и БМВ серије 3.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2388 on: December 28, 2021, 07:40:42 am »

Понедељак, 27.12.2021.

Ауто-мото савез Србије обележио сто година од оснивања

Ауто-мото савез Србије (АМСС) обележио је 100 година од оснивања, а свечаној прослави јубилеја присуствовао је председник Светске аутомобилске федерације (ФИА) Мохамед Бен Сулајем.

Председник АМСС Дејан Стојић истакао је да се ретко које удружење или фирма у Србији може похвалити стогодишњом традицијом, наводећи да више од 100.000 чланова тај савез сврстава међу највећа удружења, не само у земљи, већ и на Балкану.

„Чланство у АМСС значи сигурност за сваког учесника у саобраћају, који може увек да рачуна на наш савез да ће му пружити помоћ и да ће бити безбедан на путу”, рекао је Стојић, преноси Танјуг. Навео је да је АМСС скоро 80 година чланица ФИА и да је изузетно признат у тој федерацији, као и да присуство председника ФИА на прослави јубилеја АМСС показује како се национални ауто-мото савез котира у Европи и свету.

Генерални секретар АМСС Милан Николић казао је да АМСС годишње прими више од милион позива возача који се информишу о стању на путевима, траже савете у вожњи или помоћ на путу. Навео је и да Савез пружи више од 35.000 интервенција годишње страним и домаћим учесницима у саобраћају у Србији.

„Преко наших иностраних партнера бринемо о нашим возачима и када су ван земље”,
рекао је Николић.

Свечаности је присуствовао и министар спорта и омладине Вања Удовичић који је руководству, запосленима и члановима АМСС честитао јубилеј истичући да је иза њих век традиције, успеха и поштовања, изазова, постављања стандарда и померања граница.

„АМСС је организација која је свих ових година уливала сигурност, била на понос и увек уз своје чланове. Желим им да нас репрезентују на међународном нивоу успешно као свих претходних година”, поручио је Удовичић.

Председник ФИА Мохамед Бен Сулајем изразио је задовољство што као новопостављени челник те фондације присуствује важној прослави јубилеја АМСС.

„Био сам и ранијих година у Београду, очигледан је напредак који је савез остварио за то време, а са новим руководством ФИА имаће подршку да настави рад у мобилности и ауто-спорту”, рекао је Бен Сулајем, некадашњи рели возач. Додао је да је претходно руководство ФИА урадило добар посао у тим областима, а је на новој администрацији да се детаљније бави стварима које се тичу не само ауто-спорта, већ и мобилности.

„А то ћемо радити слушајући и разговарајући са сваком нашом чланицом”, казао је Бен Сулајем.

АМСС је основан 1921. године у Београду као Ауто-клуб на иницијативу коју је покренуо аутомобилски спортиста, београдски трговац Радован Саватић. Српски аутомобилски клуб иницирао је оснивање Аутомобилског клуба Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца што је остварено 6. априла 1924. године, а оснивачи су поред Српског били и Хрватски ауто-клуб из Загреба и ауто-клуб из Љубљане. Ауто-клуб мења 1926. године назив у Ауто-клуб Краљевине Југославије.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2389 on: January 01, 2022, 07:53:53 am »

Петак, 31.12.2021.

Швеђани покрећу прву европску гигафабрику батерија за електрична возила

Шведска компанија „Нортволт” произвела је своју прву ћелију литијум-јонске батерије и постала први домаћи произвођач на континенту који конкурише светским компанијама за производњу батерија за напајање све траженијих електричних возила, преноси Радио слободна Европа писање светских медија.

Нортволт планира да своју прву ћелију литијум-јонске батерије испоручи компанијама за погон електричних возила следеће године, наводи „Волстрит џурнал”. Батерија је произведена у уторак, 28. децембра у Нортволт Ети у граду Скелефтеа на северу Шведске. „Нортволт Ет”, чија градња је почела 2019, прва је фабрика у европском власништву која ће производити у такозваним гигафабричким размерама. Компанија је сутрадан навела да је гигафабрика произвела батерију која је у потпуности дизајнирана, развијена и састављена у првој домаћој европској компанији за производњу батерија за електричне аутомобиле, преноси Бета.

Тржиштем тренутно доминирају азијски произвођачи, који су, према писању „Волстрит џурнала”, изградили или граде фабрике у Европи за снабдевање батеријама тамошње аутомобилске компаније, пошто потражња за електричним аутомобилима расте. Европљани, подстакнути издашним владиним подстицајима, купују, наглашава лист, електричне аутомобиле рекордном брзином, помажући да континент надмаши Кину као највеће тржиште електричних возила на свету.

„Нортволт” је навео да ће се производни капацитети повећати на 60 гигават-сати (ГВх) у наредним годинама, што је довољно за снабдевање батеријама за око милион електричних возила, истиче Си-Ен-Би-Си. Гигафабрика „Нортволта”, којег су инвеститори у јуну проценили на 12 милијарди долара, може се класификовати као фабрика батерија великих размера где се, како појашњава амерички телевизијски канал, годишња производња мери у гигават-сатима. Иако је стар мање од шест година, Нортволт је потписао уговоре вредне више од 30 милијарди долара с купцима, укључујући велике произвођаче аутомобила Бе-Ем-Ве, Фолксваген, Волво и Полестар.

Компанија је прикупила више од 6,5 милијарди долара од мноштва инвеститора како би јој помогли да прошири своје пословање а међу њима су банка Голдман Сакс, шведски и канадски пензиони фондови као и оснивач Спотифаја, шведски милијардер Даниел Ек. Немачки  „Фолксваген”, који има 14 милијарди долара наруџбина, највећи је акционар  „Нортволта” с 20 одсто удела.

„Нортволт”, којег су основала двојица бивших менаџера „Тесле”, најистакнутији је у низу европских старт-ап компанија које покушавају да се позиционирају против највећих азијских играча и „Тесле” у производњи батерија које се користе за електричне аутомобиле, указује „Фајненшел тајмс”. Прва ћелија у „Нортволт Ету”, гигафабрици која се налази око 200 километара јужно од арктичког круга на северу Шведске, користи велику количину обновљиве хидроелектричне енергије како би произвела батеријске ћелије што је одрживије могуће, а такође се нада да ће искористити минерална лежишта на северу нордијског региона. Гигафабрика ће, наглашава лондонски лист, користити 1,5 одсто укупне производње електричне енергије у Шведској када буде завршена. Очекује се да ће Нортволт Ет, који запошљава више од 500 људи, на крају имати 3.000 радника.

Шведски старт-ап је ове године за „Фајненшел тајмс” рекао да више не гледа само на Европу, већ и на Азију и Северну Америку јер настоји да постане значајан конкурент јапанском „Панасонику”, кинеском ЦАТЛ-у и јужнокорејским компанијама ЛГ, СК и Самсунг. Азијске групе све више циљају на европско тржиште, а очекује се да ће ЛГ и ЦАТЛ следеће године отворити фабрике батерија у Пољској и Њемачкој, док ће СК проширити своју фабрику у Мађарској. Нортволт такође планира да изгради још две гигафабрике у Европи, укључујући једну у Немачкој а тренутно гради гигафабрику с компанијом Волво. Шведска фабрика повећава производњу литијум-јонских ћелија у утрци да профитира од све веће потражње за електричним аутомобилима у Европи, пише „Гардијан”.

Само две велике фабрике батерија раде у Европи, показују подаци компаније  „Бенчмарк минерал интелиџенс” и то фабрика у Вроцлаву, у Пољској, коју води корејски ЛГ, и друга у власништву корејског „Самсунга” у близини Будимпеште у Мађарској. Ипак, истиче БМИ-а, до краја 2030. планирана је изградња 25 гигафабрика широм Европе, док се индустрија трка да одржи корак са све већом потражњом за електричним аутомобилима. Девет од њих су у власништву азијских произвођача који контролишу већину глобалне понуде.

Истовремено, додаје „Гардијан”, произвођачи аутомобила са закашњењем повећавају производњу електричних возила како би испунили све оштрије циљеве у погледу емисија штетних гасова, као и изазов свог америчког ривала, „Тесле”, који је изградио властиту фабрику батерија и аутомобила у Берлину.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2390 on: January 02, 2022, 07:05:17 am »

Субота, 01.01.2022.

Кина укида субвенције за електрична возила крајем 2022.

ПЕКИНГ - Кина укида субвенције за електрична и хибридна возила крајем године, саопштиле су власти охрабрене солидном продајом у том сектору. Тамошње Министарство финансија саопштило је да ће субвенције за куповину бити смањене за 30 одсто од почетка године, а да ће потпуно нестати крајем 2022.

„С обзиром на развој индустрије возила на нову енергију, на тенденцију продаје и постепену транзицију произвођача, субвенције ће се завршити 31. децембра 2022. године”, саопштило је министарство. Возила регистрована после тог датума неће бити субвенционисана, додало је министарство. Та возила треба да представљају 18 одсто укупне продаје 2022. године, оценило је прошле недеље Удружење кинеских произвођача аутомобила.

У 2019. години та возила престављала су само пет одсто укупне продаје возила. Чак 27,5 милиона возила (комерцијална и за личну употребу) треба да буде продао ове године после 26,1 милион 2021. године што је пораст од 5,4 одсто, преноси Бета. За 2021. годину укупан раст продаје возила у Кини треба да буде 3,1 одсто, и означава прву годину раста продаје од 2018. године.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2391 on: January 02, 2022, 07:06:37 am »

Субота, 01.01.2022.
О. Милановић

Мањи порез на возила преко 2.000 кубика, стара од пет до 20 година

За возила преко 20 година старости и испод 2.000 кубика нема додатног смањења - хибридни и електрични аутомобили ослобођени пореза

Првог радног дана у овој години власнике возила при регистрацији возила очекује нови начин обрачуна пореза. Влада Србије је усвојила измене Закона о порезима на употребу, држање и ношење добара који ће регистрацију смањити у неким категоријама за више од 15.000 динара. Измене се односе на власнике возила старих од 5 до 20 година, изнад 2.000 кубних центиметара. Из Министарства финансија су истакли да се сваке године у децембру износи овог пореза усклађују са индексом потрошачких цена за претходних 12 месеци. Тако је у децембру извршено усклађивање износа пореза који ће се плаћати у 2022. години, па ће се предложено умањење, које ће се примењивати у 2022. године, вршити у односу на тако усклађене износе.

Према подацима Српске Асоцијације увозника возила и делова, продаја нових возила у нашој земљи чини око 15 одсто укупне продаје, односно првих регистрација, а чак 85 одсто чине половна возила. Укупно у Србији има око 2,2 милиона возила. Готово 80 одсто половњака старије је од 10 година, Просечна старост возног парка у Србији износи око 17 година. Умањење пореза захватиће око 60.000 аутомобила. Цена регистрације за возила која покреће мотор мањи од 2.000 кубних центиметара радне запремине остаје иста.

ВОЗИЛА ПЕТ ДО ОСАМ ГОДИНА СТАРОСТИ

Запремина мотора изнад 3.000 цм3 : 182.977 динара (раније 207.734 динара)

Од 2.501 до 3.000 цм3: 88.530 динара (раније 100.334 динара)

Од 2.001 до 2.500 цм3: 43.687 динара (раније 49.512 динара)

ВОЗИЛА ОСАМ ДО 10 ГОДИНА СТАРОСТИ

Изнад 3.000 цм3: 146.382 динара (раније 182.977 динара)

Од 2.501 до 3.000 цм3: 70.824 динара (раније 88.530 динара)

Од 2.001 до 2.500 цм3: 34.950 динара (раније 43.685 динара)

ВОЗИЛА 10 ДО 20 ГОДИНА СТАРОСТИ

Изнад 3.000 цм3: 85.389 динара (раније 146.382 динара)

Од 2.501 до 3.000 цм3: 41.314 динара (раније 70.824 динара)

Од 2.001 до 2.500 цм3: 20.387 динара (раније 34.950 динара)

За возила преко 20 година старости нема додатног смањења, јер је већ порез за ове аутомобиле смањен за 80 одсто.

„Не желим да подстакнем људе да купују стара возила која нису еколошки прихватљива, али потребно је да исправимо неправду, а то су огромне разлике између нових и старих возила.“, објаснио је министар финансија Синиша Мали.

Од ове врсте пореза потпуно су ослобођена хибридна и електрична возила.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2392 on: January 02, 2022, 07:09:01 am »

Субота, 01.01.2022.
Озрен Милановић

Ауто-индустрија на раскрсници

Купци возила више не могу да рачунају на велике попуста а наручене аутомобиле чекају много дуже него раније

Бројке говоре све. После три деценије у којима је производња аутомобилске индустрије премашивала потражњу, током пандемије вируса корона ситуација се преокренула. У претпандемијској 2019. години, на светском тржишту је продато око 80 милиона нових возила. У 2020, продаја је опала за више од 14 одсто, на 68,6 милиона. Према очекиваним резултатима, у 2021. продато је 70,5 милиона, а у 2022.  линија иде на горе, прогнозира се да 75,2 милиона аутомобила пређе у руке купаца.

Ни у 2023, у којој се прогнозира продаја 78,8 милиона аутомобила, неће се достићи ниво од пре пандемије, а тек 2025. сматра годином у којој може да се очекује повратак бројкама које је аутомобилска индустрија бележила пре короне. Произвођачи због застоја у снабдевању полупроводницима али и логистичким и транспортним застојима морају да успоре или чак привремено зауставити производне линије.

У 2019. години, пре корона кризе, у Немачкој је продато 3,6 милиона аутомобила, а већ у 2020. тај број је пао на 2,9 милиона. Према прогнозама стручњака за ауто-индустрију Фердинанда Дуденхефера из немачког Центра за аутомобилска истраживања (CAR) у овој години се може очекивати продаја од 2,69 милиона. Иако Дуденхефер очекује да ће се у првој половини следеће године немачки произвођачи и даље борити с последицама несташице чипова, продаја би, ипак, требало да порасте и то на око 3,01 милион аутомобила.

Глобална продаја електричних аутомобила порасла је током 2020. године 43 одсто, на укупно 3,2 милиона. Удео јесте мали али се он муњевито повећава. До краја деценије, трећина укупне продаје нових аутомобила на свету биће електрична возила, показује истраживање консултантске компаније Дилојт. Тиме би број продатих е-модела до 2030. године достигао 31,1 милион, чак 10 милиона више него што је раније предвиђено.

Повратак на ниво од пре панемије, комплетан опоравак ауто-тржишта у Немачкој, Дуденхефер предвиђа тек у другој половини 2023. Тек тада се, каже, може очекивати да ће се снабдевање тржишта стабилизује. Према тврдњама овог стручњака, крајем 2023. просечна старост возила регистрованих у Немачкој биће изнад десет година, а то би могло да доведе до "подмлађивања" возног парка, до повећане куповине нових аутомобила. Тај процес обнове се односи на електричне аутомобиле, који су све траженији на немачком тржишту.

Али нису сви прошли исто.

Чак 60 одсто аутомобилских дилера у Француској могло би да смањи број радних места, већ од првог тромесечја 2022. године. Процена је резултат "тестова који су управо обављени с компанијама". Слична ситуација је и на осталим тржиштима у Европи, па је јасно да ланчана реакција узрокована пандемијом и пратећим несташицама неће тако лако и брзо престати.

Због короне влада велика неизвесност у ауто-индустрији, производни процеси се прекидају, фабрике затварају, влада и несташица чипова и полупроводника, поскупео је транспорт делова. Дошло је и до проблема у ланцима снабдијевања, расту цене сировина. Купци возила више не могу да рачунају на велике попуста а на наручене аутомобиле чекају много дуже него раније.

Упркос кризи, за аутомобилску индустрије није све баш тако црно. Судећи по резултатима истраживања британске консултантске фирме "Ернст и Јанг", 16 највећих светских произвођача аутомобила је у трећем кварталу 2021. заједно остварило оперативну добит од око 23 милијарде евра. То је раст од 11 одсто и уједно - нови рекорд.  Продаја путничких аутомобила је опала за 16 процената а према проценама аналитичара због несташице чипова око једанаест милиона возила уопште није могло да буде произведено. Чак 13 произвођача је продало мањи број возила него у истом периоду пре годину дана, али свих 16 предузећа је заједно остварило промет од 371 милијарде евра, што је у ствари пад од  тек 1,6 одсто.

Добит је знатно порасла зато што су чипови који су били на располагању уграђивани у скупе моделе возила, код којих произвођаћи остварују већу маржу. Управо ти модели су примарно нуђени а осим тога, готово да и није било попуста на куповину нових аутомобила, јер је потражња била већа од понуде. Већина фирми је током године успела да повећа своју берзанску вредност, а пре свих амерички произвођач електричних аутомобила "Тесла". Уназад неколико година будућност аутомобила се види у струји као погону, а при том додајмо и све присутнију аутономну вожњу, односно функцију самовожње када аутомобили сам вози без возача. То би било то, али ко гарантује како ће баш ове могућности имати аутомобил будућности. Нико то не зна, али све се креће више или мање, брже или спорије у том смеру.

Битка стручњака је и око врсте батерија. Иако већина мисли да је решење прелазак на електричне аутомобиле, технологија производње ауто-батерија је и даље веома „прљава“, као и производња метала и материјала који се користе у електро-аутомобилима. Зато тимови истраживача даноноћно раде. Магија Николе Тесле и његово бежично преношење струје све више заокупља научнике. Може ли аутомобил да се напаја на даљину. Тесла је експериментом показао. Што да не, сматрају они који убрзано раде на томе.

Izvor: www.politika.rs
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2393 on: January 03, 2022, 01:34:52 pm »

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #2394 on: January 03, 2022, 02:17:49 pm »

Tesla isporučio 936.172 električna vozila u 2021. godini
SVET Autor: Tanjug 03. jan. 2022

Kompanija "Tesla" je objavila u nedelju da je isporučila 308.600 električnih vozila u četvrtom kvartalu 2021. godine, nadmašivši prethodni kvartalni rekord, kao i očekivanja analitičara.

Američki proizvođač električnih automobila je u istom periodu 2020. godine proizveo ukupno 305.840 potpuno električnih vozila. Tokom cele prošle godine, „Tesla“ je isporučio 936.172 vozila, što je povećanje od 87 posto u odnosu na 2020, kada je kompanija prvi put ostvarila godišnji profit isporučivši 499.647 automobila, prenosi CNBC.

U trećem tromesečju 2021, isporuka vozila iznosila je 241.300 jedinica, što je "Teslin" prethodni najbolji kvartal. Prema anketi FaktSeta, analitičari sa Vol Strita predviđali su da će kompanija isporučiti 267.000 vozila u četvrtom kvartalu i 897.000 u celoj 2021. godini.

Izvor: www.nova.rs
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2395 on: January 03, 2022, 08:54:32 pm »

Lepa priča za električna vozila.
Između mnogih nedoumica i nejasnoća je i to koliko košta punjenje baterija.
koliko se naplaćuje 1 kWh, prilikom punjenja.

I na kraju kao zaključak: eletrični automobili jesu ekološki potpuno čistio - ne zagađuju okolinu prilikom vožnje, ali zagađuju prilikom punjenja, i prilikom proizvodnje baterija. Više nego klasični automobili!
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #2396 on: January 03, 2022, 09:32:57 pm »

Izvinite, što postujem sebe.  Cool
Zaboravio sam upitati u prethodnom postu, da li se uz ove električne automobile, prilikom kupovine isporučuje i oprema za punjenje, da bi ih vlasnik mogao puniti kod kuće u svojoj garaži, ili će morati svaki put na pumpu?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #2397 on: January 04, 2022, 07:36:48 am »

Dobiva se i kablove i puni se kod kuče. Ali voda je tu dublja, jer se razlikuju stanice za punjenje po max snazi, po tome koliko koji auto može max da puni, dali ima grejanje i hlađenje napravljeno putem toplotne črpalke ili je klasično i slično. Ne treba zaboraviti da punjenje kontrolira auto, ne stanica za punjenje.
Realni domet hyundai kone je zimi 380 km, a ljeti oko 450 km, normalne vožnje.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #2398 on: January 04, 2022, 06:58:35 pm »

Kod el. automobila je još problem retkih metala, koji su potrebni kod izrade tih vozila. Da ne prevodim, prenosim dio teksta iz interneta:

According to the International Energy Agency, keeping global warming “well below” 2 degrees Celsius (3.6 degrees Fahrenheit), the central goal of the 2015 Paris Climate Agreement, will require unprecedented growth in the production of commodities like copper, cobalt, nickel, and lithium. All are essential building blocks for solar panels, wind turbines, power lines and, above all, battery-powered electric vehicles, which are less carbon intensive than their gas-fueled counterparts, especially where electricity is generated from renewables.

By 2040, the IEA projects that meeting Paris targets will require annual global sales of more than 70 million electric cars and trucks, which together will demand as much as 30 times the quantity of metals that’s used in their production now.

Shifting to a green future is not without contradictory complications—at least for the immediate future. Although new technologies and tighter regulations have made mining less environmentally destructive, the extraction and processing of metals still contaminates water and soil, encroaches on habitats, and emits pollutants and the same greenhouse gases that have caused a warming climate to begin with.

Emissions linked to the minerals used in green energy technologies, however, are a small fraction of those generated by the fossil fuel-powered systems they’re designed to replace. Over time, as the adoption of electric vehicles accelerates, more battery recycling could make the search for new battery metals less imperative. Some of the green transportation burden could be shouldered by other solutions still in development—such as cars fueled by hydrogen—or technologies not yet imagined.

For now, though, analysts stress there’s no substitute for digging rocks out of the Earth.

Vir: https://www.nationalgeographic.com/




Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #2399 on: January 04, 2022, 07:03:44 pm »

Još malo na temu retkih metala:

There are also ecological question marks over the components used in electric cars, including the battery and the use of rare-earth metals.

One such rare-earth metal is neodymium, which is used to make very strong magnets found in all types of electric motors.

The mining of such elements generates thorium contamination — a radioactive element found in the metals that can negatively affect the surrounding environment.

Mountain Pass, the biggest rare-earth mine in the US, sits near the national reserve of Mojave Desert in California.

Between 1965 and 1995, it was the world’s main supplier of rare-earth elements. However, the extraction of the metals came at a high price for the Californian wilderness. A federal investigation in the 1990s found about 2,300 litres of radioactive and other hazardous wastewater had been dumped into the desert soil.

At the end of the 1980s, China rapidly developed a mine in Bayan Obo, which has huge deposits of niobium. Situated around 700 kilometres from Beijing, it has the world’s largest reserve of rare-earth metals.

According to the Chinese Association of Rare Earths, between 9,600 and 12,000 cubic metres of waste in the form of gas containing concentrated dust, hydrofluoric acid, sulphur dioxide, and sulphuric acid, are expelled for each tonne of extracted rare-earth elements.

Additionally, around 75 cubic metres of acid wastewater and a tonne of radioactive waste are produced.

Although little research has been done on the direct effects on the population of Bayan Obo, a 2015 study from Beijing’s Institute of Geographic Sciences and Natural Resources Research revealed the population’s high vulnerability to being exposed to the metals’ dust. The magnitude of the excavation surrounding the population is visible from satellites in space.


Vir: https://www.euronews.com/
Logged
Pages:  1 ... 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 [160] 161 162 163 164 165 166 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.04 seconds with 22 queries.