PALUBA
April 27, 2024, 09:48:31 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz sveta automobilizma - automobili, oprema, propisi, bezbednost  (Read 589509 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Љуба
In memoriam
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 274



WWW
« Reply #405 on: March 24, 2012, 10:09:26 am »

Čini mi se, da je  vožnja par - nepar bila stalno, ne samo vikendom. Vožnju djece u vrtič sam kombinirao sa kolegom, koji je imao tablicu sa neparnim brojem (moj je završavao sa 78).
Po bonove za gorivo (kad su uvedeni) išli smo u određene mjesne zajednice, a službenik je udario pečat, za određeni mjesec, u prometnu dozvolu (da nisi mogao tražit opet).
Ма не чинити се. Баш је било тако.
И да напоменем, да су се тад јавиле идеје, да један породица има више аута. Тако су људи почели да купују неке шклопоције да би имали регстрацију, на основу које би добијали бонове и могућност за нека краћа превожења.
Било пара, али не и бонова.
Путовање на море се добро планирало, да се стигне у једном дану.

Љуба
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 837


« Reply #406 on: March 24, 2012, 05:48:37 pm »




   Tako je. Jednu nedelju voze parni a sledeću neparni! Sad se i ja sećam. Danas bi to bilo teško objasniti da platiš registraciju za 12 meseci a možeš da voziš svoj auto samo 6 tokom godine. Takođe i registracija (osiguranje , takse, tehnički) je u ono vreme bilo za dupe šljiva dok danas moram da izdvojim skoro jednu čitavu mesečnu platu, te praktično jednu dvanaestinu svojih godišnjih primanja dajem kao harač samo za pravo da se vozim u autu koji mi niko drugi nije kupio nego sam to morao sam! A iz istorije su nas učili da su zli Turci od porobljene raje uzimali čak desetinu svih prinosa na ime harača tj. celokupnog  poreza. Stvarno smo čudni mi balkanci: nisu nam valjali Turci koji su uzimali 10% već su nam bolji Austro-Ugari koji uzimaju 50% i više?


Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #407 on: March 24, 2012, 06:32:15 pm »

Malo za opuštanje  Grin

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/LKliDlqGpKA?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 837


« Reply #408 on: March 25, 2012, 08:22:21 am »




    Nisam šovinista ali mislim da žene vozači treba da voze kola sa uključenom rotacijom, recimo ljubičaste boje, da bi svi učesnici u saobraćaju znali sa kim imaju posla i da mogu da se sklone na vreme!


Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #409 on: March 25, 2012, 08:56:56 am »

Citao sam negde da je u valjda Amerikama postojao propis da kada zene voze na odredjenoj udaljenosti ispred njih mora ici osoba koja ce nositi zastavice i njima upozoravati vozace iz drugog smera. Naravno taj propis se odnosi na pocetke automobilizma ali ako se dobro secam u nekoj od drzava taj clan nikada nije izbrisan pa je formalno  jos na snazi.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #410 on: March 25, 2012, 09:21:38 am »

Znam par osoba lepšeg pola, koje su odlični vozači, a znam i par muškaraca, koji misle da odlično voze, a na nivoju su tog pre postavljenog videa.

Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #411 on: March 26, 2012, 03:54:01 pm »

Država na registracijama profitira 88 miliona evra!


Ponedeljak - 26.03.2012



Godišnja registracija automobila niže klase, poput „punta“ ili „juga“, vozače u Srbiji ukupno sa svim taksama košta oko 15.500 dinara, od čega polovina ode direktno u republički budžet.



Pošto je u Srbiji registrovano oko 1,5 miliona putničkih automobila, računica kaže da samo od obavezne godišnje registracije država godišnje zaradi najmanje 97 miliona evra. Od te sume na održavanje puteva ode tek 2,4 miliona evra, za izradu nalepnica šest miliona, dok je ostatak od 88 miliona evra čist profit državne kase!
Naime, u Udruženju pružaoca usluga za prenos i registraciju vozila „Leges“ objašnjavaju da je, pored osiguranja, za registraciju vozila potrebno uplatiti još sedam taksi. Tako, iako su već platili porez na kupovinu vozila od 18 odsto ili na prenos apsolutnih prava od 2,5 odsto, vozači svake godine prilikom registracije vozila plaćaju državi porez na upotrebu motornih vozila, kao i komunalnu taksu za održavanje motornih vozila. Za registraciju automobila niže klase to je trošak od oko 4.000 dinara.
Pored ovih taksi, državi treba platiti i administrativnu taksu od 1.400 dinara za „uslugu“ administracije, ekološku taksu, troškove izrade nalepnice od 400 dinara, koje dele MUP i NBS, kao i naknadu za održavanje i izgradnju lokalnih puteva, koja je najniža i iznosi 160 dinara.

- Sve u svemu, država dosta para uzima od registracije. Ne mogu da tvrdim da li su baš sve takse opravdane, ali je činjenica da najmanje novca ode na održavanje puteva, koji se jedini troše prilikom korišćenja automobila - ocenio je za „Alo!“ Branislav Milošević, predsednik udruženja „Leges“. On, međutim, dodaje da će vozačima kojima je istekla saobraćajna dozvola ili moraju da zamene tablice troškovi registracije biti uvećani za dodatnih 3.200 dinara (2.000 za tablice i 1.200 za saobraćajnu).
- Za razliku od ranijih godina, kada su se tablice vadile ukoliko su oštećene ili ukradene, po novim propisima su vlasnici vozila u obavezi da ih menjaju na sedam godina. Ne razumem zašto su vozači tim troškom opterećeni, kad tablice mogu da traju i duže, osim što na njihovoj izradi neko debelo zarađuje - istakao je Milošević.

I opštine ubiraju milione

Pravilnik o registraciji motornih i priključnih vozila, koji je stupio na snagu početkom prošle godine, omogućio je zaradu i opštinskim organima. Ovaj pravilnik zahteva od vlasnika vozila, koji ne žele da po četiri sata gube u MUP-u, da overe punomoćje koje daju agencijama za regestraciju. Overa punomoćja najčešće se vrši u opštini i u proseku košta 450 dinara.
- Smatramo da je pomenuti pravilnik u suprotnosti sa Zakonom o opštem upravnom postupku, tako da smo Ustavnom sudu podneli zahtev za njegovo obaranje - istakao je Branislav Milošević iz „Legesa“.


Registracioni nameti

Javni putevi - 160 dinara (naknada za održavanje i izgradnju lokalnih puteva)
Komunalna taksa - 2.088 dinara (NAknada za držanje motornih vozila)
Budžet RS - 2.010 dinara (porez na upotrebu motornih vozila)
Administrativna taksa - 1.400 (naknada za administrativne usluge)
Fond za zaštitu životne sredine - 398 dinara (ekološka taksa)
MUP RS - 185 dinara (naknada za izdavanje nalepnice)
Zavod za izradu novčanica - 215 dinara (naknada za izradu nalepnice)
AMS osiguranje - 8.630 dinara
overa punomoćja - 450 dinara (naknada opštini)
UKUPNO 15.536 dinara

Izvor:Alo


Lopovi samo sto neuvedu harac na vazduh 
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #412 on: March 26, 2012, 06:04:22 pm »

 
 " Vazdušarina" se u Zrenjaninu plaćala pre jedno desetak godina. Znači, samo da uzmu recept od nas i da opletu po sirotinji raji!
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #413 on: March 26, 2012, 07:28:23 pm »

@Zeljko

A sta je onda ekoloska taksa? Nije to taksa sto se trosi drvece ili gazi trava vec sto se vazduh zagadjuje. Prema tome to je ``vazdusarina`` kako je Kile imenovao.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #414 on: March 26, 2012, 07:31:59 pm »

Uvjek se iznenadim kad velike firme imaju ovakve probleme.

Quote
BMW recalls 1.3 million 5 and 6 series models worldwide
BMW logo Checks to affected cars should take 30 minutes, according to BMW

German luxury carmaker BMW is recalling some 1.3 million cars worldwide because of potential battery problems that could, in extreme cases, result in a fire.

The cars involved are 5 and 6 Series models built between 2003 and 2010.

http://www.bbc.co.uk/news/business-17514172
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #415 on: March 26, 2012, 07:34:55 pm »

Mislio sam na vazduh koji udisemo,ma drzava je .....U engleskoj npr ako hoces da ugradis plin drzava te dotira 40 % samo kod nas naplacuju sto imas plin u autu maaaa lopovska posla
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #416 on: March 26, 2012, 10:14:34 pm »

Palubarci - u Kairu ima OSAM MILIONA REGISTROVANIH AUTOMOBILA!
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 837


« Reply #417 on: March 26, 2012, 10:56:33 pm »




   Naravno da ih ima toliko kad ne moraju da plaçaju ovolike namete kao mi. Samo, dosla je i njima demokratija pa cemo bas da vidimo za koju godinu koliko ce ih se voziti kada i njima uvedu Euro 9 ili Euro 185 standard kao obavezan, uz skok cene goriva 10% mesecno i nalepnice za budale na sofersajbni.


Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #418 on: March 26, 2012, 11:28:09 pm »

Nije to stvar društvenog uređenja već ekonomije. U razvijenijim zemljama se više voze automobili, i pored silnih nameta za ekologiju i drugih taksi, dok se u manje razvijenim zemljama nema novca za automobil. Problem je u tome što u razvijenim ekonomijama prosečan vozač sebi može da priušti i auto i da plati takse, ali teško će te iste takse moći da plati neko ko jedva sastavlja kraj s krajem.
Ovo me zaintrigiralo da vidim koliko se gde voze automobili, interesantna je lista na wikipediji, ne znam koliko je precizna, ali vredi pogledati Smiley
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #419 on: March 27, 2012, 12:40:49 am »

Zanimljiva stvarcica,voleo bih ovo da  imam i naravno da nije skuplja od 30 evrica i uz to bi bila pozeljna  garancija od 5 godina  Smiley


<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/vqhDhv2al38?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

Logged
Pages:  1 ... 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.