PALUBA
April 28, 2024, 09:41:13 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Prilikom registracije lozinka mora da sadrži najmanje osam karaktera, od toga jedno veliko slovo, i bar jednu cifru, u protivnom registracija neće biti uspešna
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 [79] 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz sveta automobilizma - automobili, oprema, propisi, bezbednost  (Read 590067 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1170 on: October 24, 2015, 08:33:46 pm »



Taj auto opredmećivao je jednu zemlju, jedno društvo, jednu epohu i sustav vrijednosti


Ova tvrdnja je veoma diskutabilna!

Ako uprostimo gledanje na život, na jednu epohu, sustav vrednosti - isto to možemo tvrditi i za 101, Yugo, i za mnogo što šta iz bivše Yuge!
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #1171 on: October 29, 2015, 08:20:59 pm »

Ljubitelj oldtajmera iz Gradiške ne da mercedes ni Travolti

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Priča o strastvenom ljubitelju starih automobila Rajku Ercegu iz Gradiške i njegovom mercerdesu 250 L podsjeća na filmsku, u kojoj jednu od glavnih uloga igra ni manje ni više nego poznati holivudski glumac Džon Travolta.

Naime, agenti Džona Travolte pokucali su jednog dana na vrata Rajka Ercega objasnivši mu kako su došli da kupe njegov mercedes kabrio iz 1967. godine.

''Nisam mogao vjerovati svojim očima i ušima. Rekli su mi da su me našli u Sarajevu, prema popisu vlasnika registrovanih mercedesa, i da je Travolta naručio upravo ovakav model. Bez mnogo dvoumljenja dali su mi ček i rekli da napišem iznos koji želim, a oni su spremni da mi plate samo da kupe auto. Ipak, morao sam ih razočarati i reći da mercedes nije na prodaju'', priča Erceg svoju zanimljivu priču za Glas Srpske.

I njegovim ukućanima bilo je teško povjerovati u ovu priču iako Travolta nikad nije krio svoju ljubav prema starim vozilima, a posebno mercedesu.

''Ipak su me podržali u mojoj odluci da ne prodam auto, jer znaju da je on za mene više od automobila, gotovo kao punopravan član porodice", rekao je Erceg i dodao kako se nikada nije pokajao zbog toga i smatra da njegov mercedes nema cijenu jer je to "auto s dušom".

Ovaj ljubitelj oldtajmera od svog mercedesa se ne odvaja pune 44 godine. Čak i priča o tome kako je postao vlasnik tog vozila zvuči nevjerojatno. Svog ljubimca na četiri točka je kupio sasvim slučajno davne 1971. u Osijeku, nakon što ga je carina oduzela.

''Čuo sam da je prvo bio u vlasništvu jednog italijanskog tenisera, a navodno je oduzet jer je u njemu prevozio drogu. Strpljivo sam čekao da se sudski proces završi kako bi automobil dali na prodaju, jer sam se na prvi pogled zaljubio u njega. I došao je taj trenutak'', priča Rajko.

Kaže da su neki kupci bili skeptični, ali on se nije plašio da bi mogao imati bilo kakav problem zbog kupovine automobila koji je, kako kažu, korišten za "mutne" poslove.

''Ljubav prema oldtajmerima je bila jača. Najvažnije je to da to auto konačno došau u prave ruke. Nisam žalio ni ogromnu sumu novaca koji sam izdvojio za njega. Možda su neki pomislili da sam lud, jer sam u to vrijeme sam za te pare mogao kupiti kuću. Ali ja sam se ipak odlučio za ovaj auto i nikada nisam požalio'', ispričao je Erceg.

Dodao je da je auto specifičan i po tome što je napravljen od aluminijuma, ne kvari se, a svi dijelovi su originalni.

''Ne troši mnogo, ali ga rijetko vozim, najčešće kada me prijatelji pozovu na izložbu ili ga iznajmljujem za snimanje reklama i svadbi. Nedavno sam ga iznajmio glumcima iz Hrvatske koji su na Manjači snimali reklamu za sladoled'', priča Rajko koji osim što uživa u vožnji često voli i da zasvira na harmonici.

Zbog toga je uvijek omiljen u društvu, a kako kaže - "mečka" je u srcu, a harmonika u duši.

Izvor: www.nezavisne.com



* 20151029182808_333494.jpg (228.65 KB, 750x500 - viewed 87 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1172 on: October 31, 2015, 06:57:30 am »

Vir: "Večernji list" Zagreb
http://www.vecernji.hr/

KOLIKO ĆETE PLATITI

Istražili smo cijene vinjeta i cestarina u Europi

Sve ljetne turističke destinacije uz Hrvatsku nemaju vinjete već naplatu autocesta vrše prema dionicama jer im se više isplati

Autor:Mladen Milčić
 
Treba li uvesti vinjete umjesto klasičnog plaćanja cestarine na našim autocestama, raspravlja se već godinama. Vinjete su pogodnije zbog manjih gužvi u špicama turističke sezone, a isplatile bi se više onima koji često putuju autocestama. Ali, jednostavnim pregledom kako europske države naplaćuju svoje autoceste može se vidjeti da nijedna europska turistička destinacija vinjete još nije uvela, a baš Grčka, Španjolska, Italija, Francuska i Portugal imaju najskuplje autoceste. Skuplje i od Hrvatske.
 
Očito je naplata cestarina u turističkoj sezoni kada milijuni turista dolaze na obalu tvornica novca za cestare.

Dio europskih zemalja vožnju autocestama naplaćuje vinjetama paušalno, a u nekim zemljama autoceste se ne naplaćuju. Primjerice, Njemačka, zemlja s najviše kilometara autocesta, ne naplaćuje njihovo korištenje.

Ali, ne zadugo, jer od 1. siječnja 2016. uvodi vinjete za strance. Cestarine se ne naplaćuju u Nizozemskoj, Belgiji, Finskoj, Danskoj, Letoniji, Litvi, Albaniji i Crnoj Gori. Usporedili smo koliko stoje vinjete u državama koje ih imaju, odnosno prosječni prijeđeni kilometar na autocestama gdje se naplaćuju po dionicama. Najskuplje vinjete ima Slovenija, 15 eura za 7 dana, pa mnogi tranzitni turisti koji ostaju tjedan dana kod nas na ljetovanju moraju kupiti dvije vinjete, odnosno u Sloveniji potrošiti 30 eura.

Najjeftinije vinjete nudi Rumunjska, za sedam dana treba platiti samo 3 eura. Specifična je Švicarska, koja ima samo godišnju vinjetu koja stoji 34 eura (258 kuna). To je za onoga koji je koristi svakodnevno pravi poklon, ali ako samo prolazite nije mali iznos. Standardna cijena korištenja autoceste u državama s dobrom infrastrukturom je oko 10 eura. Neke države, bez obzira imaju li vinjete ili klasičnu naplatu, dodatno naplaćuju i korištenje većih tunela.

Primjerice, prolaz kroz 11,6 km dug tunel Mont Blanc između Italije i Francuske stoji 44,20 eura. U Hrvatskoj se naplaćuje prolaz kroz tunel Učka i tunel ispod Biokova. Kod država koje naplaćuju autoceste prema dionicama treba uzeti u obzir da ne stoje sve dionice jednako. Primjerice, u Italiji je ravna dionica od Trsta do Milana osjetno jeftinija od gorske autoceste kroz Alpe. U Hrvatskoj smo kao primjer uzeli dionicu Zagreb-Split koja stoji 174 kune, odnosno 6,01 eura na 100 km. U Francuskoj 100 km stoji 7,1 eura, kao i u Portugalu. U Španjolskoj 100 km autoceste od Barcelone do Valencije stoji 8,85 eura, a najskuplja je Grčka - 100 km na Egejskoj autocesti koja spaja Atenu i Solun stoji 9,3 eura.

Za 61 km vožnje naplaćuju čak 48 kuna

Hrvatska se može pohvaliti jednom od najskupljih dionica autocesti u Europi. Za 61 kilometar autoceste A2 Zagreb-Macelj od zagrebačkog Jankomira do izlaza Trakošćan na graničnom prijelazu sa Slovenijom plaća se astronomskih 48 kuna, što je gotovo nevjerojatnih 0,78 kuna po kilometru.

A većinu tog novca ubiru Austrijanci, budući da je njihova tvrtka Strabag većinski vlasnik Autoceste Zagreb-Macelj. Čak u koncesijskom ugovoru koji je potpisan za vrijeme Sanaderove Vlade stoji da u slučaju pada prometa od države mogu zahtijevati naknadu pada prihoda, što su i učinili 2012. godine. Srećom ostali dijelovi autocesta u Hrvatskoj nisu toliko skupi.


* 675140fc6008e710ced300e8cd238de5.jpg (137.65 KB, 900x581 - viewed 108 times.)
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 838


« Reply #1173 on: October 31, 2015, 10:44:06 am »




   Iznosi putarina u članku i ilustrovanom pregledu nisu tačni! Npr. putarina za putnički automobil na relaciji Beograd-Niš dugoj 237 km iznosi 730 RSD što je oko 6 EUR ili 2,5 EUR na 100 km. Nisu navedene ni cene putarina u Makedoniji koje se naplaćuju na tri naplatne rampe u iznosima 60, 60 i 80 MKD što ukupno iznosi 3,3 EUR za oko 120 km autoputa. Ostale zemlje koje ne naplaćuju putarinu ni nemaju autoputeve poput Albanije i Crne Gore ali zato naplaćuju mostarine, tuneline i slične namete kao da ih imaju. Mislim da je članak malo tendeciozno napisan i da ima za cilj da opravda nečije postupke ili je jednostavno naručen...


Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1174 on: October 31, 2015, 10:57:17 am »

mesečna vinjeta za Slo je jeftinija nego povratna cestarina između granice Slo i granice Srb.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1175 on: October 31, 2015, 03:34:18 pm »

Najsukplju putarinu na svetu ima CG: za nepunih 15 km puta od Herceg Novog do granice sa BiH, na Sitnici, naplaćuje se 3 €.
Osim toga, naplaćuje se prolazak kroz tunel Sozina: oko 4 km - 2 €.

I to su dve deonice u CG gde se naplaćuje putarina.

Iskreno, mora se priznati da Cg i nema drugih puteva gde bi se putarina mogla naplaćivati; nema auto puteva, a ostala putna mreža povezuje gradove unutar zemlje, gde bi naplata putarine bila potpuno neopravdana.

Činjenica je da su magistralni putevi u CG bolji nego u Sr - ali, ipak. nije to za naplatu!
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1176 on: November 06, 2015, 06:20:38 pm »

Ne mogu pronaći na wiki, kada je Lada Niva prešla sa karburatora na injection?

hvala poz.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1177 on: November 06, 2015, 07:18:19 pm »

Од 2004. године

https://en.wikipedia.org/wiki/Lada_Niva
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1178 on: November 06, 2015, 07:42:01 pm »

Mislim da je ranije ali ne mogu naći potvrdu.

Quote
A 1.7-litre petrol engine was introduced later in production, as was single-point fuel injection supplied initially by General Motors. Around this time the rear hatch was revised to have a lower opening. Multi-point fuel injection designed by Bosch is used currently since 2004. In some markets a 1.9L Peugeot XUD diesel powered Niva was sold.

poz.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1179 on: November 06, 2015, 08:25:05 pm »

Gledajte ovo !

Kakav je lek za ovakve bahate, samožive budale - osim da im se potpuno demolira auto (onaj bolji),



Čim su ga snimili, verujem, ne gine mu odmazda!
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1180 on: November 06, 2015, 09:13:54 pm »

To sam u Moskvi video mnogo puta, vezuju na parking mesto građevinska kolica, postavljaju prepreke koje kakve.Ovo je naravno čist bezobrazluk ali.....To rade i kada je parking mesto zakupljeno , jer dok dođe policija i šlep služba uveče kada ti dođeš sa posla, ima da se načekaš a nemaš gde da parkiraš na drugom mestu.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1181 on: November 06, 2015, 09:26:18 pm »

Video sam ja ovakvo ponašanje i na našim prostorima, ispred stambenih zgrada, gde parking mesto nije zakupljeno!
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #1182 on: November 06, 2015, 09:48:37 pm »

Ja sam jedanput bio u Trstu i nisam mogao verovat. Taljan trebao parkirat bočno a malo je bilo prekratko. Pa je on ipak ušao, gurno malo kola ispred, malo u pozadini i toliko puta da je ušao. Briga njega za njegova kola a što je najgore, za tudja.
 Onda druga priča: tetka iz Slovenije bila u Trstu malim kolima (pažnja, tetka preko 70) i neki Taljan jo bubne u vožnji i magla. I ona gas za njim i uvati ga !
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #1183 on: November 07, 2015, 01:47:11 pm »

Ako ovi nasi nabave ovo najebali smo Huh?



Pažljivo vozite: Za premali razmak kazna 200 €




Slovenačka policija za nadzor vozača koristi laserski pištolj TrueCAM vredan 15 hiljada evra. Njime se meri brzina prvog automobila na putu, a potom i onog iza.


 Poređenjem se dobija udaljenost između dva vozila.

Hrvatski vozači sve su uznemireniji novom praksom slovenačke policije. Bez posebnih upozorenja, slovenački MUP uveo je u praksu poseban uređaj za izračunavanje međusobne udaljenosti vozila na saobraćajnicama koji pokazuje da li je vozilo, pri brzini kojem se kreće, dovoljno udaljeno od prethodnog.

Prema slovenačkom Zakonu o bezbednosti drumskog saobraćaja, rastojanje između vozila u naseljenom mestu, gde je dozvoljena brzina 45 kilometara na sat, mora biti najmanje 25 metara. Ako je ta razdaljina manja - a policija to snimi svojim uređajem - vozači će morati da plate kaznu od čak dvesta evra.

U medijima se već mogu pročitati izjave hrvatskih vozača koji su kažnjeni na taj način. Navodi se slučaj žene koja je vozila putem od Izole prema Kopru pa je u naseljenom mestu vozila 46 kilometara na sat, dok je rastojanje od vozila ispred nje iznosila 23,9 metara. Budući da je to bilo 1,1 metar premalo, izrečena je kazna od 200 evra, piše Glas Istre.

"Pištolj" snima i fotografije visoke rezolucije, kako bi se tačno videle registarske oznake vozila.

Izvor:B92
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1184 on: November 07, 2015, 03:53:57 pm »

Logged
Pages:  1 ... 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 [79] 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.