PALUBA
April 29, 2024, 01:45:23 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 [82] 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz sveta automobilizma - automobili, oprema, propisi, bezbednost  (Read 590268 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #1215 on: December 19, 2015, 08:34:01 pm »

Ovo dole oznaceno zutom bojom mi nije jasno!?


Na osnovu važećeg Zakona o bezbednosti saobraćaja, ovo su mere koje smete ili ne smete da pređete kada večeras nakon slavlja sednete u kola:

Jedina sigurna varijanta koja vam neće doneti nikakvu kaznu ili dodavanje poena je da imate do 0.3 promila alkohola u krvi. Taj vozač se smatra "licem u blagom stepenu pijanstva", a sankcije slede samo profesionalnim vozačima.

Stanje "umerenog pijanstva" je kada je nivo alkohola u krvi u rasponu od 0.31 do 0.50 promila. Sledi kazna od 5.000 dinara.

Sledeći stepen alkoholisanosti po ZOBS je "srednje pijanstvo" (0.51 do 1.19 promila). Protiv vozača se u tom slučaju pokreće prekršajni postupak. Novčana kazna je od 10.000 do 20.000 din, a dobija se i šest kaznenih poena.

"Teško pijanstvo" je kada vozač u krvi ima od 1.2 do 1.6 promila alkohola. Pokreće se prekršajni postupak, kazna je od 15.000 do 30.000 dinara, dodaje se 10 kaznenih poena i sledi obavezno zadržavanje u policijskoj stanici od najmanje 12 časova.

Kod velikog broja vozača u Srbiji otkrije se na kontroli "veoma teško pijanstvo", kada je izmerena količina alkohola od 1.61 do 2.0 promila! Tada je novčana kazna od 15.000 do 30.000 dinara, uz 12 kaznenih poena i takođe zadržavanje vozača u policijskoj stanici najmanje 12 časova.

Stanje "potpunog pijanstva" znači da je izmerena količina alkohola veća od 2.0 promila! U tom slučaju sledi 15 dana zatvora, 14 kaznenih poena i obavezno trežnjenje uz zadržavanje vozača u policijskoj stanici 12 časova.
Ni suvozači nisu "bezbedni", jer ako se pokaže da su "cvrcnuti" više od dozvoljenog, onda vozač plaća kaznu zbog toga u iznosu od 5.000 dinara.
Biciklisti takođe nisu izuzeti iz ove računice, pa tako, u zavisnosti od promila alkohola u krvi, kazna može biti do 10.000 dinara.

I to nije kraj, jer ukoliko niste vozač, već pijani pešak - i za to postoji kazna! Ako vas u vidno pijanom stanju zaustavi policajac na ulici, on ima pravo da vam na licu mesta uradi alkotest i "odokatvno" propiše kaznu, jer za pešake ne važi isto pravilo kada je količina alkohola u krvi u pitanju.

Tako da, lepo se provedite večeras, ali budite i pažljivi kada je unos alkohola u pitanju, ili barem vožnja nakon toga.
Ukoliko znate da ste popili više od dozvoljenog (domaćim rakijama retko ko može da odoli), dajte volan nekome ko nije, ili se vratite taksijem.

Nije samo u pitanju novčana kazna i kazneni poeni, već život vas, vaše porodice i ljudi koji se sa vama voze.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1216 on: December 19, 2015, 08:56:05 pm »

MIslim i da u Slo važi, da suvozač ne sme biti pijan više od toliko, tek na zadnjim sedištima možeš biti pijan. Bolje rečeno suvoznik svojim pijanstvom ne sme smetati vozaču. Ali tu je ipak, ono ljudsko, da ako nitko ne pravi probleme policija če pogledati preko prsta. A ako hoče zezat (vrlo retko na suho, obično ima razloga za to), policajac uvek nađe način.


U zakonu piše, 102 . člen ZVCP-1 v sedmem (7) odstavku govori tole:

Na sedežu poleg voznika ni dovoljeno voziti osebe, ki je očitno pod vplivom alkohola, mamil ali psihoaktivnih zdravil.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #1217 on: December 19, 2015, 08:58:31 pm »

Mislim da to samo nije dobro objasnjeno.
Trebalo bi da se radi o kazni zbog prevoza lica pod dejstvom alkohola na prednjem sedistu. Za tako nesto vozac moze da odgovara i to je bilo i po starom ZOBS-u ali nikada nisam cuo da jeneko zbog toga kaznjen.
Dakle osnov je gotovo isti kao kad vozac na prednjem sedistu prevozi malo dete.
Ne postoji zakonski osnov da suvozac bude kaznjen ni u jednom ni u drugom slucaju ali postoji osnov da bud kaznjen vozac.
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1218 on: December 19, 2015, 09:08:19 pm »

Ne postoji zakonski osnov da suvozac bude kaznjen ni u jednom ni u drugom slucaju ali postoji osnov da bud kaznjen vozac.

i u Slo se kažnjava vozača, ne pijanog suvozača, jer mu ovaj dozvolio da sedi napred. Ali samo u slučaju pametovanja i zezanja Policije.

Dakle osnov je gotovo isti kao kad vozac na prednjem sedistu prevozi malo dete.

I to je vrlo diskutabilno. Nekad se znalo da je granica 12 godina. A šta ako je kombinirano vozilo, ili pick up, samo sa prvim redom sedišta, šta tada?

Kad su mi deca bila mala, pitao na Policiju u Slo,  i nekako preko zakona koje mi dali i prepiske, ugotovio da je u Slo dozvoljeno voziti decu ne prvim sedištima, čak i mlađe od 12 godina, ali na jahaču i obavezno da jim pojas prelazi lepo preko rame. Isto to važi i za sedenje deteta na jahaču. Znam da mi prošle godine, sin je imao par dana ispod 12 godina, Hrvatski policajac (korektno) tražio da sedne unatrag. Izvinuo se, rekao da nisam znao da je takav propis u HR, prebacio sina pozadi i išao napred. Pošto nisam upoznat sa HR zakonima, da ne kompliciramo. ALi kad se vračali posle RD, naleteli na istog policajca, i ovaj se setio, pogledao osobnu kartu, nasmijao se i rekao da sada može i spreda da sedi.

 
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1219 on: December 19, 2015, 09:41:42 pm »


I to nije kraj, jer ukoliko niste vozač, već pijani pešak - i za to postoji kazna! Ako vas u vidno pijanom stanju zaustavi policajac na ulici, on ima pravo da vam na licu mesta uradi alkotest i "odokatvno" propiše kaznu, jer za pešake ne važi isto pravilo kada je količina alkohola u krvi u pitanju.


Nedavno smo diskutovali o policijskoj meri u Sr da se prilikom svake policijske kontrole u saobraćaju vrši i alkotest vozača.

Ovo što sam ovde izdvojio iz teksta zaista liči na komediju.

Ako ovako nastave, uskoro možemo očekivati i sledeću meru. A to je da će policija prilikom legitimisanja na ulici pešacima da vrši alkotest, i da naplaćuje kazne onako ''odokativno''.

Očito da državi SR fali para! Ali ne mogu ih uzeti odakle bi trebalo već od nesrećnog naroda!
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #1220 on: December 19, 2015, 09:54:56 pm »

A zasto bi pesak bio postedjen u slucaju alkoholisanosti kada je takodje ucesnik u saobracaju?
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1221 on: December 20, 2015, 06:46:19 pm »

Jeste, pešak je učesnik u saobraćaju, ali ako bahatoj policiji daš široka ovlaštenja da može postupati ''odokativno'' desiće se ovo:



Žena sa snimka je prešla ulicu na crveno svetlo i pogledaj šta je nadobudni policajac učinio sa njom.

Kako sam čitao, nakon ovog incidenta šef Osiječke policije i policajac koji je ''hapsio'' 66. godina staru ženu su joj se izvinuli, i oprostili joj kaznu za prelazak na crveno. Ali su rekli da je postupak policajca bio sasvim u skladu sa propisima i sa njegovom procenom situacije. E pa, ako je tako, jbš takve propise i takvog policajca sa takvom procenom situacije!

A šta je ta jadna žena doživela tokom policijske torture - to samo ona zna.

Mene lično, kao mirnog i poštenog građanina najviše pogađa bezobrazna ljudska bahatost na štetu drugih ljudi. Ali, na žalost, kad god sam doživljavao tako nešto na svoju štetu, nikada nisam imao naklonost i zaštitu policije.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #1222 on: December 20, 2015, 07:05:25 pm »

To je valjda demokratija kojoj se tezilo.

Inace kao sto vozac ne sme vozilom da prodje kroz crveno isto to vazi i za pesaka. Ali pesak je ipak privilegovan, njemu se ne mogu pripisati kazneni poeni niti mu se moze zabraniti hodanje na odredjen vremenski period.

U vezi snimka bih primetio nekoliko stvari:
1. opiranje ovlascenom sluzbenom licu sto je protivzakonito i postupak policajca bi verovatno svi opravdali da je u pitanju mladji i li muskarac srednjih godina
2. prekomernu upotrebu sile tog istog sluzbenom lica posto je svakako bilo koji policajac fizicki superiorniji od zene u sedmoj decenij
3. dokaz da se u policiju prima bez ikakvih kriterijuma sto opet govori o tome da je vlasti bitno da ima ko da je stiti, a sto je manje pismen to ce taj posao bolje raditi
4. cinjenicu da postoje policajci koji ce tolerisati preticanje preko pune linije, voznju u alkoholisanom stanju, ocigledno dilovanje droge i slicne kriminalne aktivnosti ali ce za ovako reklo bi se bezazlene prekrsaje primeniti sva svoja ovlascenja i jednu babu obarati na zemlju kao kakvog kriminalca i ne bi m cudilo da se ispostavi da je ovaj revnosni policajac na necijem platnom spisku a da to nije platni spisak MUP-a
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1223 on: December 20, 2015, 07:06:18 pm »

Mene lično, kao mirnog i poštenog građanina najviše pogađa bezobrazna ljudska bahatost na štetu drugih ljudi. Ali, na žalost, kad god sam doživljavao tako nešto na svoju štetu, nikada nisam imao naklonost i zaštitu policije.

Samo bahato...i nikako drugačije.
-----------------------------------------------------------
Pijani policajci udarili u auto sa ženom i decom
Tamara Subota Marković   19. 12. 2015.

Pijani policajac udario je službenim „golfom” vozilo u kome je bila žena sa dvoje dece, a zatim pokušao da zameni mesto sa kolegom koji je bio manje pijan.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Incident se dogodio u utorak uveče na uglu Bulevara patrijarha Pavla i Rakovičkog puta u Beogradu. U vozilu ispred žene u čiji automobil je udario policijski „golf” bio je njen suprug Aleksandar Sibinoski. "Ja sam vozio moj, a supruga svoj automobil. S njom su bila i naša dvojica sinova. Oni su bili iza mene, i na raskrsnici sam stao zbog tramvaja. I ona je zaustavila automobil, i tada se začuo udarac. U njen auto je otpozadi udario „golf”. Odmah sam izašao. Iz „golfa” su izašla tri momka koji nisu bili u uniformama i odmah su počeli da zamenjuju mesta. Pitao sam ih: „Šta to radite?” a oni su izvadili značke i rekli mi da se sklonim. Nisu znali da sam ja suprug žene u čiji auto su udarili. Video sam da su pijani i tražio sam da se predstave, a oni su mi rekli: „Ma, od*ebi...” I onda sam zvao policiju. Došla je ekipa iz Savskog venca, posle i tužilac. Oni su svi bili vrlo korektni. Zvali su Hitnu pomoć, a od njih su tražili da duvaju. Vozaču su izmerili 1,68 promila, a suvozaču 0,7 promila alkohola u krvi. Dok je trajao uviđaj, čuo sam da su iz Pete uprave MUP-a i da rade na obezbeđenju nekog sudije" kaže Aleksandar. On navodi i da je vozač „golfa” bio toliko pijan, da je jedva razgovetno pričao. "Prvo sam mislio da čovek ima govornu manu. Tek kada sam video koliko mu je alkohola izmereno, shvatio sam da muca od pijanstva. Pritom, alko-test im je rađen tek nakon dva i po sata" kaže Aleksandar. On tvrdi i da je u sudaru njegova supruga Jovana zadobila potres mozga, a sin od sedam godina udarac u stomak. Povređena Jovana kaže da od potresa mozga ima blokadu sećanja. "Sećam se udarca, pokušaja policajaca da zamene mesta, njihove rasprave sa mojim mužem. Ali mi je sve to u magli jer sam sve vreme pokušavala da smirim decu koja su vrištala na zadnjem sedištu. U jednom momentu sam izašla iz vozila, ali se ne sećam daljih dešavanja sve do dolaska Hitne pomoći, koja me je zatekla u vozilu. Kada sam ušla, ne sećam se. U Urgentnom sam dva puta povraćala od potresa mozga, stavili su mi kragnu. Sin Andrija, koji ima sedam godina, zadobio je udarac u stomak, koji ga sve više boli i upravo sada krećemo ponovo kod lekara" kaže Jovana.

MUP potvrdio incident

U Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije su nam zvanično potvrdili da se dogodio incident na uglu Bulevara patrijarha Pavla i Rakovičkog puta u Beogradu u kome su učestvovali pijani policajci. Ipak, još ne žele da saopšte njihova imena.

Izvor: www.blic.rs


* a11c5cd21ab3031888438e9f040ed114.jpg (18.35 KB, 470x264 - viewed 96 times.)
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1224 on: December 20, 2015, 07:55:19 pm »

Slažem se da bi policajac mogao drugačije, ali i baba od 66 godine mogla bi biti malo kulturnija. To što je stara ne daje ji pravo da se tako ponaša.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1225 on: December 20, 2015, 08:05:54 pm »

Mene lično, kao mirnog i poštenog građanina najviše pogađa bezobrazna ljudska bahatost na štetu drugih ljudi. Ali, na žalost, kad god sam doživljavao tako nešto na svoju štetu, nikada nisam imao naklonost i zaštitu policije.

Samo bahato...i nikako drugačije.
-----------------------------------------------------------
Pijani policajci udarili u auto sa ženom i decom
Tamara Subota Marković   19. 12. 2015.

Pijani policajac udario je službenim „golfom” vozilo u kome je bila žena sa dvoje dece, a zatim pokušao da zameni mesto sa kolegom koji je bio manje pijan.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Incident se dogodio u utorak uveče na uglu Bulevara patrijarha Pavla i Rakovičkog puta u Beogradu. U vozilu ispred žene u čiji automobil je udario policijski „golf” bio je njen suprug Aleksandar Sibinoski. "Ja sam vozio moj, a supruga svoj automobil. S njom su bila i naša dvojica sinova. Oni su bili iza mene, i na raskrsnici sam stao zbog tramvaja. I ona je zaustavila automobil, i tada se začuo udarac. U njen auto je otpozadi udario „golf”. Odmah sam izašao. Iz „golfa” su izašla tri momka koji nisu bili u uniformama i odmah su počeli da zamenjuju mesta. Pitao sam ih: „Šta to radite?” a oni su izvadili značke i rekli mi da se sklonim. Nisu znali da sam ja suprug žene u čiji auto su udarili. Video sam da su pijani i tražio sam da se predstave, a oni su mi rekli: „Ma, od*ebi...” I onda sam zvao policiju. Došla je ekipa iz Savskog venca, posle i tužilac. Oni su svi bili vrlo korektni. Zvali su Hitnu pomoć, a od njih su tražili da duvaju. Vozaču su izmerili 1,68 promila, a suvozaču 0,7 promila alkohola u krvi. Dok je trajao uviđaj, čuo sam da su iz Pete uprave MUP-a i da rade na obezbeđenju nekog sudije" kaže Aleksandar. On navodi i da je vozač „golfa” bio toliko pijan, da je jedva razgovetno pričao. "Prvo sam mislio da čovek ima govornu manu. Tek kada sam video koliko mu je alkohola izmereno, shvatio sam da muca od pijanstva. Pritom, alko-test im je rađen tek nakon dva i po sata" kaže Aleksandar. On tvrdi i da je u sudaru njegova supruga Jovana zadobila potres mozga, a sin od sedam godina udarac u stomak. Povređena Jovana kaže da od potresa mozga ima blokadu sećanja. "Sećam se udarca, pokušaja policajaca da zamene mesta, njihove rasprave sa mojim mužem. Ali mi je sve to u magli jer sam sve vreme pokušavala da smirim decu koja su vrištala na zadnjem sedištu. U jednom momentu sam izašla iz vozila, ali se ne sećam daljih dešavanja sve do dolaska Hitne pomoći, koja me je zatekla u vozilu. Kada sam ušla, ne sećam se. U Urgentnom sam dva puta povraćala od potresa mozga, stavili su mi kragnu. Sin Andrija, koji ima sedam godina, zadobio je udarac u stomak, koji ga sve više boli i upravo sada krećemo ponovo kod lekara" kaže Jovana.

MUP potvrdio incident

U Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije su nam zvanično potvrdili da se dogodio incident na uglu Bulevara patrijarha Pavla i Rakovičkog puta u Beogradu u kome su učestvovali pijani policajci. Ipak, još ne žele da saopšte njihova imena.

Izvor: www.blic.rs
Na kraju ce da bude kaznjen sa nono sram te bioo umesto da ostane bez posla, dozvole dozivotno i da sym plati stetu i odstetu.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #1226 on: December 20, 2015, 08:08:10 pm »

Pa vrana vrani oci ne vadi.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #1227 on: December 21, 2015, 08:29:33 pm »

Quote
Na kraju ce da bude kaznjen sa nono sram te bioo umesto da ostane bez posla, dozvole dozivotno i da sym plati stetu i odstetu.

A, tu će da se umeša i sindikat koji će naći sto olakšavajućih okolnosti. Osim toga, da bi ostao bez posla mora da se vodi disciplinski postupak (nije to kao u privatnim firmama), pa sindikati i advokati malo pritegnu šefove i to je to. Proćiće sa nekim ukorom, smanjenjem plate i to je to. Eventualno naknada štete na vozilima. Krivični postupka će biti samo ako je u udesu bilo teško povređenih i velike materijalne štete. Kako sam pročitao toga nema. Žene je navodno imala potres mozga, ali će to pre biti lakši oblik. Zato ova žena treba da ih tuži privatnom tužbom za pretrpljeni strah pa će ih sud malo više novčano kazniti (mimo ostale kaznene procedure). Pa se tu ubaci i muž, kao šokirao se kad je video povređenu ženu. Platiće tako oko 300000,00 dinara.
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #1228 on: December 22, 2015, 09:24:34 pm »

Najprije sam mislio staviti u topik "Firme, fabrike...SFRJ" (ali trebalo bi onda nešto više o CZ), pa sad ovde:

U utorak, 23. jula 1985., natovaren je prvi voz sa automobilima Yugo i oznakom “destination America”. Taj dan će ostati zabeležen u istoriji fabrike Zastava kao dan kada je otpočelo veliko osvajanje sveta. Kako je rečeno na svečanosti u Kragujevcu, do kraja ove decenije Zastava bi samo u SAD trebala da izveze 200.000 automobila. Tako će Kragujevac da postane mali Detroit. Na kraju svečanosti pred stotinjak okupljenih radnika, od kojih je dobar deo na glavi nosio kape s natpisom Yugo, a na reverima bedževe na kojima je pisalo “Uspeh”, gosti iz Amerike su na tribinu izneli veliku kartonsku kutiju. Unutra je bila zemlja iz raznih delova SAD, koju su dileri doneli sa sobom da po starom američkom običaju posade drvo. “Kako drvo bude jačalo i raslo, rašće i naš posao.”, rekli su Amerikanci.


* 23-07-1985.png (507.77 KB, 540x393 - viewed 112 times.)
Logged
galeb
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 695



« Reply #1229 on: December 22, 2015, 09:26:11 pm »

X-tra Tomos [ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 2015-12-16 09.58.23.jpg (332.63 KB, 968x952 - viewed 116 times.)

* 2015-12-16 09.58.38.jpg (289.17 KB, 950x897 - viewed 107 times.)

* 2015-12-16 09.58.51.jpg (378.1 KB, 1229x922 - viewed 110 times.)
Logged
Pages:  1 ... 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 [82] 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.059 seconds with 23 queries.