PALUBA
April 29, 2024, 12:59:51 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 [89] 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz sveta automobilizma - automobili, oprema, propisi, bezbednost  (Read 590229 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #1320 on: February 24, 2016, 09:55:01 pm »

Већ сам о томе писао. Генерално, возачи по Београду возе кабадахијски не поштујући пешачке прелазе, сигнализацију (соим семафора и места где се зна да има камера), огранићења, забране и сл, а пешаке ни мало (само понеки). На Новом Београду возачи возе као помахнитали. Још се буне када неки пешак ступи на пешачки прелаз. Ја сам за кажњавање за прекорачење брзине. Такође и за оштро кажњавање пешака када прелазе где не треба, на црвено (као нема саобраћаја) и сл. Нека сваки учесник у саобраћају (возач, пешак) поштује ограничења и забране, посебно по граду. Уосталом шта значи то 10% толераниције? Кад ту биде, онда се љути онај што је био 11% и тд. и сл.  Друго је ауто-пут где нема пешака.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1321 on: February 24, 2016, 10:05:29 pm »

Већ сам о томе писао. Генерално, возачи по Београду возе кабадахијски не поштујући пешачке прелазе, сигнализацију (соим семафора и места где се зна да има камера), огранићења, забране и сл, а пешаке ни мало (само понеки). На Новом Београду возачи возе као помахнитали. Још се буне када неки пешак ступи на пешачки прелаз. Ја сам за кажњавање за прекорачење брзине. Такође и за оштро кажњавање пешака када прелазе где не треба, на црвено (као нема саобраћаја) и сл. Нека сваки учесник у саобраћају (возач, пешак) поштује ограничења и забране, посебно по граду. Уосталом шта значи то 10% толераниције? Кад ту биде, онда се љути онај што је био 11% и тд. и сл.  Друго је ауто-пут где нема пешака.

Џумба да ли сте возили ауто некада?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1322 on: February 24, 2016, 10:09:40 pm »

Ne mogu da zaboravim, kako se osečam turist, kada sam u BG, i čekam na zeleno svetlo. Pogotovo na Bulevaru Revolucije (staro ime, ali ga lakše zapamtim kao nova imena), na mestima gde se male stranske ulice uključuju na bulevar.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #1323 on: February 24, 2016, 10:14:39 pm »

Већ сам о томе писао. Генерално, возачи по Београду возе кабадахијски не поштујући пешачке прелазе, сигнализацију (соим семафора и места где се зна да има камера), огранићења, забране и сл, а пешаке ни мало (само понеки). На Новом Београду возачи возе као помахнитали. Још се буне када неки пешак ступи на пешачки прелаз. Ја сам за кажњавање за прекорачење брзине. Такође и за оштро кажњавање пешака када прелазе где не треба, на црвено (као нема саобраћаја) и сл. Нека сваки учесник у саобраћају (возач, пешак) поштује ограничења и забране, посебно по граду. Уосталом шта значи то 10% толераниције? Кад ту биде, онда се љути онај што је био 11% и тд. и сл.  Друго је ауто-пут где нема пешака.

Џумба да ли сте возили ауто некада?

Јесам, 30 година. И никад нисам платио казну за прекршај.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1324 on: February 24, 2016, 10:26:08 pm »

Супер. Као ни ја. Што не значи да га нисте направили.  Wink

Пазите овако... Толеранција од 10% се узимала у обзир из више разлога:

1. никада не знате да ли вам брзиномер показује тачну брзину. Мој ауто има брзиномер предузећа Телеоптик који је почео да ''цокће'' у последње време, али се смири након извесног времена те никада нисте сигурни колико тачно идете на сат. Одступање не може да буде велико, реда је величине 1-2 км/ч, али мислим да за то нико не треба да буде кажњен.

2. када возите ауто брзином од 80 км/ч и имате аналогни брзиномер онда можете са лакоћом да установите тих 10%. Када возите 30 км/ч колико је ограничење онда је то већ мало теже јер износи 3 км/ч. Ја на свом ауту лако приметим 5 км/ч одступања јер постоји бела линија између сваке декаде, али тих 3 км/ч није лако уочити нити осетити. На неким местима имате ограничења од 30 или 20 км/ч, обично где су школе.

3. ја не возим брзо ем што не волим, ем што ми ни ауто није нешто јак па да могу да се тркам, али свакако поштујем ограничење. Људи који возе савремене аутомобиле имају добру звучну и савку другу изолацију те су оперисани од субјективног осећаја брзине или барем оног осећаја који ја имам. Кад потерам свој ауто 100 км/ч имам осећај као да идем 240 у неком мерцедесу, волан се тресе, шушти ветар, врата подрхтавају, мотор урла. При брзини од 50 на сат исто имам осећај да се крећем солидно, али то људи у другим колима немају. Њима је досадно да возе споро, оће адреналин, имају осећај као да стоје. Зато и терају кроз Нови Београд у широким улицама по 80 или 100 на сат. Да ли сте некада видели некога да се залеће у застави 101, лади 1500 или пеглици? Не, јер тај који вози пеглицу на 80 не чује своје мисли и осећа се као да је у веш-машини на центрифуги, а онај у мерцедесу не чује ни мотор како ради. У томе је ствар.

Верујем да сте возили ауто сличан мом и да зато имате став као и ја, али морате да уђете у главу других људи да бисте укапирали зашто то раде. Ја када станем пешаку на прелаз људи иза мене трубе, псују, аблендују, куну све по списку. Прошле недеље на кружном току сам стао да бих пропустио неку бабу, а поред мене је пролетео опел инсигнија као метак. Да је баба направила још један корак скупљали би је у кесу јер ништа од ње не би остало. Он је мене видео да сам ја стао да пропустим пешака, али није марио.

Одвикли се људи од фиће и запарошца. Заборавили како то изгледа...
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1325 on: February 24, 2016, 10:39:08 pm »

dzumba, vozim i ja od svoje 18. godine, prevalio sam preko 500.000 km kolima, i što se mene tiče saobraćajni znaci uopšte nisu potrebni - jer vozim glavom (pameću), a ne instinktivno i divljački.
Živim u HN, često putujem u Sr, i kada bih poštovao sva znakovna ograničenja, od HN do NS bi mi trebalo dva dana, a ne 9 sati što je normalno za tih 550 km.
Ne branim divljake! Osuđujem ih, ali još žešće osuđujem policiju koja ovako bahato ineselektivno kažnjava običan narod pod geslom ''povećane bezbednosti u saobraćaju'' - a sa druge strane malo šta (bolje reći ništa) ne preduzima protiv divljanja na putevima, posebno u noćnim satima u velikim gradovima (i u SR i u CG).
Da li je policija nemoćna, ili je nesposobna da izađe na kraj sa suštinom problema, ne znam i ne interesuje me, ali je žalosno što u našoj zemlji (i Sr i CG) kažnjavaju vozače koji ''jure'' 51 km/h, a divljaci koji noću po gradovima, na crveno svetlo jure brzinom od 170 km/h i pri tom ubijaju ljude - prolaze nekažnjeni.

Samo jedno konkretno pitanje: šta je sa vozačem kantrimena koji je na Brankovom mestu pokosio čoveka? Gde je nestao kantrimen - kao ključni dokaz? To policija nije u stanju da rasvetli a piše kaznu za prekoračenje od 1 km/h. Treba li još da navedem primera iz skorije prošlosti?

Sramota!

Ovo je još jedan dokaz da i u policiji na ključnim mestima sede nesposobni partijski kadrovi, a ne sposobni ljudi koji znaju da se organizuju i da selektuju suštinu od nebitnog.
  
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1326 on: February 24, 2016, 10:48:47 pm »

Пре уласка у Љиг има деоница на којој је ограничење брзине спуштено на 40 км/ч. Ја не знам због чега је то тако. Разумем да су га спустили на 60, али ово је суреално. Ту ко не успори плаћа казну. Ради се о магистралном путу.

Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #1327 on: February 24, 2016, 11:18:10 pm »

Na Pupinovom mostu neki pametnjakovic postavio brzinu 60 kmh gde ima cetiri trake ili na pancevakom putu isto 60kmh a kroz tunel u Austriji koji je dugacak oko 9 km je dozvoljeno 100kmh Huh?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1328 on: February 24, 2016, 11:29:43 pm »

A jbg, u Austriji platiš tih viška 40 km/h Tongue
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1329 on: February 25, 2016, 07:45:33 am »

Na Pupinovom mostu neki pametnjakovic postavio brzinu 60 kmh gde ima cetiri trake ili na pancevakom putu isto 60kmh a kroz tunel u Austriji koji je dugacak oko 9 km je dozvoljeno 100kmh Huh?
Željko, pazi dobro tamo je 50 km/h, a po informacijama nadležnih to je zbog toga što ne postoji ograda između traka, pa se ovo
smatra običnom gradskom ulicom.

Vozim od 1980 i prešao sam Huh??, platio sam nekoliko kazni uglavnom za nevezivanje i jednu za prekoračenje brzine pre dve godine u
Prijepolju na deonici gde znam da je ograničenje 50 i kojom prolazim desetak puta godišnje. Vozio sam 58 ali moja greška je bila što
nisam video da je znak za naseljeno mesto pomeren 150 metara unapred.

Zakone i ograničeja treba strogo poštovati i primenjivati ali ovo što je sada na sceni sigurno neće doprineti bezbednosti jer će
sve ovo poštovati samo oni koji su to radili i do sada, oni koji su stvarno bahati i bezobzirni će i dalje divljati i izazivati opštu opasnost.
Samo ozbiljnija kaznena politika koja bi divljanje na putu izjednačila sa ozbiljnim krivičnim delima mogla bi dugoročno da donese rezultate.
Kako to da u Nemačkoj na autoputu nema ograničenja? Dešavaju se i tamo nesreće ali znam da onaj ko je izazove može da računa sa
dugogodišnjim odsustvom iz automobila.

Rasponi kazni ne bi smeli da budu 2-12 godina kakv je slučaj u nekim članovima zakona kod nas. Ovde se daje onda široki prostor za
korupciju i mahinacije.

Priča o tome da kada neko napravi saobraćajnu nesreću sa smrtnim ishodom po druge, ne treba mu uništiti ceo život je bez veze,
kada bi kazne bile ozbiljne, mnogo pažljivije bi se vozilo i poštovali bi se propisi.

U vezi pešaka moram reći da u Beogradu, pa i na Novom, mnogi ne shvataju da zimi po inače lošoj vidljivosti treba da učestvuju
u saobraćaju, a ne da obučeni u tamno, iskaču na kolovoz ( iako imaju pravo na to) jer ima i normalnih vozača koji ih jednostavno ne vide.

I naravno čuvena šetnja po pešačkom prelazu, koji služi da se bezbedno i najbrže moguće pređe saobraćajnica a ne da se pokaže
pešačka nadmoć nad vozačima, što hteli da priznamo ili ne, mnogi pešaci rade, naročito dok telefoniraju ili kucaju poruke
prelazeći ulicu što je primer bahatog ponašanja.
« Last Edit: February 25, 2016, 07:51:09 am by motorista 57 klasa » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1330 on: February 25, 2016, 04:15:51 pm »

Nije za hvaljenje, do sada sa pređenih preko 4 miliona kilometara sa putničkim vozilom, redovno sam punio budžet Srbije. Mogli bi da mi daju plaketu dobrotvora. Smiley
Nije u pitanju bahatost, već nešto sasvim drugo, nemoguće je da u toku dana ne napravim prekršaj, recimo da stanem gde je zabranjeno stajanje i parkiranje, a stanem na dva, najviše tri minuta, a moram to prilično često da radim. Pošto to saobraćajci jako dobro znaju, i kad ne ispune kvotu napisanih prijava ovih bahatih sa džipovima i besnim autima koji stvarno ugrožavaju bezbednost svih učesnika u saobraćaju onda jure nas koji moramo da pravimo sitne prekršaje i tako ispune kvotu.
Do sada sam platio državi Srbiji za jedno dva jednosobna stana. Ove godine nemam ni jednu, ali godina je tek počela, daj Bože tako i da ostane.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 930



« Reply #1331 on: February 26, 2016, 11:30:24 am »

Na Pupinovom mostu neki pametnjakovic postavio brzinu 60 kmh gde ima cetiri trake ili na pancevakom putu isto 60kmh a kroz tunel u Austriji koji je dugacak oko 9 km je dozvoljeno 100kmh Huh?
U ulici Jurija Gagarina na Novom Beogradu, na delu kod 61. i 62. bloka ograničenje je 30km/h a ima tri trake. Mislim da su ta ograničenja brzine imbecilna. Razumem da su u blizini škole i vrtići ali isto tako mislim da bi umesto kojekakvih gluposti koje uče decu u školi trebalo da ih uče kako, kada i gde se prelazi ulica. Takođe bih uveo poznavanje saobraćajnih propisa kao obavezan predmet u osnovne škole.
Logged
Milan (longtrip)
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 424



« Reply #1332 on: February 26, 2016, 01:30:15 pm »

Slažem se s tobom kao vozač sa stažom od 25 godina , sa kilometrima koje sam većim delom napravio po drumovima drugih država, pretežno Evrope.Namerno neću ulaziti u saobraćajnu kulturu ili izgrađenu svest onih koji čine greške, gde na prvo mesto stavljam pešake. Oni su najstariji učesnici u saobraćaju i dok nije bilo automobila, niko ih nije ni ugrožavao u kretanju.Pravno i formalno svi se moraju upravljati prema njima i takav odnos naravno da izluđuje vozače. Pešaci su "sveta krava" saobraćajnog sistema koji smo preuzeli i mi, i po tim pravilima nam se izdaje dozvola za upravljanjem motornim vozilima. Mi kao vozači smo izabrali da budemo jača strana i kao takvi predstavljamo opasnost po slabijeg, pogotovu u direktnom sudaru jer nas štiti karoserija, vazdušni jastuci, sigurnosni pojas pri kočenju , itd. Ti kao jači si dužan da svaku problematičnu situaciju preduprediš i reaguješ u skladu s tim. Za svaku grešku pešaka koja je prouzrokovala nezgodu na putu, kriv si koliko i on , jer kao jači moraš da budeš oprezniji i reaguješ na vreme. Znam da zvučim kao pao s Marsa, ali meni su to utuvili u glavu Švajcarci kroz rigorozan i isključiv sistem bar po tom pitanju. Nemoj da misliš da  tamo svi pešaci prelaze samo na pešačkom prelazu ili gledaju na kojoj udaljenosti se nalaziš od pešačkog prelaza gde nema semafora. Uopšte ih to ne interesuje jer su zaštićeni "ko mečka na Tari".

Ludeo sam, urlao u autu, otvorim prozor i opštim mu sa užom i bližom familijom ...ali džaba, on je u pravu.To se nije dogodilo jednaput, ni sam ne znam koliko puta.  U naseljenom mestu je ograničenje 50 , pored škole 20 ili 30. U prigradskim naseljima i selima gotovo da i nema semafora osim na magistralnim ukrštanjima. tamo su uglavnom kružnim tokovima rešili raskrsnice. Elem, redovna je pojava da po pešačkoj stazi trče rekreativcno ili voze bicikl, rolere...Dakle džogira i prilazi pešačkom prelazu kao i ja . Nemam predstavu da li će da pređe ulicu ili nastavlja da trči u istom pravcu.Gledam ga, nikakva reakcija, ne skreće pogled .Naglo menja pravac i pretrčava kolovoz i uopšte ne gleda gde si ti. Slušalice na ušima i čovek uživa, boli ga patka . On unapred zna da ti moraš da gledaš i pratiš situaciju , jedostavno je navikao na to. Možda je i on vozač , ali ovaj put koristi pravo prvenstva kao najstariji učesnik u saobraćaju. Zato tamo dok voziš otvoriš četvore oči i više gledaš na pešačku stazu nego ispred sebe. Usporavaš preventivno svaki put kada vidiš da se neko približava pešakom prelazu , ili posmatranjem shvatiš da taj može i da pređe ulicu bilo gde. Nema veze da li hoda, trči ili stoji tek tako. A tek ako vidiš decu, bukvalno usporavaš dok ih ne prođeš, jer ne znaš šta im može pasti na pamet. U suprotnom,kazne su katastrofalno visoke i svaki put si kriv barem koliko i on, bez obzira što je pešak čineći grešku ili nepažnjom uzrokovao nezgodu.
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #1333 on: February 26, 2016, 03:30:30 pm »

Slušalice u ušima dok se hoda ili vozi biciklom kolvozom ili prelazi isti na pješačkom il' mimo njega bi kažnjavao astronomskim kaznam. Vidima sad da se nešto dešava po tom pitanju na nivou BiH i da će se to početi kažnjavat.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #1334 on: February 26, 2016, 05:56:08 pm »

Da li neko ima ideju na koji se znak odnosi ova dopunska tabla? Video sam bas ovakav raspored znakova na istom stubu pa mi nije jasno kom znaku pripada dopunska tabla? Da li je to znaku za ogranicenje brzine, da li znaku koji dozvoljava preticanje ili se mozda odnosi na oba znaka? Pokusao sam da u Zakonu pronadjem neko objasnjenje za ovakvu situaciju ali tako nesto nema.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* znakovi.jpg (13.83 KB, 109x260 - viewed 72 times.)
Logged
Pages:  1 ... 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 [89] 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.038 seconds with 23 queries.