PALUBA
April 28, 2024, 10:21:28 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Donirajte Palubu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 [97] 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 ... 167   Go Down
  Print  
Author Topic: Vesti iz sveta automobilizma - automobili, oprema, propisi, bezbednost  (Read 590105 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 419


« Reply #1440 on: September 07, 2016, 07:34:32 pm »

Мене су некада учили да кад кренем у претицање камиона, обавезно свирнем, односно пар пута стиснем сирену да би ме уочио (чуо).
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1441 on: September 08, 2016, 05:45:43 am »

Мене су некада учили да кад кренем у претицање камиона, обавезно свирнем, односно пар пута стиснем сирену да би ме уочио (чуо).
Ja to obavezno radim, pogotovu ako se približavam i treba da obilazim turčina na autoputu.
Logged
torpedo011
poručnik bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 5 222


« Reply #1442 on: September 08, 2016, 10:07:15 am »

То предвиђа и закон:

Quote
12. Zvučni i svetlosni znaci upozorenja

Član 59

Vozač je dužan da upotrebi zvučni znak upozorenja kada to zahtevaju razlozi bezbednosti saobraćaja, a naročito:

1) na putu van naselja zbog upozorenja drugom učesniku u saobraćaju da želi da ga pretekne ili obiđe, ako bi bez tog znaka postojala opasnost nastanka saobraćajne nezgode,

2) ako se pored kolovoza nalazi dete koje ne obraća pažnju na kretanje vozila,

3) na putu van naselja pre ulaska u nepreglednu i uzanu krivinu ili dolaska na prevoj, gde je mimoilaženje otežano.

Vozač je dužan da zvučni znak upozorenja daje u meri koja je dovoljna da se drugi učesnici u saobraćaju upozore.

Vozač ne sme da upotrebljava zvučni znak promenljive frekvencije, osim u slučajevima predviđenim ovim zakonom.

Такође може се давати и светлосни знак упозорења:

Quote
Član 60

Svetlosni znak upozorenja daje se uzastopnim ili naizmeničnim paljenjem dugih svetala, vodeći računa da se time ne zaslepljuju vozači koji dolaze iz suprotnog smera.

Vozač može noću, umesto zvučnog znaka upozorenja, da upotrebi svetlosni znak upozorenja. Taj znak vozač može da upotrebi i u naselju prilikom preticanja drugog vozila.

Svetlosni znak upozorenja vozač može da upotrebi i danju, ako takav način upozorenja više odgovara uslovima na putu.
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1443 on: September 08, 2016, 07:41:16 pm »

Kada voziš bitno je da gledaš i uočavaš sve oko sebe. Isto tako veoma je bitno da budeš uočen - viđen! Zbog toga upotrebljavam sirenu ili blicanje čim je situacija nejasna, uvek kada nisam siguran da u nekoj složenijoj situaciji drugi učesnik u saobraćaju (koji me potencijalno može ugroziti) nije obratio pažnju na kene.
Logged
motorista 57 klasa
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 079


Да ли ћемо још коме сметати зато што смо своји?


« Reply #1444 on: September 09, 2016, 05:49:58 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Narandžastom bojom prikazani su mrtvi uglovi kod kamiona sa prikolicom. Imajte u vidu kada budete vozili.
Juče sam imao priliku da upotrebim savet. Na delu obilaznice od Ostružnice prema Surčinu, naš baja sa registracijom ČA
me nije video, srećom da sam mu blicao, izgleda da je osim mrtvih uglova ovaj i malo zadremao.
Logged
Duki
Počasni član foruma
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 930



« Reply #1445 on: September 11, 2016, 10:02:15 am »

Bokte mazo!
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #1446 on: October 02, 2016, 06:52:20 pm »

Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1447 on: October 02, 2016, 07:41:33 pm »

Volga?
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1448 on: October 02, 2016, 08:39:37 pm »

Volga?

GAZ-31029 Volga.
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1449 on: October 09, 2016, 07:43:44 pm »

Nemci predlažu radikalne mere zbog zaštite životne sredine
Tanjug   09.10.2016.

Poslanici gornjeg doma nemačkog parlamenta predložili su Evropskoj komisiji da se nakon 2030. godine zabrani registrovanje vozila koja pokreću motori na unutrašnje sagorevanje, piše današnji "Špigl".

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

"Potrebno je preispitati dosadašnju poresku politiku kako bi se podstakla saobraćajna rešenja koja ne uzrokuju zagađenje i postigao cilj po kojem bi se nakon 2030. godine u Evropskoj uniji registrovala samo vozila bez emisija", stoji u zahtevu Bundesrata upućenom Europskoj komisiji. Kako navodi "Špigl", oko ovog zahteva su se saglasile i savezne pokrajine u kojima su na vlasti demohrišćani i pokrajine sa socijaldemokratskim vladama, prenosi Hina. Savezni ministar saobraćaja Aleksander Dobrint (Hrišhansko-socijalna unija - CSU) odbacio je, međutim, inicijativu Bundesrata, rekavši da je nerealna.

- Motori sa unutrašnjim sagorevanjem će se kao prelazna tehnologija razvijati uporedo sa razvojem električnog automobila - rekao je Dobrint, koji veruje da će se tržište elektroautomobila dalje razvijati zahvaljujudhi podsticajima.

Najveći evropski automobilski klub, nemački ADAC takodje je kritikovao inicijativu Bundesrata. "Efikasni i ekološki motori s unutrašnjim sagorevanjem će i nakon 2030. ostati važan saobraćajni i privredni faktor", saopštio je ADAC te zaključio kako "jednostrane zabrane tehnologija" ne donose ništa. ADAC, takođe, smatra da bi prevremeno ukidanje tih motora ugrozilo radnike u nemačkoj automobilskoj industriji, s obzirom na to da je za proizvodnju elektromotora potrebno višestruko manje radne snage nego pri proizvodnji motora s unutrašnjim sagorevanjem.

Izvor: www.blic.rs


* Elektro-Autos_in_Rom_(24200438882).jpg (725.57 KB, 2848x4288 - viewed 86 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1450 on: October 09, 2016, 08:15:40 pm »

Ako Sr i CG do tada budu članovi EU - mi ćemo ovde svi morati voziti neregistrovane automobile!  Grin
Logged
Morskoprase
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 486



« Reply #1451 on: October 09, 2016, 08:30:19 pm »

Da, da, kako da ne. To bi oni u EU... A u Kini, Indiji, Africi, Bliskom Istoku pa i Rusiji izduvi na normi EU-5 (nije to 5 nego -5, i nije to manje od 5 a veće od 4, nego manje od -4!!!). 
Jao Bože, Nemci su sasvim normalni ljudi, al kad dobiju moć, skloni su da stvari kapitalno zahebu!
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 033


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1452 on: October 18, 2016, 01:52:18 pm »

Pitanje za strucnjake.

Na Fiatu Brava 1.9 JTD 74 kw 2001. god, pre oko 11.000 km sam zamenio set kvacila. Dakle, lamelu, potisni iliti druk lezaj, i korpu, marka Valeo, radjen u Turskoj.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Razlog zasto sam uopste menjao set kvacila nije bio sto je lamela proklizavala, cak sta vise, odvajao je bas gde i kako treba, vec sam set kvacila menjao sto je prilikom kretanja u prvoj brzini bilo vibracija, tresao je, i moralo je da se doda gasa da bi se izbegle neprijatne vibracije, narocito kada u vozilu ima vise putnika, i kada je vozilo na uzbrdici a treba da krenem. Doda se gas na nekih 1500 obrata i onda krene bez neprijatnih vibracija.

Posto sam zamenio set kvacila, sve je bilo kao po loju, ma drugi auto, lepo krece, ne trese, pedala kvacila daleko meksa... ali negde posle 2500 km (sto je kod mene nekih 10-ak dana) poceo sam da osecam opet vibracije prilikom kretanja u prvom stepenu prenosa, koje su se iz dana u dan rapidno povecavale.
Sada sam ukupno presao oko 11.000 km, i kvacilo se ponasa kao da ga uopste nisam ni menjao.
Drzace motora sam sve pregledao, jedan nije bio dobar i to onaj gornji, takozvana "koska", njega sam zamenio ali sve po starom.
Nemam neprijatnosti u voznji, nema lupanja u leru prilikom menjanja brzina, odlicno ubrazava, nema bilo kakvih zvukova, niti trese kada startujem ili kada ugasim motor (sto je kako kazu simptom za dotrajao zamajac).

Neki kazu da je u pitanju zamajac, kod njega je takozvani "plivajuci", koji nije nimalo jeftin, dok drugi kazu da je u pitanju korpa kvacila, ali mi ne ulazi u glavu kako korpa kada je skoro pa nova. Ona bi trebala da izgura negde oko godinu dana, dobro mozda i manje, ali ne ispod 50.000 kilometara. Majstori koji kazu da je u pitanju korpa kvacila kazu ako ne budem blagovremeno reagovao da ce zbog vibracija stradati pomenuti plivajuci zamajac i da sto pre menjam korpu, i to da ne uzimam ni Valeo, ni Luk, ni Sachs, vec da korpu i lamelu remontujem kod proverenog majstora, da se lamela ojaca sa ferodama visokih performansi. Drugi kazu da to nikako ne radim vec da kupim Luk ili Sachs set kvacila, a zagovornici reparacije kazu da su i ti setovi (lamela i korpa) i ako novi tj. fabricki takodje reparirani samo u fabrici. Kome verovati, ne znam, jedino znam da svaki izgubljen sat kod majstora mi je gubitak na drugoj strani, znaci dupli gubitak.

I ima li neko ideju sto mi se javljaju te neprijatne vibracije prilikom starta i sta mi je ciniti?


* Valeo made in Turkey.jpg (404.56 KB, 1280x638 - viewed 87 times.)
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #1453 on: October 18, 2016, 07:38:16 pm »

Nemam lično iskustvo, ali sam čuo sličnu priču: simptomi isti, kao kod tebe, i posle izvesnog vremena raspao se plivajući zamajac i napravio veliku štetu na mehanici menjača.

Zato probaj da se fokusiraš na njega. Neki stručnjaci kažu da se on obavezno mora promeniti posle određenog broja pređenih km.

Pročitaj linkovani tekst, verujem da će ti pomoći.

http://www.testoviautomobila.rs/plivajuci-zamajac-pitanja-zablude-i-odgovori/
« Last Edit: October 18, 2016, 07:56:21 pm by lovac » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1454 on: October 18, 2016, 07:53:44 pm »

Nosači menjača?
Logged
Pages:  1 ... 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 [97] 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 ... 167   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.