PALUBA
April 29, 2024, 02:12:37 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Шта се десило приликом паљбе из минобацача???  (Read 3622 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
bizmark
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 245



« on: March 25, 2011, 12:12:20 am »

Да ли може неко да ми објасни шта се десило приликом испаљивања гранате на овом снимку?
 
<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/zKZpoCYEapQ?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: March 25, 2011, 03:34:33 am by Bozo13, Reason: Ubačen Youtube tag » Logged
ssekir75
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 194


« Reply #1 on: March 25, 2011, 12:25:27 am »

odradilo osnovno a zakazala dodatna punjenja. verovatno ovlazio barut.
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #2 on: March 25, 2011, 06:38:02 am »

majka bezanija nikad nije plakala 
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #3 on: March 25, 2011, 11:17:54 am »

Mislim, da se ni osnovno barutno punjenje nije aktiviralo, nego da je samo kapisla odradila svoje.

To mislim zbog toga, jer je brzina mine kod našeg 60 mm MB V0=68 m/s i domet mine sa osnovnim punjenjem je od 74 - 435 m

LPB
Logged
bizmark
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 245



« Reply #4 on: March 25, 2011, 02:15:03 pm »

Мени је ово, као лаику за артиљерију, било као намонтирано. Просто нисам могао да замислим да је овако нешто могуће. Као да је неко руком из минобацача бацио руком гранату. Хвала на објашњењу...
Logged
pvanja
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 280



« Reply #5 on: March 25, 2011, 02:37:14 pm »

@bozo13

da li kod ovih mina postoji neka zastita tj kada upaljac postaje naoruzan?
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #6 on: March 25, 2011, 06:02:20 pm »

@pvanja Ovde je Dzumba dao objašnjenje kako to funkcioniše

Упаљач минобацачке мине је тренутног дејства а армирање (довођење у положај за дејство) је инерцијално. Када се скине транспортни осигурач (механички спречава било какво кретање делова механизма упаљача) упаљач и даље неће активирати мину док се не армира. Армира се током испаљивања мине. Наиме, приликом активирања барутног пуњења мина под притиском барутних гасова нагло и брзо креће из цеви. Том приликом, под дејством инерције, део механизма "креће" уназад, ослобађа куглице које блокирају ударну иглу, тако да је она сада слободна, може да се креће. На око 15-20м упаљач је спреман за дејство. Сваки удар у неку иоле јачу препреку довешће до активирања експлозива у мини. Колико се присећам, конструкционо, упаљач је сличан оном на гранати топа 76мм Б-1. Заборавио сам која је сила потребна за активирање, али је довољно да, на пример, удари у крошњу дрвећа па да се активира. Зато онај који одређује положај минобацача мора да води рачуна да на правцу лета мине у узлазној путањи нема никаквих препрека, посебно у самој зони распореда минобацача јер ће побити сопствену послугу.

Ако се грешком окрене мина наопако и спусти у цев, не би требало да се активира јер је потребна већа брзина за армирање упаљача. Међутим, то (армирање) се може извести наглим и брзим потезом руке (при том се мина држи вертикално, упаљач увис) и ударањем репа стабилизатора у тврду подлогу. Зато код манипулације са минама код којих су скинути транспортни осигурачи треба бити пажљив и опрезан, али не и уплашен, јер се ништа неће и не може десити ако се поступа правилно.

Ако се мина погрешно убаци у цев или мина не излети из цеви, а барутно пуњење је постављено, ударна игла минобацача активирана (на минобацачу, на дну, се налази ударна игла- шиљак на који се "набија" каписла основног пуњења у репу стабилизатора мине), онда се сачека неко време, па ако још увек мине не излети, лупа се пикетом, држаљом ашовчића или неким дрвеним предметом по цеви (да мина склизне на дно, ако је цев запрљана па је мина заглавила ). Ако опет мина ни тада не излети приступа се отклањању застоја. Тада се цев одваја од подлоге, нишанџија је диже увис а пунилац обухвати обема рукама отвор цеви (палац на палац, кажипрст на кажипрст) тако да ухвати мену када крене да клизи. Руке држи тако да му упаљач прође између прстију а мину ухвати за проширени део тела. Мина се одстрањује и касније уништава експлозивом.  Лично сам то урадио два пута на гађањима као питомац ВА. Једном у послузи минобацача где сам био, а једном сам заменио друга у улози пуниоца који се уплашио.

Заборавио са рећи да се ударна игла на дну минобацача код М-69 може укључити и искључити, односно поставити у положај да активира мину и када је увучена и не може активирати мину. Код застоја се прво искључи та игла, а онда ради како сам описао. У скоро 90% застоја узрок је тај да послуга заборави да укључи ударну иглу, па барутно пуњење мине и не може да се активира.

Да би мина излетела из цеви потребно је да се у стабилизатор мине, код припреме мине, прво постави основно пуњење. Један од узрока застоја може бити и тај да се заборави поставити основно пуњење. То је један већи патрон од картона налик ловачком метку. На дну је каписла која се "набада" на ударну иглу у минобацачу. Каписла пали барут у патрони који експлодира и преноси детонацији кроз перфорацију стабилизатора мине на допунска пуњења прикачена око стабилизатора. Мина ће излетети из минобацача и када је на њој само основно пуњење, али је домет врло ограничен, мислим око 500м максимално.
Logged
Pages: [1]   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.028 seconds with 22 queries.