PALUBA
April 28, 2024, 12:37:37 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15   Go Down
  Print  
Author Topic: Municija - vrste, kalibri, načini obeležavanja...  (Read 181445 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #150 on: November 30, 2014, 06:52:44 pm »

Znači drugi Batikov okvir je za Star. Znao sam da je neka Španija.
Ako municija označena sa 11 4? i dve petokrake ima crnu farbu oko kapsle, tu municiju batali.Ne valja ništa.
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #151 on: November 30, 2014, 09:50:48 pm »

 Posto nisam mnogo siguran da si sve ispravno napisao posto pravis greske u kucanju, shvatio sam da ti je nepoznat tip i kalibar municije koju posjedujes van originalne ambalaze. Meci koji na dancu cahure imaju brojke 11 proizvedeni su "Preduzecu 11" koje se sad zove Prvi partizan Uzice (PPU). Brojke 45,46,47 itd, oznacavaju godinu proizvodnje municije. Kad bi nam mogao objasniti izgled cahure ( npr. cilindrican oblik ili mozda cahura sa suzenim grlom koji je punktiran na tri ili vise mjesta), dobio bi i preciznije odgovore.
Logged
wanni
mornar
*
Offline Offline

Posts: 31


« Reply #152 on: November 30, 2014, 10:10:36 pm »

A kucam sa mobitela pogresno sam se izrazio  svi su kalibar 9mm Smiley samo mi nisu bile jasne oznake te na dnu cahure  aad znam da imam municiju iz preduzeca 11  iz godine 46 47 48
 E sad me zanima dal da keknem koji na streljani jel sigurno to  jer te imam 100 komada   a ovaj sa 2 petokrake je potpuno crn imam 8 komada dal da bacam ili ispucam.... i ostala je samo misterija 2 11 49 Smiley  a predstavit cu pistolj sto prije jer vjerovali il ne to je dar  josopa nroza mome dedi kao zahvala na gostoprimstvu  1943 godine
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #153 on: November 30, 2014, 10:39:53 pm »

I taj metak 2 11 49 je iz PPU godista 49.. Problem kod te municije je u tome sto je bila predvidjena za unistavanje spaljivanjem zbog dotrajalosti cahura, kapisli, barutnog punjenja i zaptivnog materijala. Nije se tome na vrijeme pristupilo( radilo se o hiljadama tona raznih vrsta i fela) i ta municija je izasla iz skladista tacka 11.. Moguci problemi su zatajenje, zaglavljivanje zrna u cijevi, prsnuca cahure, probijanje kapisle i razna druga.
Logged
vodnik policije
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 496


« Reply #154 on: November 30, 2014, 10:58:42 pm »

Većina tih metaka neće ni da opali, bar ne iz   CZa 99. Imaju jako tvrdu kapslu. Dosta cevi je naduvano sa njima. Interesantno je da i bajata kratka devetka ne valja ništa, dok bajati 7,62TT i 7,9 rade dosta dobro.
Logged
milena braco
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 703


« Reply #155 on: November 30, 2014, 11:08:42 pm »

Stvar je u tome sto su municije 9 mm trofejnog porijekla sumnjivog kvaliteta proizvodnje u ratnim uslovima. Kod su u stvari samo remontovane razlicitim elementima i punjene sa barutima  iz raznih izvora.
Logged
wanni
mornar
*
Offline Offline

Posts: 31


« Reply #156 on: December 01, 2014, 01:01:34 pm »

Čim budem imao priliku  psolikakt cu sve i postati.
da ne bi objasnjavao puno , visom silom  nasljedio sam  3 komada oruzija 2 Stara i Berettu 92fs ( mislim da je stari model ako ne i oni prvi iz 80tih)  uglavno nisam neki ljubitelj oruzija  ali sta cu izgleda da sad moram postati Cheesy 
prije par dana isao sam na streljanu  ispucao iz berete par komada , i 2 komada iz Star.a , koristio sam  9mm mslm da je ( RUAG)  bereta funkcionise za 5+ dok je na staru recoil strasan sa ovom municijom, neko mi je dodao  metak  proizvodjaca Igman Konjic  recoil se smanjoio al  nakon tog metka  ciscenje pistolja je islo..

ova2 Star.ar 9mm sam planirao ostaviti samo  za uspomenu , pa mi je frka sta da radim sa municije koju sam vec nabrojao ( 200 komada  od kojih je preko 100 proizvedeno prije 1950 godine )  dal da to ispucavam , nastavim skladistiti , ili da razmontiram izvadim barut i ostavim za uspomenu) 
jer kao sto sam vec rekao laik sam teski kad je u pitanju municija, i ne znam sta cu sa tom municijom da li postoji sansa od samo ekspolidiranja/aktiviranja, ili sta vec )  i  takodjer moze li mi neko reci kako da skladistim municiju koja nema svoje pakovanje ( ima samo ono plasticno postolje)   Hvala i izvinite na ovolikom peglanju
« Last Edit: December 01, 2014, 01:36:24 pm by wanni » Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #157 on: December 17, 2014, 12:15:40 pm »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 1.jpeg (446.69 KB, 1407x959 - viewed 954 times.)
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #158 on: December 17, 2014, 12:49:45 pm »

Nešto mi na ovoj tabeli ne štima. 9mm Luger i 9mm Luger (Parabellum) je jedno i isto, tj. nema razlike u kalibru, ali niti pri oznaci se ne radi o dvije različite vrste municije. Postoji doduše oznaka +P koja označava municiju punjenu tako da u cijevi dolazi do povećanih pritisaka, ali onda je pravilna oznaka +P (ili čak +P+).
Logged
lovac
Stručni saradnik za brodska oružja i sisteme
kapetan fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 7 442


« Reply #159 on: December 17, 2014, 06:28:40 pm »

Ove oznake P+ i P++ sam video kod .38 Spl.
Nisam znao da i 9 mm luger ima različitih laboracija, u smislu povećanja barutnog punjenja i povećanja pritisaka, a samim tim i oznake P+ i P++.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #160 on: December 17, 2014, 06:59:08 pm »

Evo podataka iz kataloga "Prvog partizana" za 2013. godinu za municiju 9mm Luger. Posebna oznaka "Parabelum" se ne navodi.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* PPU katalog rz.jpg (393.22 KB, 1282x900 - viewed 955 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #161 on: December 17, 2014, 07:12:01 pm »

Koliko sam ja pratio ovu tematiku, pravilan naziv je "parabellum" a ne "luger".
Ovo luger su uveli amerikanci poslje ww2 valjda po luger pištolju i upotrebljava se jedino tamo.

poz.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #162 on: December 17, 2014, 07:57:18 pm »

Katalog je na engleskom, namenjen uglavnom za američko tržište  pa verovatno otuda "parabelum". Samo pretpostavljam.
Logged
dark-bullet
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 532



« Reply #163 on: December 19, 2014, 12:33:44 pm »

Nešto mi na ovoj tabeli ne štima. 9mm Luger i 9mm Luger (Parabellum) je jedno i isto, tj. nema razlike u kalibru, ali niti pri oznaci se ne radi o dvije različite vrste municije. Postoji doduše oznaka +P koja označava municiju punjenu tako da u cijevi dolazi do povećanih pritisaka, ali onda je pravilna oznaka +P (ili čak +P+).

Ocjenjujem, da je u navedenoj tabeli u pitanju +P laboracija upravo na osnovu povećane brzine V0 i energije E0 (na ustima cijevi) koja je veća od one za metak opisan jedan redak niže (9mm Luger), iako kod laboracija to nije uslov. Za usporedbu, municija GECO 9x19mm 124gr FMJ je po karakteristikama slična donjoj (sporijoj) varijanti.

+P oznaka, naime, označava, da prilikom opalenja metka dolazi do većeg maksimalnog pritiska (Pmax) u cijevi, a taj pritisak je ovisan i o tipu barutnog punjenja metka (npr. veličina barutnih zrnaca), a ne samo o količini baruta. Drukčije rečeno, barut koji izgara brže stvara veće maksimalne pritiske nego barut koji izgara sporije, a idealno je, da sav barut izgori tek nešto prije što metak napusti cijev.

Pištoljske laboracije ne poznam toliko u detalje, osobno za sportsko streljaštvo koristim minimalno punjene koje još omogućava da se zatvarač poluautomatskog pištolja vrati u zadnji položaj.
Logged
wanni
mornar
*
Offline Offline

Posts: 31


« Reply #164 on: December 22, 2014, 05:41:48 pm »

Evo da se i ja oglasim Cheesy
 upoznati ste da sam se u ranijim postovima raspitivao pa trazi trazi i trazi i na karaju nadji Cheesy
kad  vec spominjete parabellum  meni se cini da je tako oznacavano u ovom Socijalistickom bloku  ali kako mi neko rece  iako su Luger i Parabellum  itih "gabarita"  parabelum ima vece punjenje barua i malo jacu "moc"
a ranije sam spominjao neku  staru municiju u cijem sam posjedu pa evo da bacim koji pic .
Prvo malo 9mm parabelum  cehozlovacke proizvodnje


a malo izgled  Cehoslovackog metka






A evo malo slicica municije 1 11 /47/8/9  tj preduzece 11  jel bese "uzice"
sva municija na slici je istog kalibra ali niti ijedan metak nije prozveden iste godine/serije Cheesy  cak su i urazlicitim tvornicama


1/11/47 !



1/11/49


« Last Edit: December 22, 2014, 05:47:54 pm by wanni » Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.029 seconds with 22 queries.