PALUBA
April 28, 2024, 04:54:27 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 [3] 4 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Službena ocena  (Read 43730 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #30 on: May 17, 2011, 02:42:00 pm »

Cijenim sve priloge, ali ovde je tema o ocjenjivanju lica na službi u nekadađnjoj JNA, odnosno JRM,
po službenoj osnovi predpostavljenog, a ne ocjenjivanje uspjeha tokom školovanja ili na Fakultetu.
Uspjeh i ocjene za vrijeme školovanja su samo jedan od segmenata kod pisanja Službene ocjene dotičnoj
ličnosti. Moram to naglasiti da bi tema bila bistrija......
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #31 on: May 17, 2011, 04:41:15 pm »

Орићареб, управо тако, али као у свакој дискусији мало се оде у ширину. Нема службене оцене без оцене из школе. Узгред, ја не знам ни једног официра ни подофицира који је био лош ђак, а показао се одличан у пракси. Онај ко научи да преписује у школи, тај преписује у животу и то јесте проблем. Нарвано, одличан успех у школи није увек гаранција врхунског квалитета али јесте неки индикатор. Мерење успеха у школама је, колико год било и субјективно ипак одраз стварног стања ствари. Неки сматрају да, осим бројчаног, трба увести и описно оцењивање. Управо ту је у војсци, не само нашој покушан спој, бројчана са описном, при чему се не оцењује само рад, већ и карактер личности што  је у војној пракси врло важно.

Оцењивање у ЈНА је било циклично, на четири године, са изузетком прве године службе и прекоманди и премештаја када се обавезно писала оцена. То циклично оцењивање на 4 године је усвојено као метод вероватно због тога што је то неки стандардни период када се могао боље, свестраније и објективније оценити нечији рад и понашање. Ја сам на пример био мишљења да је оцењивање трбало спроводити сваке године, при чему би тежиште било на карактерним и радним особинама (стручност и труд), а тек потом на квалитету рада (мерљиви елементи) и бројчаним оценама.

Морам ван теме:

Плавник, хвала на исправци. Вероватно сам ја заборавио тачно презиме, али то је тај човек. Опет ћу мало одлутати од теме и кратко описати како је почео предавање, по чему га и памтим. То је леп пример како од неке досадне и стручне теме направити занимљиво предавање које ћеш упамтити. Да на поменем да је предмет држао извесни, тада ппуковник, др Жорж Станислав, добар човек, али незанимљив предавач. Дакле, долази Динко и предавање о корозији почиње речима. "Имам ја фићека" (говори у загребачком жаргону, са наглашеним акцентом). И чим то рече нацрта из два-три потеза Фићу. "И дођем ја на море", и одмах затим нацрта лавор са водом и наглашеним таласићима, нацрта стрелицу ка лавору и изнад напише "море". Ми се сви смејемо. "Е, али фићека почиње нешто да једе", и нацрта капљицу воде како је искочила из оног лавора (море), има зубе и покушава да поједе Фићу. "Шта је то"? Ми се опет смејемо и дивимо како брзо, вешто и духовито црта. "То је коризија"! и опет напише текст "коризија" али сад на средини табле  и повуче стрелицу ка оној капљици. И потом следи предавање, током кога је опет додавао неку занимљиву и духовиту опаску, подизао и спуштао тон свог гласа, непрекидно се крећући. Леп пример како на самом почетку предавања треба скренути пажњу на тему и подвући јој значај и одржавати пажњу током целог предавања од 4 часа.

Захваљујем професору др Динку Зоровићу, не толико што ми је приближио корозију, него што ми је показао као добар наставник треба да држи час.
Logged
Istria 052
Prijatelj foruma
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 179


« Reply #32 on: May 17, 2011, 06:45:33 pm »

Plavnik,

vjerujem da mozes doci do prof. Zorovica, bilo bi mu drago da mu copy-paste dzumbine postove koji govore o njemu
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #33 on: May 17, 2011, 08:14:46 pm »

Orićareb, naravno da nije JNA izmislila ocenjivanje starešina. Svaka vojska je to radila/radi, na neki svoj način. Čuo sam (znači neprovereno, samo sam čuo a nemam načina da utvrdim da li je istina) da vojska SAD ima takav sitem da se ocenjuje po nekoliko stotina elemenata, i to konstantno tokom perioda ocenjivanja. Kad istekne period, samo se izvuče trenutna prosečna ocena i automatski se dobija lista za napredovanje u činu.

Mislim da veći broj elemenata koji se ocenjuju daju malo veću objektivnost, jer ne može mi pretpostavljeni na na primer 80 ocena dati 3 kao za aktivnost u društveno-političkoj zajednici a ja živim na brodu?!

Verujem da ima još razičitih sistema ocenjivanja, ali dok god čeovek ocenjuje čoveka, biće i subjektivnih ocena, manje ili više, ali biće. A ako budu ocenjivale mašine, verovatno neće više biti važno koju ocenu imaš.
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #34 on: May 17, 2011, 08:22:58 pm »

Ovako?
http://www.apd.army.mil/pdffiles/r623_3.pdf
http://www.armyg1.army.mil/eo/docs/ar623_105.pdf
http://www.armyg1.army.mil/eo/docs/ar623_205.pdf
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #35 on: May 17, 2011, 08:28:22 pm »

Hvala Rade na pomoći, znači ipak ima načina da se proveri. Nisam brojao, ali na onim silnim listovima mora biti mnogo više elemenatakoji se ocenjuju od naših 24 ili 25, a kasnije čini mi se samo 5.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #36 on: May 17, 2011, 09:15:32 pm »

U svakom slučaju kako bilo da bilo, Službene ocjene su se pisale, kako je već rečeno i pre nas, a pisaće se i poslije nas.
Lično sumnjam da će bilo koja mašina ikad zamjeniti nadređenog. Jedino da posluži kao kakav "kalkulator", ili da u budućnosti
u armijama umjesto ljudi budu roboti i terminatori. Slažem se da radi objektivnosti treba što veći broj elemenata kod opisa,
a koliko to diktira vrijeme i prostor. Niti će Balkan do kraja usvojiti Američki pristup niti Ameri naš. Uostalom kao i u svim ostalim
oblastima. Dok je Vojske biće i službene ocjene i mislim da ne postoji alternativa.
Logged
Plavnik
In memoriam
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 635


« Reply #37 on: May 18, 2011, 07:21:57 am »

Znao sam da ga negdje imam i evo našao sa ga. Radi se o obrascu službene ocjene pa možete vidjeti točno po kojim elementima se ocjenjivalo.

* SLOcjena.pdf (295.77 KB - downloaded 71 times.)
Logged
kontraAdmiral1
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 292



« Reply #38 on: May 18, 2011, 07:32:29 am »

Gledajući godine kada je Džumba bio pitomac i predavanja o koroziji koja spominje uvjeren sam da ih je držao dr. Dinko Zorović (a ne Zorić) koji je u to doba radio u Tehničkoj akademiji KoV u Zagrebu a bio je i predavač na Metalurškom fakultetu. Danas čovjek još uvijek predaje ali je već dugi niz godina na Pomorskom fakultetu u Rijeci u katedri navigacije. Upoznao sam ga 1995. godine kada sam polagai ispit za kapetana duge plovidbe a sretali smo se i dosta često kasnije.
Pitate li bilo kojeg studenta ili bivšeg studenta reči će vam da je Dinko legenda. Predavanja su  mu maksimalno posjećena a aktivan je i u poznim godinama. Trenutno su mu pored ostalog preokupacija torpeda izgrađena u Rijeci i očuvanje riječke industrijske baštine.

Nedavno je gostovao u ozbiljnoj kulturnoj emisiji "Drugi format" i ostavio mi je dojam upućenog stručnjaka i dobrog čovjeka (da ne kažem humanista)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 14 997


« Reply #39 on: May 18, 2011, 07:54:09 am »

Znao sam da ga negdje imam i evo našao sa ga. Radi se o obrascu službene ocjene pa možete vidjeti točno po kojim elementima se ocjenjivalo.

Svaka čast Plavnik!
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #40 on: May 18, 2011, 11:50:48 am »

Znao sam da ga negdje imam i evo našao sa ga. Radi se o obrascu službene ocjene pa možete vidjeti točno po kojim elementima se ocjenjivalo.
Čestitam...
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #41 on: May 18, 2011, 03:03:19 pm »

Evo samo radi vizuelnog efekta. Kopija je dosta loša. Obratiti pažnju na zadnju stranicu iz koje se vidi da i
neposredni starešina nije tek tako olako mogao dati bilo kakvu ocjenu ocjenjivanom. Bilo je tu i žalbi i komisija
i kadrovskog savjeta. Radilo se o vrlo ozbiljnim stvarima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Obrazac za pisanje Sluzbene ocjene 1.jpg (201.88 KB, 735x520 - viewed 140 times.)

* Obrazac za pisanje Sluzbene ocjene 2.jpg (148.04 KB, 721x515 - viewed 127 times.)
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #42 on: May 18, 2011, 05:42:27 pm »

Mene oko sluzbene ocene interesuje i koliko su odnosno da li su sluzbene ocene staresina uticale ne opstu ocenu same jedinice prilikom kontrola pretpostavljenih komandi?
Logged
Rade
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 062


« Reply #43 on: May 18, 2011, 06:12:48 pm »

Ocena ljudstva ne utiče na ocenu jedinice. Gledaju se drugi parametri.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #44 on: May 18, 2011, 06:16:52 pm »

Ok, hvala. To me ranije nije posebno interesovalo ali sada mi pade na um kroz ovu pricu o sluzbenim ocenama.
Logged
Pages:  1 2 [3] 4 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.05 seconds with 22 queries.