PALUBA
April 28, 2024, 05:01:57 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 [4] 5 6   Go Down
  Print  
Author Topic: Službena ocena  (Read 43739 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #45 on: May 18, 2011, 09:25:51 pm »

Али је зато  оцена јединице, коју би добила након инспекције, могла да утиче на службену оцену појединца, посебно команданата и командира.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #46 on: May 18, 2011, 09:31:02 pm »

E sad pitanje u vezi sa tim. Ako komandant jedinice i njegovi potcinjeni imaju u trenutku kontrole maksimalnu sluzbenu ocenu VRLO DOBAR da li jedinica moze biti ocenjena odlicnom ocenom (ukoliko tokom provere ispuni kriterijume za tu ocenu). Kako bi se onda to gledalo u praksi, ako bi se dogodilo, da je neko komanduje jedinicom i ima sluzbenu ocenu nizu od ocene same jedinice?
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #47 on: May 18, 2011, 10:10:03 pm »

Врло ретко је нека јединица добијала одличну оцену. Ако би је и добила то би био разлог, односно битно би утицало да се и команданту да виша оцена.  Инспекција гледа и службене оцене. Ако би јединица добила слабију (слабу) оцену, то је био разлог да надређена команда "закера" код оцењивања старешина и то не само команданта, односно утиче, боље речено захтева, да се просек оцена у наредном периоду смањи.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #48 on: May 18, 2011, 10:27:03 pm »


 Brod na vanrednom Komandantskom pregledu dobije čistu jedinicu ( ček je prekinut pregled) a nepun mesec dana posle toga sa samo jednim starešinom ( od formacijska 3  i to je po ugovoru) dobije čistu peticu od inspekcije. Ko je tu lud? Ishod toga je bila molba za prestanak AVS. Šta je trebalo uraditi? Malo sam u OFF! Ali, baš me interesuje.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 15 000


« Reply #49 on: May 18, 2011, 10:29:02 pm »

I meni je prvi komandantski pregled komandant prekinuo jer je našao u kaljuži krmene mašine malo stupe (pucvalda), na ponovljenom za 7 dana dao mi trojku.

Ne znam šta da ti kažem, prenaglio si svakako, to jeste bilo nešto lično ali ne verujem da je bilo usmereno prema tebi, verovatnije prema komandantu broda.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #50 on: May 18, 2011, 10:35:20 pm »

Код јединице је битан континуитет. Када има великог варирања, баш као код тебе, то је разлог да се обрати већа пажња и оствари надзор у дужем периоду у континуитету,а тек онда суди, односно оцењује старешина. Твој брод је мала јединица (вероватно неки речни брод, а то је вероватно ранга вода и пешадији), да би се на основу једне оцене (једног прегледа) дао суд о квалитету у дужем периоду.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #51 on: May 18, 2011, 10:41:15 pm »


 Znam da sam prenaglio, takav sam! Već mi se mnogo puta to obilo o glavu. Međutim, bilo je tu stvari koje nisu baš za javnost zato sam ogolio činjenice. Ja na tržište rada a dotični prekomanda u Gardijsku brigadu.    Lips Sealed
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #52 on: May 18, 2011, 10:47:44 pm »

E sad pitanje u vezi sa tim. Ako komandant jedinice i njegovi potcinjeni imaju u trenutku kontrole maksimalnu sluzbenu ocenu VRLO DOBAR da li jedinica moze biti ocenjena odlicnom ocenom (ukoliko tokom provere ispuni kriterijume za tu ocenu). Kako bi se onda to gledalo u praksi, ako bi se dogodilo, da je neko komanduje jedinicom i ima sluzbenu ocenu nizu od ocene same jedinice?
Lično mislim "Kuzma" da ćeš teško ovde dobiti pravi odgovor na takvo pitanje. Previše je komplikovano da bi se tek tako odgovorilo. Ja lično i nemogu ti u tome dati ama baš nikakav doprinos jer sam uvijek samo bio u poziciji da budem ocjenjivan i nikad nisam ocjenjivao.I vjeruj mi, to je i prilično ugodna pozicija i nikad nisam ni u snu zavidio onima koji su morali ocjenjivati ljude iz svoga okruženja. Mora se, a nije nikad lako. Pretpostavljam i netvrdim decidirano, da su kud i kamo objektivnije službene ocjene pojedinaca nego ocjene pisane na nivou jedinica. I veće su bile propisane mogućnosti da se pojedinac iznese sa svojom nezadovoljnom ocjenom dobijenom od pretpostavljenog, nego što je moglo to sa ocjenom na nivou jedinice.
Logged
Kuzma®
Počasni administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 10 544



« Reply #53 on: May 18, 2011, 10:54:10 pm »

I ja sam bio u situaciji da me ocenjuju a a nikada da ocenjujem pa sam zato i postavio to pitanje ali si verovatno u pravu Oricareb da ce tesko biti doci do odgovor.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #54 on: May 18, 2011, 10:59:09 pm »

Али је зато  оцена јединице, коју би добила након инспекције, могла да утиче на службену оцену појединца, посебно команданата и командира.
Pa to je "Džumba" ziva logika. Ko bi bio toliko nepismen da komadantu relativno loše  jedinice da izvanrednu ocjenu. Dobro je
da je sačuvao i "živu glavu". Takvom sleduje mjesto nadzornika šišanja trave u kasarnskom krugu.  Wink
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 415


« Reply #55 on: May 19, 2011, 08:22:41 am »

Било је и таквих (ипак, мали број), касније "извиканих" пуковника и генерала, посебно оних који су напредовали по политичкој линији и у ЈНА а и касније.
Logged
vlade021
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 092



« Reply #56 on: June 03, 2011, 09:18:27 pm »

 pratio sam ove diskusije vezane za službenu ocenu i želeo bih da iznesem neka svoje gledišta:
 kao prvo svaka ocena je subjektivna bez obzira koliko se mi trudili.doživeo sam u praksi da je P-kdanta broda dobio manju ocenu samo iz tog razloga što se družio sa potčinjenim.Meni je umanjena zbog dugačkog jezika.doduše iz istog razloga sam fasovao premeštaj iz Splita u Ploče.Znači ocenu dobiješ onako kako odgovara K-dantu jedinice i tu je kraj.možemo mi pričati o elementima ocenjivanja i ostalom tako je.Nema broda na kojem sam bio da nije poneo"N",kao K-dir V BO odgovara sam za svu tehniku na brodu ali kako reče Zec milan tada K-dant Diviziona ML ti možeš imati oceni "ističe se" i to je plafon.
Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #57 on: January 15, 2013, 05:09:37 pm »

Šta raditi ako je ocena 99.99 % subjektivna ? A usput imaš ratu kredita od 200 e,a žena platu od 13 000 dinara?Žaliti se ili moliti se bogu za strpljenje i snagu u čekanju boljeg vremena?         Huh?  Huh?
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #58 on: January 15, 2013, 05:43:37 pm »


 Ja sam pozvan da ti odgovorim ( bar mislim???) Vagaj dobro. Tri puta meri pa preseci kada si siguran gde i šta treba. Ako razmišljaš o nekom eventualnom prekidu, prvo pronađi rezervni položaj ( posao) pa onda udri. Inače druže, prođeš kao ja a to nije dobro. Posle prestanka AVS sam skoro 6 meseci bio bez posla s malim detetom, tek rođenim . Međutim, ako si dovoljno tvrdoglav( opet kao ja Grin) Može se i glavom kroz zid Veruj mi  Cool
Logged
crki
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 257



« Reply #59 on: January 15, 2013, 06:24:11 pm »

   Nesmem da pravim prekid  Sad ocena mi smeta za bolje radno mesto.Boli kada vidiš da za 18 godina rada nemaš nijednu opomenu,disciplinsku prijavu,kaznu,a ljudi koji su grešili i disciplinski kažnjavani imaju istu ili bolju ocenu.Nije za javno pisanje,ali čovek izgubi volju za kvalitetan rad,nego samo otaljavaj posao jer nagrade nema.
   Imam stanbeni kredit još malo da otplaćujem,27 godina,a do penzije trenutno 14 godine,posle će biti lakše.
Razmišljam i najverovatnije neću nikakvu primedbu da stavim,nego potpisaću rešenje o ocenjivanju.Nemam snage,a ni manevarskog prostora za neko isteravanje pravde.
  Za promenu posla sam isuviše lud i mator (1974.sam godište).Naučio sam ovo,koga jednom stegne opasač teško radi nešto drugo.
  Često ljudi kažu:što mi nije ova pamet i one mlade godine?Obično odgovorim:da ti je ta pamet i mlade godine,nebi dočekao ove godine  Smiley
 
Logged
Pages:  1 2 3 [4] 5 6   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.027 seconds with 22 queries.