PALUBA
April 16, 2024, 06:14:06 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  [1] 2   Go Down
  Print  
Author Topic: Prva strana Mašinskog dnevnika  (Read 20314 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« on: April 10, 2011, 08:57:10 pm »

Boro, evo nešto za tebe! Podsjeti se, kako si popunjavao mašinski dnevnik (uputstvo je ispred tebe).
Taj list sem otkinuo iz mašinskog dnevnika prije polaganja ispita za čin. Ispitivač je bio Kap. I.kl. Pavetiček Zvonko- nekad K-dir V. BO na TČ 216. Iz strojarstva
 (nisam mašinac) me je dopalo pitanje: Postupak u mašini TČ poslije uplovljenja?
Stvarno sam znao i ja nabrojim sve postupke. Pavetiček kaže šta još? Ja opet ponovim, Pavetiček- šata još?. Ponovim opet, neznam više! Pavetiček me pita: jesi li ti pismen? Tek onda se meni upali lampica, potrebno je upist u dnevnik, to i kažem. Pavetiček mi kasnije reče: Bolje ti je u dnevnik napisat da si napravio pregled, jer ako nije napisano, kao da pregled nisi ni radio! Komisije najprije gledaju šta gdje piše.


* madnevnik0001-1.jpg (122.94 KB, 427x589 - viewed 286 times.)

* madnevnik10001-1.jpg (158.27 KB, 401x616 - viewed 262 times.)
Logged
duje
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 876



« Reply #1 on: April 10, 2011, 08:59:22 pm »

Evo i poziv za polaganje za čin.


* ispitzain0001.jpg (184.4 KB, 640x472 - viewed 298 times.)
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 937


« Reply #2 on: April 10, 2011, 09:29:22 pm »

Duje hvala mnogo! 

Koliko sam mašinskih dnevnika popunio, ko će to sad znati... Kasnije u karijeri sam kontrolisao kako drugi vode dnevnike i uvek žalio što ne mogu biti na njihovom mestu.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 937


« Reply #3 on: April 10, 2011, 09:36:49 pm »

Evo i poziv za polaganje za čin.

Eh, u ona vremena se za čin polagalo: imao sam za čin majora 5 vrlo ozbiljnih ispita (ocene - 4 devetke i jedna šestica, iz Vojnopomorske geografije, ali dan pre sam imao sudar i dobio potres mozga, čas sam briljirao, a čas nisam znao kako se zove ulaz u Jadransko more Cheesy)

Jedno vreme su se činovi dobijali na sve moguće načine, a najmanje učenjem i radom, na žalost u gotovo svim vojskama Ex Yu republika.
Logged
kilezr
poručnik fregate
*
Offline Offline

Posts: 4 608



« Reply #4 on: April 10, 2011, 09:45:18 pm »


 Ja se ne sećam, a vi me ispravite. Nigde nije pisalo kojom bojom mastila ( sem crvene normalno ) da se popunjava. Ja sam to radio crnim mastilom i uvek sam popio kritiku zbog toga.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #5 on: April 10, 2011, 09:46:25 pm »

Boro, evo nešto za tebe! Podsjeti se, kako si popunjavao mašinski dnevnik (uputstvo je ispred tebe).
Taj list sem otkinuo iz mašinskog dnevnika prije polaganja ispita za čin. Ispitivač je bio Kap. I.kl. Pavetiček Zvonko- nekad K-dir V. BO na TČ 216. Iz strojarstva
 (nisam mašinac) me je dopalo pitanje: Postupak u mašini TČ poslije uplovljenja?
Stvarno sam znao i ja nabrojim sve postupke. Pavetiček kaže šta još? Ja opet ponovim, Pavetiček- šata još?. Ponovim opet, neznam više! Pavetiček me pita: jesi li ti pismen? Tek onda se meni upali lampica, potrebno je upist u dnevnik, to i kažem. Pavetiček mi kasnije reče: Bolje ti je u dnevnik napisat da si napravio pregled, jer ako nije napisano, kao da pregled nisi ni radio! Komisije najprije gledaju šta gdje piše.

Evo konačno da riješim i tu enigmu. Tamo na slici u temi o TČ-jcima nikako nisam mogao da se sjetim imena kap. Pavetičeku. Konačno
evoga -Pavetiček Zvonko- u uskim krugovima zvani iz milja Pavijan.
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 937


« Reply #6 on: April 10, 2011, 09:54:22 pm »


 Ja se ne sećam, a vi me ispravite. Nigde nije pisalo kojom bojom mastila ( sem crvene normalno ) da se popunjava. Ja sam to radio crnim mastilom i uvek sam popio kritiku zbog toga.

Uobičajeno je bilo da se dnevnik popunjava hemijskom olovkom plave boje, mada nigde kao što kažeš to nije pisalo. Crvenom ni slučajno - to je boja rezervisana za reviziju.

Nikad nisam nekog kritikovao što popunjava dnevnik crnom bojom, a nisam sreo neke zelene, lila i slično, ali sam par puta u kontrolama našao dnevnike popunjene grafitnom olovkom. Kao, kad prover sve, popuniće hemijskom. E, to je već bio ozbiljan prekršaj koji se obavezno prijavljivao jer je ukazivao na mogućnost (a možda i nameru) da se nešto "mućka", odnosno stvori višak goriva.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #7 on: April 10, 2011, 09:57:59 pm »

Evo i poziv za polaganje za čin.

Eh, u ona vremena se za čin polagalo: imao sam za čin majora 5 vrlo ozbiljnih ispita (ocene - 4 devetke i jedna šestica, iz Vojnopomorske geografije, ali dan pre sam imao sudar i dobio potres mozga, čas sam briljirao, a čas nisam znao kako se zove ulaz u Jadransko more Cheesy)

Jedno vreme su se činovi dobijali na sve moguće načine, a najmanje učenjem i radom, na žalost u gotovo svim vojskama Ex Yu republika.

Ako ste od volje bili mi malo pojasnili ovu zadnju rečenicu. Dok je bila još JNA koliko se sjećam činovi su dobijani po tačno definisanim propisima. Niko nije mogao van tih propisa dobiti čin ni pre ni poslije. Za određene činove morao se polagati ispit, a vi oficiri za neke činove morali ste biti i postavljeni na dotično formacijsko mjesto. Ako griješim dopunite me. pravilo
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 937


« Reply #8 on: April 10, 2011, 10:09:43 pm »

Potpuno si u pravu Orićareb, sve što si naveo tačno je. Mislio sam na vreme kad više nije bilo JNA, da ne idemo u zonu t. 11 Pravilnika. E u toj zoni je moglo svašta, pa i da se generalski čin dobije bez ijednog uslova, o nižim činovima da i ne govorim. Baš u to vreme kasnio sam sa unapređenjem u čin majora godinu dana, pa u čin potpukovnika još više - svi klasići su me bili "pretekli" u činu a ja sam i dalje terao svoje principe.

Kako kaže Balašević, "Neko to od gore vidi sve" - na kraju je sve došlo na svoje mesto.

Za vojske drugih Ex Yu republika nemam pouzdane podatke ali znam nekoliko primera koji potvrđuju ono što sam naveo. Naravno da te primere neću izneti ovde, a znate i vi po neki, siguran sam.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #9 on: April 10, 2011, 10:18:17 pm »

Potpuno si u pravu Orićareb, sve što si naveo tačno je. Mislio sam na vreme kad više nije bilo JNA, da ne idemo u zonu t. 11 Pravilnika. E u toj zoni je moglo svašta, pa i da se generalski čin dobije bez ijednog uslova, o nižim činovima da i ne govorim. Baš u to vreme kasnio sam sa unapređenjem u čin majora godinu dana, pa u čin potpukovnika još više - svi klasići su me bili "pretekli" u činu a ja sam i dalje terao svoje principe.

Kako kaže Balašević, "Neko to od gore vidi sve" - na kraju je sve došlo na svoje mesto.

Za vojske drugih Ex Yu republika nemam pouzdane podatke ali znam nekoliko primera koji potvrđuju ono što sam naveo. Naravno da te primere neću izneti ovde, a znate i vi po neki, siguran sam.
Slažem se sad u potpunosti s tobom. Kad je prestala postojati JNA i JRM što se toga tiče tj. unapređenja u činove, to je po mom ubjeđenju bila obična sprdačina. Pokazalo se kasnije s vremenom da je tu i među najvišim činovima bilo i kriminalaca i svakojakih fukara. I među onima koje sam ja lično znao neki nikad nebi stigli ni do pbb, a kamoli do admirala. To važi za sve prostore Balkanske.... Angry
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 937


« Reply #10 on: April 10, 2011, 10:20:13 pm »

Da Orićareb, ali polako dolaze bolja vremena. Čini mi se da je sada u Vojsci Srbije teže dobiti unapređenje nego ikada od 1945. godine.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #11 on: April 10, 2011, 10:23:13 pm »

Da Orićareb, ali polako dolaze bolja vremena. Čini mi se da je sada u Vojsci Srbije teže dobiti unapređenje nego ikada od 1945. godine.
Pa ako vojska Srbije kao najveća na Balkanu u tom redu ne bude prednjačila i služila za primjer ostalima sve će ponovo svremenom
na Balkanu otići u vražju babu. Imam ja povjerenja u njih....
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 937


« Reply #12 on: April 10, 2011, 10:29:26 pm »

Lepa diskusija ali odosmo malo u off-topic. Wink
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #13 on: April 10, 2011, 10:32:04 pm »

Lepa diskusija ali odosmo malo u off-topic. Wink
Ma dobro upali motore pa ćeš imati razloga za vođenje Mašinskog dnevnika. Grin
Logged
Boro Prodanic
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Online Online

Gender: Male
Posts: 14 937


« Reply #14 on: April 10, 2011, 10:33:39 pm »

Eh, nostalgija je nezgodna bolest Ćiro, često udara ispod pojasa. Noćas ću ploviti, sigurno.
Logged
Pages:  [1] 2   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.03 seconds with 22 queries.