PALUBA
April 19, 2024, 06:52:14 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik za prenošenje vesti na forumu PalubaInfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Down
  Print  
Author Topic: Baza Divulje  (Read 136355 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #15 on: April 13, 2011, 06:23:05 pm »

Momci, 'ajde da nastavimo diskusiju sa manje strasti i vise tolerancije, a sve u cilju da bismo dosli do pravih podataka i da bi ovu odlicnu temu nacinili jos boljom.
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 691


« Reply #16 on: April 13, 2011, 09:28:57 pm »

TNTO 24----tvoj citat:"Uz dužno poštovanje, ti potkopi nemaju veze sa Divuljama. Nalaze se tamo gde se spajaju nekadašnja cesta kroz Kaštele i "obilaznice". Divulje se nalaze između Resnika i Trogira. Ako se ne varam i aerodrom Split se svojevremeno vodio da je u Resniku. Ti potkopi su u JNA vrlo retko bili u upotrebi. A šta mislite da je avion-mehaničarima u Divuljama isto da li održavaju helikoptere (Gazele, Mil-ove ili Ka-) ili MiG-ove.".... Uz duzno moje postovanje moram tebe sad ovdje ispraviti....Ovi potkopi za cuvanje i odrzavanje aviona spadaju u predio Divulje! Naime, cijeli dio od ploče na zapadnom ulazu u Kaštela, pa do ploče na istočnom ulazu u Trogir nosi naziv "Divulje"...eto to ti je moj ispravak....Ime Resnik nosi dio do aerodroma do mora (staklenici i plaže). eto toliko  pravilo


Izvinjavam se svima zbog moje nespretne i nesretne konstatacije "... ti potkopi nemaju veze sa Divuljama ...". Ovde nisam mislio na mesto Divulje već na "kasarnu", "garnizon" ili "bazu".
Mislim da je kasarna u Divuljama jedna od najlepših na prostoru SFRJ, a pored toga ima veoma dugu, bogatu i burnu istoriju.
Bojim se, da se cela priča o Divuljama svede na "tunel". O tome bi se mogla otvoriti posebna tema.
Inače, u Divuljama je bilo uniformi svih "boja", mornari, plavci i SMB.
Pored toga je interesantno da je 80-tih godina prošlog veka u krugu kasarne bila pošta, i da su nju koristili i "civili" koji su ulazili u kasarnu da bi došli do pošte. Pored toga, ako se ne varam, svako jutro je 7 autobusa dovozilo starešine iz svih delova Splita na posao i u 15,00 odvozilo za Split.
Vojnici i mornari u Divuljama su imali pravo izlaska od Trogira do Splita, a vojnici i mornari samo po Splitu (bez Kaštela i Trogira).
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #17 on: April 13, 2011, 10:21:49 pm »

Izvinjavam se svima zbog moje nespretne i nesretne konstatacije "... ti potkopi nemaju veze sa Divuljama ...". Ovde nisam mislio na mesto Divulje već na "kasarnu", "garnizon" ili "bazu".
Mislim da je kasarna u Divuljama jedna od najlepših na prostoru SFRJ, a pored toga ima veoma dugu, bogatu i burnu istoriju.
Bojim se, da se cela priča o Divuljama svede na "tunel". O tome bi se mogla otvoriti posebna tema.
Inače, u Divuljama je bilo uniformi svih "boja", mornari, plavci i SMB.
Pored toga je interesantno da je 80-tih godina prošlog veka u krugu kasarne bila pošta, i da su nju koristili i "civili" koji su ulazili u kasarnu da bi došli do pošte. Pored toga, ako se ne varam, svako jutro je 7 autobusa dovozilo starešine iz svih delova Splita na posao i u 15,00 odvozilo za Split.
Vojnici i mornari u Divuljama su imali pravo izlaska od Trogira do Splita, a vojnici i mornari samo po Splitu (bez Kaštela i Trogira).
Neznam da li je bila najljepša ali je stvarno bila prekrasna i boravak u njoj relaksirajući. Ja sam u Divuljama boravio u periodu decembar 1966 do kraj juna 1967 god. na 6-to mjesečnom usavršavanju na tek pristigloj Ruskoj tehnici koja se koristila na RČ i TČ brodovima. Taj boravak i dan danas pamtim kao nezaboravan. U to vrijeme je u Divuljama bila i kompletna vojna škola Pomorskog smjera kao i Mornarički Elektronski  Zavod. Nas je tada bilo u ekipi oko 20-tak, a bili smo smješteni u jednom objektu koji je pre bio prekrasna vila nego bilo šta drugo. Vjerovatno je poticala iz razdoblja i prije II svj. rata.  Možda bi neko mogao nešto reći i o tome kad su te Divulje uopšte i nastale i kako, mislim vezano za vojsku.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #18 on: April 13, 2011, 11:45:29 pm »

Evo i moj mali doprinos iz ptičje perspektive da bi se izbjegla zabuna. Smiley
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Potkopi kod Divulja.JPG (106.68 KB, 503x753 - viewed 1036 times.)
« Last Edit: April 13, 2011, 11:51:17 pm by ORIĆAREB » Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 691


« Reply #19 on: April 14, 2011, 02:12:52 pm »

Hvala na prekrasnom snimku.
Iz ove perspektive se vidi koliko su podzemni objekti udaljeni od "baze".
Inače iznad tih podzemnih objekata je bio vatreni položaj za topove L-70 bofors 40mm. Inače tu je postojala ukopana linija za vezu. Tu je 5 odeljenje (odeljenje veze) komandnog voda diviziona PVO spajalo žičane veze, za vezu sa predpostavljenom komandom.
A u sučaju "uzbune" jedan vod 20/3 je ostajao na položaju u kasarni (koji je bio 24 sata spreman za borbeno dejstvo) a jedna baterija 20/3 + 1 vod 20/3 je išla na aerodrom. Ove podatke uzmite sa rezervom, jer je ipak od onda prošlo skoro 30 godina. Verovatno ima ljudi koji su bili "topovci" i znaju više od mene.
Inače jedan državni reprezentativac u košarci (osvajač zlatne medalje na Olimpijskim igrama 1980. i Svetskom prvenstvu 1978.), nekoliko godina najbolji strelac košarkaške lige SFRJ, je bio na odsluženju vojnog roka u toj jedinici u Divuljama (2/40).
Ako ovo slučajno pročita želim da ga pozdravim.
Posledni komandant te jedinice je kasnije bio Načelnik PVO u RM SRJ.
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #20 on: April 14, 2011, 02:36:43 pm »

Hvala na prekrasnom snimku.
Iz ove perspektive se vidi koliko su podzemni objekti udaljeni od "baze".
Inače iznad tih podzemnih objekata je bio vatreni položaj za topove L-70 bofors 40mm. Inače tu je postojala ukopana linija za vezu. Tu je 5 odeljenje (odeljenje veze) komandnog voda diviziona PVO spajalo žičane veze, za vezu sa predpostavljenom komandom.
A u sučaju "uzbune" jedan vod 20/3 je ostajao na položaju u kasarni (koji je bio 24 sata spreman za borbeno dejstvo) a jedna baterija 20/3 + 1 vod 20/3 je išla na aerodrom. Ove podatke uzmite sa rezervom, jer je ipak od onda prošlo skoro 30 godina. Verovatno ima ljudi koji su bili "topovci" i znaju više od mene.
Inače jedan državni reprezentativac u košarci (osvajač zlatne medalje na Olimpijskim igrama 1980. i Svetskom prvenstvu 1978.), nekoliko godina najbolji strelac košarkaške lige SFRJ, je bio na odsluženju vojnog roka u toj jedinici u Divuljama (2/40).
Ako ovo slučajno pročita želim da ga pozdravim.
Posledni komandant te jedinice je kasnije bio Načelnik PVO u RM SRJ.
Rado primam pohvale, prijaju.. Grin
Nego ozbiljnije pitanje. Po ovome kako vi navodite, u Divuljama od 70-tih pa nadalje bila je smještena i neka od jedinica RV i PVO koja je objezbjeđivala gore već navedeno. Kog ranga je bila ta jedinica i kolika po broju ljudstva, otprilike.?
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 691


« Reply #21 on: April 14, 2011, 08:58:59 pm »

Mogu da govorim za period 1982.-1983.
U to doba je u Divuljama bio 410. lad PVO (mislim da nisam pogrešio oznaku) VP 4835 (ovo je sigurno).
Jedinica nije bila pod komandom RV i PVO već direktno podčinjena Komandi RM.
Divizion je bio A klasifikacije i mirnodobski je imao:
komanda (komandant, pomoćnik i 2 podoficira) - komandant major;
komandni vod sa 5 odelenja (CVOJ, radio-odelenje, 2 Vost-a i odelenje veze), u ratu su dodavana još 3 posluge za CVOJ, 2 Vost-a i odelenje veze prerasta u vod veze, komandir voda poručnik-kapetan (1982. kapetan - ARJ PVO) i komandir 5 odelenja (veza) bio zastavnik I klase, leta 1983. umesto njega došao vodnik (veza)
Prva baterija 20/3 sa dva topovska voda sa po 4 topa i odelenjem veze. Komandir baterije kapetan-kapetan I klase, komandir 1 voda - avktivni oficir ARJ PVO, komandir 2 voda - stažista ŠRO. U bateriji je bio i jedan mlađi oficir, a da me ubijete sad ne mogu da se setim njegove funkcije.
Druga baterija 20/3 - isto formacija kao i Prva baterija 20mm.
Prva baterija 40mm - L70 - ista organizacija kao i baterija 20mm samo malo veći topovi.
Druga baterija 40 mm - L70 - isto kao i Prva baterija 40mm.
Brojno stanje negde oko 300 ljudi.
Oficira: 11
Mlađih oficira: 7
Pitomaca ŠRO: 4
Komandira odelenja: 41
Divizion je bio u 24 časovnoj pripravnosti za dejtvo, sa jednim vodom 20/3mm koji je imao uređen vatreni položaj u krugu kasarne. Preko dana je municija bila na topovima.
Dežurstvo u divizionu su davali pitomci ŠRO i jedan broj komandira odelenja, pomoćnici dežurnog su bili desetari. Redovno dežursto je bilo u principu jednom u desed dana, u zavisnosti od odsustva i terena.
Za vatreni položaj je bio zadužen starešina u borbenom dežurstvu - to su bili oficiri i podoficiri. Njihovo angažovanje je zavisilo do slobodnih dana, godišnjih odmora i dežurstava u kasarni ali otprilike jednom u 10-tak dana. Njihov zadatak je bio da u slučaju borbene uzune organizuju dejstvo sa vatrenog položaja u kasarni i da preuzmu komandovanje jedininicom do dolaska Komandanta i izvrše sve radnje da se zaposednu vatreni i drugi položaji.
Paradoks je da se na javljanjima dežurnom kasarne pojavljuju oficiri i podoficiri RM, RV i PVO, i ostalih SMB jedinica i desetar ili pitomac mlađi vodnik/vodnik iz diviziona PVO.
Za sada toliko, ako sam nešto pogrešio, oprostite ipak protok vremena čini svoje.
Ako nekoga zanima, kažnjenička kužnost u kasarni je bila - razvodnik straže. 8 stražarskih mesta od toga 2 dopunska, na heliodomu i na bunkeru. Bunker je stvarno bunker na obali mora i to se davalosamo noću kao i na heliodromu, osim kada je bilo noćnih letova. Zažto kažnjeničko, kada se pogleda slika dobija se otprilike pregled koliki je to prostor. Straža se razvodila u parne i neparne sate. Stražarska mesta 1, 2, 3 i 4. u parne sate i to je deo prema Trogiru, a 5, 6, 7 i 8 u neparne sate deo prema Kaštelima. Razvedeš jednu smenu, popušiš cigaru i ajd na drugu stranu. i tako 12 sati.
Pored toga, kasarna je imala i 3 uređene plaže u krugu kasarne. Međutim bio je mali problem, kupanje je bilo samo kada je trebalo neplivače mlade vojske obučiti u plivanju. Inače 7 dana pritvora za sunčanje a 15 za kupanje, pa ti brate izvoli. Za vreme dok sam ja bio tamo kupali su se samo mornari.
Da ne davim previše.
 
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #22 on: April 14, 2011, 09:23:15 pm »

Quote
Da ne davim previše.

Ma koje davljenje ,jedva čekamo nastavak

 
Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #23 on: April 14, 2011, 09:28:51 pm »

Mogu da govorim za period 1982.-1983.
U to doba je u Divuljama bio 410. lad PVO (mislim da nisam pogrešio oznaku) VP 4835 (ovo je sigurno).
Jedinica nije bila pod komandom RV i PVO već direktno podčinjena Komandi RM.
Divizion je bio A klasifikacije i mirnodobski je imao:
komanda (komandant, pomoćnik i 2 podoficira) - komandant major;
........................................
Za svaku pohvalu. I više nego sam očekivao. Jedino da nam kažete sta je zato vrijeme bilo u potkopima od letilica.
Ako ih je bilo jesu li i one bile u 24-satnom dežurstvu.
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #24 on: April 14, 2011, 09:37:01 pm »

U bateriji je bio i jedan mlađi oficir, a da me ubijete sad ne mogu da se setim njegove funkcije.

Podoficir u komandi baterije je imao dužnost, a ima i dan danas,  "baterijskog starešine".
To je čovjek koji se brine o svemu i svačemu i vodi računa da baterija nesmetano živi, radi i funkcioniše.
Logged
mtu
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 313


« Reply #25 on: April 14, 2011, 09:53:50 pm »

služio u divuljama 2 mjeseca. potkop je pravilnog polukružnog oblika (dio kroz brdo) mogao je pohraniti 14 migova. najzanimljiviji je toranj za obuku ronioca..koji je totalno devastiran.
najljepše sjećanje je da sam bježao dva puta dnevno svaki dan ako nisam morao kositi krug, dežurnu paru ili potkop
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 691


« Reply #26 on: April 14, 2011, 10:48:25 pm »

Za ono što je bilo u vreme kada sam ja bio tamo, zaista nemam pojma. Osim civilnih aviona, helikoptera i kanadera (kada je gorelo) nisam video druge vojne ptice. Normalno je da smo lepo zamoljeni da tamo ne idemo. Bez obzira što smo povremeno išli peške na vrh brda iznad tunela, samo je moj drugar Spaja imao čast da sa dva vojnika siđe od gore do određenog mesta, da spoji žice i da se vrati. Nama je bila veća frka da sa vojskom pređemo cestu, nego da zavirujemo šta ima tamo iza. A i lepo su nas zamolili da to ne radimo.  Grin
Sećam se da smo jedno jutro isto tako lepo zamoljeni da od marširamo na taj položaj, dok smo se mi dovukli gore, bilo vreme za marendu. Ljudi ponude marendu, a mi lepo odpešačimo do kasarne (svi) pokupimo sledovanje, a oni kažu ajde sada svi nazad. Odemo opet gore, kad nam ponovo kažu vreme je za ručak. Ni jedan nije bio gladan, jedva su nas namolili da se vratimo na večeru. Ludaci, 40 vojnika bez starešina. angel
Za travu i ostale gluposti su bili zaduženi vojnici iz pozadinskog bataljona, a oni su svi uglavnom pre toga odvalili 6 meseci u Šibeniku na obuci za mornaričku pešadiju. 
Logged
TNT024
Prijatelj foruma
vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 691


« Reply #27 on: April 15, 2011, 12:08:59 am »

Za svaku pohvalu. I više nego sam očekivao. Jedino da nam kažete sta je zato vrijeme bilo u potkopima od letilica.
Ako ih je bilo jesu li i one bile u 24-satnom dežurstvu.
Na osnovu slike koji si postavio, malo je verovatno da su tamo bili avioni u borbenom dežurstvu. Moje laičko razmišljanje, dok ih pripremiš za let 2-3 minuta, za to vreme uklanjaš prepreke koje sakrivaju ulaz, dok oni odrulaju do PSS aerodroma u Resniku to je još 3-4 minuta ukupno 5-7 minuta, a za to vreme MiG-ovi sa Bihaća su već iznad Jadrana. Meni se čini da je do 1991. to bilo alternativo mesto.
Inače, nisam imao slučaj da je najavljen let "prijatelja" sa a. Split za vreme boravka u Divuljama, a ni pre toga u Komandi VPS Šibenik. A imao sam u Divuljama obavezu da to znam.
A da je bilo "neprijatelja" to maltene svaki dan. Malo mi njih, malo oni nas i tako uglavnom svaki dan. Ali nikada previše blizu za povišenje stepena pripravnosti.
« Last Edit: April 15, 2011, 12:31:02 am by Bozo13 » Logged
ORIĆAREB
In memoriam
kapetan fregate
*
Offline Offline

Posts: 7 364



« Reply #28 on: April 16, 2011, 02:03:47 pm »

Čovjek se pita za neke stvari, a i nezna da su mu odgovori pred nosem. Pitao sam se šta je bilo u Divuljama i prije JRM, tj pre II Svjt. rata i natrapa na odgovor upravo ovde na palubi pod temom: Kraljevska Ratna Mornarica, - Hidro baza u Divuljama -.

https://www.paluba.info/smf/index.php?topic=14433.0

Za vrijeme Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca, divulje su bile značajna Hidro baza.

« Last Edit: April 16, 2011, 02:20:08 pm by ORIĆAREB » Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #29 on: May 20, 2011, 05:58:37 pm »

Još jedna slika iz potkopa u Duvljama ,mislim da se ljepo vide pancirna vrata.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

poz.


* divulje.jpg (37.04 KB, 1024x707 - viewed 884 times.)
Logged
Pages:  1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 23 queries.