PALUBA
March 28, 2024, 11:34:54 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165446 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #105 on: June 28, 2009, 05:39:13 am »

... @Bandzi ...
 
... nisam video tvoje pitanje vezano za onaj otvor ... inace taj otvor sluzi za vazduh, i preko njega ide mrezica , kao sto si i video ... tu medjutim, imas i jedan lim koji se koristi u zavisnosti os temperature , tj. godisnjeg doba, tako da se okrece u zavisnosti od letnje i zimske eksploatacije ... nista narocito, nema mehanickog sklopa, uredjaja ili mehanizma ... obican otvor kroz koji se kontrolise protok vazduha ....

  ... @ Broker ...

 za ovo stvarno ne znam ... moze da bude svasta ... od smrznute nafte, kao sto neko rece, a sto bi prvo i bilo logicno, i na sta bih ja licno prvo posumnjao ... zatim je moguce da uopste nije bilo dotoka goriva do svecice, odnosno da je nafta zaledila na dizni ispred svecice, pa ne baca naftu ( usled niske temperature i malog poprecnog preseka dolazi do zacepljenja goriva i izdvajanja parafina iz D2 , sto sprecava protok goriva - medjutim, malo duze drzanje svecice trebalo bi da resi problem!!!) ,  moze da bude problem u rucnoj nabojnoj pumpi, regulatoru goriva, ventilu za ozracivanje (na samoj sekciji grejaca!!!!) , mozda je neispravna svecica, a sve zbog preopterecenja kola na kome je grejac pa izbacuje neki od AZR-ova ... moze da bude bilo sta ... ja bih  isao redom , od grejaca pa unazad ... sve do rezervoara ... tu nema nauke !!!
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #106 on: June 28, 2009, 06:28:28 pm »

tpku_2b

Ako se dobro sećam, taj otvor služi za dotok vazduha do filtera za vazduh? E sad, ono što mene interesuje je zašto takav otvor postoji i na tenku M-84A. Tenk M-84A ima dvodelni prečistač vazduha, gde je grubi prečistač smešten spolja na mestu četvrtog spoljnjeg rezervoara za gorivo, a fini prečistač je ostao u kućištu koje je smešteno u motornom odeljenju. Ispada da kod M-84A jedan deo usisanog vazduha koji se usisa preko ovog otvora, ne prolazi kroz grubi prečistač, već direktno ide u fini prečistač?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #107 on: June 28, 2009, 07:31:57 pm »

Quote from: tpku_2b
dolazi do zacepljenja goriva i izdvajanja parafina iz D2

Upravo to, ali kako. Parafin je zapušio mikronski filter na grejaču i eto problema. Toliko mala stvar a toliko nas je namučila da je to za priču. Šta smo mogli da uradimo, samo da odvijemo mikronski filter iz grejača i običnim perorezom da probušimo rupu na filteru da bi nafta mogla da se zapali. Znači dotok do grejača je bio dobar ali ne i u njemu samom. Smiley

Nažalost to smo saznali tek u kasarni (kasno Marko na Kosovo stiže Cheesy) od već pomenutog zaće koji je jedno vreme bio u Kuvajtu na našem M-84.

Inače Rusi, u njihovim tenkovima T-72 kada su u jako hladnim područjim tipa prema Sibiru, pri temperaturama minus 30 i niže, uopšte grejač i ne koriste, niti anifriz.
Jednoostavno prilikom gašenja motora ispuste skroaz vodu iz sistema, zatim pre startovanja (kada se mašina ohladila) sipaju vruću vodu u sistem, sačekaju nešto malo da se izjednači sa temperaturom ulja, startuju ga i teraju. Smiley
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #108 on: June 28, 2009, 07:47:32 pm »

.... da, mislim da je tako .... mada , iskreno da ti kazem , nisam sasvim siguran ... trebalo bi, po nekoj logici stvari , da taj filter bude na neki nacin  povezan sa spoljnjim, ali kao sto rekoh - nisam siguran .... A verziju nisam imao vec nekoliko godina, tako da se mnogo toga i pozaboravljalo ... ako naidjem na nekog ko je u toku, pitacu ...
   .. ima li iko kakvu tehnicku specifikaciju, sken, pravilo, ili bilo sta slicno?
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #109 on: June 28, 2009, 08:02:01 pm »

... eto ... da i ja nesto ubodem ...  ... ovo iskustvo sa ispustanjem i sipanjem vode sam cuo od kolege koji je svojevremeno bio u Kuvajtu, kao ugovorac ... u prvo vreme nisam verovao u tako nesto, ali mislim da je ipak moguce, naravno ako postoje uslovi ... za ispustanje vode po zavrsetku rada, kao i za zagrevanje pre pocetka sledeceg ... zatim tu je i faktor vremena, ako ima vremena za tako nesto na terenu , itd ... a sto se tvog slucaja tice, pa to je opstepoznata stvar ... u "peticama" je to bilo kao "dobar dan" ... zato je krpica odradjivala isti sav taj posao koji majstori rade po desetine sati na remontu grejaca za deset sekundi .... ubacis krpicu, sacekas da plane i kresnes grejac ... pali 1000% ... a za parafin jedini lek na takvim temperaturama je da u D2 sipas malo benzina ... ustvari u grejac,tako da ne dodje do idvajanja parafina, kao i da grejac lakse krene ... to sam ja redovno radio , i mogu ti reci - pomagalo je ... 
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #110 on: June 28, 2009, 08:18:48 pm »

tpku_2b

Tako je. Spoljni i unutrašnji filter za vazduh kod M-84A su spojeni kanalom (granom) ali ne mogu sada da nađem adekvatnu sliku. Znači vazduh se prvo usisava u grubi spoljni i zatim granom sprovodi u unutrašnji fini prečistač. Sve bi to meni bilo OK da nije ovog otvora. Nisam ni ja imao mnogo kontakata sa M-84A pa mi neke stvari kod njega nisu baš jasne. U 211. ih je bilo možda desetak, ali ne u mom bataljonu. Jedan sam i vozio, do duše samo u krugu kasarne.

Broker

Nešto mi sada nije jasno sa ovim ispuštanjem vode (antifriza) iz sistema. Ajde razumem sipaš vruću vodu pre startovanja motora, ali kada na velikom minusu sipaš neku vruću tečnost u hladan motor, može lako da dođe do pucanja kako bloka tako i glave motora.
Drugo, kako se ovim postupkom zagreva ulje motora i možda još interesantnije ulje transmisije?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #111 on: June 28, 2009, 08:26:33 pm »

Da ali uzmi u obzir da su to tako ekstremno niske temperature da ti dok sipaš vodu ona je na nekih ajde da kažem 20-tak stepeni, ta temperatura ne može ništa da škodi ni crevu a kamoli bloku motora. Kao i Tpku i ja sam za ovo samo čuo, mi nikada nismo to radili.
I što se tiče sipanja benzina u D-2, to je bilo strogo zabranjeno, sa izgovorom da su već sipani aditivi protiv mržnjenja nafte.

Jeste OT ali samo kratko, pošto petice ne poznajem, ali smo jedno vreme imali dve u brigadi. Jel se beše prilikom rada grejača vidi otvoren plamen na izlazu ili je to bio možda neki kvar što sam ja viđao?

Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #112 on: June 28, 2009, 08:34:17 pm »

Pa dobro, ako to Rusi rade, valjda znaju šta rade  Smiley

Video sam i ja plamen iz otvora grejača na T-55. Prvo krene da kulja beo dim pa onda krene plamen. Kod njega je beše otvor grejača ispod tenka?
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #113 on: June 28, 2009, 08:37:38 pm »

Jeste, onda tako i radi, (nije greška ili kvar), za razliku od četvorke.
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #114 on: June 30, 2009, 02:54:22 am »

... taj plamen se zvao "hladan plamen" ... u prvim minutima kad grejac krene, na otvoru cepa koji se skida pojavljuje se solidan plamen, ali se s'njim moze raditi sta hoces ... naravno, ako je u pitanju startovanje prvi put ... dok se kazan ne zagreje ... a za benzin sam siguran 100%, znam da su tehnicari vristali zbog benzina, ali su tenkovi palili i na -20 ....
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #115 on: June 30, 2009, 08:05:52 am »

Quote from: Tpku
...a za benzin sam siguran 100%, znam da su tehnicari vristali zbog benzina, ali su tenkovi palili i na -20 ....

Ovo ne razumem, šta ste tačno radili, i zbog čega su tehničari vrištali. Startovali ste bez grejača na -20, kada ste bili na benzinu, jel tako?

Ja sam ovu temu oko stratovanja i započeo iz razloga izjave Bandzia, koja je po propisima tačna, ali u praksi, naručito na terenu baš i nije tako.

Na ovo mislim:
Quote from: Bandzi
Lično sam gledao kako jedan podoficir iz 252. brigade naređuje vozaču da upali pomenuti tenk bez prethodnog zagrevanja Webastom, iako je bio April mesec, a temperatura ispod 5°C. Na moje pitanje zašto ga pali bez grejanja, on mi je odgovorio da nema potrebe.

Podoficir koji je naredio startovanje ispod 5 stepeni sam možda bio ja, možda neko od mojih kolega (tačno znam od kolega ko je praktikovao ovakve stvari), to je sve stvar navike nekada i loše, ali je sve to "pokupljeno" sa terena gde nismo imali takav luksuz da palimo grejač čak po nekada kada je bilo i debelo ispood nule. Ako imaš dovoljno vazduha, teraj pali ga vazdušno, ako nema onda kobinovano, ako neće nikako tu je sajla Smiley. Velika greška je po startovanju hladnog motora turirati ga nebi li ga što pre ugrejao, mada je i toga bilo, što zbog ne znanja što zbog sile prilika.
Jedno je knjiga i obuka a drugo teren.
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #116 on: July 01, 2009, 02:29:22 am »

... ne ne .. nismo se razumeli ... mislio sam na sipanje malo benzina u D2, rezervoare, u smislu aditiva ... oni aditiv koje su oni sipali su bili gori od vode ... a za grejac sam mislio na krpicu umocenu u benzin, koja je isla u grejac ... sto da plamen bolje uhvati, sto zbog toga da eventualno pre razbije parafin na dizni ... a tehnicari su vristali jer tu je bilo nestanka benzina na litre, pa onda na kanistere, a onda i na tone ... ali bukvalno !!!! ... znate li kako su u brigadi opravdali tonu ipo nafte manjka ? ... e, to je za memoare!!!!
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #117 on: July 01, 2009, 05:02:00 am »

Aha, pa budi malo jasniji. Smiley Znam za benzin, ali šta kada je to bilo izričito zabranjeno pod pretnjom gubitka posla, bez zezanja. Ja sam npr. u to vreme vozio golfa dizela, i uvek sam sipao određen procenat benzina i palio je golf kao mina što kažeš ti i na -20. Dobro da ne odemo u OT, znam za benzin, biće da je to posredi, sankcije, nestašica, drugi "prioriteti"...
Logged
tpku_2b
vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 429


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!


WWW
« Reply #118 on: July 01, 2009, 05:47:01 pm »

... ma OK, to je i kod nas bilo , al' 'ajd sad ... a sto se Golfa tice, to je jedini auto dizel koji sam vozio u zivotu ... ustvari, bio je to Pasat B3, ali to je to ... tada sam vozio dizela i nikada vise ... a sto se auta dizela tice , imam jedan extra dobar savet kako da upali na -20 i to kada celu noc stoji na parkingu ... u pun rezervoar sipa se bocica od 2 dcl "apotekarskog" alkohola ... cini mi se da je u pitanju 92% ili 98% ... nisam siguran ... extra kombinacija, i nikada me nije izdala ...mada, ja sam ono cudo vozio celih mesec dana ... dok ga nisam prodao ... ( puna bocica i pun rezervoar su samo radi razmere) ...  

... izvinjavam se za off .. mislim da je vredelo ....  i sto je jos najbitnije, da ce tek pomagati ...
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #119 on: July 16, 2009, 12:01:33 am »

Vidim da je malo zastala priča o ovoj temi, a i moj pasat dizelaš je jutros bio kod mehaničara. Međutim neću da pišem o mom pasatu nego o tenku M84. Da malo nastavimo tamo gdje smo počeli pa nam priča otišla u drugu stranu.

Dakle, ima tema koja se zove francuski tenk Leklerk. Fini filmovi i fine slikice. Da se čovjek zaljubi u tenk i da klinci pričaju kako je tenk lijep, koje ga zrno buši itd.

Ne znam da li ste čitali moje tekstove sa drugih foruma. Sa nekih sam se povukao sa obrazloženjem, na nekim se ne pojavljujem više itd. Ili ste možda čitali nešto sa Srpskog oklopa.

Namjena tenka je uglavnom da bude u ratu. Sporedna uloga mu je odvraćanje od napada itd. Dakle tu je prava provjera mašine. U borbenim uslovima se računa na gubitke u tehnici i ljudstvu. To se i planira, koliko će biti gubitaka. U ratu je nakon nekog vremena, ako pozadina ne može da dovoljno brzo vrši podršku, jedinica često primorana da se snalazi kako zna i umije. Na početku rata puno toga ide po već planiranim događajima, međutim, rat je kao partija šaha. Imaš figure za napad, neke će da napadaju, neke će da brane, neke da budu u rezervi, a neke će biti žrtvovane. Nadmudrivanje sa protivnikom.

Prije borbe oprema i ljudstvo se sprema. Tehnika se pregledava i popravlja, ljudstvu se pričaju priče i diže moral.  Nakon borbe se pregleda se i popiše stanje, vrše se popravke ili zamjena ljudstva i tehnike.  Tu sada nastupa nešto što se zove raspoloživost. Treba tehniku i ljudstvo vratiti u borbenu gotovost. Za koje vrijeme i kako.

U vojnoj tehnici za svaki se dio, komponentu, uređaj, sklop, tj, sredstvo vrši proračun pouzdanosti. Daje se procjena srednjeg vremena između dva otkaza. Kada će uređaj da  se pokvari. U stručnoj literaturi to se zove MTBF.  Pogledajte http://en.wikipedia.org/wiki/Mean_time_between_failures

Za svaki vojni uređaj vrši si ispitivanje tipa, odnosno tipska ispitivanja koje je provodio Tehnički opitni centar prije rata. Tu se i vršilo i ispitivanje vremena popravke.

Američki tenk Abrams je bio u Kuvajtu zajedno sa našim tenkovima.

U Kuvajtu je u radionici 106 mehanizovane brigade motor sa M84 jedan majstor iz Famosa znao izvaditi iz tenka, rastaviti ga u sastavne dijelove, popraviti ga, sastaviti i vratiti u tenk. Sa priručnim alatom.

Kvar takvog nivoa na Abramsovom motoru (turbini) popravljan je samo u Americi. A i kvarovi manjeg nivoa.

To je ono što se zove raspoloživost. Kad će sredstvo biti ponovo u upotrebi. U mirnodopskim ili ratnim uslovima. Nema neke velike koristi od Abramsa ili Leklerka, ako je pokvaren, a može da se popravi samo u fabrici. Mislim o jednom tenku. Druga je stvar ako imate na bojištu stotine tenkova, pa se proračunaju gubitci. A Leklerk ima milion dijelova, nježni soft tač skrin displej itd. Koliko sam mu vidio automat punjenja, veoma je teško vršiti popunu topa ako je automat neispravan. Što više dijelova manje je vrijeme između dva otkaza. U proračunu malo prije pomenutog MTBF-a najnepouzdanije komponente, tj one koje se najčešče kvare su elektromehaničke. Releji, sklopke, prekidači itd. A to znam i iz ličnog iskustva. A to sam tamo vidio.

E, sad da se vratim na M84.

Ako ste čitali moje tekstove na drugim forumima ili na Srpskom oklopu spominjao sam neki tenk koji je godinama bio na livadi, otvorenih poklopaca, zapušten itd. Onda je taj tenk zatrebao jer je bio rat.  Sad ću prvi put objaviti dijelove moje radne sveske i mojih zapisnika iz rata. Detalji koji nisu bitni, ili bi možda bili vojna tajna, ili bi se spominjalo neko ime izuzev mog, su izbrisani.

Prvo detalj iz moje radne sveske datum 03.12.1988 godine o pregledu tenkova. Spominju se tenkovi 21053 i 21057. Naknadno sam upisao da su tenkovi 24.02.1989 premješteni iz te VP u drugu. Od tog dana su tenkovi bili na livadi, na travi. Ne u hangaru, otvorenom ili zatvorenom. Otvorenih poklopaca.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Ponovo dolazim na te tenkove u ratu 13.05.1993 godine. Sljedeći zapisnik sve govori.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Dakle, nakon nekoliko dana rada dovodim jedan tenk u ispravno stanje, u toku rata, bez podrške fabrike, test opreme itd. Tenk u kojem bukvalno ništa nije radilo kad sam na njega došao, koristio sam u borbi nakoliko sati od kad sam ušao u njega. I sve unutar kupole sam koristio u rezervnom ili mehaničkom ili ručnom režimu rada. Sa posadom koju sam obučio prije toga na pola sata.

E sad to usporedite sa Leklerkom. Vrijeme popravke, specijalni alati, vrijeme obuke posade itd. Šta mislite bi li se Leklerk mogao popraviti da je ovoliko stajao na livadi.

Za danas ovoliko.

Pozdrav

Vlado


* moja-radna-sveska-list-30_1.jpg (104.6 KB, 1023x705 - viewed 353 times.)

* zapisnik-prvi-list_2.jpg (128.56 KB, 756x1023 - viewed 421 times.)

* zapisnik-drugi-list_3.jpg (126.92 KB, 765x1023 - viewed 326 times.)

* zapisnik-treci-list_4.jpg (27.33 KB, 1023x749 - viewed 279 times.)
« Last Edit: January 29, 2010, 09:56:25 am by Broker » Logged
Pages:  1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.