PALUBA
April 18, 2024, 01:27:33 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite i neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi ste našli svoj aktivacioni link te aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 [75] 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2184135 times)
 
0 Members and 2 Guests are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 985


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1110 on: November 02, 2011, 02:30:27 pm »

Micha, pogledaj ovu galeriju, a kada si već tu baci pogled i na ovu galeriju.
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #1111 on: November 02, 2011, 07:28:02 pm »

Koliko je pametno voziti po onakom blatu bez navlake na ustima cevi? Ne previše, zar ne?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1112 on: November 02, 2011, 08:08:32 pm »

Čuo sam da postoji način, da se to izbegne. Jedan je osečaj, a drugi, mnogo bolji za "normanlno" izučene tenkiste je neko rešenje, več par puta pomenuto.. Wink


LPB
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #1113 on: November 02, 2011, 08:13:27 pm »

Može se i u direktan borbeni montakt sa navlakom na ustima cevi, ispaljuje se prvo pancirna.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #1114 on: November 03, 2011, 07:17:48 am »

Ne bih se ja igrao sa tim. Pritisak po opaljenju je ionako veoma veliki, a još ako se na ustima cevi nalazi i gumena zaštitna navlaka u kombinaciji sa platnenom, to je onda malo ozbiljnija prepreka. Mislim da bi bilo kakvo povećanje pritiska od dozvoljenog dovelo do oštećenja kolevke topa ili oštećenja cevi.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #1115 on: November 03, 2011, 07:31:53 am »

Ne, to je preporuka u uputstvu za obuku tenkovskih posada.

Pri izlasku tenka iz vode, posle savladavanja podvodne prepreke ako se mora odmah stupiti u dejstvo topom, ispaljuje sa pancirna granata koja ima balističku kapu-kupu na
glavi, ta kapa je od debelog lima (mislim oko 1 mm) i svrha istog je samo poboljšanje aerodinamičkih svojstava projektila pri putovanju do cilja.

Zaštita usta cevi namenjena za podvodno kretanje tenka je od debele gume i liči na gumeni zatvarač, (kao na pivskoj boci) ili neko dance koji se rastegne i navuče na usta cevi,
nisam siguran ima li i šelnu.

Ipak bio sam na podvodnoj davno.

Taj gumeni zatvarač-poklopac je izrađen od debele, jake gume i moraš da se pomučiš i da ga nategneš pri montaži, on zaptiva neuporedivo jače
od kombinovane kožno-platnene navlake koja je labavija i fiksira se jednim kajšem oko cevi, tamo iza gasne kočnice.

Moram da napomenem da je sve ovo važilo za T-55, ali mislim da je situacija vrlo slična i na drugim Sovjetskim tenkovima.
Logged
nbns
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 186



« Reply #1116 on: November 03, 2011, 08:15:06 am »

Jedno banalno pitanje, kako se cisti cev? Predpostavljam da sastavi rasklopiva ,,sipka".
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #1117 on: November 03, 2011, 09:24:00 am »

Mislim da je princip isti na svim tipovima topova-tenkova.

Dva su načina:

U kompletu postoje segmentni drveni piketi-štapvi sa muškim i ženskim navojem, komplet prstenova koji odbijaju štapove od cevi, četka, konopac, krpe i "čep", drnč i ulje, daščice, četka.

Čep: pravi posada od starih krpa, krpe se jednostavno slažu jedna preko druge i liče na tampon  Grin čepom se skida-upije ostatak drnča koji ne sme da ostane na unutrašnjosti cevi zato što je to deterdžent sa rastvaračima, naftom, a to je agresivna mešavina po ne zaštićenu golu čeličnu cev.
Takođe, zaostali drnč pomešan sa pregrejanim barutnim gasovima i gareži koji nastaju od trenja i opaljenja metka stvara lakove koji se teško skidaju.

Šipke se sklope i na njih se montiraju graničnici-odstojnici, oni su skoro istog prečnika kao i unutrašnji Fi cevi topa, na šipku se montira četka, i na nju se sipa drnč, posada spusti top koliko im odgovara. Onda počinje guslanje napred nazad, da se skine eventualna garež i ostaci ulja.

Skine se četka, čep je konusan i na njega se nabace nove krpe, prvi iz posade do usta cevi pridržava čep a ovi iza kao da nabijaju-ukucavaju čep, prvi mora da bude strašno
pažljiv da mu ne otkinu šaku, on vodi i šipku i čep da sasvim uđe u usta cevi, kada uđe jedno 200 mm, zaustavi ih i uvuče jedan od onih drvenih distancera koji su na šipki.

Postupak se ponavlja dok cev ne zablista ko pasje mudo.

Kolevka i ležište metka su širi, oni se čiste iz borbenog odelenja sa strana poslužioca (T-55), tako što se na samo jedan deo šipke stavi četka ležište se očisti i obriše krpama a zatim naulji.

Ostaci garereži se skidaju mehanički, krpom i četkom od konjske dlake, falc u koji ulazi dance zrna, ležište metka vođice zatvarača u kojima ima ostataka i lakova nastalih sagorevanjem baruta i ulja se čiste isto mehanički naoštrenim drvenim klinovima.

Udarna igla, opruge, poluge i ostalo se demontira i čisti, zatim ulji i sklapa.

Gasna kočnica se demontira, mehanični očisti, odmasti drnčom i naulji, sa donje strane je šraf koji se odvije i očisti naulji i sklopi, na navoje je dobro staviti jedan prst masti.

Ovo je način čišćenja cevi šipkama-piketima.

Naziv piketi smo pogrečno koristili ali je uobičajen, piketi su inače šipke kojima se podešava pravac za posredno gađanje (ako se dobro sećam).

Drugi sistem čišćenja je onim užetom koje sam pomenuo.

Uže je duplo duže od cevi..

Znaš da je ležište metka većeg prečnika od prečnika cevi, ovaj postupak je sličan kao i čišćenje poljske artiljerije, kroz zadnjak, ali u tenku nema mesta.

Uže se provuče, veže se za onu četku, pošto je teškai za jednu šipku, top se digne i (pod dejstvom 9,81 sila zem. teže) uže sa četkom sklizne u ležište metka, top se spusti,
jedan član posade zalije drnčom a posle uljem četku i krpe a ovi napolju vuku, vuku..... napred nazad, kao kada dvojica čiste cev AP.

Dalja procedura je ista sa podmazivanjem.

 
Logged
nbns
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 186



« Reply #1118 on: November 03, 2011, 10:35:34 am »

Hvala na preiscrponom odgovoru!
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 834


« Reply #1119 on: November 04, 2011, 12:47:40 am »

Micha, pogledaj ovu galeriju, a kada si već tu baci pogled i na ovu galeriju.

   Gledao sam ove snimke ranije i većina su posledica pogotka ili nagazne mine . Tu nema sreće u bilo kom tenku da se nalaziš , šta god da ispale na tebe ako ne probije oklop i pobije posadu iz prve, onda ste bar neko vreme šlogirani taman da majstor još jednom nanišani i overi te . Koliko god da je debeo čelik , da imaš kavez oko kupole ili anti-kumulativni štit uvek će se naći raketa ili projektil koji će to sve probiti . Zato mislim da je bolje biti u što nižem tenku , sa nižom siluetom i da se što brže krećeš pa šta ti bog da . Važna je i taktika primene OJ kao i podrška ostalih jedinica . Sve u svemu današnji tenkisti moraju da pažljivo biraju gde , kako i sa kim će da ulete, ispraše šta imaju i da još brže kidnu . U međuvremenu moraju da budu što tiši i da se dobro sakriju . Od vodećeg predatora tenk se pretvorio u lovinu i to kapitalnu . Nešto slično se dogodilo svojevremeno konjici koja je u I sv. ratu izgubila primat koji je imala vekovima, da bi već posle II sv. rata bila skroz izbačena iz svih vojski . Svakim danom se izmišljaju i uvode u naoružanje razna protivoklopna sredstva dok tenkovi tavore na nivou 70-tih . Setimo se samo T-55 koji su kupljeni i 30 godina uspešno korišćeni da bi na kraju bili isečeni, a da se ništa nije modifikovalo niti unapredilo na njima . Slično je i sa plodom domaće pameti M-84 kod koga čak nisu otklonjene manjkavosti nastale usled ubrzanog osvajanja proizvodnje i tadašnje tehničke inferiornosti u odnosu na davaoca licence .

   Što se tiše zaštite usta cevi Čelendžer i još neki imaju metalni poklopac koji se mehanički spušta pre opaljenja granate . Kod T-72 , M-84 pa i T-55 se ponekad dešavalo da usled vožnje po neravnom terenu ( slično onom na snimcima zaglavljenih tenkova ) sa uključenom stabilizacijom cevi,  uđe malo zemlje koja ako se ispali granata napravi haos . Topovska cev se naduva ili čak rasprsne kao u crtanom filmu usled ogromnog pritiska barutnih gasova nakon opaljenja . Cev je projektovana da taj pritisak izdrži određeni period i ako projektil samo malo zastane pritisak deluje duže na zid cevi koja prska . U uputstvu za podvodnu vožnju T-55 stoji da se po savlađivanju vodene prepreke prva ispaljuje pancirna granata da bi sklonila gumenu navlaku usta cevi . Pancirno zrno se sastoji od tvrdog čelika poput djuleta koje svojom kinetičkom energijom probija oklop ( nema limenu kapu , to je kumulativno zrno ) . Kod M-84 se prvo ispaljuje potkalibarno zrno .
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #1120 on: November 04, 2011, 10:55:10 am »

Što se tiše zaštite usta cevi Čelendžer i još neki imaju metalni poklopac koji se mehanički spušta pre opaljenja granate
Може ли нека слика или извор за ово?
Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1121 on: November 04, 2011, 11:09:05 am »

To je slika Chalengera sa opklopcom na cevi. Sada dali je to to, pojma nemam.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* Challenger2mud.jpg (34.92 KB, 600x442 - viewed 414 times.)
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 477


« Reply #1122 on: November 04, 2011, 12:26:49 pm »

O načinima da cev topa ne zahvati zemlju lepo je pisao Vlado na ovom topicu, ranije, i to nekoliko puta.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #1123 on: November 04, 2011, 12:56:03 pm »

O načinima da cev topa ne zahvati zemlju lepo je pisao Vlado na ovom topicu, ranije, i to nekoliko puta.
Тај део је јасан, али се мени чини да се овде помиње поклопац цеви који се отвара/затвара по команди.
Logged
Eskimko
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100



« Reply #1124 on: November 17, 2011, 08:49:50 pm »

ASELSAN of Turkey was selected by Kuwait to modernize their M-84s [1]
Logged
Pages:  1 ... 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 [75] 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.031 seconds with 22 queries.