PALUBA
April 25, 2024, 03:29:19 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 [83] 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2193577 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 007


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1230 on: May 27, 2012, 10:16:57 am »

...Najbolji teren za takvu vožnju je naravno asfalt, uz prethodno podešavanje zategnutosti gusenica...
Bandzi, gresisi, najbolji teren za voznju tenka je rastresito tle, nije to bas pesak, nije ni blato, ali nesto slicno zemljanom putu, pa i malo blata na zemljanom putu nije uopte smetnja, cak naprotiv (jedino ako nemas blatobrate, onda ces biti sav blatnjav Smiley).
Tu je tenk najstabilniji. I ako zategnes gusenice na propisano za asfalt, ne znam da li si imao prilike duze da marsujes po asfaltu, da vidis kako se lako izgubi kontrola, aman kao na ledu. Naructo tenk M-84 koji nema gumene naplatke u gusenicama.
Na asfaltu moze da se postigne najveca brzina, to je tacno, ali je jako nestabilan cak i pri brzinama 40-45 km, kada krene da plese 42.2 tone, nije to lako smiriti i cesto se desavaju sletanja.
BVP je jos gori po tom pitanu (voznja na asfaltu), laksi je i ima uzu gusenicu pa je jos nestabilniji.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #1231 on: May 27, 2012, 12:36:01 pm »

Što bi rekli političari, izvukao si mi rečenicu iz konteksta  Smiley

Najbolji teren za vožnju tenka je sigurno suvo rastresito zemljište, ali ovde je bilo pitanje u vezi postizanja maksimalne brzine. Maksimalna brzina se najpre može postići na asfaltu, a napomenuo sam da se pri takvim brzinama, zbog velike inercije, tenkom teže upravlja i da je to posao samo za iskusne vozače.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1232 on: May 27, 2012, 02:48:23 pm »

Par slika sa današnje proslave.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Admir Buljubasic / CROPIX

poz.


* oruzane_snage4-270_490927S0.jpg (213.54 KB, 900x563 - viewed 536 times.)

* oruzane_snage24-27_490930S0.jpg (197.41 KB, 900x614 - viewed 514 times.)

* oruzane_snage25-27_490929S0.jpg (138.51 KB, 900x624 - viewed 518 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1233 on: May 27, 2012, 02:54:36 pm »

Kad se govori o vožnji tenka M84 da dodam jedan detalj. Imaju dva probna vozača tenka M84. Nekad su radili u Đuri Đakoviću. Ivan i Stevo. Izvući maksimum u snazi i brzini tenka je bila njihova specijalnost. Obišli su svijet sa tenkovima. Sa Ivanom sam bio u Kuvajtu, a sa Stevom u Iranu, Kini i Pakistanu. Domaće poligone (SFRJ) bilo bi teško nabrojati.

Na prikazu tenka u Kuvajtu Ivan je tenk nagazio na neki navoz i nakon toga je tenk imao doskok od oko 4 metra. Dobio je ovacije svih mogućih šeika.

Nakon nekih mjesec dana mog boravka u Kini u ekipu je došao Stevo. I, normalno, pozdravimo se, poljubimo itd, kao stari prijatelji. Nismo se vidjeli nekoliko godina. Pošto su Kinezi o svemu izvještavali svoje nadređene, a ovi svoje nadređene itd, nakon dva dana me zovnu iz Pekinga i kažu mi da su izvješćeni da se ja i Stevo poznajemo. Stevo je ispitivao motor tenka na šasiji tenka bez kupole, a ja sam radio na toj kupoli koju smo stavili na drugu šasiju. Da ne smetamo međusobno. Ekipa koja je radila šasiju ekipi koja radi kupolu.

I kroz pustinju vozio Stevo tu šasiju bez kupole. U pustinji je teško vidjeti neravnine. Naročito u kineskoj. I vozilo se nekoliko Kineza u toj šasiji u rupi u koju se ugrađuje kupola. I Stevo pod maksimalnom brzinom upadne u neku rupu duboku oko 1,5 metara. Nakon toga šasija odskoči i svi iz šasije ispadnu vani. Polome se svi. Ruke, noge. Jauci. Ugipsani svi bili nakon toga. Bilo je dobro to što je šasija iskočila iz te rupe. Nije imala opterećenje kupole, a motor je bio veoma jak.

Kad su Kinezi vidjeli kako šasija leti ko avion bili su očarani. Dobar vizuelni efekat. Međutim, zaboravili su da ta šasija nema kupolu i da tu šasiju  vozi Stevo.

Sva gađanja iz pokreta koja sam imao na tom terenu su bila sa Stevom na mjestu vozača.

Zastavnik u penziji Ivan sada živi u Pančevu. Ćerka mu je stjuardesa u Gulf Air-u. Završila je srednju školu u Kuvajtu, te govori dosta jezika. Ivan je radio u VP 2908, ŠCOMJ, u Banja Luci do početka proizvodnje tenka. Kasnije je prekomandovan u Đuru Đakovića. Zato mu je žena iz Banja Luke. Živjela je stotinjak metara od Školskog centra.

Stevo radi u fabrici 14 Oktobar Kruševac.

Kad se govori o vožnji tenka, sve što ste mislilije drugačije kad ova dvojica voze tenka. Brzine, ubrzanja, skretanja i ostali detalji je daleko od očekivanog. Nezamislivo.


Pozdrav

Vlado
Logged
Crockett
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 32



« Reply #1234 on: May 27, 2012, 09:01:49 pm »

Postoji li neki sistem ciscenja vozacevog periskopa na M84?
Kontam da vozac izbaci glavu kroz luk i tako vozi ali kad je prinudjen da zatvori luk i vozi na periskop kako skine prljavstinu sa istog ukoliko se isprlja?

Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #1235 on: May 27, 2012, 09:29:22 pm »

Naravno da postoji sistem za čišćenje periskopa. Funkcioniše na principu komprimovanog vazduha uz dodatak tečnosti.
Logged
Crockett
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 32



« Reply #1236 on: May 27, 2012, 09:33:14 pm »

Auuuu jeste Cheesy . Secam se Vladinih pisanija o sistemu ciscenja nisanske sprave. Znaci ovo je isti princip  Smiley.
Hvala na odgovoru
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 007


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1237 on: May 28, 2012, 06:43:25 am »

Auuuu jeste Cheesy . Secam se Vladinih pisanija o sistemu ciscenja nisanske sprave. Znaci ovo je isti princip  Smiley.
Hvala na odgovoru
Ako si citao onda si procitao da princip nije isti kao kod nisanske sprave.
Logged
Crockett
mornar
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 32



« Reply #1238 on: May 28, 2012, 07:44:59 am »

Vrlo lako se moze desiti da sam nesto pomesao. Nisanska sparava bese ima brisac?
Ako se dobro secam isto je u pitanju sistem komprimovanog vazduha uz dodatak tecnosti? Malo sam se zbunio...
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1239 on: May 29, 2012, 09:15:07 pm »

Danas sam dobio privatnu poruku od jednog našeg člana u kojoj mi javlja da Stevo više ne radi u 14-tom Oktobru i da je otišao iz Kruševca.

Dakle, Stevo
treći s lijeva. Fabrika tenkova Kina.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Ivan je u penziji i još je u penziji.

Doček Nove godine 1997 Kuvajt

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Poznati terorist Abu Marko sa praznom čaurom

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 28.JPG (380.54 KB, 1818x1228 - viewed 403 times.)

* 26.jpg (487.44 KB, 1818x1228 - viewed 381 times.)

* Abu Marko.jpg (151.04 KB, 994x715 - viewed 178 times.)
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #1240 on: May 30, 2012, 11:04:36 am »

Na slici su i neki moji bivši saradnici i prijatelji. Radili su na projektu MPG1000 koji je mogao imati dobru perspektivu ali je zbog slabe koordinacije i nedostatka iskustva neuspešno okončan.
Kao baza za ovaj projekat poslužila je MPG780 čiji prototip je napravljen u Hadzićima i ugovoren izvoz po damping cenama, što je doprinelo da kupac odustane od za nas znatno povoljnije ponude za obimniji posao i dobru zaradu tadašnje vojne industrije.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #1241 on: May 30, 2012, 11:51:50 am »

Sad mi nešto nije jasno. Da li to znači da MPG-1000 nije nikome isporučena?

Na slici ispod, koju je Vlado uslikao u Pakistanu, se jasno vidi MPG-1000 u fazi pripreme za ugradnju u tenk.



* vlado-3.jpg (28.47 KB, 500x326 - viewed 147 times.)
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #1242 on: May 30, 2012, 02:01:38 pm »

Da isporučeno je par komada radi testiranja. Zbog neiskustva pojedinih aktera došlo je do par havarija, kupac je bio vešt uzeo je deo informacija i znanja i odustao.
Pojedinci su dobro zaradili, vešto manipulisali sa informacijama, posao je propao a sa njim i isporučene grupe.
Da bi ova grupa bila funkcionalna dao sam nekoliko izmena koje su neki rukovodioci prisvojili a mene prebacili na druge poslove.
Grupa se mogla dobro plasirati ali ju je trebalo funkcionalno doraditi, zbog nekorektnog odnosa pojedinaca iako sam imao dosta dobrih rešenja zadržao sam ih za sebe.
Da bi posao uspeo morate prilikom osvajanja tržišta angažovati najbolje što posedujete.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #1243 on: May 30, 2012, 02:09:20 pm »

Ima li nekih informacija u vezi MPG-1200. Da li je taj projekat ikada odmakao dalje od crteža?
Video sam na crtežu MPG-1200 totalno različit sistem ventilatora u odnosu na MPG-780/1000.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1244 on: May 30, 2012, 03:45:56 pm »

Taj projekat MPG 780 bio je ponuđen Iranu. Pasderanima. Na tenku T55. Ja sam u isto vrijeme bio u Teheranu i radio na tenku M60 kod regularne vojske. Sjećam se da je bilo nešto zapelo oko elektronike, ali se više ne sjećam šta, ali smo to riješili. Imaju negdje slike tog MPG 780, ali iranska verzija. Kopirali rješenje i sad prave svoju verziju. Slike tog iranskog pogona su bile na ovom forumu.

U čitavom poslu bilo je prljavih radnji. Naročito u postupcima Zorana Đorđevića, tadašnjeg šefa predstavništva SDPR-a, a sadašnjeg ambasadora Srbije u Kini. Nama je "pokradena" sva oprema, te nam ništa nije vraćeno niti plaćeno. Nakon toga se mogu vidjeti kineski i pakistanski novi tenkovi sa našim rješenjima, a koja nam nikad nisu plaćena.

Veoma prljavi poslovi SDPR-a o kojima sam već dosta pisao. Naša oprema je "pokradena" u Kini, Pakistanu, Kuvajtu i Iranu. Nestala. I nakon toga vidiš svoja rješenja na njihovim tenkovima. Zbog sankcija SRJ sva strana plaćanja SDPR-u su išla na privatne račune. Vidio sam Zorana Đorđevića u Pekingu kako nosi torbe pune para. Neko je stavio pare u, ne mogu reći džep, u kofer, ni to, u torbe, i to je mala zapremina. U nešto puno veće. A nama poslovi propali. Da ne pišem o tome kako me je lično pokrao Dragan Pješivac, tadašnji predstavnik SDPR-a.


 Pozdrav

Vlado
« Last Edit: May 30, 2012, 03:56:55 pm by vladimir_16 » Logged
Pages:  1 ... 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 [83] 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.034 seconds with 22 queries.