PALUBA
April 16, 2024, 08:04:44 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Pravilnik foruma PALUBAinfo
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 [84] 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2183162 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1245 on: May 30, 2012, 06:44:12 pm »

Palestinac,
to znači da znaš dvojicu sa ove slike. U sredini je Mlađo iz VTI-ja, raketaš. Njega ne znaš, ali dvojicu sa lijeve i desne strane znaš.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
A i ovu dvojicu. Doduše, ovaj desni je iz Sarajeva. Famos. Preko 120 kila žive vage. Naveče u kafani ne znamo šta da pjevamo sa Kinezima, a on se popne na sto i počne da pjeva Internacionalu. Iz sve snage i razmaše se rukama. Preuzmu je Kinezi i počne sva kafana da pjeva Internacionalu na više jezika. Kinezi u transu, a mi umiremo od smijeha. Stevša ja lijevo.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Drago mi je da znaš Stevu. Jedan od najboljih vozača tenka kojeg znam.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado


* 30.JPG (506.81 KB, 1818x1228 - viewed 596 times.)

* 36.JPG (394.48 KB, 1818x1228 - viewed 580 times.)

* 27.JPG (405.54 KB, 1818x1228 - viewed 554 times.)
« Last Edit: May 30, 2012, 07:24:10 pm by trifko86 » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1246 on: May 30, 2012, 06:52:40 pm »

Nešto sam zabrljao oko slika


Dakle, Stevša iz 14-tog oktobra lijevo, a Gajević iz Famosa desno. Ovaj koji je pjevao Internacioanalu. U sredini prevodilica iz Kine, a koju smo zvali Akrepče zbog njene ljepote. Sutradan je slomila ruku ispadajući iz tenka.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* 27.jpg (491.74 KB, 1550x1047 - viewed 561 times.)
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #1247 on: May 31, 2012, 07:32:11 am »

Pozdrav Vladi!
Da svakako da znam. Borišu sam upoznao još u FMSN dok je vodio maš. obradu tamo sam boravio više puta vezano za probleme oko motora. Steva,  Stevša a i Boriša su mi bile kolege.
Možda smo se i mi sretali ali je to davno bilo. Kod ispitivanja probne partije na Krivolaku 84-85 god sa ekipom iz Zraka bili su kao predstavnici Čajevca Mance-‚‚razdešava se‚‚ i možda Ti.Svakako znaš Bartola, Boru, Zdravkovića..
Pre 1-2 godine naišao sam u Danasu na tvoj komentar o remontu M-84 poslao sam autoru jedno svoje mišljenje kaže da mu se dopalo ali ga nije objavio mažda što je tada primao neku nagradu ako ga nadjem priložiću ga ovde.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #1248 on: May 31, 2012, 01:47:29 pm »

Evo priloga iakoje star dve godine možda je još aktuelan!

REMONT M84 ZA KUWAIT - ŠANSA KOJU TREBA ISKORISTITI
Proizvodnja tenka u SFRJ
SFRJ je vrlo brzo i uspešno osvojila proizvodnju tenka. I tada je bilo onih koji su sumnjali u to, ali je, uz dobru koordinaciju i veliko zalaganje pojedinaca, rezultat bio fantastičan. Ušli smo u krug od 8 zemalja u svetu sa vrlo kvalitetnim proizvodom.
Đ. Đaković je bio dobar finalista pružio mi je šansu da se ostvarim kao inženjer,šo  sam  iskoristio. Hvala svima koji su mi to omogućili . Montažom tenka sam se bavio od samog početka, bio sudionik mnogih događaja, i saradjivao sa mnogim preduzećima. Učestvovao sam u rešavanju mnogi problema, bio cenjen  na poslu i jedan od najplaćenijih inženjera.
Proizvodnja tenka je deljena po ključu, ali je napravljen prilično dobar odabir nosilaca posla. Svi su se svojski  trudili i rezultat je bio tu. Učešće po republikama bilo je: BiH - 33%, Srbija – 22%, Hrvatska – 21%, Slovenija – 19%, Makedonija – 3,3% i Crna Gora – 1,7%. Tadašnja Jugoslavija je imala pristup zapadnim i istočnim tehnologijama što su naši stručnjaci vešto iskoristili i osavremenili osnovnu varijantu tenka.
Ne zaostajući za svojim konkurentima M-84A je postao  atraktivan izvozni proizvod. Uspešno je testiran u Kuvajtu i Pakistanu.
Prve isporuka  trebalo je da ode u Libiju (40 tenkova je čekalo konzervisano u Vrhnici). Zatim je usledio izvoz u Kuvajt, a pregovaralo se sa Pakistanom i Iranom. Početkom 90-ih pred zaključenjem su bili ugovori koji bi osigurali posao za više od 10 000 radnika u narednih 10 godina.

Neki  veruju da je ovo bio povod stranim obaveštajnim službama da se više uključe u razbijanje SFRJ. Možda tu ima i istine, ali treba dodati i ovo: ,,Mi se tada nismo snalazili, a drugi su nam u tome samo pomagali“.
Ako se još uvek dobro sećam preseka  finansijskog stanja sa Kuvajtom, nakon prekida ugovora ostala je razlika od nekih 1.400.000 dolara a naša dugovanja prema Kuvajtu su po drugim osnovama.
Pokušaji novog finaliste
SFRJ se raspala, a ugovor sa Kuvajtom nije završen, SDPR traži novog finalistu. Ako sam kod prvog dospeo slučajno, kod novog finaliste sam se našao takođe sticajem raznih okolnosti. I ovaj put izbor je, za tadašnje uslove, bio prilično dobar. 14. oktobar Kruševac je bio velika firma sa dobrim potencijalom. Dopao mi se tadašnji direktor Todorović, neki su ga osporavali, ali je bio dobar menadžer. Dao mi je prilično odrešene ruke, a ja sam se potrudio da to i opravdam. Proces usmeravam ka tenku za izvlačenje, jer je za potrebe Kuvajta sa Poljskom već ugovorena isporuka 15 kompleta.
Odlazimo u Poljsku, obezbeđujemo novu dokumentaciju,usmeravamo isporuku u Kruševac i  ugovaramo isporuku nedostajućih delova iz otcepljenih republika. Paralelno teku dogovori sa Poljacima o isporuci novih kompleta za montažu  preostalih tenkova  M-84A za Kuvajt.
Izlaze prvi  tenkovi za izvlačenje, svi su iznenađeni brzinom i kvalitetom. Vrata se ponovo otvaraju, stvorena je dobra ekipa, finalista je osposobljen.Stižu čestitke, vest je medijski propraćena, a moju, pomalo nespretnu, izjavu emituje RTS u večernjem dnevniku.
 Nekima je slava udarila u glavu, smenjuje se rukovodstvo, poslovi se razvodnjavaju, a tu je i embargo. Rade srpske veze, dolaze drugi  ljudi, razbijaju mi ekipu a mene potiskuju sa ovog programa .Gorko iskustvo, ali velika šteta  jer  neki uspešni inženjeri , razočarani  odlaze iz fabrike.
 Iz Kuvajta dobijam poziv od bivših saradnika iz Đ. Đakovića da im se pridružim, prihvatam izazov, odluka nije laka, ali da probam. 
Mi Srbi sve praštamo, ali uspeh nikako. Zbog nedostatka menadžerske  veštine i dobre tehničke koordinacije gube se već izvesni poslovi,šansa nije iskorišćena, a program polako odumire.

Kuvajt i M-84A
Možda je M-84A dospeo u Kuvajt i zahvaljujući dugovanju tadašnje Jugoslavije, ali je on vremenom postao prihvaćen i cenjen u kuvajtskoj vojsci. Tačno je da su vojnici u Kuvajtu stranci,  tamo je većina radnika sa strane, a preko 60% stanovništva Kuvajta čine stranci.
U odnosu na Abramsa, koji ima više elektronike, M-84A je pristupačniji  i pruža mogućnosti da njime ovladate, zbog čega je brzo prihvaćen kod većeg dela kuvajtskih oficira. Naravno, tenk ima i svoje nedostatke koji bi se morali otkloniti planiranom modernizacijom.
Tenk je u Kuvajtu dugo održavala ekipa iz SFRJ, pošto su se Hrvati povukli  ekipa je smanjena. Zbog političkih razloga Kuvajćani nisu dozvolili dovođenje novih ljudi iz Srbije, a ugovor je istekao.
Ponude za nastavak održavanja dali su SDPR, Đura Đaković i kuvajtska kompanija E.I.E. koja je dobila posao.

Vlasnik firme se izuzetno korektno poneo, sasekao je u korenu sve netrpeljivosti i kao pravi profesionalac (školovan u Švajcarskoj) uspešno nastavio posao.
Pripadao sam grupi koja je obučavala kuvajtske majstore za održavanje tenkova. Bio sam  vođa grupe inženjera  za praktičnu obuku. Ekipu su činila četiri inženjera, a ja sam bio neposredno zadužen za mototransmisioni i hodni deo. Obuku je prošlo 49 majstora, a neki od njih su dobro ovladali zanatom tako da su se mogli meriti sa našim majstorima. Trogodišnji ugovor je istekao, a pošto nije bilo preterane zainteresovanosti  novi ugovor nije potpisan. Kada sam napustio Kuvajt, tenkovi su ostali u dobrom stanju, a njihovo održavanje su nastavili obučeni Kuvajćani, uz nekoliko majstora iz Bosne.
Dok sam radio u Kuvajtu,nije bilo lako biti Srbin.Kao pravi patriota pokušao sam da uključim srpsku vojnu industriju. Nije bilo razumevanja, a neki su se potrudili da me i optuže. Lično sam imao samo štetu zbog tih pokušaja.
Mogućnost danas
Dvadeset godina mirovanja je priličan zaostatak. Naravno, naučne institucije su radile neke prototipe. Svaki pokušaj neke serijske proizvodnje tenka  skoro je nemoguć poduhvat, makar se uključile sve otcepljene republike.
Remont je ipak nešto drugo, ne zahteva velika ulaganja, a obim modernizacije uvek možete prilagoditi  svojim mogućnostima, a ceo posao fazno odraditi. Remont mi nije stran pošto sam ranije radio neke tehno-ekonomske analize, a upoznat sam i sa aktuelnom modernizacijom, pa mislim da bi izbalansirana ponuda uz dobru organizaciju bila izvodljiva i ekonomski  isplativa.
Kuvajt danas ima više tenkova  Abrams, nego M-84, ali je situacija za naše aktivnosti trenutno ipak povoljna. Kada sam ja bio tamo cena barela sirove nafte bila je oko 13$, osećala se kriza , pa su neke aktivnosti koje je moja ekipa započela bile stopirane.
 Srbija ovaj posao ne bi trebala  ispustiti, ali nemamo mnogo vremena na raspolaganju. Nama danas nedostaju odgovorni i mudri političari, sposobni menadžeri, dobri  stručnjaci, vredni radnici, pošteni seljaci, ali ako počnemo da cenimo vrednosti mnogo toga se može nadoknaditi.
Imamo priliku da pokrenemo deo industrije, ovladamo novim tehnologijama I ponovo uhvatimo korak sa svetom.
Da ovo ne bi ostala samo reklama političara, mora se aktivno uključiti I naša privreda kako bi se čuo I njen glas.
Manje je bitna ukupna vrednost ugovora od toga koliki deo pripada srpskoj privredi. Ako ona ne uzme učešće bar 30%, a poslove obavi bez zahvatanja iz budžeta, ugovor ne zaslužuje toliku pažnju.
Nisam veliki optimista , privreda nam je partijski dezorganizovana, dobrim delom korumpirana I prilično neefikasna. Kuvajćani su prilično zahtevni i vešti trgovci, ali I vrlo korektni ljudi.

Kadrova još uvek imamo, ali šansu im ne damo
Problem sa kadrovima je prilično složen. Kao i država i privreda je partijski organizovana pa se zapošljavaju prvenstveno partijski a ne stručni radnici. Ono malo zaposlenih stručnjaka nisu u obavezi da se stručno dokazuju jer je merilo vrednosti i napredovanja, poslušnost partiji i obezbeđenje  sredstava i pogodnosti za njene kadrove. Dodamo li ovome i nedostatak posla dolazimo do zaključka da nam je privreda kadrovski u jako lošem stanju.
Privredom sada manipulišu trgovci koji su, bogateći se rasprodajom društvene imovine, korumpirali javna i državna preduzeća, i na taj način preusmerili tokove novca.Zbog propusta u zakonima, rade se mnoge zloupotrebe, a nemoćna državna uprava se raduje ako neko uplati PDV.
Pametan smo narod, ali dosta naivno pristupamo mnogim stvarima, mislim da ćemo i ovu priliku prokockati kao i mnoge druge u poslednje vreme.
Ipak moj odgovor je da kadrova još uvek imamo, oni su tu negde i treba im pružiti šansu ako mislimo da opstanemo kao narod.
Autor nekada  ’’Paša’’, “Belodedić” a sada “bivši” inženjer i ,,srpski ekonomista”.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1249 on: May 31, 2012, 03:54:10 pm »

Drago mi je da ima još neko iz nekadašnje ekipe. Proizvodnja i Kuvajt.

To znači da znaš minimalno dvojicu sa ove slike. Šta je sa njima. Ovdje su četiri motoraša. Hans je još uvijek u Kuvajtu. Otišli smo zajedno u Pustinjsku oluju 1991 godine.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Pozdrav

Vlado




* 31.JPG (382.14 KB, 1818x1228 - viewed 489 times.)
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #1250 on: May 31, 2012, 05:12:08 pm »

Desno od Hansa je Sibin sada uveliko penzioner, još neka lica mi se činei poznatim davno je to bilo krečana šta da se radi.
Hans koliko ja znam trenutno radi druge poslove mada sam video neki njegov intervju od pre godinu kao podrška Yugoimportu. Upoznao sam ga još na Palama, Kurtović ga je predstavio kao najvrednijeg radnika a on to svakako zaslužuje.
Nemam kontakt sa njim ali održavam kontakt sa nekim drugim ljudima koji su još u Kuvajtu.
Pozdrav Vladi, nemam sačuvane fotografije a nije ih ni bilo puno čak ni moji roditelji prvih pet godina nisu znali čim se bavim osim da radim na namenskom programu.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1251 on: May 31, 2012, 07:39:19 pm »

Dakle, Sibin sasvim lijevo, pa Hans, Savo, Niški, Rade i Jasika Petko.

Sibin, 14-ti Oktobar, Hans iz Famosa, Savo, električar iz ĐĐ, Niški, električar iz ĐĐ, Rade iz 14-tog Oktobra i Jasika Petko zvani Kara iz Famosa.


A ove momke iz tvoje firme. Sve ljuti motoraši. Radili u Kini na tenku.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado


* 20.JPG (370.42 KB, 1818x1228 - viewed 181 times.)
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #1252 on: June 01, 2012, 07:39:44 am »

Moja mana je da ne pamtim imena nije ni čudo živeo sam u 9 mesta po više od godinu dana i sreo mnogo ljudi.
Osim Petka sve su to moji bivši saradnici sa nekima se ponekad čujem, vidim. Savu sam  sreo pre par godina radio je u Rafineriji Brod, Sibin sedi sa Hansove desne strane bio sam neprecizan.
Ne nema me u grupi sa Stevšom inače smo dobri prijatelji.
 Malo ko će se setiti mog imena ali ako kontaktiraš sa Bartolom, Borom, Tipurom, Savom, Židovom, Grujom, i mnogim drugim prenesi im pozdrave od ‚‚Paše‚‚ sa montaže ĐĐ
Ima jedna anegdota moj bivši šef nakon 4-5 godina zajedničkog rada dođe kod mene i kaže ‚‚ Grujo mi stalno pominje nekog Pašu ko je to ja se nasmejem i kažem stoji pred Vama.
Pozdrav Vladi i svima koji me se sećaju a prate ovu diskusiju!
Logged
EXIT78
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #1253 on: June 01, 2012, 10:32:23 pm »

@S.PALESTINAC
Veoma korisno kada ljudi poput vas i Vlade ucestvuju na ovakvom forumu gde ljudi mogu od direktnih ucesnika dogadjaja saznati zanimljive i objektivne informacije... Posto ste rekli da ste radili u 14. Oktobru zanima me da li je onih 6 ili koliko vec tenkova za izvlacenje kompletno uradjeno u Krusevcu ili je samo izvrsena montaza poljskih tenkova? Kakve su bile sanse (da je nastavljeno ulaganje u fabriku) da se proizvede M-84 ili mozda kasnije i Vihor u Krusevcu i koliko se uopste stvarno o tome razmisljalo?

Pricalo se ranije ovde o pogonu "plava laguna" koji je na zalost porusen u bombardovanju pa bi bilo interesantno da nam kazete sta se tu radilo...neka montaza ili proizvodnja mozda transmisije ili drugih agregata...i koliko je njegovo rusenje uticalo na zapostavljanje buduceg tenkovskog programa kod nas. I na kraju da li se proizvodila kompletna transmisija ili samo komponente za ovaj tenak?

U napred zahvalan na odgovorima...
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #1254 on: June 02, 2012, 03:06:04 pm »

Do mog dolaska 14 oktobar je isporučivao 30% menjača kao MJ, a radio je nešto manje od 50% vrednosti samog menjača.
SFRJ je ugovorila 15 tenkova za izvlačenje (TZI) sa Kuvajtom, pa nije imalo smisla osvajati nove delove, Sa Poljacima je dogovorena isporuka dorađenog oklopnog tela i drugih različiti komponenata u vrednoszi od 30% celog tenka.
Kada sam došao u 14 oktobar ponudio sam rukovodstvu da prvo krenemo sa osvajanjem TZI-a tako što ćemo isporuku iz Poljske preusmeriti u 14 oktobar, dokupiti od njih nedostajuće delove koji su se proizvodili u odcepljenim republikama. To je i urađeno i već u septembru 92 g bio je ispitan i verifikovan prvi TZI montiran u 14 oktobru. Finansijski gledano oko 50% od prodajne cene bila je uvozna vrednost a ostalo je pripadalo Srpskim proizvođačima.
Ovaj uspeh nije ostao nezapažen otvorena su mnoga vrata dolazili su novi poslovi.
Kada je započet posao sa pogonskim grupama razbili su mi ekipu, pokupili najbolje ljude mene malo iskoristili za izradu tehničkog uputstva a mojih nekoliko predloga za neophodne izmene pojedinci su proturali kao svoja rešenja.
Zbog loše koordinacije i nedostatka iskustva posao sa Kinom je propao istina pojedinci su dobro zaradili kada sam prigovorio da je na službena putovanja potrošeno blizu 300.000$ prebacili su me na sasvim druge poslove.
Ostalo je još 9 kompleta za TZI iz Poljske u 14 oktobru tako da se moglo uz mala ulaganja montirati još toliko tenkova ali koliko je meni poznato ništa nije urađeno.
Kad o ovome razmišljam uvek se setim reči puk. Bogavca koji je ispred Savezne direkcije koordinirao ovaj projekat koje mi je u poverenju rekao vezano za 14 oktobar, neka za sada ostanu tajna.
Uradio sam mnoge tehnoekonomske analize za proizvodnju tenka, remont tenka i neke  nadogradnje neke o d njih sam potpisivao i kao autor, posle mene su ih neki prepisivali kako sam čuo.
Sada je 14 oktobar po mom mišljenju daleko od nekog većeg i obimnijeg posla na ovom polju ne samo zbog bombardovanja već prvenstveno zbog uništavanja kadrovoa jer su ga mnogi inženjeri napustili.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1255 on: June 02, 2012, 03:26:46 pm »

Sve se spremam da napišem nešto ali nisam htio prekidati priču među našim članovima.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Uglavnom, ova sitna temica se našla u probranom društvu Shershena i Jadrolinije.

Zahvaljujem svima koji su doprinjeli da M-84 dogura do 100000 posjeta.

Nebi bili pošteni da ne spomenemo doprinos našeg vladimir_16 a i pokretača teme Broker.

Vrlo dobro


* B.B.D..jpg (138.32 KB, 1024x679 - viewed 202 times.)
« Last Edit: June 02, 2012, 08:57:52 pm by SOLARIS 1972 » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1256 on: June 02, 2012, 08:35:33 pm »

Zahvaljujem.

Dobra je ova slika prelaza tenka preko rijeke, ali imaju dva detalje koja bodu oči. Položaj kupole nije marševski. Kupola je trebala biti zakrenuta desno, sa topom u gabaritima, i sa zatvorenim poklopcem nišanke sprave. Iz ovog položaja kupole može se zaključiti da kupola nije mehanički blokirana. Neblokada kupole na tenku u pokretu dovodi do trzanja kupole, po inerciji, lijevo desno. Kada 12 tona trza to može da dovede do loma štiftova na mehanizmu za ručni pogon kupole. Taj mehanizam služi i da koči kupolu kod prekidanja komande za pogon kupole. Kod nepodešenog mehanizma, ili kod slomljenih štiftova, na mehanizmu, a kod prekida komande za pokretanje kupole dolazi do pokretanja točka za ručno pokretanje kupole. Drška ovog točka, a sa kojom nišandžija u ručnom režimu rada, vrti kupolu, u tom slučaju veoma jako udara nišandžiju po lijevom koljenu. U mom slučaju nije bilo lomova koljena, ali je bilo gadnih bolova u koljenu.

Na slici je tenk iz druge serije. Slika crno bijela. Ove tenkove, u vrijeme crno bijelih slika imali su Vrhnika, Kraljevo i Niš. Na poligonu Poček pored Pivke u Sloveniji nema ovakvog terena. Ovo su mogli raditi ili Kraljevčani ili Nišlije. Pošto su Nišlije dugo koristile poligon Krivolak, ovo mi liči na prelaz preko Vardara na poligonu Krivolak, jedno dva kilometra uzvodno od vojničkog kluba. Kraljevčani nisu koristili poligon Krivolak nego Pasuljanske livade, a tamo nema ovakve rijeke. Krivolak su koristili i Skopljanci, ali nisu imali ovu seriju tenkova.

Zaključak: Nišlije, VP 6592, prelaze rijeku Vardar na poligonu Krivolak sredinom osamdesetih godina prošlog vijeka.

POzdrav

Vlado
Logged
nbns
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 186



« Reply #1257 on: June 02, 2012, 08:55:45 pm »

,,E sa takvim se znanjem ide u kafanu" mislim da je ovo adekvatna replika iz filma ,,Lajanje na zvezde"
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 972


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1258 on: June 03, 2012, 05:29:55 am »

Hvala Solaris. Smiley
Posle pune 4 i po godine predao sam ti forum OMJ i sada si sam, ali stalno smo u potrazi da ti nadjemo kolegu.
OMJ bi morao imati barem dva moderatora. Radimo na tome, mada znas i sam da kod nas u ekipu ulaze samo provereni clanovi koji ce na dostojan nacin predstavljati i voditi Palubu. Smiley

Hvala strucnim saradnicima za OMJ kao i svim ostalim ucesnicima teme M-84, necu ih navoditi jer cu nekog neopravdano izostaviti, a nije nas malo.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #1259 on: June 03, 2012, 06:28:49 am »

Zaključak: Nišlije, VP 6592, prelaze rijeku Vardar na poligonu Krivolak sredinom osamdesetih godina prošlog vijeka.
Владо, свака част.
Ни Шерлок Холмс не би боље ово срочио laugh
Logged
Pages:  1 ... 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 [84] 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.