PALUBA
April 26, 2024, 07:13:58 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90] 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2196208 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #1335 on: June 24, 2012, 04:20:07 pm »

Motor tenka troši neku određenu količinu ulja u radu, ali ne bi smeo da masti izduvnu granu. To je već, uz plavi dim iz auspuha, znak da su se karike istrošile.
Kažeš rekli su ti vozači (profesionalci) da to štiti motor?! Pa nije to dvotaktna mašina, pa da mu doliješ malo više ulja u mešavinu radi boljeg podmazivanja.

Nego, zar je poligon u Orešcu još uvek aktivan? Odakle i kako prevoze tenkove za gađanje, jer ja nisam video železnički vojni transport na toj pruzi već duži niz godina.



Četiri tenka M84 su bili u Kuvajtu prije Pustinjske oluje, i njih su pokupili Iračani. Šta je sa njima ne znam.


Može biti da su ta četiri M-84 u toku opšteg rasula u Iraku, pokupili na brzinu Sirijci, pa otud tenkovi u Siriji. Mada ih nema 10 kao što vele na Wikipediji.
Logged
nbns
mladji vodnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 186



« Reply #1336 on: June 24, 2012, 04:39:56 pm »

Koliko ja znam, na Orescu (kod Bele crkve) stalno ima pozicionirana 4-5 u hangaru...
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #1337 on: June 24, 2012, 06:05:26 pm »

  U hangaru stoje 3 M84 i 3 BVP. M84 gadja samo mitraljezima,dok BOV gadja i topom od 20mm. U istom hangaru sam ja spavao 10 dana,nagutah se prasine za celo leto. Citiram vozaca: Tenk po prospektu trosi ulje,i to sto curi na auspuhu je normalno jer tako cuva motor",na sta sam ja pitao,da mu nisu produvale karike,i dobio sam odrecan odgovor. U pitanju je bio vozac tenka od 35 godina,sto bi se reklo,u najboljem slucaju radi 5 godina u VS.Pretpostavio sam da lupa gluposti,no kako nisam bio siguran,pustio sam tu pricu dok ne proverim ovde Smiley
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1338 on: June 24, 2012, 06:51:43 pm »

Ima na ovome forumu Palestinac za ovakva pitanja. Motoraš.
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #1339 on: June 25, 2012, 07:41:15 am »

Konstatacija "pomalo curi ulje " traži dodatne informacije da li je reč o ulju ili nedovoljno sagorelom dizel gorivu, da li se radi o M-84 ili M-84A.
Ako se vozila koriste za obuku verovatno često rade na nižim temperaturama, dolazi do nepotpunog sagorevanja, što može dovesti do osmoljavanja klipova.
Ako peru prečistač vazduha, dve kasete se nauljuju mog to da rade nepravilno ,procedura oko dužine ceđenja i zagrevanja.
Posledica "produvavanja" bi se trebale uočiti na curenji iz oduška motora.

Da motor troši ulje ako se još dobro sećam(3-8) l na 100 km ili 9,5..g/kwh,
Pozdrav!
Logged
tihi
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 350



« Reply #1340 on: June 25, 2012, 03:25:31 pm »

Konstatacija "pomalo curi ulje " traži dodatne informacije da li je reč o ulju ili nedovoljno sagorelom dizel gorivu, da li se radi o M-84 ili M-84A.
Ako se vozila koriste za obuku verovatno često rade na nižim temperaturama, dolazi do nepotpunog sagorevanja, što može dovesti do osmoljavanja klipova.
Ako peru prečistač vazduha, dve kasete se nauljuju mog to da rade nepravilno ,procedura oko dužine ceđenja i zagrevanja.
Posledica "produvavanja" bi se trebale uočiti na curenji iz oduška motora.

Da motor troši ulje ako se još dobro sećam(3-8) l na 100 km ili 9,5..g/kwh,
Pozdrav!

  Uh,sad mnogo za mene...videh crnu mrlju ispod auspuha kod sva tri tenka,dok kod BVP-a toga nije bilo. Vozila se koriste za bojeva gadjanja,koliko sam upoznat ne gase se za svo vreme gadjajna.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #1341 on: June 25, 2012, 03:46:13 pm »

Standardno PKT gađanje sa tri tenka, u tri staze. Taj poligon u Orešcu je umanjena verzija poligona Međa (kod Niša). Tenkovi rade neprekidno i po sat vremena (nekada i više) pod povišenim gasom (1600 obrt/min), dok se nišandžije smenjuju (ulaze tj. penju se na tenk od pozadi preko balvana).

Pošto se ovo curenje javlja na sva tri tenka, vrlo je moguće da je to posledica neadekvatnog održavanja prečistača vazduha. Kao što reče Palestinac, moguće je da su prečistači nedovoljno ili nisu uopšte oceđeni nakon nauljivanja.

Možda neko od odgovornih to smatra pod "tako se čuva motor" 
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #1342 on: June 25, 2012, 06:33:07 pm »

   Kao prvo, Međa je kod Leskovca a ne Niša i ne da Orešac nije umanjena verzija Međe, već Međa više uopšte nije strelište za OJ već samo za pešadijska gađanja. Ranijih godina   ( 90-tih) Međa je bila savremeno tenkovsko srelište ali se obližnje naselje u međuvremenu proširilo toliko da se leva staza graniči sa baštama i štalama novoizgrađenih kuća pa je pre par godina došlo do incidenta u kome je stradala životinja (konj ili krava) vezana u štali. Zato se ovo strelište više ne koristi za gađanja OJ i sve jedinice VS koriste ATS Orešac. Takođe u bombardovanju je porušen deo infrastrukture na Međi tako da se za smeštaj ljudi sada koriste kontejneri, dok na Orešcu postoji solidan hangar za smeštaj tehnike i renovirana prostorija za smeštaj ljudstva sa pratećom infrastrukturom tako da su uslovi za izvođenje gađanja optimalni i uzevši u obzir celokupno stanje u društvu, idealni . Mislim da je ovo možda i jedino strelište u VS koje ispunjava sve uslove za svoju namenu i po pitanju opremljenosti, očuvanosti i bezbednosti.
   Prilikom gađanja na Automatizovanom tenkovskom strelištu nije ograničen broj gađanja, tako da se za jedan dan može izvršiti i 10 rednih brojeva, što dnevnih, što noćnih. Osim za pripremna gađanja iz mesta u svim slučajevima motor tenka radi i to uglavnom na 1600 prilikom samog gađanja, sa pauzama od po pola sata potrebnim da se promene mete u polju gađanja, kada je to potrebno. Znači ovi motori rade i po 12 sati dnevno sa prekidima, tako da nema govora o nezagrejanosti ili bilo kakvom nepravilnom radu pošto bi se pri takvoj eksploataciji desila havarija. Na ovoj vrsti gađanja tehnika je opterećena do maksimuma tokom dužeg vremenskog perioda i ako uzmemo u obzir da sa ova tri tenka gađaju pripadnici sve 4 brigade KoV naizmenično, može se reći da govori dosta o kvalitetu i izdržljivosti tenka M 84. Pošto motori ne troše više ulja i antifriza od propisanog, a pri tom je radna temperatura normalna pri ovolikom opterećenju, proizilazi da su pomenute fleke nastale usled izbacivanja viška ulja iz motora ili neoceđenog prečistača. Ne znam još mnogo vozila ili sistema koja bi trpela ovoliko opterećenje od različitih posada, sa različitim nivoom tehničke kulture tokom nekoliko godina.


« Last Edit: June 25, 2012, 06:47:19 pm by micha » Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #1343 on: June 25, 2012, 07:15:46 pm »

Pa dobro sad, može se reći da je Međa između Niša i Leskovca. A od nove vlasti koje su zasele od 2000. na ovamo ne očekujem ništa sem gluposti, nestručnosti i amaterizma. Na žalost, ni poligon Međa nije izbegao sve ovo malo pre nabrojano.

Poligon Orešac je ono što sam i rekao, a to je samo umanjena verzija Međe. Kako može Orešac biti bezbedniji, kada nema brdo kao grudobran?
Incidenti na Međi (bez ljudskih žrtava) su se dešavali i ranije, pa niko tada nije ni pomišljao da zbog toga zatvori deo na kome je tenkovsko strelište. Uzrok tih incidenata je taj što meštani sela Međa (deo naselja koji se nalazi na oko 150 metara uz krajnju levu stazu) ne poštuju upozorenja da tokom noći određenog dana u određenom vremenu ne pale svetlo po štalama i kokošinjcima. Pojedine nišandžije se noću prevare, pa raspale PKT-om po svetlu misleći da je meta. Desilo se to i na mom tenku u pomenutoj stazi.

Poligon Međa je bombardovan (nisam to znao do sad) ne zbog toga što je to poligon, već zato što je to bilo rezervno komandno mesto 3. armije, sa kompletnom infrastrukturom, nevezano za strelište.

Zašto sam pitao za transport tenkova ka poligonu Orešac? Pitao sam zbog toga što se na Međi vodilo računa da se tenkovi smenjuju u određenom periodu i po određenom redosledu. Dakle, nije se moglo desiti da jedni te isti tenkovi služe za gađanje, baš zbog raubovanja.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #1344 on: June 25, 2012, 10:22:12 pm »




   Najtačnije, Međa je pre Brijanja Gornjeg i Brijanja Donjeg, kako god to shvatili. ATS Orešac se nalazi između nasipa kanala DTD na kome se nalazi toranj i podnožja lesne zaravni visine 50-tak metara koja služi kao prirodni grudobran. Najveći problem su meštani koji na vrhu te zaravni imaju obradivo zemljište i zbog toga se poligon koristi posle podne kada poljoprivrednici završe svoje radove. Meštani se na vreme obaveste o vremenu gađanja i do sada nije bilo incidenata po tom pitanju. Kada se traktori povuku počinje gađanje i tako godinama. Pošto je i selo Orešac na sličnoj lesnoj zaravni udaljenoj 1,5 km male su šanse da dođe do nehotičnog pogotka zbog uzvisine, naročito kod tenkovskog gađanja zbog malog stepena elevacije i udaljenosti naselja.
   Što se tiče veličine, na osnovu Google map-a ne mogu da procenim katastarsku veličinu ovih objekata, ali mislim da su staze podjednake dužine, kao i udaljenost do meta a u skladu sa uputstvom pa su stoga oba poligona slična shodno svojoj nameni. Kod Međe fale objekti infrastrukture, hangari za smeštaj vozila i ljudstva, municijska stanica je poput vodovodnog šahta, kao i bočni grudobran koji bi štitio meštane od rikošeta i slučajnih pogodaka. Na Orešcu je infrastruktura u odličnom stanju, staze su nedavno poravnate, rasveta i instalacije na strelištu funkcionišu, a postoji i hangar za smeštaj i održavanje tehnike, do prostorije za smeštaj ljudstva su dograđena savremena kupatila sa tuševima i grejanjem. Jedino je problem obradivo zemljište iznad i iza meta koje bi se moglo rešiti otkupom od vlasnika i ograđivanjem. Često sam boravio na ovom strelištu zadnjih 20-tak godina, dok sam na Međi bio samo jednom i to 2006.g. pa sam možda i malo subjektivan.
   Transport i zamena tenkova nisu problem na Orešcu i mogu se uspešno obaviti u toku jednog dana vučnim vozom, što se i radi u slučaju ozbiljnijeg kvara kada se ne može otkloniti na licu mesta. Najisplativije je da na poligonu budu tenkovi kojima ističe remontni resurs i po otkazu krupnijeg sklopa da se upućuje na remont a njegovo mesto zauzme sledeći koji je takođe pred istekom resursa. Da se ne bi vozali tenkovi kroz Srbiju, uzimaju se iz najbližih jedinica i to je to. Ako se nema para za ozbiljan remont u ovom slučaju forsirane eksploatacije izraubovaće se samo 3 vozila dok će ostalih 50 biti netaknuto. Ako bi se išlo u krug cikličnom zamenom za koju godinu bi se došlo do polovine delimično ispravnih vozila, više ili manje raubovanih od kojih bi neka bila i totalno neupotrebljiva usled havarija koje se mogu desiti pri eksploataciji. Ovako se kidaju samo ova tri koji se popravljaju dok može a ako ima para upućuju se na remont po isteku resursa ili kad nešto crkne. Mislim da je ovakav sistem primenljiviji za naše uslove i da se time štedi. 


Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1345 on: June 26, 2012, 10:57:08 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* polig-međa.JPG (180.87 KB, 1101x738 - viewed 674 times.)

* polig-orešac.JPG (221.02 KB, 1258x798 - viewed 429 times.)
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 19 025


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1346 on: June 26, 2012, 11:01:54 am »

Al se gadjalo na Medji cak i sa pokvarenim hepekom. Smiley
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #1347 on: June 26, 2012, 11:01:57 am »

Malko smo se udaljili od teme, ali nadam se de se moderatori neće ljutiti.

Na Međi sam 1996. proveo skoro tri meseca. Znam svaki budžak tamo. Međa zaista nema namensku infrastrukturu za smeštaj vojske koja koristi poligon, jer su objekti prevashodno namenjeni za ono što sam već napisao, a to je rezervno (izdvojeno) komandno mesto 3. armije. A od objekata ima sve. Zgrada za smeštaj vojske, restoran i kuhinja, kupatilo, WC i još X objekata koje redovna vojska ne sme (nije smela) koristiti. Od svega toga, mi smo koristili samo kuhinju, a spavali smo u šatorima iza kontrolnog tornja tenkovskog strelišta. Kažu starešine, tako se tenkisti navikavaju na surove uslove boravka na stvarnim položajima, gde posade borave u zemunicama i po nekoliko meseci. Ta početna obuka u gađanju traje oko dve nedelje, pa vojsci i ne pada tako teško boravak u šatorima na Međi.

Da se htelo, mogla se bez problema koristiti infrastuktura za smeštaj vojske koja na Međi postoji. Uz neka manja ulaganja, moglo se dosta uraditi i poboljšati, ali su znalci odlučili da je bolje imati samo jedno ATS, gde na vidiku nema ni jedne oklopno-mehanizovane jedinice. Inače, ovakva ATS su se gradila po nekom standardu i zbog toga su svugde u SFRJ bila istih dimenzija. Međutim, Međa je veći poligon od Orešca zbog pešadijskog dela i ukupnog bezbednog prostora iza grudobrana (brda).


E sad malo o bezbednosti. Na Međi se X puta dešavalo da rikošet odleti bogu iza nogu (noću se to vidi najbolje), ali nikada prema naselju, jer naselje nije u pravcu vatrene linije. Čak i pored onolikog brda, desi se da neko gađanjem iz 12,7mm, 14,5mm ili 20mm prebaci brdo (nervoza, strah od prvog hica). Mogu da zamislim kako ti kalibri lepo šaraju preko grudobrana na Orešcu. Šta se dešava sa požarima na Orešcu izazvanim ispaljenim mecima, a koji su sastavni deo svakog gađanja? Vidim unaokolo samo njive, a žito je kao dušu dalo za potpalu.

Što se tiče raubovanja tehnike, pa ne koriste se ti tenkovi 365 dana u godini, već samo za obuku i kondiciranje posada u određenom periodu. Međutim, ako Srbija sada ima samo jedan ovakav polion, ništa me ne čudi, jer o vojsci sada odlučuju biznismeni, a komanduju menadžeri  Lips Sealed

* Međa.kmz (0.7 KB - downloaded 57 times.)
* Orešac.kmz (0.67 KB - downloaded 52 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1348 on: June 27, 2012, 09:17:03 am »

Sve je to slično. Vidiš jedan poligon, kao da si ih vidio sve. Samo su konobarice i kafane u blizini drugačije. Pivo je svuda slično.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Pivka
Dobar poligon zato što se može odatle brzo stići do mora. Dio poligona jedan dio godine pod vodom. Kraška jezera.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Slunj
Uvijek blato do koljena. Jako dobra kafana pored mosta iznad mosta.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Pasuljanske Livade.
Tu nema betoniranih staza. U podnožju brda dobar ribnjak na putu prema Ćupriji.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Manjaca.
Pored staza na ATS-u vidi se jezero za podvodnu vožnju tenka. Tu je jedan tenk M84 ostao potopljen negdje 1989 godine. Nije bilo blizu ni jedne kafane, sem kantine u kasarni.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
Krivolak
U blizini je Negotino na Vardaru. U hotelu Park nikad nije dosadno.  Cool Cool  angel angel Dosta jeftino. SVE.

Linije na slici označavaju 1000 metara.

Pozdrav

Vlado


* Pivka.jpg (195.66 KB, 1176x798 - viewed 405 times.)

* Slunj.jpg (213.37 KB, 1176x798 - viewed 738 times.)

* Pasuljanske livade.jpg (213.04 KB, 1176x798 - viewed 669 times.)

* Manjaca.jpg (171.65 KB, 1176x798 - viewed 756 times.)

* Krivolak.jpg (190.09 KB, 1176x798 - viewed 356 times.)
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1349 on: June 27, 2012, 04:17:51 pm »

Odmah pored Skopskog aerodroma(prema jugu) ima nekakav poligon.
Zna li netko nešto o njemu, hvala.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
poz.


* strelište skoplje.JPG (159.36 KB, 1338x721 - viewed 263 times.)
Logged
Pages:  1 ... 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 [90] 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.033 seconds with 22 queries.