PALUBA
April 20, 2024, 04:22:40 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Za sve probleme prilikom registracije obratite se mailom na brok@paluba.info
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 [98] 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2186945 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1455 on: October 13, 2012, 05:03:21 pm »

Zbog ove ljepotice sa gornje slike moraću da skoknem do Kraljeva da nešto popravim. Brokeru, to je tvoja jedinica. Daj malo detalja.
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1456 on: October 13, 2012, 05:07:32 pm »

Znam koliko i ti.
Naiđi pa ćemo zajedno da ispitamo. Smiley

Inače ovo je hangar ratne rezerve, barem je nekada bio.

Vidi se da su rađene obloge topa.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1457 on: October 13, 2012, 05:12:36 pm »

Vidim da je tu nešto upeglano i sređeno.  Grin Grin
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1458 on: October 13, 2012, 05:15:50 pm »

Stručnjaci jedno pitanje od mene.
Koje je ovo oružje u ženske, meni holster izgleda kao za škorpiona ?

poz.
« Last Edit: October 14, 2012, 11:02:43 am by SOLARIS 1972 » Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 990


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1459 on: October 13, 2012, 05:18:06 pm »

Da Škoripion. Pištolj koji duži svaki član posade i pištolj koji po mom sudu samo služi da ti smeta u tenku.
Još je predviđena da se nosi i zaštitna maska.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1460 on: October 13, 2012, 06:29:37 pm »

Ne bih sad išao van teme o tenkovima. Nedavno smo počeli ovdje da pričamo o kupovini željezare u Smederevu od Uralvagonzavoda, jedne od najvećih firmi koje se bave tenkovima, pa je priča od tenkova otišla u drugu krajnost. Ti tekstovi su prebačeni u drugi dio foruma.

Dakle, za vrijeme Član 11, o kojem se nepriča bilo je nekoliko ovakvih tenkista. Na tenkovima M84A. I otišao ja to malo da pogledam, pred akciju. I vidim o čemu se radi. O šminkeraju, foliranju i nekim pogrešnim ambicijama. Nađem se sa tadašnjim Ministom odbrane, da mu ne spominjem ime, da nebi bilo komentara, i malo popričamo.
Nakon nekoliko dana u toj jedinici bila je inspekcija, provjereno znanje i stručnost i raspušten ženski dio jedinice. I to je bio kraj ženskih tenkista. Dobili su druga zaduženja.

Vozač mora da ima snage da digne poklopac motora, nišandžija mora da izvadi zatvarač od 70 kila iz topa i da ga digne više sebe na otvor komandira. Mora da ima snage da izvrši popunu OT-a i da popravi puknutu gusjenicu. Kad sam radio popunu OT-a bio sam sav mokar od znoja. Još bi mi samo trebalo da neko (neka) pogrešnim rukovanjem napravi neku štetu. Glupo je da neko bude vozač tenka ako ne zna da popravi auto. Mora da zna kako radi motor, šta je uljna pumpa, vodena pumpa itd. Ne uči se to za nekoliko dana. To je malo duža škola.

Sve dugo služi za fotografisanje i šminkanje.

Nekoliko mjeseci nakon ovoga donio mi je ovaj Ministar bocu rakije. Poslali mi prijatelji iz Hrvatske vojske, a sa kojima je ovaj bio na pregovorima. Pošto su ti prijatelji članovi ovog foruma zahvaljujem, a mogli bi se naći i da popijemo koju.

Sjećam se američke vojske iz Pustinjske oluje. Nema šminke, nema štikli, nema nakita, kosa ne smije da dodiruje kragnu, nema popusta zato što je žensko. Ujutru vježbe svi zajedno, teški rančevi na leđima, uvijek puška na ramenu itd.

Pozdrav

Vlado
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 390


« Reply #1461 on: October 14, 2012, 05:22:17 pm »

Не могу а да се не насмејем. У петак разговарам са колегом у канцеларији, иначе бившим дугогдишњим тенкистом, о родној равноправности у војсци. И каже дословце ово што и Влада. Баш овај пример са затварачем и исту тежину наводи. И на крају закључује (парафразирам): "немам ја ништа против жена и војсци, могу оне много тога и зато треба да буду у војсци, или ову не могу  и зато не треба да буду чалнови тенковске посаде, за њихово добро и добро посаде".

Апсолутно сам за жене у војсци али без икаквих привилегија. Зато ми и смета то "шминкерисање" и "манекенство". Треба са њима баш овако како Владо наводи за америчку војску.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1462 on: October 14, 2012, 06:08:34 pm »

Dzumba, pozdravi mi zemljaka  iz kancelarije. Onaj tekst sam napisao kao najobičniji tenkista. Znam koji su problemi tenkista i gdje treba snaga, a ne šminka.

Kad kažeš zatvarač.

Radim u fabrici tenkova u Kini, na liniji sklapanja kupole. Blizu mene jedna Kineskinja od ukupno 40 kila drži nastavu, ili objašnjava nešto, nekolicini pakistanskih vojnika detalje oko topa tenka T85-II. I poravnala je zatvarač topa sa radnim stolom na koji treba da ga izvuče iz topa. Međutim, za to treba snaga. Pošto je u Kini ravnopravnost polova izražena nama popusta zato što je žensko. I napinje se iz sve snage, ali ne ide. Priđem joj i izvadim zatvarač od 70 kila. Ona se zahvaljuje, stid je što to nije mogla sama. Kasnije pokušava da okrene zatvarač da nešto objasni, ali opet isto. I opet ja priđem. Okrenem ga.

Nakon toga pokušava da pomjeri top po elevaciji mehanizmom za davanje elevacije. Ali pošto u topu nema zatvarača i top nije u balansu to nije moguće. Krak sile 70 kila na dužini 1,1 metar. Opet priđem, okačim se svom težinom na zadnjak i pomjerim top. Opet isto.
Ne znam što je kasnije bilo. Otišao sam u drugu halu, ali tenkista mora da ima snage makar da 70 kila (zatvarač) digne iz tenka. Da ne spominjem koja treba snaga da se izvadi i stavi udarna igla u zatvarač.

Pozdrav

Vlado
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1463 on: October 14, 2012, 06:18:12 pm »

Vlado, ovo se u narodu zove kuhanje ili kako već.  Wink
Nema to veze sa tenkovima.  Grin

poz.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1464 on: October 14, 2012, 06:42:41 pm »

Dakle, sa poštovanim Dzumbom u kancelariji je jedan gospodin koji je radio u Školskom centru oklopnih i mehanizovanih jedinica u Banja Luci. Zna tenkove u detalje. Predavao je ovdje u Banja Luci. Ima mišljenja kao i ja.

Ja ne znam da kuvam. Znam skuvati kafu, kuvana jaja i čaj. Toliko o ravnopravnosti polova. Nisam za kuvara.

Pozdrav

Vlado
Logged
Pera
stariji vodnik I klase
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 930



« Reply #1465 on: October 14, 2012, 08:54:55 pm »

Ček, polako. Možda je ona snajka jaka u ruke. Šta je onda za nju 70 kila.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #1466 on: October 14, 2012, 09:01:44 pm »

Rešenje problema je jednostavno, napravi se eliminacioni test fizičke spremnosti, pa ko može da obavi potrebne radnje u zadatom vremenu, može da radi posao, ko ne može, otpada. Samo je problem što bi smo onda verovatno ostali i bez dobrog dela muških tenkista. Ali bi makar oni koji ostanu bili u potpunosti fizički spremni da odgovore svim zadacima koji se pred njih postave.
Logged
vathra
potporučnik
*
Offline Offline

Posts: 2 369



« Reply #1467 on: October 14, 2012, 09:59:26 pm »

Rešenje problema je jednostavno, napravi se eliminacioni test fizičke spremnosti, pa ko može da obavi potrebne radnje u zadatom vremenu, može da radi posao, ko ne može, otpada.
Како је то једноставно?
Да би то знао како треба да се направи тест треба да знаш оно што знају Владо и његов земљак.
А људи у министарству то не знају, а да науче је врло тешко, све и да хоће.
Значи решење проблема је врло компликовано.
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #1468 on: October 14, 2012, 11:19:22 pm »

Pa i to se jednostavno reši, registruju se na Palubi, pa odu u školu oklopa i Vlado im sve objasni Wink
Logged
SHOOTER
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 782


« Reply #1469 on: October 14, 2012, 11:58:08 pm »

Ovo je van teme 'al je diskusija pocela pa da pitam: jel' te bre ljudi, a kako zene u Izrealu sluze u tenkovima? Jel' su to oni nesto specijalno odgajani? cisto da pitam  pilot
Logged
Pages:  1 ... 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 [98] 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.