PALUBA
March 29, 2024, 04:45:39 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Obavezno proverite neželjenu (junk/spam) e-poštu da bi aktivirali svoj nalog
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 [110] 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2166365 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1635 on: November 28, 2012, 02:11:03 pm »

Uspeh temka M-84 je izazvao kolektivnu euforiju u tadašnjoj JNA/VJ. Izlazile su mnoge analize, naučni i stručni radovi na temelju uspeha M-84, a sa druge strane niko nije u tim analizama pominjao totalni fisako iračkih T-72 ili kako više volim da ih zovem "Lion of Babylon" (ispravan naziv je i Asad Babil). Ako se uzme u obzir da je M-84 nastao tako što je baziran, a dobrim delom i prekopiran, od tenka T-72 onda ta euforija nikako ne može da bude opravdana, i ako je su Ameri imali u prvoj liniji sve Abramse sa pojačanim oklopom, druga linija je bila delimično ojačana a tek treća sa konvencialnom oklopnom zaštitom.
Ameri su izgubili najviše tenkova u prijateljskoj vatri.
Meni je jasno u vojsci šta znači moral, ali mislim da su ga pretrali. To sam uviđao još i tada, jako mlad, a naravno i danas. Zapravo ne da sam uviđao nego čim bi postavio pitanje oko iračkih T-72 omdah je dolazilo do pauze ili nekih drugih stvari, tipa "Toliko za danas, završili smo", i naravno odgovor nisam nikada dobio. Zapravo i nije mi je trebao.

Uspeha tenka M-84 jeste bilo i to ne samo u ondosu na irački T72 već i u ondosu na ostale Zapadne tenkove, i to najviše zbog odlične pokretljivosti u pustinji.

Što se tiče dejstva, trebalo je da ga bude ali nije, barem meni nije poznato da jeste, tek kasnije pošto je uspostavljena granica između Kuvajta i Iraka  je bilo pasivnog "dejstva", sa našim ljudima iz VJ. Znači nije dejstvovano sa tenkovima ali se deo kuvajtsko-iračke granice čuvao sa nešto malo Yu tenkova M-84 i sa kuvajstkim izvezenim Yu tenkovima M-84.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #1636 on: November 28, 2012, 04:53:32 pm »

@Brok
Veliki gubitci irackih T-72 izazvani su vecinom zbog lose primene oklopnih sretstava od strane iracana. Iracki tenkovi su uglavnom bili ukopani i cekali su protivnicki (uglavnom americki) oklop. Tu ih je uglavnom pronalazila avijacija i unistavala bez problema.
Jedan od retkih bitki oklopnih jedinica oba protivnika je bila bitka kada su ameri bukvalno uhvatili iracane na spavanju i unistili sve sto su tamo nasli. Mozes zamisliti, iracka oklopna jedinica nije cak niti strazu postavila, jer se nadala na obezbedjenje pesadije, koja se pre toga povukla.
Iracani jedva da su uspeli dve-tri granate da ispale.

U irackom protivnapadu, ameri i britanci su morali da upotrebe sve sto imaju od artiljerije i avijacije da bi spasili jednan bataljon da ne bude opkoljen.

U sustini, veoma je tesko da se oklopom boris protiv neprijatelja koji ima apsolutnu prednost u vazduhu, a da tvoji barem ne pokusaju da ospore tu prednost, ili barem da imas kakvu-takvu prednost u artiljeriji. Kod iracana saranja artiljerije, pesadije, oklopa i avijacije, skoro i da nije bilo.
Logged
dzumba
Stručni saradnik - specijalne jedinice
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Posts: 22 318


« Reply #1637 on: November 28, 2012, 07:23:21 pm »

Тенк је само лепо средство за показовање на изложбама и парадама ако нема добро обучне и мотивисане посаде, увежабаних јединица, односно способних људи који воде јединице и одлучују о њиховој употреби. Да су Ирачани тада имали и "Абрамсе" исто би прошли. После првог "Заливског рата" и "Абрамси" су ковани у звезде, истицана је њихова апсолутна надмоћ над свим другим тенковима, хваљен њихов непробојни оклоп и сл. Међутим, у другом "Заливском рату" показало се да оклоп уопште није нерањив и да је трпео губитке углавно од дејства "пешадијским" противоклопним оруђем (где убрајам у ПОВР). И он, а и Т-72 практично никад нису били у "масовним" тенковским биткама као што их је било у 2. светском рату или у Израелско-арапском рату 1973 да би се исказале све њихове тактичко-техничке способности због којих су и пројектовани.
Logged
Boris P
zastavnik
*
Offline Offline

Posts: 1 238


« Reply #1638 on: November 28, 2012, 07:35:33 pm »

Tako je.

Kao što se kvalitetan kadar obrazuje u školi a posle u direktnoj borbenoj upotrebi, tako je i sa tenkovskim posadama i samim vozilima.

Potpuno je pogrešno mišljenje da je moguće simulacijama u laboratoriji ili na računaru predvideti svaku potencijalnu borbenu situaciju.

Otud takav enorman uspeh tenka T-54/55, naime Rusi su imali velika živa iskustva iz drugog rata.
 
Logged
Brok
Administrator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 18 883


Jednakost, Bratstvo, Sloboda


WWW
« Reply #1639 on: November 28, 2012, 08:36:05 pm »

Najveći problem što su Zapadni tenkovi tako pravljeni da posada ima velike šanse da preživi prilikom udara, što nikako nije slučaj kod Sovjetskih tenkova.
Logged
treci puk
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 254


« Reply #1640 on: November 28, 2012, 08:52:36 pm »

Interesantna je ova diskusija. I ja bih imao pitanje ali izlazi iz okvira teme. Ako moze neka nova o upotrebi OMJ. Ja posedujem skromna znanja iz te oblasti pa ne bih da ja otvaram temu. A pitanje bi bilo: Da li su pre 1999 godine, tacnije pre pocetka NATO bombardovanja, sagledani modaliteti upotrebe OMJ u eventualnom kopnenom sukobu  i da li je nakon rata izvrsena analiza upotrebe OMJ. Jer poznato je da su tenkovi cekali maskirani na polozajima, ali sta bi bilo kad bi bilo...

EDIT: Tema moze da obuhvati upotrebu OMJ u celom svetu.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #1641 on: November 28, 2012, 09:09:34 pm »

Pošto naš forum obiluje stručnjacima koji uvažavaju jedan drugog, otvoriću temu ja, jedan neutralni neznalica. Ionako obožavam da otvaram teme.  Smiley
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 470

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #1642 on: November 29, 2012, 01:55:56 pm »

Sve se može kritikovati, jer sve što čovek napravi nije tako savršeno da mu neko ne bih našao zamerku.
Kada poredite neke stvari trebate ih razmatrati kompleksno, cena koštanja, vreme proizvodnje, namena i uložena sredstva da bi se proizvela.
Ako ovom dodate materijalne resurse onoga ko ih je proizveo ako ste objektivni onda če te doći do zaključka da je M-84 ipak nešto dobro što smo umeli nekada da proizvodimo.
S poštovanjem!
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #1643 on: November 30, 2012, 08:05:13 am »

http://dk.mors.si/Dokument.php?id=752

Na temu M84 ima i magistarskih radova. Jedan je ovdje na slovenačkom. Ima nešto zanimljivih podataka, inače rad u znanstvenom nije nešto jako - barem kod mene nebi prošao.

Možda če nešto o tome reči i koji "doktore" ovdje na forumu (Vlado, Palestinac, Broker...). Barme moje mišljenje je, da smo ovdje imali više znanstvenih razprava nego što stoji u ovom radu.

Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1644 on: November 30, 2012, 08:31:05 am »

Nisam razumio. Je li ovo magistarski ili seminarski. Liči na seminarski. Da je malo više čitao Palubu bolje bi napisao. Ima grešaka u tekstu.

Dobar magistarski na temu M84 je od Davora Mancea,
http://spaceserv1.ethz.ch/aeil/members-davor.html
Gospodin major je preskočio u ovom CV-u dio svoje istorije, ali to sad nije bitno.
Kasnije je doktorirao na sličnu temu.
http://www.fesb.hr/Obavijesti/tabid/443/articleType/ArticleView/articleId/875/Default.aspx
upravljanje sa sistemima sa velikim inercijalnim masama.
Sreli smo se u Teheranu gdje je on radio za tenkove za Pasderane, a ja za regularnu iransku vojsku.

Magistarski je napisao i Branko Đedović, general, a sada civil i profesor.

http://scindeks.ceon.rs/article.aspx?artid=0042-84690405467D
Takođe upravljanje masama velike inercije.
Zajedno smo radili jedno vrijeme u Tehničkom školskom centru u Zagrebu.

Tu je i Tanasko Tasić,
http://www.mirs.gov.si/fileadmin/um.gov.si/pageuploads/Dokpdf/Splosno/Zivljenjepis_Tanasko_Tasic.pdf
Obadvoje roditelja su mu bili profesori i doktori nauka, pa je red da bude i on.

Ima toga još, ali ovo je ono glavno.

Vlado
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #1645 on: November 30, 2012, 09:57:54 am »

Nisam razumio. Je li ovo magistarski ili seminarski. Liči na seminarski. Da je malo više čitao Palubu bolje bi napisao. Ima grešaka u tekstu.

Dobar magistarski na temu M84 je od Davora Mancea,
http://spaceserv1.ethz.ch/aeil/members-davor.html
Gospodin major je preskočio u ovom CV-u dio svoje istorije, ali to sad nije bitno.
Kasnije je doktorirao na sličnu temu.
http://www.fesb.hr/Obavijesti/tabid/443/articleType/ArticleView/articleId/875/Default.aspx
upravljanje sa sistemima sa velikim inercijalnim masama.
Sreli smo se u Teheranu gdje je on radio za tenkove za Pasderane, a ja za regularnu iransku vojsku.

Magistarski je napisao i Branko Đedović, general, a sada civil i profesor.

http://scindeks.ceon.rs/article.aspx?artid=0042-84690405467D
Takođe upravljanje masama velike inercije.
Zajedno smo radili jedno vrijeme u Tehničkom školskom centru u Zagrebu.

Tu je i Tanasko Tasić,
http://www.mirs.gov.si/fileadmin/um.gov.si/pageuploads/Dokpdf/Splosno/Zivljenjepis_Tanasko_Tasic.pdf
Obadvoje roditelja su mu bili profesori i doktori nauka, pa je red da bude i on.

Ima toga još, ali ovo je ono glavno.

Vlado


Da je čitao Palubu, bolji bi bio rad. To je magistarski rad, inače više liči na seminarski.

Davor Mance je radio na elektronici i mašinskom delu tenka ili unapređenju tenka. Pošto je to magistarski rad fakulete za logistiku, strojno tehnički rad se tu po mome i ne očekuje. Ono što se očekuje je optimizacija upotrebe i logistike ovog tenka u SV. Ovdje bi morao izraditi barem analizu potrebe slovenačke vojske u uporebi ovog tenka, probleme u održavanju te kako i čime prilagoditi - modernizirati ovaj tenk, da se smanjuju troškovi i da ovaj tenk bude dobar za SV još nekih 10-15 godina.

Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1646 on: November 30, 2012, 10:11:07 am »

M-84 u muzeju Pivka.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]



* DSCN3783.JPG (213.36 KB, 1037x778 - viewed 286 times.)

* DSCN3784.JPG (228.21 KB, 1037x778 - viewed 267 times.)

* DSCN3785.JPG (231.42 KB, 1037x778 - viewed 259 times.)

* DSCN3786.JPG (216.15 KB, 1037x778 - viewed 261 times.)

* DSCN3787.JPG (196.31 KB, 1037x778 - viewed 109 times.)
Logged
MOTORISTA
Počasni global moderator
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 62 007



« Reply #1647 on: November 30, 2012, 10:12:39 am »

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSCN3788.JPG (213.05 KB, 1037x778 - viewed 245 times.)

* DSCN3789.JPG (205.06 KB, 1037x778 - viewed 120 times.)

* DSCN3790.JPG (197.9 KB, 1037x778 - viewed 108 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1648 on: November 30, 2012, 11:34:06 am »

Tenk fino očišćen, ali se sa vana uočavaju neispravnosti i nekompletnosti.

Davor Mance je čisti elektroničar, ali se je bavio i automatikom. Jedan je od nosioca projekta Kapela. Magistarski je radio oko četiri godine na Elektrotehničkom fakultetu u Zagrebu. Rad se je zasnivao baš na inercijalnim masama tenka M84. A na tome je i proveo najviše vremena. Rješavao je najteže tehničke probleme na tenku. Dijelove tog rada sam dao Branku Đedoviću koji je dio toga koristio za svoj magistarski. Tj, skoro sav materijal za magistarski Branko Đedović je dobio od mene. A i danima sam mu objašnjavao neke detalje.

Đedović je čist teoretičar, a Mance čist praktičar.

Ali ovaj tekst (slovenački) koji je naveden kao magistarski je smijurija. Koristio je dio tastature kao ctrl/a, crtl/C i ctrl/V. A ima i netačnih detalja. Naročito ako u tekstu spominje tenkove koji su u Sloveniji. Bili i/ili ostali.

Pozdrav

Vlado
Logged
janezek67
stariji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 719


« Reply #1649 on: November 30, 2012, 01:12:44 pm »

Tenk fino očišćen, ali se sa vana uočavaju neispravnosti i nekompletnosti.

Davor Mance je čisti elektroničar, ali se je bavio i automatikom. Jedan je od nosioca projekta Kapela. Magistarski je radio oko četiri godine na Elektrotehničkom fakultetu u Zagrebu. Rad se je zasnivao baš na inercijalnim masama tenka M84. A na tome je i proveo najviše vremena. Rješavao je najteže tehničke probleme na tenku. Dijelove tog rada sam dao Branku Đedoviću koji je dio toga koristio za svoj magistarski. Tj, skoro sav materijal za magistarski Branko Đedović je dobio od mene. A i danima sam mu objašnjavao neke detalje.

Đedović je čist teoretičar, a Mance čist praktičar.

Ali ovaj tekst (slovenački) koji je naveden kao magistarski je smijurija. Koristio je dio tastature kao ctrl/a, crtl/C i ctrl/V. A ima i netačnih detalja. Naročito ako u tekstu spominje tenkove koji su u Sloveniji. Bili i/ili ostali.

Pozdrav

Vlado

Pa oko tenkova u Sloveniji i nije kazao skoro ništa: "Tanki M-84, s katerimi je bila opremljena oklepna brigada na Vrhniki, so po končani vojni, leta 1991 gotovo vsi ostali v Sloveniji. Takratna JLA je do svojega končnega odhoda iz Slovenije uspela odpeljati samo 33 tankov M-84."

Oko nekompletnosti čak i ja, koji nisam tenkista, uočavam, da nema mitraljeza 12,7mm. Inače je tenk vjerovatno je imao večih problema u ispravnosti, pa je ostao kao eksponat u Pivci.
Logged
Pages:  1 ... 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 [110] 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.035 seconds with 22 queries.