PALUBA
March 28, 2024, 11:49:22 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News:
Važno
Za sve članove foruma Paluba.Info, apel da uzmete učešće na samo u glasanju već i u temi.
Link do teme je ovde
 
   Home   Help Login Register  

Prijatelji

▼▼▼▼

Mesto za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 [117] 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 ... 472   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2165454 times)
 
0 Members and 3 Guests are viewing this topic.
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #1740 on: January 04, 2013, 09:45:25 am »

Ova slika koju si postavio mi je nekako promakla. Prvi put vidim da ima još tenkova M-84 sa postavljenim KAO M-99. Tenk koji se vidi u gornjem delu slike je verovatno ovaj poznati M-84M (Modernizovani) koji se već dosta puta pojavljuje na raznim fotografijama. Međutim, on ima AT-22 na uobičajenom mestu.


Moguće da je ovaj drugi M-84 sa reaktivnim oklopom i izmeštenim AT-22 u stvari isti onaj M-84AK sa AT-27, ali sa dodatim reaktivnim oklopom i promenjenim postoljem antene. Bilo bi dobro znati gde je ta slika načinjena.


* M-84M 1.jpg (250.38 KB, 1280x960 - viewed 181 times.)

* M-84M 2.jpg (244.85 KB, 1280x960 - viewed 152 times.)

* M-84M 3.jpg (256.44 KB, 1280x960 - viewed 182 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1741 on: January 04, 2013, 09:53:34 am »

Vidi se oznaka TRZ Čačak.Slika je načinjena na sajmištu u Beogradu. Vidi se okolina.

Na ovom forumu ima nekoliko momaka iz TRZ Čačak, a ako zbog raznih razloga oni ne daju komentar ima drugih načina za to. Nazvaću neke druge. Normalno, ne preko telefona. To nisu bezbjedne veze.

Neprijatelj prisluškuje.

Sad kad sam ovo napisao neki su već postavili nove trake na magnetofone.

Pozdrav

Vlado
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #1742 on: January 04, 2013, 10:13:21 am »

Nismo se razumeli  Smiley

Ove tri slike koje sam postavio su sa sajma Partner i na njima je dobro poznati M-84M sa reaktivnim oklopom i AT-22 na uobičajenom mestu.

Buni me ona slika koju si ti postavio, a na kojoj je M-84 sa reaktivnim oklopom i AT-22 na istom mestu gde i AT-27 na onom M-84AK. Za taj tenk pretpostavljam da se možda radi o istom onom M-84AK, koji je pri nekom remontu-modernizaciji dobio reaktivni oklop i zamenu za AT-27 u vidu AT-22. Na toj istoj slici se u pozadini vidi još jedan M-84 sa reaktivnim oklopom, pa moguće da je taj drugi tenk u pozadini, onaj M-84M sa sajmišta.

Ne bi bilo prvi put da je neki tenk povučen iz jedinice i dodeljen SDPR-u ili TRZ radi nekih poslova. Moguće da je i M-84AK povučen iz 211. okbr. (po njenom rasformiranju) i dodeljen TRZ Čačak ili SDPR-u, radi nečega.
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 831


« Reply #1743 on: January 04, 2013, 01:30:49 pm »




   AT-27 je antena koja se koristi za RU koji rade na kratkim talasima tj. na frekvencijama 1-30 MHz amplitudnom modulacijom. Tu spadaju RU domaće proizvodnje RUP-15, RU-20 (PRC-515) ili RACAL-ov PRC-320. Jaguar koji takođe može raditi na ovom opsegu koristi samo sopstvenu antenu koja se razlikuje od ove. R-130 ili R-112 koriste standardnu sovjetsku 4-metarsku štap antenu za oklopne jedinice sa postoljem AŠ-50. To znači da je na misterioznom komandnom tenku korišćen neki od prva tri navedena uređaja za vezu sa višom komandom.

   RUT-1 ili PD-9 ( RUT je sistem unutrašnje i spoljašnje veze za oklopna vozila u kome je integrisan primopredajnik PD-9 ) je ultrakratkotalasni primopredajnik koji radi frekventnom modulacijom na freq. 20-70MHz i koristi sopstveni antenski sistem AT-22 sa antenskim postoljem AP-5 koje se vidi na modifikovanom tenku sa reaktivnim oklopom ali sa leve strane, kao i na svim ostalim M-84 u VS. Nije svrsishodno koristiti na ovom uređaju AT-27 jer bi došlo do stradanja predajnika a ni prijem ne bi bio zadovoljavajući zbog neadekvatne antene koja ne odgovara ni po opsegu ni po modulaciji. Antena AT-22 se nalazi u desetak puta većem broju u upotrebi na borbenim vozilima od AT-27 tako da ju je i mnogo lakše nabaviti u odnosu na AT-27 tako da ne stoji ni ta tvrdnja da su zamenili postolja zabog nedostatka originalnog.

Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 330


« Reply #1744 on: January 04, 2013, 02:03:26 pm »

Mislim da sam rešio ovu slagalicu.

Tenk maskirno ofarban i sa reaktivnim oklopom u pozadini na slici koju je Vlado postavio, je u stvari SDPR-ov T-72, koji je u početku bio u SMB boji, a kasnije su ga prefarbali u maskirnu šemu. Na ove dve slike dole se vidi taj isti T-72 u dve različite šeme bojenja.
Tako da ostaje samo onaj maskirni M-84 sa reaktivnim oklopom, a to je verovatno isti onaj M-84M sa sajma partner 2009, ali su mu promenili mesto za AT-22 ili su dodali još jednu antenu.



* T-72 1.jpg (513.41 KB, 1440x1080 - viewed 169 times.)

* T-72 2.jpg (124.26 KB, 735x476 - viewed 173 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1745 on: January 04, 2013, 05:20:17 pm »

Sad kad si postavio ove slike vidim veliki dodatak aktivnog oklopa na topovskoj cijevi. Promjenjene trzajuće i ljuljajuće mase topa. Nije mi jasno da li je iko sa ovim gađao ili služi samo da pokaže (onima koji se razumiju u problematiku) kako oni koji su ovo napravili nemaju pojma. Kod opaljenja impuls koji se javi na topu će ovo sve da pokida. Gledao sam kako se kidaju obični termoizolacioni limovi na topu kod gađanja, a staviti ovoliko mase na top je u najmanju ruku nestručno.

Pokušaj stavljanja rektifikacionog ogledalca na usta cijevi sa šelnom se često završavao sa pucanjem šelne na kojoj se stavljalo to ogledalce. Kasnije se na topovima ogledalve izrađivalo u komadu sa topom.


Pozdrav

Vlado
Logged
EXIT78
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #1746 on: January 05, 2013, 12:52:35 pm »

Da li neko zna kakva je ovo platforma na koj stoji kupola tenka koja se nalazi u PPT Trstenik i cemu ona sluzi?



Screenshot je iz ovog videa gde je ona pokretna i u funkciji:

http://77.46.136.66/videodet.aspx?galID=82927&videoID=467911


* PPT Kupola.jpg (350.32 KB, 1658x965 - viewed 381 times.)
« Last Edit: January 05, 2013, 01:00:57 pm by EXIT78 » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1747 on: January 05, 2013, 01:17:50 pm »

 :'( :'( :'( :'( :'(

Ovakvih je bilo nekoliko. Služi za ispitivanja hidraulike tenka M84. Ovaj je konstruisao pokojni Proko Kovačević. Dokumentaciju za ovo sam dobio u Čehoslovačkoj u fabrici tenkova dok sam se tamo malo školovao.

Na ovome sam vršio raznorazna testiranja. Ne na ovom, nego na ovakvom istom. Vidi se takozvani temelj samac, koji sprječava da se vibracije ovoga stenda prenesu na čitavu zgradu. Na nozi skroz desno vidi se jedan komad koji se može izvaditi i time se kupola može nagnuti na jednu stranu 12 stepeni. Tada se vrše ispitivanja pod opterećenjem. Ispod je dizalica, ovo ograđeno ogradom, na kojoj stoji ekipa koja vrši montažu opreme. Na zadnjem dijelu kupole vidi se tehnološko opterećenje. Imitator težine kupole. Na topu piše da je to škart top i da nije za gađanje.

Ima još jedan tamo. Veoma sličan. Prije nekih dvadeset i pet godina se malo zapušio, pa sam ga otišao popraviti. Za Prvi maj. Ne sjećam se tačno godine. Sjećam se dobre hrane u Trsteniku kad smo ga popravili.

Ovaj se stend zvao Radan. To mu je bilo ime projekta.

Ovakvih sličnih je bilo u Banja luci u Čajevcu, Profesionalna elektronika, Sistemi upravljanja tri komada. Sad je tu magacin ljekova Hemofarma. Sva tri su isječena iako su bila ispravna i prodani su na otpad na kilo. Na njima su topovi bili ispravni.

O ovome bi mogao da pišem isto koliko i o tenku.

Onaj video ispod mi ne radi. Ako je ovo skinuto sa sajta Tanjuga, daj mi link, a ja imam puni pristup na njihov sajt, te ću skinuti snimak i objaviti.

Pozdrav

Vlado
Logged
EXIT78
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #1748 on: January 05, 2013, 02:31:26 pm »

Evo tog videa a snimak kupole se nalazi na 0:33

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/cP1faIsMaKw?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1749 on: January 05, 2013, 02:33:24 pm »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/-u0tuFB1R3o?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>

 Drago mi je da je Bojan Zrnić u ovoj ekipi. Pozdrav za Bojana.

Na snimku se vidi oprema koja je potrebna za ispitivanje hidraulike. Pored ovoga stenda, tu je i test kutija za davanje komandi, na radnom stolu, a pored nje grafopisač za pravljenje zapisa ispitivanja. U jednom trenutku vidi se sasvim lijevo, u čošku snimka veliki izvor napajanja. Plave boje. Ovo je specijalni izvor napajanja koji ima izuzetno mali unutrašnji otpor i veoma dobre dinamičke karakteristike, te može da "glumi" tenkovske akumulatore. Može da da pri naponima od 22 do 29 volti dovoljno struje za pokretaje ovoga svega i to u milisekundi.  Maksimalna struja koja se može tražiti kod ovih ispitivanja je 600 ampera. 400 za hidrauliku azimuta, i 200 za hidrauliku elevacije. Hidraulika ovoliko troši kod davanja komande za maksimalnu brzinu, a bez povratne petlje, naprimjer za vrijeme akvizicije komandira, a uz uslov da je kupola nagnuta na jednu stranu 15 stepeni.

Na ovome sva hidraulika prolazi ispitivanja četiri sata. Sa smanjenim naponom napajanja 22 volta i sa povišenim 29 volti. Ispituje se svakih nekoliko minuta na dinamička opterećenja, maksimalne brzine, minimalne brzine, brzine u akviziciji, ubrzanje i kočenje, otpuzavanje topa, dinamička stabilnost ( ne smije da se pomjeri hidraulika topa gdje je opterećenje 100 kila na ustima cijevi, a pri stisnutim komandama ta pokretanje topa, a sistem je režimu nulovanja), odrađivanje dovođenja topa na ugao punjenja, drift, i još puno toga. Pojačanje hidraulike, prigušenje, samooscilovanje itd.

Ovdje se i radi ozračivanje hidraulike, dolijevanje ulja, te podešavanje pojačanja na hidropojačavaču elevacije. Dempferu. To je jedan vijak koji se nalazi na hidropojačavaču na strani nišandžije, a sa kojim se podešava živahnost hidraulike. Dovoljno živahna da sve odradi kako treba, ali ipak ne toliko živahna da nebi ušla u režim samooscilovanja. Zaštitu čitave hale za režim samooscilovanja hidraulike vrši temelj samac na kojem je ova konstrukcija. Temelj je dubok nekih osam metara i izliven je na posebnoj konstrukciji koja nema kontakta sa temeljem ove hale u kojoj se vrši ispitivanje.

Pozdrav

Vlado
« Last Edit: January 08, 2013, 04:43:30 pm by Bozo13 » Logged
EXIT78
razvodnik
*
Offline Offline

Posts: 87


« Reply #1750 on: January 05, 2013, 11:24:02 pm »

Jos jedna slika iz PPT-a:





* Tan2013-1-4_164037511_2.jpg (62.39 KB, 640x427 - viewed 184 times.)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1751 on: January 06, 2013, 07:49:39 am »

Ako ima još slika ovoga stenda volio bih da se objave. Ako ima koji član foruma, ili ako ih negdje nađe.

Na pogledu sa ove strane vidi se natpis na topu "zabranjeno gađanje", što bi značilo da je top tehnološki i da nije prošao ili zadovoljio ispitivanja potrebna da se ugradi na tenk.
Na kupoli se vide sa ove druge strane tehnološka opterećenja, jer kupola nema kupolicu komandira, poklopac nišandžije, i ostale dijelove koji se inače vrte sa kupolom.
Da bi se obezbijedilo tačno opterećenje i tačno težište originalne kupole tenka ova su opterećenja raspoređena na nekoliko mjesta na kupoli.
Na ovoj nozi stenda vidi se komandna tabla za dizalicu koja je u sredini stenda, a za dizanje i spuštanje radnika koji vrše montažu hidraulike. Mi smo našu komandnu tablu prepravili (prepravili je majstori koji su na njoj radili) te su ove komande dodane i na ogradu dizalice, a i krajnji prekidače za dizalicu.

Na prehodnoj slici se vidi kranska staza i kran, a koja je neophodna za rad u ovakvoj hali. One pokretne stepenice koje se vide u čošku su projektovane, kao i ovo sve u Čajevcu, u Banja Luci.
U ovoj kupoli ima dio sistema upravljanja vatrom. Dio. Nema računara i njemu pripadajućih dijelova. Nišanska sprava je dio DNNS-2, ili DNNS-1, sasvim je svejedno jer u njoj nema optike i devijatora. Nema lasera. Ima spoj topa sa nišanskom spravom, paralelogram, elevcioni senzor, te kučište DNNS u kojoj je elektronika bitna za pokretanje topa po elevaciji i jedan mali dio bitan za pokretanje topa po azimutu. To znači da je ovo kupola M84, nedovršena. Nema kape nišanske sprave, nego je tamo gdje je otvor za nišansku spravu tehnološki čep.

Čudi me da oko stenda nije na podu nacrtan krug koji bi označavao mogućnost susreta nečije glave i topa koji se vrti. U ovakvoj hali je dosta velika buka zbog rada hidraulika i teško se može čuti nečije upozorenje da se kupola vrti.

Sve je ovo projektovao Proko Kovačević. Zajedno smo bili zbog ovoga u Čehoslovačkoj, u fabrici Pal Magneton u Kromežižu. U rijetkim trenutcima kad je bio trijezan nije mogao da radi. Sjećam se kako stoji na ovakvom stendu, mrtav pijan i klati lijevo desno, ili napred nazad. Ali nikad nije pao. Kad smo se vraćali iz Čehoslovačke popio je sve što je imao rakije borovičke, pa je onda pitao mene imam li ja malo da mu pozajmim. Do granice, u Subotici, popio je i moju litru rakije.
Negdje u januaru 1997 ili 1998 godine osjećao se nešto loše, pa je otišao u Hitnu pomoć u Banja Luci, a tamo su mu rekli da mu nije ništa. Išao je još jednom, i opet su mu rekli da mu nije ništa. Umro je kad je treći put došao istog dana u Hitnu pomoć.

Zadnji projekat  koji je radio je bila izrada ovakvog istog stenda za Irak. Za njihov tenk koji je rađen u Iraku. Sjećam se kad je dolazio pukovnik Krsta Grujović iz SDPR-a i donosio torbe pune para za izradu remontne dokumentacije za irački tenk. Međutim, kad se dogodio slučaj Orao Bijeljina sav posao je naglo prekinut. Kršenje sankcija UN-a.

Pozdrav
Vlado
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #1752 on: January 06, 2013, 09:02:22 am »

Ne znam jesmo li ovo stavili do sada.
Zakljucci sovjetskih strucnjaka o tenku M-84

Quote
Югославский танк М-84
Ю. Спасибухов, А. Бахметов, Д. Михайлов
(Танкомастер № 2 за 1999 г.)
В 1983 г. в Югославии началось производство танка, получившего название М-84, а начиная с 1984 г,. он стал поступать на оснащение Вооруженных Сил СФРЮ. Танк М-84 был разработан как вариант модернизации танка Т-72, лицензия на производство которого была закуплена ранее в СССР. Кроме Югославии, подобная лицензия на производство самого массового танка современности была у Польши и Чехословакии. Модернизация танков в этих странах шла в рамках Варшавского Договора и являлась прерогативой разработчика танка, т. е. КБ "Уралвагонзавода", с целью стандартизации вооружений стран Договора. Лицензия на производство танка Т-72 была и у Индии, но модернизированной этой стороной танк "Аджия" не явился чем-то новым в мировом танкостроении, так как по ряду показателей и характеристик уступал первоначальному варианту, танку Т-72. Наш интерес к югославскому танку М-84 вызван не только тем, что сейчас происходит в Югославии, а, прежде всего, теми техническими решениями югославских специалистов, которые первыми начали некоторым образом кардинально изменять внешний облик танка Т-72, за счет чего танк приобрел новые технические очертания, значительно расширившие его тактико-технические характеристики.

Боевой вес танка М-84 на начало серийного производства составлял 41 т, но в ходе дальнейших мероприятий модернизации по улучшению защищенности и живучести он достиг 44 т. Следует заметить, что и мощность многотопливного V-образного двенадцатицилиндрового двигателя В-46, на танке М-84 А, возросла с 780 л.с. до 1000 л. с., что, несмотря на увеличение массы машины, привело к возрастанию удельной мощности, а стало быть, к улучшению подвижности машины, ее маршевых возможностей. Увеличение мощности двигателя было достигнуто за счет установки на него двух турбокомпрессоров.

Основным вооружением танка является 125-мм. Гладкоствольная пушка 2А46 (начальная скорость бронебойно-подкалиберного снаряда составляет 1785 м/с). В качестве вспомогательного используется спаренный с пушкой 7,62-мм пулемет ПКТ и зенитный пулемет НСВТ, калибром 12,7-мм. Боекомплект к пушке составляет 42 снаряда, 3000 патронов к спаренному пулемету и 500 к зенитному пулемету.

Танк М-84 сохранил классическую компоновку с задним расположением моторно-трансмиссионного отделения. В носовой части корпуса по середине располагается механик-водитель, а в башне справа и слева от пушки соответственно командир танка и наводчик. Заряжание пушки автоматическое с использованием автомата заряжания (A3). В механизированной боеукладке которого находится 22 выстрела для пушки. Автомат заряжания выполнен по типу A3 танка Т-72, т. е. размещение снарядов находится в нижней донной части корпуса танка, наименее уязвимой в бою, т. к. пространство 70-80 см от земли, как правило, закрывается маской местности и практически не подвержено поражению. Распределение и номенклатура функций членов экипажа в целом соответствует функциональной организации деятельности экипажа отечественного танка Т-72. Основным отличием является абсолютно другой алгоритм работы наводчика танка М-84 в сравнении с наводчиком танка Т-72. Это достигнуто повышением уровня автоматизации подготовки прицельных исходных установок для стрельбы, благодаря применению баллистического вычислителя с датчиком топометеобаллистических параметров, что значительно упростило функции наводчика при боевой работе.

На танке установлена новая система управления огнем (СУО), разработанная и изготовленная в Югославии и получившая название SUV М-84. Она представляет собой современную и более развитую систему чем у танка Т- 72. По оценке наших специалистов идеология построения СУО танка М-84 приближается к СУО современных отечественных танков Т-64 и Т-80. В СУО реализован ряд оригинальных технических решений, как, например, безгироскопный прицел с зеркалом, стабилизированный в двух плоскостях, применение тахометрической системы стабилизации прицела и пушки, использования для питания системы управления статического напряжения. Основными режимами работы СУО танка М-84 являются:

подготовительный ("Электроника"), полуавтоматический и стабилизации. Кроме указанных, в СУО реализуются режимы командирского целеуказания и поворота башни механиком- водителем. В ее состав входят:

комбинированный дневной - ночной прицел - дальномер наводчика DNNS -2, установленный вместо прицел-дальномера ТПД-1К и совмещающий функции дневного и ночного, пассивного типа, прицелов с лазерным дальномером, значительно меньший по внутренним габаритам, чем серийные дневной и ночной прицелы, которые он заменяет;
баллистический вычислитель, в запоминающее устройство которого введены алгоритмы работы, обеспечивающие автоматическую выработку углов прицеливания и упреждения, преобразование координат с учетом крена, программы диагностики и самоконтроля;
пульт управления вычислителем, обеспечивающего выбор типа боеприпаса, ручной или автоматический ввод дальности до цели, значений продольного и бокового ветра, температуру воздуха и заряда, атмосферного давления и изменения начальной скорости снаряда. На панели пульта расположены два цифровых табло: на верхнем - указывается значение введенной дальности, на нижнем - значение вводимого данного в зависимости от положения переключателя ввода данных;
метеорологический датчик, установленный на передней части крыши башни по ее оси в металлической трубе, из которой с помощью тросикового привода поднимается в "рабочее" положение сам датчик, включающий в себя полупроводниковые устройства, измеряющие скорость бокового и продольного ветра, температуру воздуха и атмосферное давление.
Дополнительно на танке М-84 югославские специалисты установили новую систему ядерной, химической и биологической защиты DRHT, вместо отечественной ГО-27, и радиостанцию собственной разработки RD-9, взамен Р-123.

Перископический прицел-дальномер наводчика DNNS-2 содержит три канала, размещенные в едином корпусе:

оптический (дневной) прицельный канал с двумя фиксированными кратностями увеличения Зх и 7х при углах поля зрения 20 и 9 град. соответственно;
электронно-оптический, пассивный, прицельный канал ночного видения, созданного на основе трехкамерного электронно-оптического преобразователя второго поколения и имеющего при увеличении изображения 8, 5 крат. угол поля зрения 5, 5 град.;
канал лазерного дальномера с диапазоном измерения дальности от 200 до 10000 м.
Входное окно головки этого прицела защищено броневым колпаком и откидной бронекрышкой с ручным тросовым приводом. Применение прицела наводчика, имеющего меньшие габариты и закрепляемого в башне жестко, облегчило условия его монтажа в башне, снизило трудоемкость общей сборки и улучшило эргономические показатели рабочего места наводчика в процессе эксплуатации танка. На месте ночного прицела наводчика ТПН-3, танка Т-72, установлен дополнительный однократный смотровой прибор.

Оригинальным прибором СУО М-84 является гироблок, размещенный на люльке пушки снизу. Он содержит три гиротахометра, два из которых измеряют угловые скорости погрешности стабилизации орудия в плоскостях вертикального и горизонтального наведения, а третий - угловую скорость крена и два акселерометра, измеряющих углы возвышения пушки и крена оси цапф. Гироблок разработан югославскими инженерами и там же изготовлен. Комплекс приборов наблюдения танка М-84 включает:

комбинированный (дневного и ночного видения) электронно-оптический прибор наблюдения DNKS-2 командира танка (вместо ТКН-3);
электронно-оптический прибор ночного видения PPV - 2 механика-водителя (вместо ТВНЕ-4 ПА);
призменные приборы наблюдения командира танка, наводчика и механика - водителя TNP-65/160/165/168. Номенклатура призменных приборов танка М-84 и их установка (места расположения, шахты, детали крепления) аналогичны танку Т-72.
Комбинированный прибор DNKS-2 предназначен для решения задач поиска, обнаружения и опознавания целей командиром танка в дневных и ночных условиях, выдачи целеуказания наводчику, корректировки результатов стрельбы и измерения углов на местности. Прибор включает в себя:

бинокулярный оптический канал дневного видения в составе двух идентичных симметрично расположенных оптических ветвей с увеличением 4, 9 крат и углом поля зрения 10 град. каждая;
электронно-оптический псевдобинокулярный пассивный канал ночного видения, созданный на основе ЭОП с микроканальной пластиной и с углом поля зрения 10 град.
Конструкция и электронно-оптическая схема прибора DNKS-2 по сравнению со штатным советским прибором ТКН-3 М имеют ряд особенностей:

изменение положения визирной оси прибора в плоскости вертикальной наводки от -8 град. до +12 град. осуществляется за счет поворота головного зеркала, а не за счет прокачки всего прибора (как в Т-72). Такое техническое решение предпочтительнее с эргономической точки зрения, особенно в условиях вибрационных и ударных нагрузок на командира танка, возникающих при движении танка, а также позволяет увеличить диаметр объектива канала ночного видения;
в приборе используется ЭОП с равномерным разрешением по поверхности фотокатода, что обеспечивает одинаковое изображение по всему полю зрения канала ночного видения.
Новшеством при производстве танка явилось применение механической обработки под сварку кромок и фасок деталей из спецстали для корпуса и башни, что значительно повысило культуру корпусного производства, исключило необходимость проведения трудоемких и вредных операций по зачистке кромок деталей ручными или шлифовальными машинами, снизило трудоемкость термообработки на операциях отпуска кромок после газовой резки, создало предпосылки к роботизации сборки узлов под сварку. Другим нововведением югославских специалистов в конструкцию танка М-84, явилось применение легко сдвигающихся вперед, вместо съемных на серийном Т-72, ограждений казенной части пушки со стороны командира танка и наводчика. Применение сдвигающихся вперед ограждений пушки снижает время и улучшает условия безопасности регулировочных работ в зоне казенной пушки.

В целом же бронирование танка М-84 идентично танку Т-72. В лобовой проекции корпуса и башни применено многослойное бронирование. Проведенные в Советском Союзе испытания 105-мм американской пушки М68, установленной на танках М48А5, М60, М1, немецкого танка "Леопард 1", показали, что английский БПК L-28A1 пробивает 80 мм монолитной брони средней твердости, установленной под углом 68 град. на дальности 2000 метров. БПК М392А2 американского производства данную преграду не пробивает. Разнесенные и комбинированные преграды бронебойно-фугасным снарядом L-35A2 не пробиваются. Все это говорит о том, что бронирование танка М-84 способно противостоять основной танковой пушке стран НАТО, имея при этом запас по защите.

Большое внимание уделено маскировке танка. В видимом диапазоне маскировка обеспечивается применением матового покрытия, которое улучшает параметры его скрытности при наблюдении в оптические приборы в условиях направленного освещения (Солнце, Луна, пиротехническая подсветка). На танке применяются съемные крышки на входных окнах призменных приборов наблюдения, что позволяет уменьшить вероятность демаскировки танка излучением освещения боевого отделения в ночных условиях, которое может обнаруживаться электронно-оптическими прицелами противотанковых средств. Применяемая на танке М-84 система дистанционной постановки дымовых завес в основном аналогична по конструктивным признакам отечественной системе 902А "Туча" и включает 12 пусковых установок под гранаты калибра 81 мм, размещенных на скулах башни в секторах ±2, 5Е.11, 5 град. с шагом 2, 5 град. в плоскости горизонтальной наводки. Угол возвышения (45 град.), габариты и масса ПУ такие же, как и у системы 902А. В то же время система имеет ряд отличий: так в ней используются дымовые гранаты югославского производства, сходные по конструктивным данным с гранатами НАТО. Пусковая установка имеет иное конструктивное исполнение электроконтактного устройства, узла фиксации гранаты в стволе. Положительным решением является применение герметизирующей крышки ствола ПУ с цепочкой, обеспечивающей ее многоразовое использование. В отечественной системе к каждой гранате прилагается крышка, сбрасываемая при выстреле.

Основные узлы шасси, агрегаты системы охлаждения и смазки двигателя, трансмиссия, привода управления, ходовая часть, а также вооружение, механизм заряжания, электрооборудование внешних отличий от отечественного танка Т-72 не имеют.

У нас в стране с сентября 1987 г. по декабрь 1988 г. один из образцов танка М-84 был, подвергнут всесторонним испытаниям и исследованиям с целью боевой и эксплуатационной эффективности и надежности и определения возможности и целесообразности использования отдельных его конструктивных решений в отечественном танкостроении. Танк М-84, закупленный в Югославии, был изготовлен на заводе им. Джуро Джаковича (г. Словенский Брод). Танк поступил во ВНИИТрансмаш 10 декабря 1986 г. Кроме танка, югославская сторона поставила дополнительную СУО и командирский прибор DNKS-2.

Основное внимание в этих испытаниях было уделено СУО танка и ее влияние на эффективность стрельбы в дневных и ночных условиях, а также сравнительная оценка по отношению к отечественному танку Т-72. У танка М-84 было выявлено преимущество в следующем:

значения начального смещения стабилизированной пушки, статическая и скоростная погрешность приводов ВН и ГН, зона чувствительности приводов равны нулю;
отсутствует невозвратный люфт прицела по ГН вследствие его жесткой установки;
выверка прицела с пушкой, погрешности передачи углов от пушки к прицелу, выработка углов прицеливания и поправок к ним для дневного и ночного прицелов, имеющих единое зеркало, одинаково;
продолжительность подготовки СУО к работе после включения составляет 40 с (на танке Т-72 2 мин 10 с) за счет ускоренного разгона гироскопов и их автоматического разарретирования и возможности совмещения некоторых операций;
продолжительность перевода комплекса танкового вооружения из боевого положения в походное и обратно вследствие более удобного расположения органов управления на танке М-84 составило 3 мин 10 с, в то время как на танке Т-72, 4 мин 30 с;
погрешность выработки поправок на угловую скорость цели для всех баллистик не превышает 1 угл. мин. (на танке Т-72 не превышает 1,8 угл. мин).
При проведении стационарных испытаний выявился ряд особенностей работы СУО танка М-84:

во всех режимах работы СУО увод стабилизированной пушки может быть сведен к нулю с помощью специальных регулировочных потенциометров;
в режиме "электроника" обеспечивается автономно управление линией визирования в пределах ±95 мрад, по ВН и ±60 мрад. по ГН;
при отпускании ладонных выключателей на пульте управления наводчика пушка и башня автоматически гидростопорятся. Вследствие этого, сползание и самоход башни на крене 15 град. отсутствует.
При проведении сравнительных полевых испытаний у танка М-84 выявлены преимущества по следующим параметрам:

при измерении дальности лазерным дальномером по заэкранированной цели на танке М-84 имеется возможность получения правильного результата путем выбора наводчиком одного из двух высвечиваемых на табло значений. На танке Т-72 в этом случае все измерения будут ложными, т. е. до экрана;
у танка М-84 дальномерной частью прицела принимаются и обрабатываются отраженные световые импульсы от одной или двух целей;
ночные каналы приборов танка М-84 оказались более устойчивыми к действию световых помех (засветы). В условиях испытаний время потери видимости после окончания действия помех на М-84 не превышало 4 с, в то время как на танке Т-72 доходило до 10 с;
на танке М-84 обеспечена возможность измерения дальности до цели, как в дневных, так и в ночных условиях. На танке Т-72 возможность пользования лазерным дальномером при прицеливании через ночной прицел практически отсутствует;
дальность опознавания объектов через ночной прибор механика-водителя танка М-84 превышает дальность опознавания через аналогичный прибор танка Т-72 в среднем в 2,5 раза, что позволило увеличить средние скорости движения в ночных условиях;
в прицеле наводчика DNNS-2 дневной, ночной и дальномерный каналы съюстированы на заводе, поэтому измерение дальности до цели, как в дневных условиях, так и ночных не превышает по времени 1 с;
при проведении стрельб на эффективность в дневных с места и сходу из обоих танков получены равноценные результаты. Следует отметить, что дальность действительной стрельбы (55% попаданий) при стрельбе с ходу из танка М-84: для БПК-2140 м, для КС-1910 м;
при проведении стрельб на эффективность в ночных условиях с места и с ходу частотность попаданий из танка М-84 была в среднем в 1,5 раза выше, что объясняется возможностью на танке М-84 измерять ночью дальность лазерным дальномером.
Заметим также, что со времени проведения испытаний прошло более 10 лет, за которые танк М-84 неоднократно подвергался доработкам и модернизациям. Помимо увеличения мощности двигателя до 1000 л. с. для танка М-84А были разработаны две новых СУО FCS-84 и FCS Omega-84. Имеющих в своей основе новый прицел наводчика SCS-84, у которого, в частности, пассивный ночной канал прицеливания выполнен на ЭОП 3-го поколения. В дневной канал прицеливания введена одна фиксированная кратность увеличения, равная 10. В СУО Omega-84 дополнительно введен детектор обнаружения лазерного излучения и новый баллистический вычислитель DBR-84.

Кроме выпуска танка М-84 для национальных вооруженных сил, а их было изготовлено более 500 машин, он экспортировался в единственную страну, решившую принять этот танк на вооружение, им стал Кувейт. Заказавший в Югославии в 1989 г. 200 машин, включая 15 командирских танков.

В заключение хотелось написать, что как бы не развивались в дальнейшем события на Балканах и в случае сухопутной агрессии против Югославии, вооруженным силам стран НАТО, их бронетанковым соединениям, придется ой как не сладко. Ведь в основе бронетанковых частей югославской армии находится улучшенная и обновленная версия лучшего танка 80-х, танка Т-72. В условиях резкопересеченной местности Югославии, где значительно меньшее количество танкодоступных направлений, чем, скажем, в пустынях Кувейта, американские танки "Абрамс", вес которых достиг 60 т, будут отличной мишенью для югославских танкистов. Ну а миф, раздутый всему миру, о том, что "Абрамсы" практически неуязвимы, будет развеян точно так же, как "легенда" о не сбиваемом и невидимом самолете F-117.

В самом деле, из мирового танкостроения известно, что на бронирование танков уходит около 50% их общей массы. Тогда получается, что у танка М1 около 30 т уходит на защиту 21 кубического метра забронированного объема, а у М-84, 20 т на 11,5 куб. м. Как ни крути, получается далеко не в пользу супостатов. Не принижая достоинств иракских танкистов, воюющих на Т-72, добавим ко всему, что югославы это далеко не арабы, тем более что они на своей родной земле и сражаются за свой дом, за свою страну.
Logged
trpe grozni
Stručni saradnik - KoV
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 208



« Reply #1753 on: January 06, 2013, 09:03:42 am »

A evo sta je gugle izbacio kao prevod.  Grin Grin

Quote
Jugoslavenski M-84
Spasibuhov Yu, A. Bakhmet, D. Mikhailov
(Tankomaster broj 2 za 1999)
Godine 1983, Jugoslavija je počela proizvodnju spremnika, poznat kao M-84, a od 1984. on je počeo ulaziti opremu Oružanih snaga SFRJ. Tenk M-84 je dizajniran kao nadogradnju verzije T-72, licenca za proizvodnju koji je kupljen ranije u SSSR-u. Osim Jugoslavije, slično licence za proizvodnju mase tenka bio prisutan u Poljskoj i Čehoslovačkoj. Modernizacija tenkova u tim zemljama bila u Varšavskom paktu i bio isključivoj developer spremnika, odnosno CB "Uralvagonzavod", kako bi se standardizirati ruke Ugovora. Licence za proizvodnju T-72 bio je i da se u Indiji, ali to strana modernizirana spremnika "Adzhiya" nije bio nešto novo u proizvodnji svjetske spremnika, kao broj pokazatelja i rezultata rada dala izvornu verziju, T-72. Naš je interes u jugoslavenskoj M-84 tenk je uzrokovano ne samo ono što se događa u Jugoslaviji, i, iznad svega, te tehnička rješenja jugoslavenske stručnjaci, koji su bili prvi koji nekako drastično promijeniti izgled T-72, kroz koji tenk je stekao novo tehnički oblik, znatno širi svoje performanse karakteristike.

Borba težina tenk M-84 na početku proizvodnje bio 41 tona, ali u tijeku daljnja modernizacija mjera za poboljšanje zaštite i izdržljivosti da je postignut 44 tona treba napomenuti da je moć i multi-goriva u obliku slova V dvanaest-motor V-46, tenk M- 84, povećan je sa 780 KS do 1000 litara. ., da unatoč povećanju mase stroja, što je rezultiralo u povećanju gustoće snage i, stoga, da se poboljša mobilnost stroja, njegove cruising sposobnosti. Povećanje snage motora postignut je ugradnjom dvaju turbopunjača.

Glavni naoružanje je 125mm. Smoothbore pištolj 2A46 (početne brzine oklop-piercing projektila je 1785 m / s). Pomoćne se koristi u kombinaciji s pištoljem 7,62 mm PKT strojnica i protuzračne strojnice 12,7 mm. Streljivo za oružja je 42 granata, 3.000 komada streljiva za koaksijalni mitraljez i 500 na protuzrakoplovnih topova.

Tenk M-84 je zadržao klasičnu izgleda sa stražnje motora. U pramčanom dijelu trupa u sredini je vozač, a toranj na desnoj i lijevoj strani pištolja, odnosno, tenk zapovjednika i topnika. Automatsko učitavanje pištolj s automatskim loader (A3). U mehanizirane borbenih paketa što je 22 rundi za pištolj. Autoloader je napravljen prema tipa A3 T-72, koji je, stavljanje školjke pronađene na dnu dna trupa, najmanje ranjivom u borbi, od prostora 70-80 cm od tla, obično zatvara maska ​​područje i gotovo ne podliježe poraz. Distribucija i niz funkcija članova posade u cjelini, u skladu s funkcionalnim organizaciji posade domaće T-72. Glavna razlika je potpuno drugačiji algoritam topnika M-84 u usporedbi s topnik od T-72. To se postiže povećanjem razine automatizacije u početnim viđenje sustava za požar, zahvaljujući balističkog računala sa senzorom topometeoballisticheskih parametara, uvelike pojednostavljuje funkcije topnik tijekom borbenih djelovanja.

Spremnik je bio instaliran novi sustav za upravljanje paljbom (FCS), razvijen i proizveden u Jugoslaviji i bio je imenovan SUV, M-84. To je moderna i napredniji sustav od T-72 tenk. Prema našim stručnjacima ideologije OMS tenk M-84 tik do MSP moderne domaće T-64 i T-80. U MSP nudi nekoliko jedinstvenih tehničkih rješenja, kao što je bezgiroskopny očima s ogledalom stabilizirane u dvije ravnine, korištenje brzinomjer stabilizacije sustava vida i pištolj koristiti za kontrolu moć statičkog elektriciteta. Glavni načini OMS tenk M-84 su:

pripremni ("Elektronika"), polu-automatske i stabilizacija. Osim ovih, OMS omogućuje zapovjednika ciljanja i kupola od vozača. To uključuje:

kombinaciji dan - noć prizor - daljinomjer topnika DNNS -2, instaliran umjesto vida-daljinomjerom TPD 1K i kombinirajući funkcije dan i noć, pasivno-type znamenitosti s laserskim daljinomjerom, mnogo manji trag na unutarnji od serijskog dan i noć znamenitosti, koje je zamjenjuje;
balističko računalo, uređaj za pohranu je uveo algoritama, koji pruža automatsko generiranje kutova očima i olova, koordinirati transformacije, s bankom, i self-dijagnostički program;
Daljinski upravljač kalkulator koji omogućuje odabir vrste streljiva, bilo ručni ili automatski unos ciljnog raspona, vrijednosti uzdužnog i bočnog vjetra, temperatura zraka i punjenje tlaka zraka i promjene u izlaznom brzinom. Na ploči su dvije digitalne ploče: na vrhu - Određuje vrijednost ušao udaljenosti, na terenu - vrijednost ulaza, ovisno o položaju prekidača ulaz;
meteorološki senzori montirana na prednjem dijelu krova tornja na svoje osi u metalnu cijev iz koje voze s trosikovogo diže "radnog" položaju senzora sama, što uključuje poluvodičke uređaje koji mjere brzinu bočne i uzdužne vjetra, temperature zraka i atmosferskog tlaka.
Osim tenk M-84 jugoslavenske stručnjaci su uspostavili novi sustav nuklearno, kemijsko i biološko zaštite DRHT, umjesto domaćeg TD-27, i radio postaju vlastitog dizajna RD-9, umjesto R-123.

Periskop daljinomjer prizor topnika DNNS-2 sadrži tri kanala, nalazi se u jednom paketu:

Optički (dan) viđenje kanal s dvije fiksne povećanjem od 7x za SX i terenskih kutova 20 i 9 stupnjeva. odnosno;
elektro-optički, pasivni noćni vid viđenje kanal koji se temelji na tri komorne elektron-optički pretvarač druge generacije i ima povećanje slike 8, 5 puta. vidno polje od 5, 5 stupnjeva.;
kanal laserski daljinomjer s rasponom rasponu od 200 do 10.000 m
Ulaz prozor na čelu ovog vida je zaštićen blindiranim kapuljačom i pokretnim bronekryshkoy s ručnim kabel operiran. Primjena topovski manja veličina i pričvršćen čvrsto u kuli, i olakšan uvjete za ugradnju u tornju, smanjiti složenost glavnoj skupštini i poboljšana ergonomija na radnom mjestu Gunner u radu spremnika. U mjestu noći Topnik TPN-3, T-72, dodatni jednokratni gledanja uređaj.

Izvorni instrument koji MSP M-84 žiro jedinica je smještena na postolju topove ispod. Ona sadrži tri girotahometra, od kojih su dva izmjerena kutna brzina oružje stabilizacijskih pogrešaka u ravninama vertikalne i horizontalne upute, i treći - rola stopa i dva akcelerometri koje mjere kutove topa i roll osi igle. Žiro jedinica jugoslavenski inženjeri dizajnirani i proizvedeni u istom mjestu. Kompleks optički promatranje tenk M-84 su:

Kombinirano (dan i noć vizija), elektro-optički uređaj nadzor DNKS-2 spremnika zapovjednik (umjesto TKN-3);
elektron-optički noć vizija PPV - 2 vozača (umjesto TVNE PA-4);
prizmatične promatranje uređaji Spremnik zapovjednik, topnik i - vozač TNP-65/160/165/168. Raspon uređaja prizme tenk M-84 i njegova instalacija (lokacija, rudnik, okov) su slični T-72.
Kombinirani instrument DNKS-2 je dizajniran za rješavanje problema za otkrivanje podataka i prepoznavanju cilja spremnika zapovjednika u dan ili noć, izdavanje ciljanja topnika plamena i prepravljanjem rezultata mjerenja kutova na terenu. Uređaj uključuje:

Dalekozor optički kanal dan vizija u dva istovjetna optičkih grane simetrično s povećanjem 4, 9 puta i vidno polje 10 stupnjeva. svaki;
Optoelektronski psevdobinokulyarny pasivni noćni vid kanal koji se temelji na Microchannel ploče slike pojačalom i vidno polje 10 stupnjeva.
Građevinski i elektro-optički uređaj krug DNKS-2 u usporedbi sa standardnim Sovjetskog uređaja TKN-3 M imaju niz mogućnosti:

promjenu položaja cilja na alat osi u ravnini okomito ležao -8 stupnjeva. do 12 stupnjeva. provodi okretanjem glave ogledalo, ne izravnavanje cijeli uređaj (kao u T-72). Ovo rješenje je bolje od ergonomskog gledišta, osobito u titrajnih i udarnih opterećenja na tenk zapovjednika, koji proizlaze iz kretanja spremnika, a također vam omogućuje da se poveća promjer vida objektiva noći kanalu;
IC se koristi u uređaju s jedinstvenim rezolucijom fotokatoda površini, koja pruža istu sliku preko cijelog vidnog polja kanala noćni vid.
Inovacije u proizvodnji tenka je uporaba obrade zavarenih rubova i aspektima dijelova iz specijalnog čelika za trup i kupola, koja je uvelike povećao proizvodnju kulture trupa, eliminira potrebu za dugotrajan i opasni operacija na zahvatiti rubova dijelova priručniku ili Brusilice, smanjiti složenost poslovanja toplinske obrade na odmor rubovi nakon rezanja plin, utro put za robotsko sklapanje jedinica za zavarivanje. Druga inovacija jugoslavenskih stručnjaka u dizajnu tenka M-84, bio je aplikacija može lako kliznuti prema naprijed, umjesto magnetskom u proizvodnji T-72 mačevanju zadak od pištolja iz spremnika zapovjednika i topnika. Primjena kreće naprijed zaštita pištolj smanjuje vrijeme i poboljšava sigurnost za podešavanje rada u području službene topa.

U cjelini, knjiga tenk M-84 je identičan T-72. U frontalnom projekciji trupa i kupole primijenjen multi-rezervaciju. Provodi se u Sovjetskom Savezu testirali 105 mm pištolj na američke M68, M48A5 tenkova instaliran na, M60, M1, njemački tenk "Leopard 1" je pokazao da je engleski BPK L-28A1 udaraca 80 mm monolitni oklop tvrdi skup pod kutom od 68 stupnjeva. na udaljenosti od 2000 metara. BPK M392A2 US proizvodnja ne probije kroz ovu barijeru. Odvojeni i kombinaciji barijera oklop-eksplozivnih projektila L-35A2 nije udario. Sve to govori da rezervacija tenk M-84 je u stanju izdržati glavni tenk pištolj NATO zemalja, a ima marginu zaštite.

Mnogo je pozornost da prikrije tenk. U vidljivom raspon maskiranje postiže pomoću ravne boje, što poboljšava parametre svoje tajne kada se promatraju u optičkim uređajima u smjera svjetla (Sunce, Mjesec, vatromet svjetlo). Spremnik je izmjenjivi poklopci se koriste na ulaznim kutije prizmatičnih promatračkih uređaja, smanjuje vjerojatnost zračenja raskrinkavanje tenk posade odjeljka rasvjete noću, što može biti otkriven elektron-optičkih oružja viđenju protutenkovskih. Koristi se za tenk M-84 sustava udaljenih dim-ekranima u glavnom projektu ima sličan nacionalnog sustava 902A "oblaku" i uključuje 12 minobacača ispod 81 mm, postavljene na licu mjesta tornja u sektorima ± 2, 5E.11, 5 stupnjeva. u koracima od 2, 5 stupnjeva. u ravnini prečnice. Visina kut (45 stupnjeva)., Veličina i težina od PU je isto kao da 902A. U isto vrijeme, sustav ima neke razlike: jer koristi dim granate jugoslavenske proizvodnje, sličan dizajn podacima s granate NATO. Lanser ima drugačiji koncept dizajna električni uređaj čvor pričvrsni granate u prtljažniku. Pozitivno rješenje je upotreba brtvenih kapica barel bacača i lanac, pružajući svojim reusable. U domaćem sustavu za svaku granatu priloženom poklopcem, ponovno je pucao.

Glavni ovjesa, sklopova za hlađenje i podmazivanje motora, mjenjača, upravljača, ovjesa, kao i oružje, utovar mehanizam, električni vanjske razlike od domaćeg T-72 nema.

U našoj zemlji, od rujna 1987 do prosinca 1988 jedan od uzorka tenk M-84 bio je podvrgnut opsežnog testiranja i istraživanja u borbi i operativne učinkovitosti i pouzdanosti, te odrediti izvedivost i primjerenost nekih svojih dizajnerskih odluka u domaćem spremnika zgrade. Tenk M-84, kupljen u Jugoslaviji, je da ih biljka. Đuro Dzhakovicha (G. Wade Slovenski). Ušao u spremnik VNIITransmash 10. prosinca 1986 u spremniku, Jugoslavenska strana ima dodatnu OMS i zapovjednika jedinice DNKS-dva.

Fokus ovih testova je dao OMS tenk i njen utjecaj na učinkovitost požara u dan i noć, kao i komparativnu procjenu s obzirom na domaćem T-72. Tenk M-84 je pronađen u sljedećim prednostima:

vrijednost početne pomaka stabilizirala pištolj i statički brzina pogreška vozi HV i GBV, očitavanje udaljenosti diskovi su nula;
ne postoji prostor za nepovratnim play MT zbog svoje krute instalacije;
usklađivanje s nišan, pogreška transfer kutom na očima pištolja, s ciljem kutova i razvoj amandmane na dan i noć znamenitosti s jednom ogledalu, isti;
trajanje treninga MSP raditi nakon uključivanja 40 (na T-72 2 min 10 s) putem ubrzanog rampi žiroskopa i automatskim razarretirovaniya i mogućnost kombiniranja neke operacije;
trajanje složenih prijenosa naoruzzanju od pružanja usluga na ožujak i natrag zbog više zgodan mjesto kontrole na M-84 tenk je 3 minute 10 sekundi, dok je na T-72, 4 min 30 sec;
pogreška što amandmane na kutne brzine cilja za sve balistički manje od jedan luk. min. (Na T-72 ne prelazi 1,8 kutnih minuta. Zapisnik).
Tijekom stacionarnog testa otkrila broj značajki OMS tenk M-84:

u svim načinima MSP povlačenje stabiliziranog pištolj može se svesti na nulu uz pomoć specijalnih prilagodbe potenciometara;
u "elektronika" daje autonomni kontrolirati liniju očima unutar ± 95 mrad za HV i ± 60 mrad. na GBV;
Kada otpustite volar sklopke na kontrolnom tornju i topovskog topnik gidrostoporyatsya automatski. Kao posljedica, samohodni i tobogan toranj na obali 15 stupnjeva. ne.
U provođenju usporedni testa na tenk M-84 identificirani koristi za sljedeće:

mjereno laserskih štitio cilj tenk M-84 moguće je dobiti točan rezultat odabirom topnik jedne od dviju vrijednosti su prikazane na semaforu. Na T-72 je u ovom slučaju, sva mjerenja su lažne, da je, na ekranu;
tenk M-84 EDM dio očima su primili i obradili ogleda impulse svjetlosti na jedan ili dva cilja;
Noćni kanali instrumenti tenk M-84 pokazao se više otporan na zalutao svjetlo (svjetla). U testovima, gubici se pojaviti nakon završetka buke na M-84 nije veća od 4, a na T-72 dostigla 10 s;
tenk M-84 pod uvjetom da je sposobnost za mjerenje udaljenosti do cilja, kao u danu i noću. Na T-72 prilika da koristite tražilo laserskih kada ciljajući kroz noć očima je gotovo odsutan;
Raspon identifikacije objekata preko noći driver od tenk M-84 nadmašuje opseg identifikacije kroz sličan instrument T-72 na prosječnih 2,5 puta, povećanje prosječne brzine noću;
Topnik u DNNS-dva dana, noć i kanali rasponu syustirovany tvornicu, tako da mjerenje ciljnog raspona, kako u dnevnim i noćne manje od 1 s;
tijekom pečenja na efikasnost u dan off i odmah iz oba spremnika su ekvivalentni rezultati. Valja napomenuti da je u rasponu od stvarnog snimanja (55% hit) kad pucaju na bijegu iz spremnika M-84: BPK-2140 m, za COP-1910 m;
tijekom pečenja na učinkovitost noću s mjesta i učestalost pregleda u bijegu od tenk M-84 je u prosjeku 1,5 puta veći, s obzirom na mogućnost tenk M-84 noću za mjerenje laserskih nalaz.
Imajte na umu da je od test je bio više od 10 godina u kojem M-84 bio je više puta promjene ili modifikacije. Osim povećanja snage motora do 1000 litara. s. za tenk M-84A je razvio dva nova FCS FCS-FCS 84 i Omega-84. Nakon što je u svojoj srži novi topnik SCS-84, koji se, posebice, pasivni noćni vid napravio na kanalu GO treću generaciju. U dnevnom viziranje kanala uveo jednu fiksnu uvećanja 10. U MSP Omega-84 je dodatno uvedena detektor lasera i nove balističke računalo DBR-84.

Osim proizvodnje tenka M-84 za nacionalne oružane snage, a oni su ostvarili više od 500 automobila, što je izvezeno za samo zemlje koji je odlučio da se spremnik u servis, on je postao Kuvajt. Da bi u Jugoslaviji 1989, 200 vozila, uključujući i 15 zapovjedne spremnika.

U zaključku, pišem kao da ga nije razvijati u budućim kretanjima na Balkanu iu slučaju zemljišta agresije na Jugoslaviju, oružanih snaga zemalja NATO-a, njihovi oklopnim postrojbama nemaju oh kako slatko. Uostalom, u srcu oklopnih jedinica JNA je poboljšana i ažurirane verzije od najboljih spremnikom 80-, T-72. U strmom terenu Jugoslavije, gdje je znatno manji broj tankodostupnyh destinacije nego, recimo, u pustinjama Kuvajtu, američki tenkovi "Abrams", čiji je težina dosegla 60 tona, bit će odlična meta za jugoslavenskih vojnika. Ali mit hiper svijet, da "Abrams" praktički neranjiv na raspršene baš kao i "legende" od nevidljiv i ne kucati F-117.

U stvari, od svijeta spremnika zgradi poznato da rezervacija spremnika traje oko 50% svoje ukupne težine. Rezultat toga je da je spremnik oko 30 tona M1 ide kako bi zaštitili 21 kubičnih metara rezervirano, a M-84, 20 m na 11,5 cu. m U svakom slučaju, ispada ne u korist zlikovaca. Bez umanjuje zasluge iračkih tankera, boreći se na T-72, dodati sve da Jugoslavija nije Arapi, pogotovo jer su u svojoj zemlji i boriti se za svoj dom, za svoju zemlju.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1754 on: January 06, 2013, 09:41:05 am »

Ne čitam prevod, nego na ruskom. Već ima jedna greška. Zbog ubacivanja pojačavačke kutije i računara smanjen je prostor unutar tenka, tako da bojevi komplet ima jedno zrno manje. Ovdje piše

Боекомплект к пушке составляет 42 снаряда. Nije tačno.

Onda se navodi za računar

программы диагностики и самоконтроля. To sam ugradio u dva tri računara u Kraljevu. I nema na ostalim tenkovima.

Navodi se za meteosenzor

значений продольного и бокового ветра. To vrijedi samo za prvu seriju tenka. Kasnije serije nemaju uzdužni vjetar u računici, a ni meteosenzor sa ovom mogućnošću.

Dalje se navodi za računar

изменения начальной скорости снаряда. Postoji mogućnost promjene početne brzine zrna, ali samo kao podatak koji se ručno ubacuje. Nema automatskog ubacivanja ovoga podatka, kao ni mogućnosti ubacivanja podatakao težini zrna. Plusevi i minusi na zrnu.

Još jedna netačnost.

метеорологический датчик, установленный на передней части крыши башни по ее оси в металлической трубе

meteosenzor koji se nalazi u kako oni kažu metalnoj cijevi nema mogućnost "измеряющие скорость бокового и продольного ветра" nego samo bočnog vjetra.

Tekst
На танке Т-72 возможность пользования лазерным дальномером при прицеливании через ночной прицел практически отсутствует;

Ne mjeri ova naša nišanska sprava laserom posebno za noćnu nišansku spravu, a posebno za dnevnu. Jedan je laserski kanal i on daje podatke o daljini cilja bez obzira kroz koju se nišansku spravu gleda.

Naveli su i sljedeće

поэтому измерение дальности до цели, как в дневных условиях, так и ночных не превышает по времени 1 с;

a nisu naveli da je vrijeme između dva mjerenja daljine minimalno 12 sekundi. Dok se napuni kondenzator za napajanje bljeskalice u nišanskoj spravi. A vrijeme može biti i veće ako je neispravan jedan dio u kutiji K1-M ili ako je loš ovaj kondenzator. A naveo sam i nedavno da se zna desiti da laser ne radi kad vozač tenka da jači gas.


Заказавший в Югославии в 1989 г. 200 машин, включая 15 командирских танков.

Upravo smo raspravljali o komandnom tenku M84. Bio je jedan koji sam ja završio 1992 godine, i jedan nejasan o kojem smo raspravljali. Ovdje se govori o 15 komandnih tenkova.


Za ovaj tekst

 В условиях резкопересеченной местности Югославии, где значительно меньшее количество танкодоступных направлений, чем, скажем, в пустынях Кувейта, американские танки "Абрамс", вес которых достиг 60 т, будут отличной мишенью для югославских танкистов. Ну а миф, раздутый всему миру, о том, что "Абрамсы" практически неуязвимы, будет развеян точно так же, как "легенда" о не сбиваемом и невидимом самолете F-117.

 

Pozdrav

Vlado
Logged
Pages:  1 ... 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 [117] 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 ... 472   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Prijatelji

▼▼▼▼

Prostor za Vaš baner

kontakt: brok@paluba.info

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.042 seconds with 22 queries.