PALUBA
April 26, 2024, 09:13:00 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno - Na forumu PalubaInfo novoregistrovane članove odobravamo ručno, to može potrajati 24 h, ali je neophodno da novoregistrovani korisnik aktivira svoj nalog koji će dobiti putem e-pošte u navedenom vremenu
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 [119] 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2195450 times)
 
0 Members and 4 Guests are viewing this topic.
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1770 on: January 10, 2013, 08:56:46 am »

Ove sam podatke vadio iz glave. Zadnji put sam o tome čitao prije dvadesetak i više godina. Ipak treba pomnožiti snagu sa vremenom trajanja impulsa i vidjeti koliko je to energije. Koliko je to Džula. Pronaći ću negdje podatke o laseru pa ću objaviti.

Pozdrav

Vlado
Logged
Рашо
Stručni saradnik - RV i PVO
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 881



« Reply #1771 on: January 10, 2013, 05:09:38 pm »

Laser je tipa Nd-YAG (Neodymium-yttrium aluminum garnet). Talasna dužina je bila 1064 nanometra, a snaga 20 megavata i vrijeme trajanja impulsa manje od 10 nanosekundi. Ovo je bio laser sa bljeskalicom i sa Q motorom. Zato je bilo potrebno da se napuni kondenzator, te da se naglo isprazni na bljeskalici.

Istog tipa su i laseri na protivavionskim topovima. Ti laseri imaju sopstveni izvor napajanja koji se sastoji od dva trafoa, jedan trafo za stvaranje visokog napona za punjenje kondezatora, a drugi za stvaranje frekvencije od 400 Hz za predajnik.



Kod mjerenja daljine laserom, kod stiskanja tastera Laser na komandnom bloku nišandžije, u DNNS se aktivirao jedan motor koji je pokretao jednu mehaničku pregradu, zaštitu za oči. Kad ta pregrada zaklopi potpuno optiku prema očima nišandžije, aktivirao se laser te je mjerio daljinu.

Ala ga s ovim iskomplikovaše. Zaštita očiju se mogla lakše i jednostavnije riješiti s jednim filterom unutar nišanske sprave.


Ove sam podatke vadio iz glave. Zadnji put sam o tome čitao prije dvadesetak i više godina. Ipak treba pomnožiti snagu sa vremenom trajanja impulsa i vidjeti koliko je to energije. Koliko je to Džula. Pronaći ću negdje podatke o laseru pa ću objaviti.

Pozdrav

Vlado


Energija impulsa na laserima s kojima sam ja radio je iznosila 10 mJ. Opekotine drugog i trećeg stepena do trideset metara udaljenosti...
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #1772 on: January 10, 2013, 07:10:42 pm »




   U pravilu zaista stoji Megavata za jačinu lasera. Kolika je energija u Džulima nisam uspeo da pronađem iz prve, ali se nadam da će Vlado objaviti. Bila je i neka jednačina MJ x vreme = snaga ili nekako slično na osnovu koje se može proračunati snaga lasera. Ni tada, a ni sada mi nije sasvim jasno da li je navedena snaga tačna ili je došlo do štamparske greške pa je umesto malog ‚‚m'' odštampano veliko ‚‚M". Mislim da je za laser koji samo zaljuja karton koji je postavljen ispred sprave kada se laseruje MW suviše velika jedinica.

   Kondenzator se puni da bi se dobio potreban visoki napon za bljeskalicu-cev sličnu blicu u fotoaparatima koja okidanjem proizvodi svetlosni impuls-bljesak. Nakon toga se impuls bočno emituje u rezonatoru cevčici lasera Nd-YAG u kome se nakon poznatog laserskog efekta pojačava i fokusira snop koji se zatim kroz sistem prizmi i ogledala prelama i emituje na cilj. Bljeskalica ima određeni resurs, tj. broj okidanja koji se može očitati na mehaničkom brojaču nakon čega bi se trebala zameniti. U principu intenzitet bljeska vremenom ne opada ukoliko je kapacitet kondenzatora dovoljan da stvori potreban visoki napon tako da laser može pouzdano raditi i nakon propisanog resursa. Naprosto, kao i obična sijalica ili radi ili ne radi. Na jačinu emisije lasera dosta utiče i zaprljanost ili zamućenje optike kroz koju impuls prolazi te može smanjiti max. izmerenu daljinu. Zamućenje se ne mora uočavati golim okom da bi uticalo na ispravan rad, već se mora proveriti posebnim instrumentom. Nakon odbijanja laserskog zraka od cilja on se vraća u spravu gde se meri vreme za koje zrak pređe put i izračunava daljina sa velikom tačnošću. To je otprilike princip rada laserskog daljinomera, sličan drugim uređajima ove vrste koji se mogu razlikovati po načinu dobijanja visokog napona za rad bljeskalice ( kondezator ili VN transformator), vrsti materijala od kog je izrađen izvor i oblasti spektra u kojoj emituju.

   Nd-YAG čvrstotelni laseri se takođe uspešno koriste za sečenje metala ili varenje pa su prema tome sposobni da prenesu veliku količinu energije ali ne znam da li baš reda Mega vata pošto me ova količina snage asocira na neku el. centralu.




Logged
Bozo13
Stručni saradnik - KoV
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 16 530



« Reply #1773 on: January 10, 2013, 07:53:11 pm »

Sve je u tome, na kolikoj površini oddaje laser. Lasrri u Telekomunikacijama imaju malu snagu (-0dBm ili 1 mW), ali je i površina preko koje vrše oddaju malo (premer 9 µm (10-6)).

Ako se to poveča, vidi se sa kolikom snagom se radi i zašto je opasno za oči.

Ovu oblast pozanjem, ali kako je sa tenkovskim laserima Huh?

Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #1774 on: January 10, 2013, 08:42:32 pm »

Ima ovde nešto u vezi lasera  http://www.t-72.de/html/optiken.html

^^ (klikni na glas-neodym-lasers)
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1775 on: January 10, 2013, 11:37:43 pm »

Klikno sam na ^^ (klikni na glas-neodym-lasers), ali nešto se ne snalazim najbolje sa ovim jezikom.  Roll Eyes Roll Eyes Roll Eyes

Nemam dokumentaciju za ovaj laser. Ne mogu je naći na internetu. 

Preturam stvari po stanu da bih našao nešto o ovome. A ono našao :

SMLM SIGHTING/DETECTION INSTRUCTIONS
This is what a license plate of a
SOVIET MILITARY LIAISON MISSION
(SMLM)
vehicle looks like

itd

upustvo za američkog vojnika ako vidi sovjetsko vojno vozilo

pa našao

HOW TO INFORM SUSPECT/ACCUSED PERSON OF THEIR RIGHTS

to je ono: Imaš pravo da ćutiš, sve što kažeš...


pa našao

UNITED STATES ARMY
FINANCE AND ACCUONTINGS CENTER
HOME OF THE ARMY DOLLAR
MILITARY PAY TABLES

u prevodu kolika je kome plata

pa onda

INSTRUCTIONS TO ARMY PERSONEL


... itd

Sutra nastavljam da tražim podatke o laseru.

Zamolio bih jednog člana ovog foruma, a koji se vidi pored mene na www.infosec.ba, a koji je glavni konstruktor tenka Vihor, da napiše ovaj podatak, jer ga sigurno zna. Redovno čita moje tekstove na ovom forumu, ali nikad ne piše.

Pozdrav

Vlado




Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #1776 on: January 11, 2013, 01:05:15 am »

Evo ukrainske firme koja proizvodi lasere za tenkovski daljinomer:

Za T-72 (stari tip)  http://fkoz.feodosia.com.ua/main3.phtml?link=7

Za T-72/T-80/T-90  http://fkoz.feodosia.com.ua/main3.phtml?link=8
« Last Edit: January 11, 2013, 01:11:13 am by Bandzi » Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 836


« Reply #1777 on: January 11, 2013, 01:45:45 am »




   Koliko sam razumeo Ruski izračena energija lasera je najmanje 70 MJ ili mega džula. Koliko je to Wati trebalo bi iyra;unati.


Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1778 on: January 11, 2013, 07:14:36 am »

Laseri na M84 i T72 nisu iste vrste. Rade na drugačijim frekvencijama. I na drugačiji način. Ovo je na T72 CO2 laser, a na M84 je Nd-YAG. Na M84 vrijeme između dva mjerenja daljine je 12 sekundi, a ovdje 3 sekunde. Teško je ovo upoređivati. Treba potražiti stranicu Instituta za fiziku Zemun, ulica Maksima Gorkog. Oni sad ovo prave. Možda ima nešto tu. Znam da im je meta za provjeru daljine sa druge strane Dunava. Oni su desnoj strani Dunava.
Ekipa Žike Spasojevića je ovo održavala i pravila. Održavali su nišanske sprave iz T72, ali zahvaljujući tome što je nekoliko radnika Zrak Sarajevo OOUR FNP3 prešlo 1992 godine da radi u Institutu. Kasnije su počeli da prave laserske daljinomjere za M84.
Na sajtu Fotone nema podataka o ovom laseru.
Na sajtu Zrak Sarajevo takođe nema podataka.
Našao sam neke prospekte firme Optel Banja Luka o nišanskim spravama DNNS-1AI, koje se izvoze u Indiju, ali ni tu nema podataka o laseru. To su nišanske sprave sa integrisanim računarom, te mjere daljinu istim tipom lasera i same odrađuju balistiku, a nemaju paralelogram. Tražiću i dalje.

Idemo dalje.

Pozdrav

Vlado
Logged
HrcAk47
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 695



« Reply #1779 on: January 11, 2013, 07:16:28 am »




   Koliko sam razumeo Ruski izračena energija lasera je najmanje 70 MJ ili mega džula. Koliko je to Wati trebalo bi iyra;unati.




Da je 70 MJ, ne bi mu ni trebao top da se bori protiv tenkova. Cheesy

U tekstu piše da je mJ, mili džul. Smiley
Logged
dexy
kapetan korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 6 662



« Reply #1780 on: January 11, 2013, 08:03:05 am »

Ima ovde nešto u vezi lasera  http://www.t-72.de/html/optiken.html

^^ (klikni na glas-neodym-lasers)

Ovde je više teorija i uopšteno pisanje o tom tipu lasera, znači ne odnosi se konkretno na laser sa tenka T-72, i govori o tome kakve lampe se koriste, i kolika snaga lampe treba da bude da bi se dobila određena snaga lasera, pa se pominje da za laser kontinuiranog zračenja od 5kW lampa treba da ima od prilike 100kW. Takođe se pominje da snaga od 5 kW za laser kontinuiranog zračenja nije neuobičajena, dok pulsni dostižu i nekoliko MW. O primeni se ne govori u ovom tekstu.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1781 on: January 11, 2013, 08:28:42 am »

Na 73-oj stranici teksta se spominje nišanska sprava, laser i meteosenzor za tenk M84.

http://www.phy.bg.ac.rs/fm/files/za-flash-mali-crop.pdf

Pozdrav

Vlado
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1782 on: January 12, 2013, 11:38:55 am »

Tragajući za podatcima o laseru našao sam na podatke o meteosenzoru koji se pravi u Srbiji. U institutu za fiziku

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]
I to na ovome linku koji sam dao u prethodnom tekstu. Tu piše sljedeće:

RAZVOJ I PRIMENE: METEOSENZOR

Posle niza pokušaja, na Institutu za  fiziku razvijeni su napredni meteosenzori, koji su mogli da mere brzinu i pravac vetra. Oni su funkcionisali po sistemu termopara. Uređaj se sastojao od dve horizontalne cevice između kojih je bio grejač, tako da se pri strujanju vazduha hladila samo jedna, što je na njoj menjalo električni otpor. Jaična električne struje se zbog toga mogla preračunati u brzinu vetra. Ovakav senzor je na obe horizontalne ose merio pravac i brzinu vetra u opsegu do 40 m/s. Koristio se, između ostalog, na meteorološkim stubovima. Jedan takav postavljen je na Institutu u Vinči i dobio je atest Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA).

Termopar je spoj dva metala koji proizvode napon u zavisnosti od razlike u temperaturi. Termoparovi se rasprostranjeno koriste kao temperaturni senzori za merenje i kontrolu.

Negdje 1988 ili 1989 ekipa iz ovog Instituta je otišla u Švajcarsku u firmu u kojoj se pravio meteosenzor, predstavljajući se kao radnici firme u kojoj sam ja radio, zbog nekih problema koji su se javljali u eksploataciji. Međutim, pravi razlog je bio da se vidi tehnologija proizvodnje termopara. Radilo se o nanošenju sloja platine na grafit, a koji su u Institutu godinama pokušavali da naprave, ali bezuspješno. I po sistemu "pametnom je dovoljno reći samo jednom, a budali je džaba govoriti", momci (bila je, mislim, i jedna gospođa) su vidjeli tehnologiju i nakon nekog vremena napravljen je domaći meteosenzor. Originalni meteosenzor se mogao rastaviti i vidjeti šta je unutra. To se lako moglo kopirati, ali senzor nije.

Ja sam svojevremeno na jedan malo čudan način, , dobio originalne šeme meteosenzora. Već sam naveo negdje na Palubi da je 1987, 1988 (oko tih godina) došlo do masovnog otkazivanja meteosenzora na drugoj i trećoj seriji tenkova. Oko 200 komada. I pošto sam bio poznat u firmi kao "referent za nejasna pitanja" (uvijek su mi davali zadatke nejasnog objašnjanja i mogućih rezultata) dobio sam zadatak da nađem uzroke otkazivanja meteosenzora. I nakon neka tri četiri mjeseca napišem izvještaj na nekih 200 stranica o meteosenzoru.

Razlog otkaza je bilo jedno od najglupljih rješenja na tenku. Nosač meteosenzora. VTI ko VTI. Konstruišu dio nečega, a ne sagledavaju kako će se to odraziti na ostali dio tenka. Kao što je naveo S.Palestinac za onaj sanduk za motalicu na kupoli tenka za Kuvajt. Mislim da su svi majstori motoraši u Kuvajtu svakodnevno spominjali oca i majku onoga ko je smislio taj idiotluk.


Tako je za smeštaj motalice napravljen sanduk pozadi kupole pored sanduka opvt. Inače konstruktor ovog dela je bio malo drčan nije vodio računa o prostoru tako da sanduk smeta prilikom otvaranja poklopca iznad motora.

Međutim, popravka velikog broja neispravnih meteosenzora bi bio jako skup posao, te smo optužili proizvođača meteosenzora za kvar, te ih je on i popravio. Zbog toga su ovi i išli u Švajcarsku. I tako vidjeli tehnologiju.

Na ovoj gornjoj slici ovaj donji aluminijumski dio je samo nosač za ovo fotografisanje. Ovaj crni dio od aloksiranog aluminijuma je kućište u koje se smješta elektronika od šest malih okruglih štampanih ploča. Gornji dio, kavez, u smeđe sivoj boji je napravljen od neviđeno čvrstog čelika.

Dakle, imao sam šeme meteosenzora, a imao sam i nekoliko rashodovanih meteosenzora. Kad tenk u vožnji zakači neku granu ili nešto slično, to nismo mogli dati pod reklamaciju, nego sam mjenjao takve meteosenzore, nove sam stavljao na tenk, a stari su ostajali kod mene. I taj jedan pokvaren sam prepravljao za test uređaj ispitivanja tačnosti preračunavanja meteo uslova i za ispitivanje kablaže tenka od meteosenzora do računara. Zbog ove imbecilsko idiotske konstrukcije nosača meteosenzora na stotine tenkova je, a i sada je, oštećena kablaža od meteosenzora do panela komandira. Dakle, nije samo otkazivanje MS zbog nasilne promjene pritiska vazduha u tobolcu MS kod uvlačenja, nije samo pucanje sajle za uvlačenje, nego je i oštećenje kablaže. Dosta MS je otkazalo zbog punjenja vodom tobolca MS i nemogućnosti izlaska vode iz njega. Zbog tog oštećenja kablaže ulazila je voda u kabal do panela komandira i nakon godinu dvije to je dovodilo do otkazivanja MS, panela i još puno toga. Napajanje MS ide sa akumulatora tenka. Jedini osigurač između je na lijevoj tabli sa osiguračima. Tako da otkaz MS može da onesposobi čitav tenk. Kasnije, kad sam bio u prilici bušio sam panel komandira zajedno sa nosačem panela, u sklopu, da bi voda koja uđe kroz ovaj kabal, u panel izašla iz panela komandira. Kabal 7-SUV ima jedan kraj kabla van kupole (na MS), a drugi unutar kupole, te je kroz taj kabal ulazila voda u panel komandira gdje je spojen drugi kraj kabla.

I da se vratim nazad. Od tog jednog neispravnog MS sam napravio taj alat. Izmjenio sam šemu MS, te dodao malo elektronike na MS koja mi na displeju računara daje podatke o ispravnosti preračunavanja podataka od MS i instalacije, te uređaja od MS do računara.
Međutim, kad sam htio da izbušim ovaj kavez na glavi MS dogodilo se nešto čudno. Ni jedna bušilica ili glodalica u firmi nije mogla da izbuši ovaj kavez. A bilo ih je dosta. I na kraju sam rupe na ovom kavezu morao bušiti na erozimatu. Ne znam od čega je napravljen, ali je nešto žestoko.

Pucanje sajle MS je bio klasični problem MS. Čak je na sajtu Vojske Srbije bio tenk sa puknutom sajlom.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na nekoliko tenkova u VS vidi se da nedostaje MS.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

U hrvatskoj vojsci su bili malo pametniji, pa su to promijenili. Vidi se drugačiji nosač MS. Problem je što VTI nikada nije priznao ni jednu svoju grešku, pa sada u VS imaju stotine njihovih nepriznanih grešaka. A HV baš briga za greške VTI-ja. Promijenili su ono što ne valja.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


MS je okrugao. Postoji sistem orjentacije MS na tenku. Lako se mogu otpustiti šelne za držanje i zaokrenuti MS. Ako bi se zaokrenuo za 180 stepeni vjetar sa lijeva bi mjerio kao vjetar sa desna i naopačke. I kod malog vjetra to je garantovan promašaj. To sam često nalazio po kasarnama. Popravljali majstori. Znalo se desiti da to vojska malo otpusti da očisti. Rekao im komandir da to malo uglancaju. Još veća je glupost kad na tenk iz prve serije stave MS iz kasnijih serija. Garantovana greška kod gađanja. Na svu sreću se MS iz prve serije mehanički ne može staviti na tenkove kasnijih serija.

Eto. To je malo o MS. Za one kojima treba više neka potraže moj Izvještaj o korištenju MS, o kojem sam već pisao. Dostavljen je u VTI pokojnom Stevanu Pevcu. A pošto od prijatelja    dobivam izvještaje da se ovi moji tekstovi čitaju na raznim mjestima u Vojsci Srbije, da im malo olakšam traženje.


Da se vratim na početak teksta.

Počeo sam od Instituta za fiziku. Na njihovom pregledu rada, to je ovaj link koji sam postavio u prethodnom postu, piše na 73-oj stranici:

RAZVOJ I PRIMENE: LASERSKI DALJINOMER

Jedan od proizvoda koji su razvijeni na Institutu za fiziku, a koji je postao izuzetno poznat, jeste i laserski daljinomer. Kao i drugi optikči uređaji koji su ovde konstruisani, daljinomer je nastao zahvaljujući saradnji sa preduzećem za optiku „Zrak“ iz Sarajeva. Laserski daljinomer je uređaj koji koristi laserski snop da izmeri rastojanje. Osnovna ideja je da se pošalje laserski impuls ka prepreci, pa da se sačeka dok se signal ne vrati. Merenjem faznih pomaka u modulaciji snopa može se izračunati koliki put je signal prešao. Zbog širenja snopa preciznost uređaja nije velika na rastojanjima većim od jednog kilometra, ali je dovoljna za većinu primena.
Ovaj uređaj u Institutu nije razvijen u suradnji sa preduzećem Zrak Sarajevo, nego zahvaljujući radnicima preduzeća Zrak Sarajevo koji su po početku rata u BiH prešli u Institut.


Pozdrav

Vlado


* meteosenzor.jpg (16.27 KB, 302x437 - viewed 310 times.)

* Vojska Srbije 2 detalj, meteosenzori na tri tenka.jpg (59.94 KB, 376x537 - viewed 335 times.)

* M84 bez MS.jpg (248.35 KB, 1500x982 - viewed 336 times.)

* MS na Degmanu.jpg (84.51 KB, 547x489 - viewed 347 times.)
« Last Edit: January 12, 2013, 11:59:57 am by vladimir_16 » Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #1783 on: January 12, 2013, 03:11:03 pm »

Tenk bez meteosenzora na slici iznad, je M-84AB hrvatske vojske.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1784 on: January 12, 2013, 03:40:56 pm »

U pravu si. Našao sam još slika, nadam se, istog tenka. To znači da je crko MS i pukla sajla MS.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Pozdrav

Vlado



* tenk bez MS.jpg (150.08 KB, 1000x643 - viewed 274 times.)

* tenk bez MS 1.jpg (142.8 KB, 1000x654 - viewed 181 times.)
Logged
Pages:  1 ... 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 [119] 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.044 seconds with 22 queries.