PALUBA
April 27, 2024, 08:40:03 pm *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Važno, dopuna Pravilnika foruma PALUBAinfo, tačka 22
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 [120] 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2198053 times)
 
0 Members and 5 Guests are viewing this topic.
Bojnik
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 359



« Reply #1785 on: January 12, 2013, 05:37:51 pm »

To su slike sa kraja 90-tih. Danas je većina tenkova u HV-u nivo A4 snajper te posjeduju meterosenzore i dobro su održavani mada često neobavještena lica pišu drugačija (u novinama).

@Vladimir16, ovaj tenk što si postavio je M-95 Degman, logično je zato da je opremljen svom modernom tehnikom kojom jedan moderan tenk treba biti opremljen, no oprema koja je na njemu i u njemu ne prikazuje realno stanje svih Hrvatskih M-84 pa ni A4 snajper koji je tehnološki inferiorniji u odnosu na Degmana.

Ujedno HV ima samo 2 Degmana , serijska proizvodnja nije nastavljena što je tragedija, ali možda i taj dan jednom dođe, iako to sad definitivno nije tema.
Logged
alfa
vodnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 510



« Reply #1786 on: January 12, 2013, 06:01:55 pm »

Jedan slovenski...


* 740813_4891115609472_2043927175_o.jpg (408.52 KB, 2048x1152 - viewed 147 times.)
Logged
švercer011
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 749



« Reply #1787 on: January 12, 2013, 07:06:31 pm »

<iframe width="720" height="420" src="//www.youtube.com/embed/aE8qzCdD55Q?fs=1&start=" frameborder="0" allowfullscreen="true"></iframe>
« Last Edit: January 12, 2013, 07:26:54 pm by Bozo13, Reason: Ubačen Youtube tag » Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1788 on: January 12, 2013, 09:08:21 pm »

Imam puno boljih snimaka, a koje sam sam snimao, iz kuvajtske pustinje. Ovaj je snimak vlasništvo TRZ Čačak.
Trebam prebaciti snimke sa VHS-a u neki digitalni format. Nažalost, u firmi u kojoj radim, u Radio Televiziji Republike Srpske, nepostoji ni jedan VHS uređaj, tako, da za sada, ne mogu da ih digitalizujem. Koristimo samo profesionalne mašine za video.

Našao sam još jednu sliku tenka, u vezi MS.

Na ovoj slici vidi se preklopljen nosač meteo senzora. Tenk je iz prve serije tenka M84. Maloprije sam napisao da montaža meteo senzora iz kasnijih serija na tenk iz prve serije dovodi do sigurnog promašaja u slučaju bilo kakvog vjetra. Na ovom se tenku iz prve serije lako raspoznaje jednoosni meteosenzor iz kasnijih serija. Nisam siguran da oni koji su zamijenili meteo senzor znaju šta još treba da zamjene u tenku da bi podatci sa ovoga meteo senzora bili tačno obrađeni.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Postoje razlike u između serija tenkova u naponima, gabaritima, konektorima, softverima, tako da zamjena jednoga povlači zamjenu drugoga, a onda to nije kompatiblino sa trećim itd.

Naprimjer, montaža nišanske sprave DNNS-2A iz tenka M84A u tenk M84 dovela bi do izgaranja pojačavača slike noćnog kanala. Pojačavač slike iz DNNS-2 se napaja sa 6,5 volti iz pojačavačke kutije, a pojačavač slike iz DNNS-2A sa naponom 2,65 volti. To je napon na kablovskom konektoru P7, pinovi ee-ff. Toliko me pamćenje još služi. Treba zamjeniti pojačavačku kutiju da bi se ovo uparilo,a ta kutija ima softver koji nije isti po serijama.  I tako je jedan "stručnjak" zastavnik u Nišu popravljao jedan tenk i sada ima oko 70 neispravnih dijelova od sistema za upravljanje vatrom. I sve smrdi po paljevini. To je uradio prošle godine. Izvještaj od prijatelja. 

A DNNS-2 ima drugačiji spoj sa topom u odnosu na DNNS-2A. Drugačiji paralelogram. Stara verzija je sa ekcentrom, a novija sa prstenovima. A paralelogram se uparuje sa elevacionim senzorom. A elevacioni senzor sa devijatorom nišanske sprave. I tako ukrug.  Kao što se na tenku podešavaju vremena smirenja za top i kupolu, vremena smirenja o kojima sam već pisao, to se isto podešava i za mehaniku nišanske sprave. Odziv na step funkciju. I sad to treba upariti sa ostalim sistemom. Tako kad neko zamjeni MS mora da misli na još desetak detalja koje treba podesiti u tenku. Onaj ko to ne zna ima pun magacin neispravnih dijelova tenka.
Da ne spominjem da se na M84A uparuje pojačavačka kutija sa pogonom kupole. Inače kupola počne da trese ko luda prilikom laganog pokretanja.

I onda to tako krene...

Pozdrav

Vlado


* M84 prva serija sa MS druge serije.jpg (70.41 KB, 800x458 - viewed 597 times.)
Logged
markobe
mladji vodnik
*
Offline Offline

Posts: 222


« Reply #1789 on: January 13, 2013, 06:27:00 pm »

Samo jedan mali ispravak kolege Bojnika.

Quote
To su slike sa kraja 90-tih.
Tenk HV-a bez MS na slikama koje je postavio kolega Vlado je ipak snimljen malo kasnije. Početkom 2000-ih...
Logged
miodrag2
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100


« Reply #1790 on: January 13, 2013, 09:34:09 pm »

Imam puno boljih snimaka, a koje sam sam snimao, iz kuvajtske pustinje. Ovaj je snimak vlasništvo TRZ Čačak.
Trebam prebaciti snimke sa VHS-a u neki digitalni format. Nažalost, u firmi u kojoj radim, u Radio Televiziji Republike Srpske, nepostoji ni jedan VHS uređaj, tako, da za sada, ne mogu da ih digitalizujem. Koristimo samo profesionalne mašine za video.

Našao sam još jednu sliku tenka, u vezi MS.

Na ovoj slici vidi se preklopljen nosač meteo senzora. Tenk je iz prve serije tenka M84. Maloprije sam napisao da montaža meteo senzora iz kasnijih serija na tenk iz prve serije dovodi do sigurnog promašaja u slučaju bilo kakvog vjetra. Na ovom se tenku iz prve serije lako raspoznaje jednoosni meteosenzor iz kasnijih serija. Nisam siguran da oni koji su zamijenili meteo senzor znaju šta još treba da zamjene u tenku da bi podatci sa ovoga meteo senzora bili tačno obrađeni.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Postoje razlike u između serija tenkova u naponima, gabaritima, konektorima, softverima, tako da zamjena jednoga povlači zamjenu drugoga, a onda to nije kompatiblino sa trećim itd.

Naprimjer, montaža nišanske sprave DNNS-2A iz tenka M84A u tenk M84 dovela bi do izgaranja pojačavača slike noćnog kanala. Pojačavač slike iz DNNS-2 se napaja sa 6,5 volti iz pojačavačke kutije, a pojačavač slike iz DNNS-2A sa naponom 2,65 volti. To je napon na kablovskom konektoru P7, pinovi ee-ff. Toliko me pamćenje još služi. Treba zamjeniti pojačavačku kutiju da bi se ovo uparilo,a ta kutija ima softver koji nije isti po serijama.  I tako je jedan "stručnjak" zastavnik u Nišu popravljao jedan tenk i sada ima oko 70 neispravnih dijelova od sistema za upravljanje vatrom. I sve smrdi po paljevini. To je uradio prošle godine. Izvještaj od prijatelja.  

A DNNS-2 ima drugačiji spoj sa topom u odnosu na DNNS-2A. Drugačiji paralelogram. Stara verzija je sa ekcentrom, a novija sa prstenovima. A paralelogram se uparuje sa elevacionim senzorom. A elevacioni senzor sa devijatorom nišanske sprave. I tako ukrug.  Kao što se na tenku podešavaju vremena smirenja za top i kupolu, vremena smirenja o kojima sam već pisao, to se isto podešava i za mehaniku nišanske sprave. Odziv na step funkciju. I sad to treba upariti sa ostalim sistemom. Tako kad neko zamjeni MS mora da misli na još desetak detalja koje treba podesiti u tenku. Onaj ko to ne zna ima pun magacin neispravnih dijelova tenka.
Da ne spominjem da se na M84A uparuje pojačavačka kutija sa pogonom kupole. Inače kupola počne da trese ko luda prilikom laganog pokretanja.

I onda to tako krene...

Pozdrav

Vlado

Samo me zanima ko ih je onda obucavao za odrzavanje tenka?

I zasto ih onda nije naucio nista?

Nije valjda moguce da su krenuli da rade na tenku bez ikakve obuke od strane onih koji su ucestvovali u konstrukciji i proizvodnji tenka?

Valjda je postupak pri uvodjenju novog srestva u upotrebu da kadar koji ce raditi na odrzavanju tog sredstva dobije odgovarajucu obuku i tehnicku dokumentaciju potrebnu za odrzavanje.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1791 on: January 13, 2013, 10:30:23 pm »

Već sam pisao na Palubi.

Dokumentacije nema van Čajevca. Dokumentacija ovog dijela tenka je u fabrici Rudi Čajevac u Banja Luci. Taj dio se prodaje za koji dan na licitaciji. Onaj ko kupi ostatke Čajevca imaće tu dokumentaciju i tehnologiju. Ko to bude imao moći će pravit nove dijelove za ovaj dio tenka M84. I moći će održavati tenk M84 tamo gdje ima tenkova M84. Rezervnih dijelova nema. Ima ih u ovim ostacima Čajevca. Isto je i sa test opremom, konstrucionom, tehnološkom i ostalom dokumentacijom.

Rashodovano je 13 tenkova M84 u Vojsci Srbije, jer nema ko da ih popravi. Mislim da su rashodovani negdje sa juga Srbije, a sada su negdje u Smederevskoj Palanci. Nekoliko članova Palube ima tačnije podatke. Mjesto nih su u jedinice uvedeni T72.

To su podatci od prije godinu dvije. Ne znam ima li još rashodovanih tenkova.

Već sam naveo koliko ima u Nišu neispravnih dijelova M84. Imam pouzdane izvore o ovome.

Na snimcima posjete Šutanovca  TRZ Čačak vidi se šasija M84 sa dignutom kupolom, a nije urađena blokada reduktora pogona kupole. To dovoljno govori. Makar meni.

Pozdrav

Vlado
Logged
ivan99
mornar
*
Offline Offline

Posts: 9


« Reply #1792 on: January 14, 2013, 03:33:02 am »

u proizvodnom pogonu u kojim si ti vladimire prije neki dan kupio kikiriki :)a koji je inace objekat konzuma a prije je sluzio za balans rotora el.motora sam ja jesenas radio jedno 10-tak dana,igrom slucaja sam upao u kanclelarije,nasao sam podatak sta su radili na dan mog rodjenja(1983god) u dokumentaciji ,sve je razbacano po podu jer to lopovima nije interesantno,ja sam prisvojio par knjiga o obradi metala,ono je teska zalost,imam podatak da su odredjeni likovi pustili jednog lopova iz banja luke da krade bakar,za 7 dana je  kupio novog mercedesa c klase od 72000km i jos mu je ostalo novca,pa posle toga sam ja,gdje god da pipnem hiltijem po zidu nalazio kablove,ovi moji pajtosi samo cupaju i prodaju nekoj babi koja vozi bijelu zastavu kedija svaki dan smo imali para za extra dobar rucak za nas petoricu,sta ces kad su vlasti prodali fabriku na 10500 m2 nekom seljaku sa loncara :)izvinjavam se ako skrecem sa teme
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1793 on: January 14, 2013, 09:32:59 am »

To je bio civilni pogon. Baš taj dio gdje je sada Konzum. Tu su se pravili elektromotori, starteri i diname za Forda, za čitavu Evropu, TAM-a. FAP-a, Folkvagena za Evropu, Zastavu, i kompletna autoelektrika za ova vozila.  Svi oni silni relei, razvodnici paljenja, elektronika žmigavaca, prekidači koji budu na volanu itd. Table vozača itd.
Tamo gdje je sada Gorenje, bila je jedna od najvećih galvanizacija u bivšoj nam zemlji. Dolazili su kamioni iz čitave zemlje i donosili materijal za galvanizaciju. Svakodnevno je dolazio i kamion iz Đure Đakovića, Specijalnih vozila. Po njemu mi je dolazilo ono što je bilo hitno za proces proizvodnje tenka. Prvo svrate do mene, ostave šta je za mene, a u povratku opet svrate do mene i pokupe ono što je završeno.

Znala se procedura popravke. Donijeti neispravne dijelove. Uz njih ide popratna procedura. Papirologija. Nalog za popravku ili reklamacija. Ako sami priznaju da su nešto pokvarili odmah pošalju uz neispravni dio i nalog za popravku. Ako misle da je razlog neispravnosti kod nas onda pošalju papire za reklamaciju uz taj dio.
Postojao je i treći način. Ja sam bio zadužen za taj dio posla u Čajevcu. Dogovor.  Grin Grin Grin  Štok, konjak, vinjak, prepečenica i ostali načini komunikacije. U decembru se komunikacija preusmjeravala na čvarke, krvavice, kobasice, a u januaru na peku, suvinu i slične komunikacione načine. Slavonija je to.

Međutim, ako nema papirologije nisam mogao da otvorim radni nalog. To bi značilo da sam sam morao da uzmem to u rad. I onda na liniju završne montaže, pa uređaj na sto, zavrnuti rukave i rješiti problem. To je učestalo sa verzijom tenka M84A. Zbog povećane težine kupole bila je promjenjena tehnologija podešavanja pojačanja u petlji azimuta. Morala se otvarati pojačavačka kutija, vaditi iz nje štampane ploče, lemiti tehnološke dijelove, naći odgovarajuće pojačanje, zalemiti odgovarajuće dijelove i vratiti štampane ploče nazad. Tu se je znao napraviti jedan uobičajen kvar. A brzina proizvodnje se je stalno povećavala. Mali zastoj u proizvodnji negdje na pola proizvodnje tenka znao se vidjeti na rokovima datim za čitav tenk ili seriju. Zbog jednog dijela znao je stojati čitav tenk. A zastoje u proizvodnji nekoje morao platiti. Sve košta bez obzira radilo se ili ne. I na kraju mjeseca smo imali obračune oko zastoja proizvodnje. Ja sam dolazio u ĐĐ, SV, i kao predstavnik moje firme usaglašavao stavove ko če da plati koji zastoj u proizvodnji. Dakle, kvar se pojavi, ne može se nešto napraviti, uradi se defektaža, zamjena dijela, ponovna ispitivanja, slanje dijela na popravak, papirologija, itd. To je koštalo

I sad se stavi na sto spisak svih zastoja u proizvodnji. I dajemo mišljenje oko toga. Pregledam ja te dokumente i kažem da za te i te zastoje Čajevac snosi troškove zastoja. I onda za preostale zastoje u proizvodnji počinju dogovori i razgovori. Jedan po jedan. Tu znaju biti velike cifre. Stojala je proizvodnja, odnosno dio proizvodnje. Pošto su tu bile namrgođene face koje nisu lako davale pare, ja sam ih sa nastupom da Čajevac, odnosno ja, priznajem zastoje u proizvodnji koje je napravio Čajevac malo razmekšao. Namrgođene face nisu nikad najpametnije. Sa tim svojim namrgođenim nastupom skrivaju svoje neznanje i nesigurnost u poslu. To se lako vidi sa jednim probnim pitanjem. I onda ja nastupam sa svojim sistemom. Idemo i analiziramo zastoj po zastoj. One jeftinije zastoje priznam kao zastoj koji mi plaćamo. A kad dođemo do skupljih zastoja lagano kažem namrgođenim sagovornicima magičnu riječ. "Kao što znate, to je ...", a znam da ne znaju o čemu se radi. I više puta ponavljam taj detalj. A oni ćute, niko ne pita detalje, jer svi misle da onaj drugi u njihovom timu zna o čemu se radi. A ne zna niko određene detalje. Normalno da taj fazon nisam koristio za ono što su oni znali. I onda stalno ponavljajući "Kao što znate", a niko ništa ne pita, lagano provlačim svoju priču da su oni krivi za neki zastoj.  I tako stavka po stavka i rješimo troškove mjesečnog zastoja.
S vremenom je bilo sve teže i teže ovo raditi. Naročito kad je u taj dio njihovog tima ušao Bartol i Boro Pecić. Vidjeli ovi u ĐĐ da tu nešto ne štima. Kod njih ta priča nije prolazila. Ali Boro je znao da dobar Štok rješava neke kvarove. Bez papira. I znao je doći kod mene u Banja Luku sa bocom Štoka. Da rješimo kvar.

Pozdrav

Vlado
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1794 on: January 16, 2013, 03:32:25 pm »

Pisalo se o ispitnim stendovima za tenk M84, a koji se nalazi u Prvoj petoletci Trstenik.

To je ovo.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


Ovo imaju Kinezi za svoj tenk.

[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

A ovo je stend za Leoparda.


[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Na svim slikama se vidi temelj samac. Veoma bitan detalj. Inače bi sva zgrada mogla ući u rezonanciju. Na stendu koji je bio u Banja Luci bio je dio za ugradnju ovakve slične hidraulike. Na tome se i radilo. Radilo se na projektovanju ovakve ljuljajuće platforme. Bila je u toku nabavka opreme. Već je bio nabavljen za tadašnje uslove veliki računarski sistem koji bi upravljao sa ovom opremom. Tada nije bilo PC-ijeva. Bile su radne stanice, terminali koji su bili spojeni na centralni računar. Ta oprema je negdje 1999 otišla na otpad.

Ova oprema ljulja kupolu i gleda se kvalitet stabilizacije. Odstupanje optičke linije i linije topa.

Pozdrav

Vlado


* PPT Kupola.jpg (379 KB, 1658x965 - viewed 373 times.)

* Stend za kineski tenk.jpg (110.32 KB, 950x677 - viewed 377 times.)

* Leopard 2NG Aselsan.png (533.77 KB, 750x490 - viewed 397 times.)
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #1795 on: January 16, 2013, 04:52:53 pm »

Ovaj stend što je na njmu kupola od Leoparda je slikan  Turskoj fabrci Aselsan,
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ] [ Attachment: You are not allowed to view attachments ]

Evoga iz još dva ugla...


* ns5.jpg (24.4 KB, 337x387 - viewed 334 times.)

* ns3.jpg (55.37 KB, 687x444 - viewed 114 times.)
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #1796 on: January 18, 2013, 11:20:53 am »

Načelno me samo zanima, nemojte me odmah popljuvati. Bi li se VS, s obzirom na malo zatopljene odnosa, isplatilo poslati svoje 84tvorke na remont u ĐĐ i eventualno kupiti Degman kupolu? Naravno i HV bi trebano nešto bazariti na drugoj strani.
Logged
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #1797 on: January 18, 2013, 11:46:53 am »

Uf...znaš li koliko je to u malinama.... Undecided
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1798 on: January 18, 2013, 03:56:29 pm »

Ne troši vrijeme na takva razmišljanja.
Logged
Lox
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 469


« Reply #1799 on: January 18, 2013, 04:21:50 pm »

Ok, shvatio sam. Iako su forumi prepuni stručnjaka koji analiziraju što bi bilo kad bi bilo, ovo je, izgleda, ipak previše.
Logged
Pages:  1 ... 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 [120] 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.044 seconds with 22 queries.