PALUBA
April 28, 2024, 10:51:06 am *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: Ovde možete pogledati te poručiti knjigu "Ešalon" jedan od autora je srpski podoficir i naš global moderator Kubovac
"Istorija razvoja sovjetskih i ruskih radara, komandno-informacionih sistema i sistema automatizacije"
 
   Home   Help Login Register  
Del.icio.us Digg FURL FaceBook Stumble Upon Reddit SlashDot

Pages:  1 ... 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 [122] 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 ... 473   Go Down
  Print  
Author Topic: Tenk M-84  (Read 2198796 times)
 
0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
wermez
potporučnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 2 847



« Reply #1815 on: January 20, 2013, 11:37:18 am »

A motor za Jugoimportovu modernizaciju M84? Od 1200 ks? To je isto V-46TK?
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #1816 on: January 20, 2013, 12:05:16 pm »

Taj motor ima oznaku V46-TK1 i on predstavlja dalju modifikaciju motora V46-TK. Rad na njemu je započeo još za potrebe tenka Vihor, a određene modifikacije i poboljšanja na V46-TK1 je odradio VTI i prikazao na sajmu Partner 2009.
Logged
kumbor
Stručni saradnik - opšti
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 17 492


« Reply #1817 on: January 20, 2013, 12:46:17 pm »

Motor je viđen i na "Partneru" 2011. Ipak, to je izložbeni primerak, kojih ima možda još nekoliko komada. Dva turbokompresora i interkuler, povećan pritisak punjenja. Kad bi trebalo danas da ga naprave, teško da bi uspeli. Mislim da je firma na Palama nepovratno propala!
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #1818 on: January 20, 2013, 01:02:01 pm »

Vidim da je ova tema još uvek prilično zanimljiva.
Perica je bio jedan od boljih vozača tenka, pošto je radio na poligonu a i kasnije je došao samo toliko .
Ne zamerajte mnogo prezentaciji FMSN-a bilo je efikasnije da su stavili sliku M-84AB, ali to se danas ‚‚odrađuje‚‚. Retko ko danas radi sa voljom i željom da postigne bolji rezultat već svi se trude da ugrabe što više novca. Što bi nakad rekli moji stariji predci ‚‚došao takav vakat‚‚

Mnogo toga se ovde može pročitati tako da imam utisak da je mnogo  korisnih i sposobni ljudi izvan namenskog programa.
Ponekad mi padne na pamet ideja da neko to okupi, iznajmi prostor finansira nabavku  delova i dobije sposobnu i efikasnu ekipu za modernizaciju T-72.
Kao moj mali doprinos ideji nudim prilično dobru logistiku za montažu koja bi se uz pomoć specijalista novih sistema mogla prilagoditi i adaptirati svakoj vrsti modernizacije.
Logged
Eskimko
desetar
*
Offline Offline

Posts: 100



« Reply #1819 on: January 20, 2013, 01:25:09 pm »

Da li je na sirijskim t-72 tenkovima radjena neka modifikacija od strane jugoslovenskih firmi/strucnjaka,pre svega mislim na nisansku spravu.
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #1820 on: January 20, 2013, 07:18:37 pm »

Motor je viđen i na "Partneru" 2011. Ipak, to je izložbeni primerak, kojih ima možda još nekoliko komada. Dva turbokompresora i interkuler, povećan pritisak punjenja. Kad bi trebalo danas da ga naprave, teško da bi uspeli. Mislim da je firma na Palama nepovratno propala!

Zapravo, na motoru V46-TK1 prikazanom na Partneru 2009/2011 su urađene modifikacije u odnosu na originalni V46-TK1 koji je razvijan u Jugoslaviji.

Koliko se sećam, radi se o sledećem:

- Na interkuleru je izvršena promena, tako da se sada hladi vazduhom umesto tečnošču.
- Promenjena je pozicija filtera ulja, radi lakšeg pristupa.
- Izduvne grane su urađene od prohroma, umesto standardnih livenih, radi smanjenja gabarita i mase.
- Mislim da ima i određenih modifikacija na pumpi visokog pritiska i turbinama.


Ukoliko bi se radila samo modernizacija motora V46-6 i V46-TK na nivo V46-TK1, to ne bi bio problem, jer tu modifikaciju-modernizaciju je moguće ugraditi na već postojećim motorima. Znači da za taj posao nije potrebna proizvodnja novih motora. Trebalo bi samo modifikovati filtere vazduha na tenkovima M-84, po istom principu kao i na M-84A.

Mislim da bi veći problem bila transmisija, jer koliko mi je poznato, postojeća transmisija se ne može opteretiti motorom od 1200 KS. Zbog toga bi se morala proizvesti nova odgovarajuća transmisija, a koja je već razvijena i ispitana za prototip tenka Vihor.
Logged
Solaris
kapetan bojnog broda
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 12 357


#vragu i rat#


« Reply #1821 on: January 20, 2013, 07:20:58 pm »

Tenkovski motor V46-TK1 ( 1200 KS)
Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #1822 on: January 21, 2013, 11:58:41 am »

Mototransmisioni deo je svakako još uvek šansa ‚‚naše‚‚ vojne industrije da uhvati priključak u tenkovskom programu.
Pored dodatne snage motora trebalo bi malo više analizirati uočene nedostatke, male korekcije svakako bi doprinele većoj pouzdanosti.
Kada je upitanju transmisija i upravljanje transmisijom tu je VTI (Zlatko Ž.) čini mi se dosta toga ponudio.
Tu se mora voditi računa i o sistemu hlađenja koje za A varijantu pušten uz određene nedostatke a po meni i sistem za podmazivanje.
Ni sistem za napajenje vazuhom nije najspretnije rešen i tu bi se moglo malo poboljšati.
Naravno sve ovo treba prilagoditi hodnom delu.
Možda bi moje iskustvo i razmišljane iz ove oblasti moglo biti od koristi.
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1823 on: January 21, 2013, 01:03:50 pm »

Znaš s kim smo surađivali. Ne gubi vrijeme sa VTI-jem i SDPR-om. Oni rade ako imaju ličnu i samo ličnu korist.
Ne misliš valjda da će neko iz VTI-ja reći da ima neko pametniji od njih. Oni se bave papirima i analizama.
Malo će ko od njih sjesti u tenk i analizirati probleme. Niti će slušati nekoga drugoga.

Znaš da su ljudi iz VTI-ja išli u Kuvajt održavati tenkove. I šta su pokazali. Da nemaju pojma.

Pozdrav

Vlado
« Last Edit: January 23, 2013, 03:57:29 pm by SOLARIS 1972 » Logged
S.PALESTINAC
Stručni saradnik - OMJ
vodnik
*
Offline Offline

Posts: 471

malo je generala u toku bitke, previše posle bitke


« Reply #1824 on: January 22, 2013, 12:05:35 pm »

Trošenje vremena koje nam je na raspolaganju je sastavni deo života.
Svi mi koji smo radili na ovom programu imamo neko loše iskustvo, nekome su se zvezde poklopile i dobio je više nego što je svojim radom zaslužio.
Nosioci razvoja su bili u prednosti jer su im bila dostupna mnoga stručna dostignuća a nama je prepušteno  da se nosimo sa realnim praktičnim nedostacima i problemima.
Najbolji rezultati se ipak postižu zajedničkim radom.
I ja sam imao neke nesporazume i neslaganja sa odlukama VTI-a negde su prihvaćene moje primedbe negde mi to nije uspelo a neke nisam ni plasirao.
I danas mislim da je trebalo neke delove na mototransmisionom delu za A varijantu (motor 1000 ks) bolje rešiti.
Uspeh u Pakistanu i Kuvajtu je delovao pomalo euforično pa i neki kompromisi i odluke koje su stručne ekipe dole uradile nisu ozbiljno analizirane.
Kada sam došao prvi put u Kuvajt 98 god već je bilo38 ( vrti mi se ova cifra trebalobi da u svojim analizam imam tačan podatak) motora izbačeno iz stroja.
Ovo se desilo i na pogonskim grupama koje su ispitivane u Kini tri motora su havarisana sa našim posadama uz angažovanje profesora sa Kragujevačkog i Novosadskog maš. fakulteta.
Nakon prihvatanja nekoliko mojih sugestija koje su prisvojili ambiciozni rukovodioci meni su dali da im još obradim tehničko upustvo pa me prebacili na novi posao Plamen S. 
Logged
Vladimir Ivanović
Stručni saradnik - OMJ
poručnik fregate
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 4 896


Da sam nomalan, poludio bih.


« Reply #1825 on: January 22, 2013, 12:50:52 pm »

Ne sjećam se više, ali ima više od stotinu izmjena na tenku za Kuvajt, a koje sam ja tražio. Svaki kvar koji se pojavio u ekspolataciji ili ĐĐ morao se analizirati. Ko je uzročnik kvara. Rad, čovjek, nepoznavanje rukovanja, greška u materijalu, mehaničko oštećenje, greška u tehnologiji, greška u obradi nekog dijela, skrivena greška, itd. Svaka neispravnost. Baš svaka je analizirana i davana su rješenja za otklanjanje. Sa pojavom tenka za Kuvajt dobio sam "svojih deset minuta" da napravim sve izmjene koje sam smatrao potrebnim u tom trenutku.

Tako da taj dio nema neke velike probleme.

Pozdrav

Vlado
Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #1826 on: January 22, 2013, 03:54:13 pm »

Da malo rezimiram ovaj tvoj zadnji post Vlado.

Iz ovog tvog izlaganja proizilazi da se više vodilo računa o kvalitetu i izradi tenkovo i opreme za izvoz nego za domaće potrebe... Mislim da se to nigdje na svjetu ne radi bar u vojnoj industriji (ispravite me ako griješim), onda nije ni čudo što smo ovde gdje smo sad...

Evo jedna fotka sa Manjače
[ Attachment: You are not allowed to view attachments ]


* DSC07448a.JPG (338.65 KB, 1002x752 - viewed 201 times.)
Logged
micha
Stručni saradnik - OMJ
zastavnik I klase
*
Offline Offline

Posts: 1 838


« Reply #1827 on: January 22, 2013, 03:56:26 pm »




   Interesuje me zašto se na M-84A motor greje pri savlađivanju uspona, dok se na tom istom usponu obična 84-ka ponaša normalno. Da li je u pitanju problem sa hlađenjem ovog jačeg motora ili je nedostatak u transmisiji? Ovo se može primetiti prilikom dužeg marša na brdskom terenu kada uporedo idu istom stazom stari i novi model tenka. Da li je još neko imao slično iskustvo?


Logged
Trifko
Prijatelj foruma
poručnik korvete
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 3 814


Од свих ратника најјача су два: време и стрпљење.


« Reply #1828 on: January 22, 2013, 04:02:38 pm »

Već kad Mića spominje hlađenje motora, jedno ptanjce, dali postoji na ovim tenkovima hladnjek za motorno ulje?
Logged
Bandzi
zastavnik
*
Offline Offline

Gender: Male
Posts: 1 331


« Reply #1829 on: January 22, 2013, 04:16:02 pm »

Postoje hladnjaci ulja motora, a ugrađeni su u sklop hladnjaka vode (antifriza) u poklopcu transmisije.
Logged
Pages:  1 ... 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 [122] 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 ... 473   Go Up
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2013, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder

SMFAds for Free Forums
Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Page created in 0.032 seconds with 22 queries.